Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή βλέπω αρκετά σχόλια στο ποστ για τις Navi, είπα να κάνω ένα νέο ποστ να πω 2-3 παρατηρήσεις σχετικά με θερμοκρασίες για την RX5700 XT Nitro+ που εχω μέχρι στιγμής:

1. Από adrenaline 19.9.1 σε adrenaline 19.9.2 βετα ανέβασε από μόνο του το στοκ voltage κάπου στα 20-25mv. (~1178 >1202). Λιγο κουλό μου φάνηκε αλλά οκ, η κάρτα είναι σταθερή.

2. Οταν πάω να αλλάξω voltage  για UV από το γράφημα στο Wattman, κολλάει η εφαρμογή. Κάντε export profile, edit το XML και μετά import. Από το Afterburner κανένα πρόβλημα.

3. Μετά απο διάφορους πειραματισμούς με μικρό UV και πιο επιθετικό fan curve η junction θερμοκρασία κάτω από 85c δεν πέφτει.

3a. Το πιο περίεργο από όλα είναι ότι στο 90% είτε 70% καρφωτά ο φαν, πάλι τις ίδιες θερμοκρασίες έχει. Αν βάλω auto στο φαν(που πάει μέχρι 45%) ή καρφωτά μέχρι 50% τότε παίζει περίπου στους 95c junction.

3b. Με στοκ ρυθμίσεις, αν ενεργοποιήσω το V-Sync και κλειδώσει στα 75FPS τότε peak στο Junction είναι 80c. 

3γ. Στις 10 ημέρες που την έχω, δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε Black/blue screens, ούτε κρασαρίσματα ούτε άλλα κουλά εκτός από αυτό που λέω στο σημείο 2. Την έχω δουλέψει και με 19.9.1 και με 19.9.2 σε win10 pro με 630w bronze psu.

Ενδεικτικά Apex legends 1440p high settings, Peak με φαν στο 90% καρφωτά gpu 70c / junction 89  / 249w.  Ενδεικτικά μέσος όρος στην παρακάτω εικόνα...

apex_1a.jpg.4ccf0a39cdd581a75e3ffed8df96db85.jpg

Η παρακάτω εικόνα είναι με το αυτόματο UV από Wattman που το κατέβασε περίπου 50mv. (πάλι απο Apex με avg FPS στα 95-100)

UV_Apex_1440p.png.72c9f6645be5b650d3c0d3c8548fcba4.png

edit1:

Από 45% και πάνω αρχίζουν και ακούγονται οι ανεμιστήρες. Nα προσθέσω ότι την έχω σε midi tower, Coolermaster lite 3.1 με βγαλμένο το μπροστινό καπάκι για να αερίζεται "καλύτερα".

Επίσης περίεργο είναι ότι όταν έβγαλα κάποια στιγμή το side panel του κουτιού για να "αερίζεται" καλύτερα οι θερμοκρασίες δεν πέσανε και πάρα πολύ (ούτε καν 5 βαθμούς)

edti2: προσθήκη 3α, 3β, 3γ

Επεξ/σία από panosp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου. Αυτη η amd μια ζωη θα βγαζει καρτες με καλα τεχνικα χαρακτηριστικα, και με τους drivers που βγαζει θα τα κανει ολα μανταρα και ολα να ψηνονται. Γιαυτο στις καρτες θα ειναι παντα πισω.Εχω την ρ9 290, και τοσα χρονια πρεπει να κανω το σταυρο μου πρωτα πριν περασω καινουργιους drivers. Ξυλωσε αυτους που εβαλες με ddu και ξαναπερνα τους προηγουμενους και αν δεις οτι το πισι και η καρτα δουλευουν μια χαρα ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ. Εμπειρικα σου μηλαω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η junction στις Navi μετριετε από πολλούς αισθητήρες και πιάνουν τη μεγαλύτερη θερμοκρασία. Μέχρι 110 έγραψε η AMD ότι η junction είναι οκ και εκεί πρακτικά βαράει throttle ο πυρήνας. Τα 90 95 junction είναι φυσιολογικά στις navi. Χαρείτε τις κάρτες σας. 

 

Η AMD σε stock δίνει πάνω από 1.17volt στον πυρήνα και το fan curve πάει μέχρι 42%. Η πλειοψηφία την κρατάει stock δεν ασχολείται καθόλου με wattman afterburner κτλ. Οπότε μιλάμε για πάνω από 95 100 junction μόνιμα σε full load. Αρκετές φορές είναι και ψυχολογικο το όλο θέμα με τις θερμοκρασίες αλλά έχουν γίνει πολλα πειράματα από μέλη του reddit με chipakia που δούλευαν μόνιμα στους 95 βαθμούς τα ίδια chip στους 80 και στους 60 για χρόνια. 8 χρόνια μετά ακόμα δουλεύουν 24/7 μόνιμα στους 95. 3 χρόνια εγγύηση έχουν όλες οι κάρτες όπως και τα cpu οπότε μην σκατε. Αρκετά προβλήματα έχουμε δεν χρειάζεται να βάζουμε ένα ακόμα. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίαβασα τα reviews και είδα τα σχετικά video.

Δεν με ανησυχούν τόσο πολύ τα 95αρια! Δεν είναι ο σκοπός του θέματος να τρομάξει κανένας αλλά να μοιραστούν απόψεις και στοιχεία οι άλλοι κάτοχοι.  😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου. Αυτη η amd μια ζωη θα βγαζει καρτες με καλα τεχνικα χαρακτηριστικα, και με τους drivers που βγαζει θα τα κανει ολα μανταρα και ολα να ψηνονται. Γιαυτο στις καρτες θα ειναι παντα πισω.Εχω την ρ9 290, και τοσα χρονια πρεπει να κανω το σταυρο μου πρωτα πριν περασω καινουργιους drivers. Ξυλωσε αυτους που εβαλες με ddu και ξαναπερνα τους προηγουμενους και αν δεις οτι το πισι και η καρτα δουλευουν μια χαρα ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ. Εμπειρικα σου μηλαω. 

nvidia έχω για να μη παρεξηγηθώ και ίσως η 1080 να μην είναι και τόσο ζεστή όσο τα navi, αλλά σίγουρα δεν είναι καλύτερο να έχεις black box και να μην ξέρεις τα junction temps στις πράσινες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

Μετα την εγκατασταση της νεας καρτας παρουσιαζονται τυχαια restarts ακομα κ 2 λεπτα μετα το ανοιγμα του pc. 

Σημερα εκανα 3 συνεχομενα και μετα σταθεροποιηθηκε. Καμια ιδεα τι μπορει να φταει;

Επισυναπτω μια εικονα του pc μετα το 3 restart

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα και απο εμενα.

και εγω ειχα καποια θεματα.

ειδικα σε call of duty black ops 4 που παιζω κυριως.

ειχα stuttering low fps κτλ.

αυτο που κατεληξα ειναι οτι πρεπει να ειναι κλειστα τα 

enchanched resolution .

το antilag.

επισης για καποιον λογο εβαζε το cpu priority του παιχνιδιου στο low . αυτο δημιουργουσε το stuttering και τα low fps. αν το πετυχετε σε παιχνιδι αλλο βγειτε στα windows και τσεκαρετε με τον task manager το cpu priority του παιχνιδιου.

 

αυτο φτιαχνεται στο call of duty black ops 4 αν μεσα απο τα Game settings graphics στην επιλογη cpu Priority βαλεις manual αντι για auto.

επισης disable στο disqord το hardware acceleretion και το εβγαλα και απο τον chrome.

μετα απο αυτα δεν ειχα θεμα μετα απο αρκετη ωρα παιχνιδιων.

η καρτα μια φορα ειναι πολυ δυνατη απο hardware oi drivers θεωρω την κρατανε πισω.

