Προς το περιεχόμενο

POS και μαγαζιά: Μη και χειρότερα


TzortzisJosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Ναι, αυτό φταίει... λες και στο εξωτερικό δεν πληρώνουν μετρητά, ή λες και η φοροδιαφυγή θα παταχθεί με την χρήση κάρτας (η οποία παρεμπιμπτόντως προμοτάρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ προς όφελος των τραπεζών). Όλοι οι ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, ψυκτικοί, γιατροί, καθηγητές ιδιαιτέρων κτλ που τα παίρνουν κάτω απ'το τραπέζι και έχουν δύο χρεώσεις, ανάλογα με το αν κόψουν απόδειξη ή όχι, θα συνετιστούν με την χρήση κάρτας...

Ένα απλό παράδειγμα: Σε ιδιωτικά μαιευτήρια, η συνήθης "ταρίφα" του μαιευτήρα είναι 1500. Έχω ακούσει για ένα σωρό γέννες σε ιδιωτικά μαιευτήρια, και κάθε φορά ρωτάω για πλάκα πόσα πήρε ο μαιευτήρας και αν έδωσε απόδειξη. Δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ για μαιευτήρα που να έκοψε απόδειξη. Και πρέπει να έχω κάνει αυτήν την ερώτηση τουλάχιστον καμμιά 50αριά φορές.

Κατά τα άλλα, φταίει το ότι πληρώνουμε τις τσίχλες με μετρητά.

εχεις δικιο, αυτοι θα συνεχισουν να παιρνουν μετρητα και μαυρα. ΟΜΩΣ στα μαγαζακια (πχ ψιλικα-εστιατορια-μπαρ) ΤΕΛΟΣ η κλεψια και μη χορήγηση αποδειξης. Καταλαβες τη διαφορα; Τους ηλεκτρολογους κλπ δεν μπορεις να τους πιασεις οσο και να θελεις. παντα μετρητα θα παιρνουν.

Επεξ/σία από VasilisGrivilas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, pananton είπε

μπορεί να το ελέγξει η ΣΔΟΕ από το transaction με την τράπεζα. τα μετρητά δεν φαίνονται πουθενά...αν πχ κανεις καταγγελία και εχεις πληρωσει με μετρητά τότε πως θα αποδείξεις ότι όντως τον πληρωσες? ενώ με κάρτα τους δείχνεις την συναλλαγή από το ebanking και είσαι λίγο πιο πειστικός... 

για διαβασε το αλλο θεμα, τωρα θα βαζουν ΠΟΣ αλλοδαπης και δε θα τους ελενξει ποτε κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VasilisGrivilas είπε

εχεις δικιο, αυτοι θα συνεχισουν να παιρνουν μετρητα και μαυρα. ΟΜΩΣ στα μαγαζακια (πχ ψιλικα-εστιατορια-μπαρ) ΤΕΛΟΣ η κλεψια και μη χορήγηση αποδειξης. Καταλαβες τη διαφορα; Τους ηλεκτρολογους κλπ δεν μπορεις να τους πιασεις οσο και να θελεις. παντα μετρητα θα παιρνουν.

Σωστά, αλλά δεν νομίζω ότι τα μαγαζάκια ήταν ο κύριος όγκος της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα. Μάλλον μικρό κομμάτι της θα έλεγα, αν σκεφτούμε ότι σχεδόν όλα τα μεγάλα μαγαζιά (σουπερμάρκετ, μαγαζιά τεχνολογίας, μεγάλα συνεργεία κτλ) δίνουν πάντα αποδείξεις. Αλλά για να γλιτώσουμε έστω και από αυτό το μικρό κομμάτι, θα έπρεπε οι περισσότεροι να ζητάνε αποδείξεις έστω και σε αυτά τα μικρά μαγαζιά. Εγώ πάντως για άλλη μια φορά φέτος το καλοκαίρι διαπίστωσα ότι μάλλον ζω σε ένα παράλληλο σύμπαν. Διότι σε τουριστικές περιοχές είδα την τεράστια πλειοψηφία του κόσμου να μην ενδιαφέρεται καν να πάρει απόδειξη. Εμείς εδώ μιλάμε μεταξύ μας και έχουμε την εντύπωση ότι οι περισσότεροι θέλουν απόδειξη και αν δεν την ζητάνε είναι επειδή πχ ντρέπονται, αλλά εγώ είδα πάρα πολύ κόσμο να αδιαφορεί τελείως για τις αποδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Όταν έχει πέσει όλο το συστημα μιας τράπεζας, δε μπορει να κάνει τιποτα. Πόσο μάλλον τηλεφωνικά που οι γραμμές της συγκεκριμένης τραπεζας ειχαν πέσει εκεινο το 4ωρο για τον ιδιο λόγο.

