Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Εχτές που ασχολήθηκα λίγο με τον υπολογιστή παρατήρησα τα εξής όσο επαιζα sottr. Μόλις πείραξα το προφίλ του παιχνιδιού στο wattman και ανέβασα  στο power limit τον κέρσορα στο τερμα έπαιζα τρεις ώρες χωρίς κρασαρισμα. Η κάρτα έτρεχε από min 1850 έως 2020 mhz. Βέβαια ανέβαινε και η θερμοκρασία του πυρήνα από τους 70 που έπαιζα πριν στους 80. Επίσης έκαναν περισσότερο φασαρία και τα φανς της κάρτας . Λογικό μου φαίνεται γιατί είχε ανέβει η θερμοκρασία. Η θερμοκρασία στο junction ήταν στους 90-92. Μετά όταν γύρισα την κάρτα τελείως default μετά από 20 -30 λεπτά κρασαρε με black screen. Θα το ξανατσεκαρω και σήμερα. Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει με τις ρυθμισεις?  Πόσο να ανεβάζω το power limit ? Πόσο να ανεβάσω τα ρολόγια στις μνήμες της κάρτας? Να κάνω ταυτόχρονα auto undervolt?  Δεν θέλω να ακούγεται πολύ βαβούρα . Πώς να ρυθμίσω το fan curve στην κάρτα ?

Ανεβασα τα profile που εχω φτιαξει στο wattman εδω:

https://gofile.io/?c=8LkYKz

 

Κανε τα load και τσεκαρε συμπεριφορα. Τα 2 στο 1.10/1.15 τα εχω με +15% power limit. Το fan curve στα πρωτα 3 ειναι 35% και 50% στα 2 τελευταια με 1.10/1.15. Δεν ξερω πως θα κατσουν στην καρτα σου γιατι το καθε chip ειναι διαφορετικο αλλα δοκιμαζεις και βλεπεις. Με το δευτερο profile 1850/1.01 εχω πανω απο 50 ωρες χωρις κρασαρισμα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ανεβασα τα profile που εχω φτιαξει στο wattman εδω:

https://gofile.io/?c=8LkYKz

Κανε τα load και τσεκαρε συμπεριφορα. Τα 2 στο 1.10/1.15 τα εχω με +15% power limit. Το fan curve στα πρωτα 3 ειναι 35% και 50% στα 2 τελευταια με 1.10/1.15. Δεν ξερω πως θα κατσουν στην καρτα σου γιατι το καθε chip ειναι διαφορετικο αλλα δοκιμαζεις και βλεπεις. Με το δευτερο profile 1850/1.01 εχω πανω απο 50 ωρες χωρις κρασαρισμα. 

Να σαι καλά ρε Arkin.  Το βράδυ θα τα τσεκαρω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Αν προλάβεις να το δεις (με το που ξεκολλήσει κάνεις tab ή το δει κάποιος φίλος) συνήθως το δείχνει στο 999. Σίγουρα δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή και το αναφέρουν πολλοί ανεξάρτητα από κάρτα. Τα κρασαρίσματα σε μένα σταμάτησαν εδώ και αρκετές μέρες, αλλά κάποιες φορές κάνει ακριβώς αυτό εδώ (το κάνει με 19.11.1, το έκανε και με παλιότερους):

memory leak κανει το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να περιμένω Black Friday για να χτυπήσω την Nitro;

Θέλω να την πάρω για προγραμματισμό OpenGL σε Linux. Ο λόγος που φεύγω από Nvidia είναι η αναξιοπιστία του driver που περνάει σφάλματα στον κώδικα σαν να μην έγιναν ποτέ. Έχει κάποιος εμπειρία με Ubuntu (based) 18.04 LTS; Χρησιμοποιώ Mint 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Λέτε να περιμένω Black Friday για να χτυπήσω την Nitro;

Θέλω να την πάρω για προγραμματισμό OpenGL σε Linux. Ο λόγος που φεύγω από Nvidia είναι η αναξιοπιστία του driver που περνάει σφάλματα στον κώδικα σαν να μην έγιναν ποτέ. Έχει κάποιος εμπειρία με Ubuntu (based) 18.04 LTS; Χρησιμοποιώ Mint 19.

Εχεις δοκιμάσει όμως κάποια amd ή κάποιος γνωστός σου? Γιατί δεν έχει καλύτερη φήμη η amd για τα driver οου παρέχει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Εχεις δοκιμάσει όμως κάποια amd ή κάποιος γνωστός σου? Γιατί δεν έχει καλύτερη φήμη η amd για τα driver οου παρέχει.. 

