Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια επειδη σκεφτομαι να παρω τη συγκεκριμενη καρτα κ υλοποιηση, διαφορα bugs που εχω διαβασει κατα καιροτς διορθωθηκαν με τους τελευταιους drivers? Αξιζει να την αγορασω; cpu 2600x κ μονιτορ 2560x1080 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Παιδια επειδη σκεφτομαι να παρω τη συγκεκριμενη καρτα κ υλοποιηση, διαφορα bugs που εχω διαβασει κατα καιροτς διορθωθηκαν με τους τελευταιους drivers? Αξιζει να την αγορασω; cpu 2600x κ μονιτορ 2560x1080 144hz

Με κλειστά μάτια εφόσον δεν παίζεις με dual screen setup με διαφορετικά hertz είναι η καλύτερη υλοποίηση μαζί με devil και gaming x. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με κλειστά μάτια εφόσον δεν παίζεις με dual screen setup με διαφορετικά hertz είναι η καλύτερη υλοποίηση μαζί με devil και gaming x. 

Σε ευχαριστω πολυ! Το κουτι ειναι midi tower και εχω υδροψυξη στο μπροστα μερος. Αν οι μετρησεις μου ειναι σωστες κ ειναι οντως η καρτα 31cm μηκος, τη χωραει πολυ οριακα ωστε να μη βρισκει στο ψυγειο. Αντε να αφηνει 1cm κενο. Θα εχω θεμα με θερμοκρασιες λετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Το κουτι ειναι midi tower και εχω υδροψυξη στο μπροστα μερος. Αν οι μετρησεις μου ειναι σωστες κ ειναι οντως η καρτα 31cm μηκος, τη χωραει πολυ οριακα ωστε να μη βρισκει στο ψυγειο. Αντε να αφηνει 1cm κενο. Θα εχω θεμα με θερμοκρασιες λετε; 

Όχι δεν θα έχεις. Απλά σίγουρα να χωράει γιατί θα είναι μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Όχι δεν θα έχεις. Απλά σίγουρα να χωράει γιατί θα είναι μεγάλη. 

Απο motherboard εχω την asus prime x470 pro με bios 4024. Παλιο αλλα σταθερο στη περιπτωση μου. Τα νεα bios updates που χει βγαλει κατα καιρους ειναι με νεο agessa κ υπιστηριξη για τους νεους ryzen.

Εγω αν παρω την καρτα αυτη τελικα πρεπει να κανω καποιο bios update? Η δε χρειαζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Απο motherboard εχω την asus prime x470 pro με bios 4024. Παλιο αλλα σταθερο στη περιπτωση μου. Τα νεα bios updates που χει βγαλει κατα καιρους ειναι με νεο agessa κ υπιστηριξη για τους νεους ryzen.

Εγω αν παρω την καρτα αυτη τελικα πρεπει να κανω καποιο bios update? Η δε χρειαζομαι;

Δεν νομίζω να χρειάζεται κάποιο update αλλά νομίζω καλύτερα είναι να έχεις τα τελευταία update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Απο motherboard εχω την asus prime x470 pro με bios 4024. Παλιο αλλα σταθερο στη περιπτωση μου. Τα νεα bios updates που χει βγαλει κατα καιρους ειναι με νεο agessa κ υπιστηριξη για τους νεους ryzen.

Εγω αν παρω την καρτα αυτη τελικα πρεπει να κανω καποιο bios update? Η δε χρειαζομαι;

Αν πέσεις σε κάποιο πρόβλημα πχ lost signal η τίποτα bsods βάλε το τελευταίο bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μου στειλανε αλλη καρτα (παρελαβα) χτες ολα καλα (5700χτ νιτρο) ..

τελικα το μουλτι κοπερ σε 1 βδομαδα ουτε κιολας μεσα μου εστειλε αλλη μπαμ μπαμ..

Ευχαριστω τον arkin για τα ετοιμα προφιλ και εαν εχει αλλες προτασεις ασ της ανεβασει 

update

και μια απορεια, επαιξα λιγο οverwatch να δω θερμοκρασιες ολα στα Ηιgh 144hz και 2560*1080..

Cap temp ειχα 62βαθμους

και cap juction 84 βαθμους... ειδα οτι και κατι 100-110 λενε ιεναι οκ για το juction (διαβασα οτι εινια η θερμοκρασια των τρατζιστορ)

μπορει καποιος να με πει με σιγουρια τι εινια ? ευχαριστω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω και εγώ τις επόμενες μέρες να έρθει η Nitro μαζί με τα άλλα parts για το build που θα κάνω με την βοήθεια ενός φίλου. Γενικώς βλέπω σε αυτό το thread (δεν νιώθω και πολύ γενικώς από τεχνικά issues αλλά ελπίζω να μάθω μερικά με το νεο pc) πολλούς χρήστες με θέματα, παρόλο που λέγανε σε reviews καλά λόγια για την συγκεκριμένη gpu... Εγώ που ψάχνω για ένα default gaming experience που μπορεί να μου δώσει η κάρτα να ανησυχώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waits είπε

Περιμένω και εγώ τις επόμενες μέρες να έρθει η Nitro μαζί με τα άλλα parts για το build που θα κάνω με την βοήθεια ενός φίλου. Γενικώς βλέπω σε αυτό το thread (δεν νιώθω και πολύ γενικώς από τεχνικά issues αλλά ελπίζω να μάθω μερικά με το νεο pc) πολλούς χρήστες με θέματα, παρόλο που λέγανε σε reviews καλά λόγια για την συγκεκριμένη gpu... Εγώ που ψάχνω για ένα default gaming experience που μπορεί να μου δώσει η κάρτα να ανησυχώ;

Μια χαρά θα είσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Inler είπε

Τι θερμοκρασίες βλέπετε Hot Spot γιατί εγώ με 58-62 πυρήνα βλέπω 72-74

ε καπως ετσι . κανα 5-15 βαθμοιυς παραπανω αναλογος...

μαξ επιασα 76-77 ενω στο αλλο ειχα μαξ 60-62.. 

ε απο οτι ειδα σε βιντεο βαρουσε μεχρι και 80-85 στο μικρο και κατι 100-105 στο αλλο.. τωρα τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ε καπως ετσι . κανα 5-15 βαθμοιυς παραπανω αναλογος...

μαξ επιασα 76-77 ενω στο αλλο ειχα μαξ 60-62.. 

ε απο οτι ειδα σε βιντεο βαρουσε μεχρι και 80-85 στο μικρο και κατι 100-105 στο αλλο.. τωρα τι να πω..

Δοκίμασε το προφίλ που έφτιαξα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...