Προς το περιεχόμενο

Powerline & router ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους του συμφουριτές . Έχω την ανάγκη να φτιάξω ένα κάλο δίκτυο ethernet και wifi στο σπίτι.

Θέλω να πετάξω την κλασσική βλακεία που σου στέλνει η vodafone με ένα καλό router (το router βρίσκεται στην είσοδο του σπιτιού κάτω απο την τηλεόραση και έκει θέλω να μπεί και το νέο) Θέλω 1 powerline στο υπνοδωμάτιο μου να συνδέσω την τηλεόραση μου και ενίσχυση wifi. Στο άλλο υπνοδωμάτιο έχω ένα σταθερό υπολογιστή, 2 εκτυπωτές καθώς και ενίσχυση του wifi

1. Τι router μου προτείνετε

2. Ti powerline μου προτείνετε

Μήπως να βάλω ενά modem wifi ethernet στο άλλο υπνοδωμάτιο και να συνδέσω εκτυπωτες υπολογιστή και να έχω wifi?

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα οπως ειναι, δεν θα σου προσφέρει τίποτα η αναβάθμιση που λες, μονο χρηματα θα πεταξεις.

Μονο τα καλωδια cat ειναι πραγματική αναβάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αστα οπως ειναι, δεν θα σου προσφέρει τίποτα η αναβάθμιση που λες, μονο χρηματα θα πεταξεις.

Μονο τα καλωδια cat ειναι πραγματική αναβάθμιση

Δεν είναι δικό μου το σπίτι (ενοίκιο). Δεν θέλω κάνω τρύπες και να περνάνε από το σαλόνι καλώδια ethernet και το υπνοδωμάτιο γραφείο δεν έχει πρίζα τηλεφώνου. (Δεν θέλω να αλλάξω δωμάτια γιατί το υπνοδωμάτιο έχει μεγάλες ντουλάπες με σχέση στο υπνοδωμάτιο γραφείο)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά την κάλυψη wifi ουσιαστική διαφορά θα δείς αν μεταφέρεις το ρουτερ σε κεντρικό σημείο του σπιτιού. Μην περιμένεις θαύματα απο ρουτερ εμπορίου.

Powerlines μπορείς να διαλέξεις tplink η Devolo Καθως είναι δοκιμασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, billbill19 είπε

Καλησπέρα σε όλους του συμφουριτές . Έχω την ανάγκη να φτιάξω ένα κάλο δίκτυο ethernet και wifi στο σπίτι.

Θέλω να πετάξω την κλασσική βλακεία που σου στέλνει η vodafone με ένα καλό router (το router βρίσκεται στην είσοδο του σπιτιού κάτω απο την τηλεόραση και έκει θέλω να μπεί και το νέο) Θέλω 1 powerline στο υπνοδωμάτιο μου να συνδέσω την τηλεόραση μου και ενίσχυση wifi. Στο άλλο υπνοδωμάτιο έχω ένα σταθερό υπολογιστή, 2 εκτυπωτές καθώς και ενίσχυση του wifi

1. Τι router μου προτείνετε

2. Ti powerline μου προτείνετε

Μήπως να βάλω ενά modem wifi ethernet στο άλλο υπνοδωμάτιο και να συνδέσω εκτυπωτες υπολογιστή και να έχω wifi?

Ανεφερες δυο φορες "ενισχυση wifi". Τι εννοεις;

Για τώρα ασε το ρουτερ οπως ειναι και πάρε ενα σετακι οπως το παρακατω (μαρκες προτεινω devolo και tplink)

https://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/powerline/powerline-tp-link-tl-wpa4220t-kit-av500-wi-fi-300mbps/prod8480236pp/

Το πρωτο στα αριστερα θα κουμπωσει στο router και τα αλλα δυο θα πανε στα υπνοδωμάτια και θα εχεις (στα υπνοδωμάτια) ΚΑΙ ενσύρματη αλλα και ασύρματη συνδεση. Δηλαδη στο συνολο θα εχεις 3 ασυρματα δικτυα στο σπιτι (ενα του router και δυο από τα powerlines). 

Αν τώρα τα υπνοδωμάτια ειναι διπλα διπλα μπορεις να εχεις ενα ασυρματο που να καλυπτει και τα δυο υπνοδωμάτια, δηλαδη να παρεις ενα σετακι powerlines που να ειναι δυο απλά powerlines και ενα powerline με wifi.

Τελος να ξερεις οτι οποτεδηποτε μπορεις να προσθέτεις powerlines, δε χρειάζεται να αγοράζεις παντα σετακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...