Προς το περιεχόμενο

PC εργασίας <1500 ευρώ (όχι gaming)


billyg599

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Ήθελα την βοήθεια σας για να νέο υπολογιστή. Στις ερωτήσεις που της φόρμας που έχετε απαντώ παρακάτω. Ποσο: <1500. Χρήση: προγραμματισμός και γενική χρήση, παιχνίδια καθόλου. Λειτουργικό: Μόνο Linux. Ειδικά προγράμματα: Matlab, C/C++ compilers. Οθόνη: Θέλω μία πολύ καλή 27” 1440p. Θα ήθελα επίσης προτάσεις για πληκτρολόγιο (κάτι ήσυχο αν ξέρετε) και mouse τόσο για χρήση απο δεξί/αριστερό. Έχω μόνο SSDs. Τοποθεσία: Βόλος. Αν είναι δυνατόν περισσότερα κομμάτια της κύριας μονάδας απο ένα αξιόπιστο κατάστημα (π.χ. είδα visionstudio θεσσ/νική).

Βάση άλλων προτάσεων που έχω δεί τον τελευταίο καιρό στo forum σκέφτομαι το παρακάτω: MSI B450 Tomahawk+3700x+μνήμες (2x16GB ?)+μία RX 560 +Corsair CX Series CX550M+NZXT H510+οθόνη Dell 2719D.

Έναν ενδοιασμό όμως που έχω είναι ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρω ένα επεξεργαστή intel (9900k?) γιατί έχουν κάποιες βελτιστοποιήσεις για το Μatlab που το χρησιμοποιώ πάρα πολύ. Επίσης οι intel έχουν και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών που θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου αφού θα ήθελα να αποφύγω την αγορά της αν είναι δυνατό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά παρείγγειλα προχτές τα εξής MSI B450 Tomahawk MAX+3700x+μνήμες (2x16GB)+1030 nvidia +Corsair CX Series CX550M+NZXT H510+οθόνη Dell 2719D. Αυτά βάση άλλων προτάσεων στο forum οπότε ευχαριστώ συνολικά το forum :)

Τώρα έχω μία απορία. Είδα στην μητρική κάρτα ότι υποστηρίζει τις εξής USB 3 συνδέσεις εσωτερικά : 2x USB 3.2 Gen1 (SuperSpeed USB) ports available through the internal USB 3.2 Gen1 connector. Ενώ το κουτί h510 έχει μία USB-A και μία USB-C μπροστά που η τελευταία υποστηρίζει USB 3 Gen2. Υποθέτω θα χρειαστώ κάποιον adaptor PCI για να έχω το 10 GBps USB?

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό το ερώτημά σου. Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο https://www.amazon.co.uk/Chenyang-Front-Header-Extension-Motherboard/dp/B078MWT3KD και δεν είμαι και σίγουρος. 

Εφόσον έχεις πίσω στη μητρική δεν είναι και απαραίτητο. Η πιο οικονομική-καλη μητρική που μου έρχεται στο μυαλό, η οποία έχει θέση για type c είναι η Asus x470 https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html

και μετά ανεβαίνεις γύρω στο 200ευρω σε x570. Η γνώμη μου είναι κρατα μόνο το της μητρικής και μη μπαίνεις σε έξοδα.

 

Το παραπάνω που σου έβαλα βλέποντας σε βίντεο δεν λειτουργεί. Ξέχνα το λοιπόν γιατί μόνο με κάτι πανάκριβο όπως αυτό θα κάνεις δουλειά https://www.moddiy.com/products/Motherboard-USB-3.0-Header-to-New-USB-3.1-Front-Panel-Header-Converter.html

αλλά δεν αξίζει για κανένα λόγο.

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, radiohead είπε

Εφόσον έχεις πίσω στη μητρική δεν είναι και απαραίτητο. Η πιο οικονομική-καλη μητρική που μου έρχεται στο μυαλό, η οποία έχει θέση για type c είναι η Asus x470 https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html

Έχεις δίκιο υπάρχει πίσω αλλά είναι δύσχρηστη για flash drives, ενώ το κουτί έχει και μπροστά usb-c και είναι κρίμα να μήν δουλεύει (έστω και σε χαμηλή ταχύτητα 5Gbps αν δεν γίνεται 10).

Τώρα αυτή η asus prime pro μου φαίνεται καλή (στο δικό μου άσχετο μάτι) σύν ότι έχει και 2 m.2. Απλώς νομίζω θέλει νέο bios για τον 3700χ. Θα την σύστηνες σε σχέση με την tomahawk? Έδωσα την παραγγελία την Πέμπτη στο visionstudio αλλά δεν ξέρω άν μπορεί να αλλάξει και αν μου βάζουν νέο bios.

BTW @radiohead έχω δεί διάφορες προτάσεις σου και έχεις βοηθήσει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, radiohead είπε

Άνετα θα σου κάνουν bios update. Είναι καλύτερη μητρική overall από την tomahawk.

Μνήμες ποιες πήρες; Κάρτα γραφικών;

G.Skill RipjawsV 32GB DDR4-3200MHz (θα πάρω άλλα 32 σύντομα) και κάρτα γραφικών μια 1030  passive της MSI (παίζει και 4Κ).

Πήρα τηλ visionstudio αλλά κλείνουν 3 το Σάββατο οπότε απο Δευτέρα άν μπορεί να γίνει κάτι για την μητρική.

