Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/11/2019 στις 3:01 ΜΜ, Arkin είπε

Ανεβασα τα profile που εχω φτιαξει στο wattman εδω:

https://gofile.io/?c=8LkYKz

Κανε τα load και τσεκαρε συμπεριφορα. Τα 2 στο 1.10/1.15 τα εχω με +15% power limit. Το fan curve στα πρωτα 3 ειναι 35% και 50% στα 2 τελευταια με 1.10/1.15. Δεν ξερω πως θα κατσουν στην καρτα σου γιατι το καθε chip ειναι διαφορετικο αλλα δοκιμαζεις και βλεπεις. Με το δευτερο profile 1850/1.01 εχω πανω απο 50 ωρες χωρις κρασαρισμα. 

Είχα μεγάλα θέματα με το COD, δοκίμασα λίγο το προφίλ αυτό που λες 2ο και είδα διαφορά. Απλώς δεν έχω μεγάλο στατιστικό δείγμα και θέλω να το τσεκάρω για περισσότερη ώρα. Δεν είχα πειράξει τίποτα στην κάρτα και με τα απανωτά τραγικά updates της Infinity είχα συνέχεια μικροκολλήματα. Με το προφίλ αυτό είχα junction στο 70κατι (από 90κατι) και πολύ χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος (60-70 Watt πιο κάτω).

Το activity συνεχίζει στο 99% (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό). Θα δω το βράδυ αν συνεχίζει έτσι ή απλώς ήταν placebo effect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Είχα μεγάλα θέματα με το COD, δοκίμασα λίγο το προφίλ αυτό που λες 2ο και είδα διαφορά. Απλώς δεν έχω μεγάλο στατιστικό δείγμα και θέλω να το τσεκάρω για περισσότερη ώρα. Δεν είχα πειράξει τίποτα στην κάρτα και με τα απανωτά τραγικά updates της Infinity είχα συνέχεια μικροκολλήματα. Με το προφίλ αυτό είχα junction στο 70κατι (από 90κατι) και πολύ χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος (60-70 Watt πιο κάτω).

Το activity συνεχίζει στο 99% (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό). Θα δω το βράδυ αν συνεχίζει έτσι ή απλώς ήταν placebo effect.

Ειναι το πιο balance profile. Χανεις ελαχιστες επιδοσεις και εχεις μια αθορυβη και κρυα καρτα ακομα και σε 100% load. Εδω και μια βδομαδα τεσταρω profile στα 2000mhz 1970 real clocks in game 900mhz memory με 1.11voltage +15 power limit και 50% max fan curve και ειναι απολυτα stable se 100% load με θερμοκρασιες junction 94 και core 77. Παντα σε reference μοντελο. Max ρευμα 230watt. Απο προχθες ειμαι με ANC ακουστικα και δεν ακουγεται καθολου η καρτα ουτε καν στο 70% ανεμιστηρες εν ωρα gaming. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε σήμερα η κάρτα αλλά οι ανεμιστήρες ακούγονται πολύ σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα. 

Το σύστημα μου είναι μέσα σε ένα Meshify C και έχω 2 default fans μπροστά, ένα 120άρι της Be Quiet πίσω, μία Dark Rock 4 και κυριολεκτικά το μόνο πράγμα που ακούγεται στο σύστημα μου, είναι ο σκληρός δίσκος. Τα fans(Του συστήματος όχι της κάρτας) παίζουν στα 400 rpm, στην κάρτα όταν ανοίγουν, ακούγονται σαν να είναι το σύστημα μου σε τέρμα load. Έκανα από το TRIXX το fan health test και ακουγόταν λες και θα απογειωνόταν. Είναι νορμάλ αυτό; Πριν είχα μία Gigabyte 1050 Ti Windforce OC και η κάρτα δεν ακουγόταν καθόλου σχετικά με αυτήν. Έβαλα κοντά μικρόφωνο και έπιασε 32db, τόσο διαβάζω ότι είναι γενικά αλλά μου ακούγεται πολύ δυνατά.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Ήρθε σήμερα η κάρτα αλλά οι ανεμιστήρες ακούγονται πολύ σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα. 

