Προς το περιεχόμενο

POS και μαγαζιά: Μη και χειρότερα


TzortzisJosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, zygorito είπε

Απο δικαιολογίες πρώτοι είναι. Το πρόβλημα δεν είναι αν κάνουν λαμογιές τα καταστήματα, το πρόβλημα είναι οτι μεγάλη μερίδα του κόσμου ΕΠΙΜΕΝΕΙ να πληρώνει με μετρητά.

Πας στο εξωτερικό και αν τύχει και βρεθείς σε μαγαζί με 80-100 πελάτες και 5-6 υπαλλήλους ο καθένας έχει το δικό του φορητό POS. Αλλά δε μπορούν να κάνουν αλλιώς αν το 80-90% πληρώνει και τις τσίχλες στο μπακάλικο με κάρτα. Άμα δεν αλλάξουμε νοοτροπία δε θα σταματήσουν να κλέβουν τα μαγαζιά. Και να σου κόψει την απόδειξη εκείνη τη στιγμή δεν έχει κόψει άλλες 10 πριν.

Ναι, αυτό φταίει... λες και στο εξωτερικό δεν πληρώνουν μετρητά, ή λες και η φοροδιαφυγή θα παταχθεί με την χρήση κάρτας (η οποία παρεμπιμπτόντως προμοτάρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ προς όφελος των τραπεζών). Όλοι οι ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, ψυκτικοί, γιατροί, καθηγητές ιδιαιτέρων κτλ που τα παίρνουν κάτω απ'το τραπέζι και έχουν δύο χρεώσεις, ανάλογα με το αν κόψουν απόδειξη ή όχι, θα συνετιστούν με την χρήση κάρτας...

Ένα απλό παράδειγμα: Σε ιδιωτικά μαιευτήρια, η συνήθης "ταρίφα" του μαιευτήρα είναι 1500. Έχω ακούσει για ένα σωρό γέννες σε ιδιωτικά μαιευτήρια, και κάθε φορά ρωτάω για πλάκα πόσα πήρε ο μαιευτήρας και αν έδωσε απόδειξη. Δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ για μαιευτήρα που να έκοψε απόδειξη. Και πρέπει να έχω κάνει αυτήν την ερώτηση τουλάχιστον καμμιά 50αριά φορές.

Κατά τα άλλα, φταίει το ότι πληρώνουμε τις τσίχλες με μετρητά.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θυμάμαι παλαιότερα είχε τύχει σε κατάστημα εστίασης να χρειαστεί να κάνω 3km μέχρι να βρω ATM γιατί "είχαν πρόβλημα με την γραμμή και δεν είχαν βάλει ακόμα POS"!

Έπρεπε να τους ακυρώσω και να κάνω και καταγγελία αντί να τρέχω σαν τον τρελό αλλά έχε χάρη που δεν ήθελα να χαλάσω την ημέρα μου και την ημέρα της παρέας μου...

Πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω θέμα...ειδικά σε περιπτώσεις που το POS τυχαίνει να μην λειτουργεί συχνά-πυκνά και δεν ακούω καν την όποια δικαιολογία (ούτος ή αλλιώς 9/10 θα είναι παπάτζα).

Φυσικά σε νυχτερινά μαγαζιά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί αν κάνεις πως ρίχνεις πιστόλι θα βγούν άλλα πιστόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

διαφωνω

εφοσον εισαι μεσα στο καταστημα και εχεις το προιον (ποτο - φαγητο-κτλ ) στο τραπεζι σου πρεπει να υπαρχει αποδειξη , οταν φυγεις ειτε πληρωσεις με pos ειτε μετριτα εφοσον δεν υπαρχεις μεσα στο καταστημα δεν μπορει να το ελεγξει κανεις .

το πραγματικο ζητημα για μενα ειναι  εαν κοπικε αποδειξη, ....... εαν πραγματι εκοψε αποδειξη το καταστημα τοτε λεει αληθεια και ηταν μαι ατυχη στιγμη , εαν δεν εκοψε αποδειξη τοτε παρανόμος τα προιοντα δεν συνοδευονταν απο παραστατικο και περιμενε ποτε θα ζητήσει ο πελατης λογαριασμο να τον αναγκασει να πληρωσει μετριτα για να μην μπορει να αποδειξει ο πελατης οτι δεν του εκοψε αποδειξη .