Επίσης η Dell U2719D είναι λίγο πιο ακριβή απο άλλες αλλά έχω πολύ καλή εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτό το price range έχεις καλυτερη επιλογή αλλά οκ όταν με το καλό έρθει δοκιμασε ρυθμίσεις και πέρασε icc profile από εδώ στο post calibration 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/u2719d

Έχει το καλύτερο support οπότε χαλάλι :)

Δες και αυτό ως εναλλακτική σε περίπτωση που δε θες να αλλάξεις μητρική ώστε να το έχεις μπροστά 

https://www.skroutz.gr/s/15290018/Goobay-Regular-USB-3-1-Cable-USB-C-male-USB-C-female-Μαύρο-1m-055-1152.html

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως είναι και αυτός ένας λόγος για Dell οθόνες.

Πάντως αυτό με τα USB 3.0, 3.1, 3.2, gen 1, gen 2 or whatever είναι απίστευτο μπέρδεμα. Και ξέρουμε και 5 πράγματα απο υπολογιστές.

Παρεπιπτόντως βρήκα και το παρακάτω αλλά είναι 40$ όπως περίπου και ο αντάπτορας που μου έστειλες: https://www.amazon.com/gp/product/B07R2MH4KV/ref=ox_sc_act_title_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συμφέρει. Με το καλώδιο του δεκαρικου δε θα βολευτεις;

Ακόμα μια επιλογή για ρύθμιση και icc profile από tftcentral. 

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2719d.htm

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το καλώδιο που μου έστειλες και δεν θα αλλάξω μητρική. Απλώς ανέφερα και αυτήν την κάρτα σαν μία άλλη επιλογή που σου δίνει ένα επιπλέον εσωτερικό USB 3.1 gen 2  header. Φυσικά όπως είπες δεν αξίζει. 

Μόλις έρθουν με το καλό όλα λοιπόν τα κομμάτια θα το στήσω, θα ρυθμίσω την οθόνη και θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με στραγγίσεις το budget :) Δεν το είχα στα άμεσα πληκτρολόγιο/ποντίκι αλλά γιατί όχι...

Πάντως δεν ασχολούμαι καθόλου με παιχνίδια (δεν ξέρω φυσικά άν επηρεάζει αυτό την επιλογή πληκτρολογίου). Είμαι λίγο παλιός και μου αρέσουν τα παλιά μηχανικά πληκτρολόγια με το αξιοπρεπές key travel. Απο την άλλη θα ήθελα κάτι ήσυχο. Οπότε αν έχεις κάτι να προτείνεις που να συνδυάζει ησυχία και μηχανικό... Όσον αφορά το mouse θέλω χρήση και αριστερό και δεξί. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι wireless. Τέλος επειδή δουλεύω πολλές ώρες με ενδιαφέρει κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Θα με στραγγίσεις το budget :) Δεν το είχα στα άμεσα πληκτρολόγιο/ποντίκι αλλά γιατί όχι...

Πάντως δεν ασχολούμαι καθόλου με παιχνίδια (δεν ξέρω φυσικά άν επηρεάζει αυτό την επιλογή πληκτρολογίου). Είμαι λίγο παλιός και μου αρέσουν τα παλιά μηχανικά πληκτρολόγια με το αξιοπρεπές key travel. Απο την άλλη θα ήθελα κάτι ήσυχο. Οπότε αν έχεις κάτι να προτείνεις που να συνδυάζει ησυχία και μηχανικό... Όσον αφορά το mouse θέλω χρήση και αριστερό και δεξί. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι wireless. Τέλος επειδή δουλεύω πολλές ώρες με ενδιαφέρει κάτι καλό.

Δες κάποιο με κόκκινους διακόπτες Logi η Corsair.  Αν το θες εντελώς αθόρυβο παίρνεις orings https://m.banggood.com/150pcs-White-O-Ring-Keycap-Rubber-For-Cherry-MX-Switch-Keyboard-p-1337593.html

Τώρα για ποντίκι αθόρυβο m330 silent plus φθηνο αλλά για μικρα χερια. Αν επρόκειτο μόνο για δεξί ένας είναι ο ποντικας. Mx master 3 η το προηγούμενο mx master 2s.

Αφησε το αφού έχεις προς το παρόν και άνοιξε θέμα όταν ξαναμαζεψεις για να σου προτείνουν συγκεκριμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billyg599 είπε

Μια χαρά το καλώδιο που μου έστειλες και δεν θα αλλάξω μητρική. Απλώς ανέφερα και αυτήν την κάρτα σαν μία άλλη επιλογή που σου δίνει ένα επιπλέον εσωτερικό USB 3.1 gen 2  header. Φυσικά όπως είπες δεν αξίζει. 

Μόλις έρθουν με το καλό όλα λοιπόν τα κομμάτια θα το στήσω, θα ρυθμίσω την οθόνη και θα επανέλθω.

Έχω την συγκεκριμένη μητρική και αντιμετωπίζω ένα θέμα με τις θύρες usb. Συγκεκριμένα στα κόκκινα usb ports δουλεύουν μόνο certified usb συσκευές (blue usb)

Αυτό γίνεται και στα windows - linux.

Αν μπορείς, μόλις στήσεις το μηχάνημα , δοκίμασε αν σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα και κάνε ένα update να ενημερωθούμε. Ευχαριστω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Red_Phantom είπε

Έχω την συγκεκριμένη μητρική και αντιμετωπίζω ένα θέμα με τις θύρες usb. Συγκεκριμένα στα κόκκινα usb ports δουλεύουν μόνο certified usb συσκευές (blue usb)

Αυτό γίνεται και στα windows - linux.

Αν μπορείς, μόλις στήσεις το μηχάνημα , δοκίμασε αν σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα και κάνε ένα update να ενημερωθούμε. Ευχαριστω.

Δεν γνωρίζω τι είναι οι certified usb devices ?  Μηπως εννοείς certified USB 3.2 ? Γιατί οι κόκκινες στην tomahawk είναι USB 3.2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...