Το σύστημα μου είναι μέσα σε ένα Meshify C και έχω 2 default fans μπροστά, ένα 120άρι της Be Quiet πίσω, μία Dark Rock 4 και κυριολεκτικά το μόνο πράγμα που ακούγεται στο σύστημα μου, είναι ο σκληρός δίσκος. Τα fans παίζουν στα 400 rpm, στην κάρτα όταν ανοίγουν, ακούγονται σαν να είναι το σύστημα μου σε τέρμα load. Έκανα από το TRIXX το fan health test και ακουγόταν λες και θα απογειωνόταν. Είναι νορμάλ αυτό; Πριν είχα μία Gigabyte 1050 Ti Windforce OC και η κάρτα δεν ακουγόταν καθόλου σχετικά με αυτήν.

400rpm τα fans της nitro και ακουγονται πολυ? Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο σε καμια περιπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

400rpm τα fans της nitro και ακουγονται πολυ? Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο σε καμια περιπτωση. 

Του συστήματος όχι της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποσα rpm ειναι τα φανς της καρτας? Τσεκαρε το wattman.

Στο wattman, την έβαλα στο 50%, περίπου στα 1700rpm, μπόλικος θόρυβος, έτσι για test. Στα 1100-1400 είναι πολύ πιο ανεκτός ο θόρυβος, όταν έπεσε κάτω από τα 800 ήταν σαν να μην γύρνουσε τίποτα. Σε μερικά παιχνίδια δεν ανάβουν καν τα fans την περισσότερη ώρα, όταν όμως χρειαστούν, ρίχνει ένα μαρσάρισμα σε πολλά rpm και μετά κατεβάζει εκεί που θέλει, το οποίο είναι σπαστικό. Στο CSGO ας πούμε, ανοίγει τα fans κάθε τόσο, ίσα να κατεβάσει λίγο θερμοκρασία, την περισσότερη ώρα την περνάει σε zero-rpm mode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Στο wattman, την έβαλα στο 50%, περίπου στα 1700rpm, μπόλικος θόρυβος, έτσι για test. Στα 1100-1400 είναι πολύ πιο ανεκτός ο θόρυβος, όταν έπεσε κάτω από τα 800 ήταν σαν να μην γύρνουσε τίποτα. Σε μερικά παιχνίδια δεν ανάβουν καν τα fans την περισσότερη ώρα, όταν όμως χρειαστούν, ρίχνει ένα μαρσάρισμα σε πολλά rpm και μετά κατεβάζει εκεί που θέλει, το οποίο είναι σπαστικό. Στο CSGO ας πούμε, ανοίγει τα fans κάθε τόσο, ίσα να κατεβάσει λίγο θερμοκρασία, την περισσότερη ώρα την περνάει σε zero-rpm mode. 

Κανε load απο εδω το δευτερο profile στο wattman και ανεφερε ξανα τι θορυβος εχεις και θερμοκρασιες:

https://gofile.io/?c=8LkYKz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κανε load απο εδω το δευτερο profile στο wattman και ανεφερε ξανα τι θορυβος εχεις και θερμοκρασιες:

https://gofile.io/?c=8LkYKz

Πολύ πιο ήσυχη αλλά δεν είδα θερμοκρασίες κλπ, απλά έτρεξα το Hitman Benchmark για να την κάνω load στο φουλ. Αθόρυβη δεν την λες όταν πάει στα υψηλότερα σημεία του curve, σίγουρα όμως όχι όπως πριν. Η Nvidia είχε τόσο καλό τρόπο που άνοιγε τα fans που δεν το έπαιρνες χαμπάρι, εδώ η AMD το πάει σχεδόν τέρμα κάθε φορά και μετά ρίχνει όσο θέλει να ρίξει 😕