αλλα για να μην το κουραζουμε το θεμα τελικα εδωσε αποδειξη το καταστημα ναι ή οχι για μενα αυτο εχει σημασια  

μπορεί να το ελέγξει η ΣΔΟΕ από το transaction με την τράπεζα. τα μετρητά δεν φαίνονται πουθενά...αν πχ κανεις καταγγελία και εχεις πληρωσει με μετρητά τότε πως θα αποδείξεις ότι όντως τον πληρωσες? ενώ με κάρτα τους δείχνεις την συναλλαγή από το ebanking και είσαι λίγο πιο πειστικός... 

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TzortzisJosh είπε

Χαίρετε σε όλους,

 

δεν μας λες το σπουδαιότερο τελικα το καταστημα ειχε κοψει αποδειξη  ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Ναι, αυτό φταίει... λες και στο εξωτερικό δεν πληρώνουν μετρητά, ή λες και η φοροδιαφυγή θα παταχθεί με την χρήση κάρτας (η οποία παρεμπιμπτόντως προμοτάρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ προς όφελος των τραπεζών). Όλοι οι ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, ψυκτικοί, γιατροί, καθηγητές ιδιαιτέρων κτλ που τα παίρνουν κάτω απ'το τραπέζι και έχουν δύο χρεώσεις, ανάλογα με το αν κόψουν απόδειξη ή όχι, θα συνετιστούν με την χρήση κάρτας...

Ένα απλό παράδειγμα: Σε ιδιωτικά μαιευτήρια, η συνήθης "ταρίφα" του μαιευτήρα είναι 1500. Έχω ακούσει για ένα σωρό γέννες σε ιδιωτικά μαιευτήρια, και κάθε φορά ρωτάω για πλάκα πόσα πήρε ο μαιευτήρας και αν έδωσε απόδειξη. Δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ για μαιευτήρα που να έκοψε απόδειξη. Και πρέπει να έχω κάνει αυτήν την ερώτηση τουλάχιστον καμμιά 50αριά φορές.

Κατά τα άλλα, φταίει το ότι πληρώνουμε τις τσίχλες με μετρητά.

Οι τράπεζες από το 2016 απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται από κράτη, δηλαδή από τους φορολογούμενους, οπότε από κάπου πρέπει να ζήσουν.

Εκτός αν πιστεύεις για κάποιο λόγο ότι θα πρέπει οι τράπεζες να έχουν όπως στο παρελθόν κάποιου είδους ασυλία, οπότε να είναι οι μόνες επιχειρήσεις που επιτρέπεται να σώζονται από τα κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Ναι, αυτό φταίει... λες και στο εξωτερικό δεν πληρώνουν μετρητά, ή λες και η φοροδιαφυγή θα παταχθεί με την χρήση κάρτας (η οποία παρεμπιμπτόντως προμοτάρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ προς όφελος των τραπεζών). Όλοι οι ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, ψυκτικοί, γιατροί, καθηγητές ιδιαιτέρων κτλ που τα παίρνουν κάτω απ'το τραπέζι και έχουν δύο χρεώσεις, ανάλογα με το αν κόψουν απόδειξη ή όχι, θα συνετιστούν με την χρήση κάρτας...

Ένα απλό παράδειγμα: Σε ιδιωτικά μαιευτήρια, η συνήθης "ταρίφα" του μαιευτήρα είναι 1500. Έχω ακούσει για ένα σωρό γέννες σε ιδιωτικά μαιευτήρια, και κάθε φορά ρωτάω για πλάκα πόσα πήρε ο μαιευτήρας και αν έδωσε απόδειξη. Δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ για μαιευτήρα που να έκοψε απόδειξη. Και πρέπει να έχω κάνει αυτήν την ερώτηση τουλάχιστον καμμιά 50αριά φορές.

Κατά τα άλλα, φταίει το ότι πληρώνουμε τις τσίχλες με μετρητά.

Μαύρα θα υπάρχουν οσο το επιτρέπει ο κόσμος. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ΟΜΩΣ περιγράφεις το κλασικό περιστατικό: "Σου προσφέρω την υπηρεσία Χ €100 ΜΑΥΡΑ και €170 ΝΟΜΙΜΑ". Εγώ περιγράφω το περιστατικό που πληρώνεις ΤΙΜΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ = ΤΙΜΗ περιλαμβανομένου ΦΠΑ και με τη χ,ψ δικαιολογία ή ΜΗ κόψιμο απόδειξης πάει να παντελονιάσει τον ΦΠΑ που ΗΔΗ περιέχεται στην ΤΙΜΗ.

