Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Μια χαρα σε καταλαβα και στις 2 θεσεις το ιδιο ειναι . Τερμα μπροστα αριστερα ειναι για πειραγματα OC που αφου εισαι πρωταρης δε κανεις . Τερμα πισω δεξια ειναι το αυτοματο "Turbo" ( η αναποδα ; anyway fkit δεν ανοιγω κουτι τωρα) :P Ειδες οτι ριχνει τα ρολογια στο ρελαντι και ρωτας γιατι γινεται και αν ειναι normal .

Απλα το gpu clock 6 mhz μονο σε idle μου φαινεται πολυ λιγο. Στην rx580 ηταν 300mhz. Για αυτο λεω μηπως δε διαβαζει σωστα; Εγκατεστησα το trixx κ ανεβοκατεβαινει σε idle απο 5-6 mhz παει στιγμιαια 60 mhz κ ξανα κατω... 

Μηπως δε διαβαζει σωστα που το πηγα χειροκινητα δεξια τερμα το διακοπτακι; Απλα θελω να το εχω σε σωστη θεση κ να μη ξαναασχοληθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Απλα το gpu clock 6 mhz μονο σε idle μου φαινεται πολυ λιγο. Στην rx580 ηταν 300mhz. Για αυτο λεω μηπως δε διαβαζει σωστα; Εγκατεστησα το trixx κ ανεβοκατεβαινει σε idle απο 5-6 mhz παει στιγμιαια 60 mhz κ ξανα κατω... 

Μηπως δε διαβαζει σωστα που το πηγα χειροκινητα δεξια τερμα το διακοπτακι; Απλα θελω να το εχω σε σωστη θεση κ να μη ξαναασχοληθω.

Μια χαρά είναι αν δεν χρειάζεται παραπάνω δύναμη γιατί να πάει παραπάνω, μπορείς να κάνεις load τα έτοιμα profile που έχουμε φτιάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Μια χαρά είναι αν δεν χρειάζεται παραπάνω δύναμη γιατί να πάει παραπάνω, μπορείς να κάνεις load τα έτοιμα profile που έχουμε φτιάξει. 

Εσυ σε ποια θεση το χεις το διακοπτακι φιλε μου; Εκανα γκαφα που το αλλαξα και δε το αφησα τερμα αριστερα (για saphire trixx) ετσι οπως ηρθε η καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Μαλλον εχεις δυο θεσεις σε σενα quiet κ performance

Ναι βασικά το αριστερό πρέπει να είναι τα settings από reference 5700xt αλλά δεν ασχολήθηκα κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2019 στις 7:19 ΜΜ, tyf είπε

Sapphire made good use of that area by positioning their BIOS switch feature here. The second BIOS runs at reduced fan speed for a quieter experience. Please note that the BIOS switch supports three positions. From left to right, these are "default", "quiet" and "performance". With the default setting active, you are able to change the BIOS selection using Sapphire's TRIXX software. While the switch itself is instant, a reboot is required for the new BIOS to activate as the BIOS/driver only reads the BIOS during startup.

 

αριστερα το πειραζεις μεσα απο το προγραμμα trixx.  στην μεση ειναι το quiet και δεξια ειναι το performance.

 

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tyf είπε

αριστερα το πειραζεις μεσα απο το προγραμμα trixx.  στην μεση ειναι το quiet και δεξια ειναι το performance.

Αρα καλα εκανα κ το πηγα τερμα δεξια το switch για performance σωστα; 

Υπαρχει περιπτωση ετσι ομως το saphire trixx να μη διαβαζει σωστα τα ρολογια; Γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω σε idle ανεβοκατεβαινει συνεχεια απο 5 - 60 mhz κ τα ανεμιστηρακια καθε 5 λεπτα περιπου περνουν μπρος για λιγα δευτερολεπτα κ μετα σταματουν παλι. Παρατηρησα το κανουν μολις παει κοντα στους 60 βαθμους θερμοκρασια κ μολις παρουν μπρος το ριχνουν στους 52. Μετα απο 5 λεπτα ξανα το ιδιο κ παει λεγοντας. Ολα αυτα σε idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Αρα καλα εκανα κ το πηγα τερμα δεξια το switch για performance σωστα; 

Υπαρχει περιπτωση ετσι ομως το saphire trixx να μη διαβαζει σωστα τα ρολογια; Γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω σε idle ανεβοκατεβαινει συνεχεια απο 5 - 60 mhz κ τα ανεμιστηρακια καθε 5 λεπτα περιπου περνουν μπρος για λιγα δευτερολεπτα κ μετα σταματουν παλι. Παρατηρησα το κανουν μολις παει κοντα στους 60 βαθμους θερμοκρασια κ μολις παρουν μπρος το ριχνουν στους 52. Μετα απο 5 λεπτα ξανα το ιδιο κ παει λεγοντας. Ολα αυτα σε idle.

Σε idle δεν μπορεί να σου ανεβάζει 60 βαθμούς η κάρτα. Να καταλάβεις εμένα η pulse που θεωρείται πιο ζεστή σε idle φάση είναι στους 35 με τους ανεμιστήρες κλειστούς και εντελώς αθόρυβη φάση. Αφού λες και δεν δουλεύει τίποτα στο case 

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Αρα καλα εκανα κ το πηγα τερμα δεξια το switch για performance σωστα; 

Υπαρχει περιπτωση ετσι ομως το saphire trixx να μη διαβαζει σωστα τα ρολογια; Γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω σε idle ανεβοκατεβαινει συνεχεια απο 5 - 60 mhz κ τα ανεμιστηρακια καθε 5 λεπτα περιπου περνουν μπρος για λιγα δευτερολεπτα κ μετα σταματουν παλι. