Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

Τίποτα την ξανά πακεταρα , έστειλα μαιλ να την στείλω αύριο να την δούνε ..

Δοκιμασες να αλλαξεις το bios απο quiet σε performance και εναλλαξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με το μαγαζι - τεχνικο του ειπα οτι το θεμα ειναι στην ψυκτρα κλπ και μου ειπε το κορυφαιαο ( οταν δεν περνει πολυ ρευμα το ενα ανεμηστιρακι περνουν παραπανω τα αλλα 2 για αυτο) αλλα νταξι καταλαβε οτι γνωριζω και δεν με ειπε κατι απλα με λεει στειλε να την δουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Inler είπε

Έτρεξες μέσω Trixx το fan test;

ναι μου βγαζει κομπλε οτι ειναι  .. θα κανω αντιγραφη το μαιλ πυο εστειλα με το προβλημα

Το πρόβλημα που εντόπισα είναι στην ψύξη (ψυκτρα) της κάρτας. Δηλαδή ενώ τα φανάκια της κάρτας θα έπρεπε να δουλεύουν αναλογικά με το πόσο θερμοκρασία έχει η κάρτα (π.χ. οι σύγχρονες κάρτες μέχρι 45-50 βαθμούς είναι κλειστές οι ψυκτρες και μετα σιγά σιγά ανοίγουν αναλογικά και πέφτουν πάλι ) αυτή με το που άνοιξα τον υπολογιστή τα δυο από τα τρία φανακια δουλεύαν αρκετά έντονα (πάρα πολύ θόρυβος περίπου 80-90% rpm) ενώ το τρίτο δούλευα πολύ σιγα και αθόρυβα (φυσιολογικό) η κάρτα ηταν περίπου στους 34-36 βαθμούς δηλαδή κρύα δεν υπήρχε νόημα να δουλεύουν στο τέρμα. Υπέθεσα εάν περάσω τους drivers της κάρτας να φτιάξει. Έκανα εγκατάσταση τους τελευταίους drivers amd radeon 19.11.3 (restart κλπ) , δοκίμασα μέσα από το πρόγραμμα να αλλάξω την ταχύτητα τους αλλά τίποτα. Μόνο ο ένας υπάκουε , ενώ είχα βάλει 0% το ένα ανεμηστηρακι ήταν κλειστό ενώ τα αλλά 2 πάλι σχεδόν τέρμα. Έβγαλα την κάρτα την ξανά έβαλα , έβγαλα τους drivers τους ξανά έβαλα αλλά τίποτα , σε κατάσταση ηρεμίας (idle) δουλεύαν σχεδόν τέρμα με πάρα πολύ θόρυβο κάτι το οποίο δεν είναι φυσιολογικό. Δοκίμασα 2 παλιές μου κάρτες (sapphire rx 580 special edition και xfx hd7870 2gb) δουλεύαν φυσιολογικά τα ανεμηστηρακια δηλαδή 0% και αθόρυβα στο άνοιγμα και μέχρι να ζεσταθούν λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εμενα μου ειχε φαει ενα κολλημα με τα λεντ. δεν αναβαν ολα. την εβγαλα  απο επανω εκλεισα το ρευμα στο pc και οταν την ξαναεβαλα ηταν κομπλε.

μπορει να εχει φαει κανα κολλημα απο drivers και αν δεν την βγαλεις πανω απο το pc να μην κανει (ρεσετ σε εισαγωγικα)/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tyf είπε

φιλε μου εμενα μου ειχε φαει ενα κολλημα με τα λεντ. δεν αναβαν ολα. την εβγαλα  απο επανω εκλεισα το ρευμα στο pc και οταν την ξαναεβαλα ηταν κομπλε.

μπορει να εχει φαει κανα κολλημα απο drivers και αν δεν την βγαλεις πανω απο το pc να μην κανει (ρεσετ σε εισαγωγικα)/

Το έκανα και αυτό 

16 ώρες πριν, tyf είπε

φιλε μου εμενα μου ειχε φαει ενα κολλημα με τα λεντ. δεν αναβαν ολα. την εβγαλα  απο επανω εκλεισα το ρευμα στο pc και οταν την ξαναεβαλα ηταν κομπλε.

μπορει να εχει φαει κανα κολλημα απο drivers και αν δεν την βγαλεις πανω απο το pc να μην κανει (ρεσετ σε εισαγωγικα)/

Το έκανα και αυτό 

Όλα τα έκανα , εκτός να δοκιμάσω bios update μητρικής μήπως και φταίει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη για το hijacking.