Ας μάθει να πληρώνει ο κόσμος ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο την τιμή "ταρίφας" γιατί αυτή συνήθως είναι τα καθαρά που γουστάρει να βγάλει ο επαγγελματίας χωρίς τις επιβαρύνσεις. 

Τα ίδια και στους φωτογράφους για τους γάμους, σου λέει θέλω €1200+Φπα, αμα πεις πάρε €1200 και μη κόβεις απόδειξη γιατι θες να γλιτώσεις €300 και ο άλλος να έχει πολλαπλάσιο κέρδος αφού δε φαίνονται εισοδήματα δικό σου πρόβλημα, αλλά και απώλειες φόρων για το κράτος δυστυχώς.

Δεν έχω δει σε Καφετέρια ή μπαρ να σου πει: "€7 το ποτό με απόδειξη, €5 χωρίς απόδειξη", ή "ο καφές €2,2 αντί για €3,5 χωρίς απόδειξη"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ελληνες "επιχειρηματίες" στα καλύτερα τους, μετα καθίστε να αναρωτιέστε γιατι πάμε ετσι οπως παμε κλπ. 

Η κατάσταση ειναι εξαιρετικα απλη, το μαγαζι οφειλει να εχει POS, δεν εχει/χαλασε/w/e τοτε ενημερώνει απο πριν, δεν ενημέρωσε? Δεν με ενδιαφέρει καθολου ως πελατη, κατι γραφικα που διαβασα να σε παει ο υπάλληλος χερι χερι στο ΑΤΜ που τα εχετε δει ρε παιδια ειλικρινά?? Δεν πάει να ειναι εξω απο το μαγαζι στα 2 μέτρα δεν παει να μου φερει το ΑΤΜ στο τραπεζι δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ανάληψη μετρητών γιατι απλα δεν γουστάρω ειναι δυνατόν να σκέφτεστε ετσι ως καταναλωτές?? 

Λύσε το θέμα (που μπορεις) η κέρασε τα ποτα ως το αυτονοητο για αυτη την "παρεξηγηση" , αυτο θα γινοταν σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα της Δύσης. Αντι να τους μαυρίσουμε ομαδικα καθόμαστε και λεμε πως θα λύσουμε το θεμα του καθε τραγικου μαγαζάτορα και μονο απο αυτη τη νοοτροπια δεν θα κανουμε τιποτα ποτε..

ετσι,  σε περιπτωση αντιστοιχη με του ts η καφετερια κερασε τους καφεδες και τον ναργιλε, γιατι μας ενημερωσε η σερβιτορα οταν ηρθε να πληρωσουμε οτι δεν εχουν POS (ηταν ακομα πολυ καινουριο το μαγαζι και εχουν ενα χρονικο περιθωριο, οποτε δεν εκανα καταγγελια, τωρα πια εχουν βαλει). Αλλα δεν ειχαν ενημερωση στην εισοδο ως οφειλαν. εμεις δεν ειχαμε μετρητα. πηγε καλεσε τον υπευθυνο της ο οποιος με το που ηρθε μας ειπε οτι μας τα κερνανε. εκτοτε εχω παει αλλες 2 φορες, πληρωμη με POS κανονικα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skiabox είπε

Οι τράπεζες από το 2016 απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται από κράτη, δηλαδή από τους φορολογούμενους, οπότε από κάπου πρέπει να ζήσουν.

Εκτός αν πιστεύεις για κάποιο λόγο ότι θα πρέπει οι τράπεζες να έχουν όπως στο παρελθόν κάποιου είδους ασυλία, οπότε να είναι οι μόνες επιχειρήσεις που επιτρέπεται να σώζονται από τα κράτη.

 

Ναι, οκ.... αυτό να μου το ξαναπείς στην επόμενη "επανακεφαλαιοποίηση" (όπως κι αν την ονομάσουν, μην επεκταθούμε τώρα). Από τον ELA μην περιμένεις πάντως...

Εκτός αν πιστεύεις κι εσύ ότι το κράτος πρέπει να προμοτάρει τις δουλειές των τραπεζών προκειμένου να μην ξαναφαληρίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mic2mic : Απαγορεύεται λέμε πλέον.

Θα πρέπει να πάνε στους μετόχους πρώτα και μετά στους καταθέτες.