Γενικά AMD έχουν δοκιμάσει άτομα από το team, Navi δεν ξέρω και ρώτησα για να μάθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νούμερα από το Cryengine Neon Noire raytracing benchmark. Yπόψην ότι έχω μικρό UV (1075mV-2000mhz),

NeonNoir_specs.png.459cfdf067cc5f9bf2d096f0255f1e4f.png

1440p - Ultra - score: ~4600     - FPS min/max: ~40-65
1440p - High  - score: ~6000    - FPS min/max: ~45-70
1080p - Ultra - score: ~7550     - FPS min/max: ~55-100
1080p - High  - score: ~10000  - FPS min/max: ~90-130

υ.γ.  αν και η κάρτα δείχνει usage 99% δεν σηκώνει θερμοκρασίες ούτε power draw...

υ.γ.2 το εύρος στα FPS είναι "με το μάτι" στο in-benchmark counter διασταυρωμένα με afterburner.

Επεξ/σία από panosp1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες πάει η powercolor red dragon 5700 xt. Αν ανατρέξετε σε προηγούμενες σελίδες γράφω ότι είχα ελάχιστα crashes και γενικά ήταν αρκετά σταθερή. Ξαφνικά ανοίγω την επόμενη μέρα μετά τη δουλειά το pc και ενώ όλα λειτουργόυσαν δεν έδινε σήμα και άναβε λευκό λεντ στην asus x470 που σημαίνει vga error. Δοκίμασα το 2ο bios εκανα φορματ reset cmos την εβαλα σε αλλο pc intel και τίποτα.Βαζω μια gt 1030 ddr5 που έχω και παίζει κανονικά (με αυτή είμαι τώρα). Η powercolor red dragon 5700 x  εφυγε πίσω amazon γερμανικό ήδη σήμερα

H ερώτηση είναι μόλις μου πιστώσει τα χρήματα το αμαζον ξανα παίρνω navi πχ sapphire nitro 5700 xt η πάω (αν και δεν θέλω) σε 2070 super?

Το pc 3900Χ

32 gb gskill 3200 bdies

750w corsair platinum psu

Asus X470 mobo

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, john9 είπε

Μάγκες πάει η powercolor red dragon 5700 xt. Αν ανατρέξετε σε προηγούμενες σελίδες γράφω ότι είχα ελάχιστα crashes και γενικά ήταν αρκετά σταθερή. Ξαφνικά ανοίγω την επόμενη μέρα μετά τη δουλειά το pc και ενώ όλα λειτουργόυσαν δεν έδινε σήμα και άναβε λευκό λεντ στην asus x470 που σημαίνει vga error. Δοκίμασα το 2ο bios εκανα φορματ reset cmos την εβαλα σε αλλο pc intel και τίποτα.Βαζω μια gt 1030 ddr5 που έχω και παίζει κανονικά (με αυτή είμαι τώρα). Η powercolor red dragon 5700 x  εφυγε πίσω amazon γερμανικό ήδη σήμερα

H ερώτηση είναι μόλις μου πιστώσει τα χρήματα το αμαζον ξανα παίρνω navi πχ sapphire nitro 5700 xt η πάω (αν και δεν θέλω) σε 2070 super?

Το pc 3900Χ

32 gb gskill 3200 bdies

750w corsair platinum psu

Asus X470 mobo

Εφοσον ησουν ευχαριστημενος δεν υπαρχει λογος να πας σε αλλη καρτα. Η Nitro ειναι μια απο τις καλυτερες custom 5700xt οποτε ξανα περνεις την ιδια εκτος αν αλλαξες γνωμη και θες πχ Ray tracing που εκει πας σε 2070super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, john9 είπε

red dragon powercolor ειχα και λεω να αλλαξω να παω σε nitro ...  arkin

Sorry μπερδευτηκα. Η red dragon ειναι οπως η pulse. 2 ανεμιστηρες και πολυ καλες θερμοκρασιες. Οι nitro θα σου δωσει RGB και ακομα καλυτερες θερμοκρασιες. Αν μιλαμε για 20-30 ευρω διαφορα και θες το απολυτο πηγαινε σε nitro αλλα και η red dragon δεν ειναι καθολου ασχημη.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, john9 είπε

Για ψυχολογικους λογους κυριως θα παω μαλλον σε Nitro..θα δουμε

Και όχι μόνο. Είναι πανέμορφη , τεράστια και πιο κρύα. Τσεκαρε ότι χωράει στο κουτί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...