Το zero-rpm λες να το αφήσω κλειστό ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Πολύ πιο ήσυχη αλλά δεν είδα θερμοκρασίες κλπ, απλά έτρεξα το Hitman Benchmark για να την κάνω load στο φουλ. Αθόρυβη δεν την λες όταν πάει στα υψηλότερα σημεία του curve, σίγουρα όμως όχι όπως πριν. Η Nvidia είχε τόσο καλό τρόπο που άνοιγε τα fans που δεν το έπαιρνες χαμπάρι, εδώ η AMD το πάει σχεδόν τέρμα κάθε φορά και μετά ρίχνει όσο θέλει να ρίξει 😕

Το zero-rpm λες να το αφήσω κλειστό ε;

Το zero rpm δεν χρειαζεται εφοσον σε idle δεν την ακους. Ας δουλευουν συνεχεια τα fans σε πολυ χαμηλες στροφες δεν υπαρχει προβλημα. Τσεκαρε θερμοκρασιες με το δευτερο profile και πες μου αν ειναι να κατεβασουμε ακομα λιγο το max curve το οποιο το εχω στο 35%. Της amd το max curve ειναι στο 42% αλλα με 1.17-1.20voltage αναλογα την καρτα.

 

Σκεψου οτι η 1050ti που ειχες ηταν καρτα με το 1/3 του TDP οποτε και η θερμοκρασια ηταν τερμα χαμηλα και το fan δεν χρειαζονταν να δουλεψει. 75watt TDP με 225watt TDP. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το zero rpm δεν χρειαζεται εφοσον σε idle δεν την ακους. Ας δουλευουν συνεχεια τα fans σε πολυ χαμηλες στροφες δεν υπαρχει προβλημα. Τσεκαρε θερμοκρασιες με το δευτερο profile και πες μου αν ειναι να κατεβασουμε ακομα λιγο το max curve το οποιο το εχω στο 35%. Της amd το max curve ειναι στο 42% αλλα με 1.17-1.20voltage αναλογα την καρτα.

Σκεψου οτι η 1050ti που ειχες ηταν καρτα με το 1/3 του TDP οποτε και η θερμοκρασια ηταν τερμα χαμηλα και το fan δεν χρειαζονταν να δουλεψει. 75watt TDP με 225watt TDP. 

Βρήκα το ιστορικό. Τώρα αράζει 539 rpm με 39 και το GPU και το Junction.

image.png.540cca84d756f25c36f392b2bc2ea5e7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Βρήκα το ιστορικό. Τώρα αράζει 539 rpm με 39 και το GPU και το Junction.

image.png.540cca84d756f25c36f392b2bc2ea5e7.png

Απο θερμοκρασιες εισαι μια χαρα. Με το profile που σου εδωσα πρεπει να τερματιζει στα 1810Mhz η καρτα σε παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απο θερμοκρασιες εισαι μια χαρα. Με το profile που σου εδωσα πρεπει να τερματιζει στα 1810Mhz η καρτα σε παιχνιδια.

Max φαίνεται να πήγε στους 62. Αφού είναι χειμώνας και έχω και κρύο εδώ, λέω καλό είναι να την αφήσουμε όπως έχει γιατί το καλοκαίρι θα ανέβει πολύ παραπάνω. Γενικά θέλω να την σετάρω και να μην ασχοληθώ ξανά, είναι η δεύτερη GPU που έχω αγοράσει ever, πριν ήμουν με την HD 3000 😛

Η κάρτα χαραμίζεται λίγο, δεν έχω ούτε 144hz οθόνη αλλά ούτε και 2K, άρα 1080p 60, κάθεται όλη την ώρα. Πρέπει να έχω ένα ελάχιστο coil whine αλλά δεν είμαι σίγουρος. Δεν έχω.

Edit: Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...