Με πιο απλά λόγια πλέον στην ΕΕ πριν κάνεις κατάθεση πρέπει να ελέγχεις πόσο σοβαρή είναι η τράπεζα.

Οι Ελληνικές τράπεζες νομίζω είναι πλέον κατηγορία junk, δηλαδή απευθύνονται μόνο σε τρελούς όσον αφορά την αξιολόγησή τους.

Βέβαια και η Lehman Brothers πριν χρεοκοπήσει ΑΑΑ αξιολόγηση είχε.

Πάντως μου έλεγε ένας φίλος που μένει Αμερική ότι τα λεφτά που έδωσε το αμερικάνικο κράτος για να την σώσει τα έχει πάρει πίσω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zygorito είπε

Μαύρα θα υπάρχουν οσο το επιτρέπει ο κόσμος.

Δεν έχω δει σε Καφετέρια ή μπαρ να σου πει: "€7 το ποτό με απόδειξη, €5 χωρίς απόδειξη", ή "ο καφές €2,2 αντί για €3,5 χωρίς απόδειξη"

Ακριβώς. Όσο το επιτρέπει ο κόσμος. Μαγκιές σε ψιλικατζίδικα και περίπτερα έχω ακούσει άπειρες. Μαγκιές σε ιατρεία και σε μαστόρια σπανίζουν λιγάκι. Κι ας πρόκειται για τον ίδιο ακριβώς καταναλωτή. Άρα, δεν φταίει η χρήση ή μη κάρτας. Ούτε η χρήση κάρτας θα μειώσει την φοροδιαφυγή, ούτε ο πολίτης μπορεί να επαναπαύεται ότι εξετέλεσε τα φορολογικά του καθήκοντα επειδή πήρε απόδειξη για τις τσίχλες του την ίδια στιγμή που τα ακουμπάει μαύρα από δω κι από κει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skiabox είπε

Οι τράπεζες από το 2016 απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται από κράτη, δηλαδή από τους φορολογούμενους, οπότε από κάπου πρέπει να ζήσουν.

σωστα αλλα πιστευω οτι στην πράξη εαν σκασει κανα κανονι απο καμια  Deutsche Bank για να την σωσουν θα φορολογισουν μεχρι και τα παιδακια της αιθιοπιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, l337 είπε

Ακόμη και αν έχει πέσει το σύστημα η πληρωμή μπορεί να υλοποιηθεί τηλεφωνικά. Γνωρίζει ο έμπορος το πως.

Όταν έχει πέσει όλο το συστημα μιας τράπεζας, δε μπορει να κάνει τιποτα. Πόσο μάλλον τηλεφωνικά που οι γραμμές της συγκεκριμένης τραπεζας ειχαν πέσει εκεινο το 4ωρο για τον ιδιο λόγο.

Και επειδη αυτά συμβαίνουν συχνά, η ουσία ειναι οτι λιγο μετρητό δεν πειράζει. Ας υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το πραγμα ειναι παρα πολυ απλο και δεν χρειαζεται να το κουραζουμε παλι χωρις λογο.

Εχεις μια επιχειρηση καλη ωρα μπαρ/καφετερια.

Απαξ και δεν εχεις Pos,βαλε ενα χαρτι στην πορτα ή αν δεν βαλεις χαρτι,βαλε τον υπαλληλο σε καθε παραγγελια που παιρνει(ακομα και αν το ξεχασει να του το θυμιζεις εσυ οταν στην φερνει)οτι δεν δουλευει το POS.

Ολα τα αλλα ειναι κλασσικα δικαιολογιες του αερα,και βεβαια αυτο φαινεται και απο την αστεια δικαιολογια που τα φορτωνει στον υπαλληλο(η ευκολη λυση)για να ''πονεσεις'' εσυ και να πας να τρεχεις να βρισκεις χρηματα.

Εγω ηθελα να του εβγαζες κανενα 500ευρω και να σου ελεγε μετα οτι δεν εχει ρεστα να βλεπαμε τι θα λεγατε μερικοι.Να εχει χρηματα πανω του αλλα λιγοτερα?

Επισης τετοιοι εργοδοτες καταλαβαινει κανεις και πως ειναι απεναντι και στο ιδιο το προσωπικο απο πλευρας δουλειας.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mic2mic είπε

Μα το έγραψα και εγώ.

Πρώτα προηγούνται οι μέτοχοι και μετά πάνε στους καταθέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...