Και επειδη αυτά συμβαίνουν συχνά, η ουσία ειναι οτι λιγο μετρητό δεν πειράζει. Ας υπάρχει.

Όχι ρε φίλε τι είναι αυτά τα περίεργα που μας λες να κουβαλαμε και χρήματα πάνω μας μέσα στη νυχτα. Για 2-3 ποτα πήγαμε σε ένα μπαρ με 2-3 φίλους και δεν είχε κανείς μετρητά τι να τα κάνουμε άλλωστε μεσα στη νύχτα, ότι και να τύχει έχουμε τις κάρτες μας 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Σωστά, αλλά δεν νομίζω ότι τα μαγαζάκια ήταν ο κύριος όγκος της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα. Μάλλον μικρό κομμάτι της θα έλεγα, αν σκεφτούμε ότι σχεδόν όλα τα μεγάλα μαγαζιά (σουπερμάρκετ, μαγαζιά τεχνολογίας, μεγάλα συνεργεία κτλ) δίνουν πάντα αποδείξεις. Αλλά για να γλιτώσουμε έστω και από αυτό το μικρό κομμάτι, θα έπρεπε οι περισσότεροι να ζητάνε αποδείξεις έστω και σε αυτά τα μικρά μαγαζιά. Εγώ πάντως για άλλη μια φορά φέτος το καλοκαίρι διαπίστωσα ότι μάλλον ζω σε ένα παράλληλο σύμπαν. Διότι σε τουριστικές περιοχές είδα την τεράστια πλειοψηφία του κόσμου να μην ενδιαφέρεται καν να πάρει απόδειξη. Εμείς εδώ μιλάμε μεταξύ μας και έχουμε την εντύπωση ότι οι περισσότεροι θέλουν απόδειξη και αν δεν την ζητάνε είναι επειδή πχ ντρέπονται, αλλά εγώ είδα πάρα πολύ κόσμο να αδιαφορεί τελείως για τις αποδείξεις.

στην ελλαδα υπαρχουν χιλιαδες μαγαζια λιανικης που δεν κοβουν τιποτα. Δες εσυ στη δικη σου γειτονια, απο τον φουρνο, στο ψιλικατζιδικο, στο μαγαζι που πουλαει ρουχα, στο μαγαζι που πουλαει ηλεκτρικο τσιγαρο, στα φροντιστήρια. Τους αλλους οσο υπαρχουν μετρητα δεν τους πιανεις. Σκεψου οτι οι υδραβλικοι δηλωνουν στην εφορια 9000 το χρονο, οταν βγαζουν 3-4-5 χιλιαρικα ανετα μαυρα το μηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tounion είπε

Τελικά στη συνέχεια τι έγινε; Πήρατε ταξί να σας πάει σπιτι και δεν είχε και αυτός POS; 

Με taxiBeat περασμενη απο πριν η Καρτα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VasilisGrivilas είπε

στην ελλαδα υπαρχουν χιλιαδες μαγαζια λιανικης που δεν κοβουν τιποτα. Δες εσυ στη δικη σου γειτονια, απο τον φουρνο, στο ψιλικατζιδικο, στο μαγαζι που πουλαει ρουχα, στο μαγαζι που πουλαει ηλεκτρικο τσιγαρο, στα φροντιστήρια. Τους αλλους οσο υπαρχουν μετρητα δεν τους πιανεις. Σκεψου οτι οι υδραβλικοι δηλωνουν στην εφορια 9000 το χρονο, οταν βγαζουν 3-4-5 χιλιαρικα ανετα μαυρα το μηνα. 