Εχω την pulse. Σε Bfv 1440p/144 πιανω 100-120 fps με high ultra. Το θεμα μου ειναι τα fans και οι θερμοκρασιες. Ειναι λογικα αυτα τα νουμερα? Δοκιμασα το trixx και δεν ειχε επιλογες για fan curves κτλ, αλλα και με το afterburner δεν ειδα διαφορα. Γενικα κλεινω το bfv και αργει υπερβολικα να ησυχασει, σε σχεση με την rx 480 που ειχα που με το που εβγαινα απο το game, μετα απο 2 sec 0 rpm.

Εβγαλα το msi ab και παλι τα ιδια. Wattman δεν εκανα accept κτλ οποτε δεν ενεργοποιηθηκε ο ελεγχος απο εκει. Κατι παει πολυ λαθος και δεν μπορω να καταλαβω τι. Πιστευω οτι κατι παει λαθος με τις ενδειξεις μιας και ο αερας δεν ειναι τοσο ζεστος (rx 480 ειχα 70 και ηταν πιο ζεστος)

Edit: θα ριξω το φταιξιμο στα drivers. Σε ολο το game normal, στο scoreboard ή οταν ειμαι εκτος game στα menu παει μονο του στο 90%. Επισης, το user settings για τα fans δεν δουλευει οπως θα επρεπε, το auto της καρτας ειναι καλυτερο για την ωρα

Screenshot (82).png

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2019 στις 3:01 ΜΜ, Arkin είπε

Ανεβασα τα profile που εχω φτιαξει στο wattman εδω:

https://gofile.io/?c=8LkYKz

Κανε τα load και τσεκαρε συμπεριφορα. Τα 2 στο 1.10/1.15 τα εχω με +15% power limit. Το fan curve στα πρωτα 3 ειναι 35% και 50% στα 2 τελευταια με 1.10/1.15. Δεν ξερω πως θα κατσουν στην καρτα σου γιατι το καθε chip ειναι διαφορετικο αλλα δοκιμαζεις και βλεπεις. Με το δευτερο profile 1850/1.01 εχω πανω απο 50 ωρες χωρις κρασαρισμα. 

Μπράβο ρε φίλε δοκίμασα λίγο τα στοκ για αρχή να δω πως πάει αλλά πολύ φασαρία κάνει μετά δοκίμασα το 1.06 αρκετά ήσυχο και χαμηλή κατανάλωση και σταθερό βέβαια πρέπει να ασχοληθώ κιόλας λίγο γιατί AMD είχα πριν χρόνια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Μπράβο ρε φίλε δοκίμασα λίγο τα στοκ για αρχή να δω πως πάει αλλά πολύ φασαρία κάνει μετά δοκίμασα το 1.06 αρκετά ήσυχο και χαμηλή κατανάλωση και σταθερό βέβαια πρέπει να ασχοληθώ κιόλας λίγο γιατί AMD είχα πριν χρόνια 

Να εισαι καλα. Δεν χρειαζεται να ψαχτεις πολυ. Load το profile και εφοσον εισαι ευχαριστημενος με performance/θορυβο το αφηνεις και απολαμβανεις το παιχνιδι σου. Freesync ενεργο αν το υποστηριζει η οθονη το RIS ενεργο και αν θες απο το global graphics βαζεις τα παρακατω:

Το enchanced sync το εχω κλειστο γιατι προκαλει stutter σε μερικα παιχνιδια. 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σας πρότεινα γενικά όσοι δουλευετε navi με freesync, να απεγκαταστησετε τρίτα προγράμματα τύπου afterburner και να κάνετε ρυθμίσεις μεσω wattman. Το μόνο που αξίζει να βαλετε είναι rtss για να ορίσετε max cap - 3fps από το max freesync της οθόνης σας και αυτό επειδή έχει καλύτερα αποτελέσματα (frametimes) από το frtc του wattman. Αν υπάρχει αντίστοιχη επιλογή στο ίδιο το παιχνίδι ακόμα καλύτερα. Enhanced sync και v sync συνήθως στο off εκτός και αν έχει θέμα το παιχνίδι οπότε ενεργοποιειτε v sync. Το Enhanced sync συνήθως είναι για τα σκουπίδια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...