Προς το περιεχόμενο

POS και μαγαζιά: Μη και χειρότερα


TzortzisJosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μπράβο σου 

Ερώτηση: 

Το θέμα γιατί το άνοιξες ;

Ευχαριστώ, για να το θίξω όπως αναφέρω, ξαναδιάβασέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, TzortzisJosh είπε

Ευχαριστώ, για να το θίξω όπως αναφέρω, ξαναδιάβασέ το

Παρακαλώ, δε κάνει τίποτα

Φαντάζομαι ξέρεις τι είναι το "search" ε ;

Αν το χρησιμοποιούσες κιόλας, θα έβλεπες ότι υπάρχουν ίσα με καμιά κατοσταριά παρόμοια θέματα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε οτι όντως τα POS ειναι μηχανήματα και μπορει και να χαλάσουν.

Και σίγουρα αυτό υπάρχει μια μερίδα που το εκμεταλεύεται. Ανάλογα με το μαγαζί που μπαίνεις, καταλαβαίνεις αν πάνε να σε δουλέψουν ή οχι.

Πολύ πρόσφατα μια Παρασκευή απόγευμα, έσκασε όλο το σύστημα, γνωστης συστημικής τράπεζας για 3 ώρες και δεν μπορουσε να πληρώσει κανείς.

Επειδή λοιπόν αυτά ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ και συμβαίνουν συχνά, δεν ειναι κακό να υπάρχουν και τα μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ρωτάω πάντα όταν δεν έχω μετρητά πάνω μου αν έχουν POS. Ξέρω ότι δεν θα έπρεπε αλλά επειδή αρκετοί το κάνουν ειδικά σε μαγαζιά μπαρ κτλ ρωτάω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν έχει, πάω στο επόμενο, ευτυχώς υπάρχουν εδώ στην Αθήνα άπειρα μαγαζιά για έξοδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πετυχει και εγω καταστηματα τα οποια για χ,ψ λογους δεν εχουν POS.

Φροντιζουν ομως να εχουν βαλει αυτοκολλητο στην πορτα οπως μπαινεις για να το γνωριζεις εξ αρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτο(και καθε προιον η υπηρεσια) σε αυτη τη περιπτωση ειναι κερασμενο στους πελατες. Εσεις πληρωνετε κανονικα, αυτοι δε δεχονται τα χρηματα σας. Ακομη και στη περιπτωση που εχουν καποιο προβλημα, οφειλουν να ενημερωσουν απο τη πρωτη στιγμη.

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά εντάξει, μαγκιές από το πληκτρολόγιο όλοι κάνουμε...

Κι ο νοών νοειτω 

Αν αναφέρεσαι στο ακριβώς πάνω από σένα, γιατί θεωρείς ότι είναι μαγκιά;

Κι εγώ κερασμένα θα τα θεωρούσα, αν δεν υπήρχε σαφής ενημέρωση ότι δεν έχουν POS.

Σιγά μη ρωτάμε και τον πορτιέρη αν μπορούμε να πληρώσουμε με κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TzortzisJosh είπε

Χαίρετε σε όλους,

Ήθελα να θίξω ένα θέμα προς συζήτηση, αναφορικά με τα POS στα Bar/Club κλπ.

Χθες σε γνωστό μπαρ της Θεσσαλονίκης, πίνουμε το ποτάκι μας και έρχεται η ώρα να πληρώσουμε. Η σερβιτόρα μας ενημερώνει τότε πως δεν διαθέτουν POS διότι η τράπεζα δεν τους το έχει συνδέσει ακόμη. Αυτή τη φράση καθώς και παρόμοιες τύπου (Έχουμε πρόβλημα με την τράπεζα, δεν έχουμε ίντερνετ κ.ο.κ.) τις ακούω τελευταία ολοένα και περισσότερο σε αντίστοιχα μαγαζιά, μιας και η κουτοπονηριά του Έλληνα δεν έχει προηγούμενο. Ωστόσο, στη συνέχεια ήρθε στο τραπέζι ο υπεύθυνος και μας παρακάλεσε να πάμε να βγάλουμε χρήματα από κοντινές τράπεζες που μας εξυπηρετούν γιατί "Είναι κρίμα να τα φορτωθεί η σερβιτόρα".

Δηλαδή, 1. το μαγαζί δεν έχει POS , 2. δεν υπήρξε ενημέρωση εξ αρχής ώστε να φύγουμε επιτόπου,  3. θα βάλουν τη σερβιτόρα να πληρώσει τα ποτά μας από την τσέπη της,  σε περίπτωση που εγώ δεν περπατήσω 1 χιλιόμετρο να πάω να βγάλω χρήματα από την τράπεζα στη 1 το βράδυ;

Ρε πείτε μην αντιδράτε μόνο 😁

Φωνάζεις την αστυνομια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Αν αναφέρεσαι στο ακριβώς πάνω από σένα, γιατί θεωρείς ότι είναι μαγκιά;

Κι εγώ κερασμένα θα τα θεωρούσα, αν δεν υπήρχε σαφής ενημέρωση ότι δεν έχουν POS.

Σιγά μη ρωτάμε και τον πορτιέρη αν μπορούμε να πληρώσουμε με κάρτα.

Πήγαινε λοιπόν εσύ και οι άλλοι στα μπουζούκια, παραγγείλτε 2 μπουκάλια, και αφού 99% δε θα σας φέρουν απόδειξη, σηκωθείτε κάποια ωραία στιγμή να φύγετε 

Την άλλη μέρα μπορείτε να μας γράψετε τι έγινε (το πιθανότερο βέβαια να μην μπορείτε να γράψετε)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μαγκιά" πηγαίνει στο ότι άμα θεωρήσεις τα ποτά κερασμένα σε τέτοιου είδους νυχτερινά μαγαζιά υπάρχει πιθανότητα να βρεθείς μπλε από το ξύλο

https://analuseto.gr/to-xilo-vgike-apo-tin-apodixi-agrios-xilodarmos-fititi-epidi-efarmose-to-nomo/

Περιστατικό από τότε που είχε πρωτοβγεί ο νόμος για τις αποδείξεις

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...