επισης αν τυχον σας κανει μαυρη οθονη σε game και ακουτε ηχο χωρις εικονα ενας τροπος να το επαναφερε χωρις restart ειναι πατωντας windows key +shift +ctrl+b για να κανει restart o driver της καρτας γραφικων χωρις να επανεκιννηση του συστηματος.

 

 

Επεξ/σία από tyf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tyf είπε

αυτο που κατεληξα ειναι οτι πρεπει να ειναι κλειστα τα 

enchanched resolution .

το antilag.

Που ειναι αυτες οι ρυθμισεις? ειναι λιγο χασιμο το Radeon Settings...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με sapphire pulse rx 5700xt έχω συνέχεια black screens . Βέβαια δεν ακούγεται ήχος αλλά συνεχίζει να δουλεύει το pc και να γυρνάνε τα ανεμιστηρια . Πρέπει να κάνω hard reset από το power button για να επανέλθει. Να δούμε πότε θα βγάλει drivers η αμδ  που να μην έχουμε προβλήματα. Αυτά τα θέματα με το stutering , black screens  είναι τα περισσότερα που υπάρχουν σε φορουμς ανά τον κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Που ειναι αυτες οι ρυθμισεις? ειναι λιγο χασιμο το Radeon Settings...

Όντως. Θα βάλω screens hot μετά. Εχει και ένα tab πάνω που λέει προτάσεις και σου δίνει αυτό επιλογές να ενεργοποιήσετε. Μην το πατήσετε να τα κάνει. 

Για τα balck screens δοκιμάστε και τον συνδυασμό των κουμπιών που έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Arkin είπε

Οπότε μιλάμε για πάνω από 95 100 junction μόνιμα σε full load. Αρκετές φορές είναι και ψυχολογικο το όλο θέμα με τις θερμοκρασίες αλλά έχουν γίνει πολλα πειράματα από μέλη του reddit με chipakia που δούλευαν μόνιμα στους 95 βαθμούς τα ίδια chip στους 80 και στους 60 για χρόνια. 8 χρόνια μετά ακόμα δουλεύουν 24/7 μόνιμα στους 95. 3 χρόνια εγγύηση έχουν όλες οι κάρτες όπως και τα cpu οπότε μην σκατε. Αρκετά προβλήματα έχουμε δεν χρειάζεται να βάζουμε ένα ακόμα. 

Οι κάρτες δεν είναι φτιαγμένες από νερό, δε θα εξατμιστούν στους 100 βαθμούς junction temp. Αυτό που σκοτώνει τα τσιπάκια είναι οι υψηλές τάσεις και το extreme leaking στις μεγάλες θερμοκρασίες (ειδικά τώρα στα μικρά nm) ή και σε σπάνιες περιπτώσεις το συνεχές thermal cycling. Για αυτό είναι καλό να μην έχετε πολύ επιθετικά/απότομα fan curves σε κάρτες που έχουν συνεχόμενα loads όπως πχ στο mining. 1000 φορές μια κάρτα που ήταν uv και δούλευε 24/7 σε mining farm σε σταθερά temps, παρά κάποια που είχε κάποιος bencher ένα - δυό μήνες και έφαγε ένα σωρό ρεύματα με 50 benches κάθε μέρα με 100% fan curve.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimidi είπε

παντως δεν βρηκα ακομα τι φταιει.

τωρα που το ξαναδοκιμασα, παλι μετα τα 3 ρεσταρτ σταθεροποιηθηκε

Είπες ότι δεν έχεις πειράξει ρυθμίσεις έτσι;

από τροφοδοτικό πως πας; 
Παρακολούθησε για κανα 10λεπτο το wattman μήπως έχει τίποτα spikes περίεργα...

Επεξ/σία από panosp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση. εκανα κ factory reset κ παρολο που δεν ειχα αλλαξει τιποτα μου εβγαλε το παρακατω μυνημα κ μετα κατι recomendations 

τροφοδοτικο εχω ενα ολοκαινουργιο Corsair RMx Series RM650x (140mm)

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...