Eσύ για αυτό τι κάνεις;Κανεις καταγγελια σε ΣΔΟΕ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Eσύ για αυτό τι κάνεις;Κανεις καταγγελια σε ΣΔΟΕ ;

με καταγγελιες δε βαζουν μυαλο. Μονο οταν θα πληρωνει ολος ο κοσμος με καρτα θα γινει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Eσύ για αυτό τι κάνεις;Κανεις καταγγελια σε ΣΔΟΕ ;

Τι είναι τώρα αυτά που λες...

Το 50% των φορολογουμένων δηλώνει έως 10.000 εισόδημα. 

Το 80% απ' αυτούς είναι ελευθεροι επαγγελματίες που κρύβουν εισοδήματα. 

Πώς μπορείς να κάνεις εσύ καταγγελία; Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι ο οδοντίατρος που μενει από πάνω δεν δηλωνει το πραγματικό του εισόδημα ??

Ο κοσμος δεν ασχολείται να τσακώνεται γιατί δεν έχει κίνητρο....

Ας δίναν φορολογικό κίνητρο και μετά μιλάγαμε αν ο κόσμος είναι αδιαφορος...

Για την ώρα το μόνο κέρδος που έχει ο κόσμος είναι να μην πάρει απόδειξη και να πληρώσει λιγότερα και αυτό κάνουν κάποιοι...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VasilisGrivilas είπε

με καταγγελιες δε βαζουν μυαλο. Μονο οταν θα πληρωνει ολος ο κοσμος με καρτα θα γινει σωστα.

Και γιατί δηλαδή να γίνει σωστά τότε; Όπως τώρα σου λέει με απόδειξη τόσα και χωρίς απόδειξη τόσα, τότε θα σου λέει με κάρτα τόσα και χωρίς κάρτα τόσα. Ήδη το λένε πολλοί δηλαδή.

Άσε δηλαδή που ζεις σε ένα κράτος όπου όταν ανέβουν πολύ οι πληρωμές με κάρτες θα βρει οπωσδήποτε κάποιον τρόπο να ξεζουμίσει τον κοσμάκη που πληρώνει με κάρτα. Είμαι σίγουρος ότι ήδη υπάρχουν φωστήρες στην κυβέρνηση που δειλά-δειλα επεξεργάζονται τέτοιες ιδέες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Και γιατί δηλαδή να γίνει σωστά τότε; Όπως τώρα σου λέει με απόδειξη τόσα και χωρίς απόδειξη τόσα, τότε θα σου λέει με κάρτα τόσα και χωρίς κάρτα τόσα. Ήδη το λένε πολλοί δηλαδή.

Άσε δηλαδή που ζεις σε ένα κράτος όπου όταν ανέβουν πολύ οι πληρωμές με κάρτες θα βρει οπωσδήποτε κάποιον τρόπο να ξεζουμίσει τον κοσμάκη που πληρώνει με κάρτα. Είμαι σίγουρος ότι ήδη υπάρχουν φωστήρες στην κυβέρνηση που δειλά-δειλα επεξεργάζονται τέτοιες ιδέες....

στο δευτερο εχεις λαθος, οσο ανεβαινουν οι πληρωμες με καρτα τοσο αυξανει το φπα του εισπρατει το κρατος. Οι φωστηρες αυτη τη στιγμη που γραφουμε σκεφτοντε τροπους για να πληρωνουμε περισσοτερο με καρτα. Αλλωστε μονο το ΦΠΑ τους νοιαζει. μιας και ειμαστε πατος στην ΕΕ στην εισπραξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ο μαγικος συνδιασμος : μαϊμου ταμειακη,ή λογισμικο που σβηνει τις εισπραξεις με POS απο Βουλγαρια ή Ρουμανία..

Η μιση Μυκονος και Σαντορινη ετσι δουλευει.....

Οποτε αμα ο αλλος ειναι επαγγελματιας απατεωνας δεχεται και καρτα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...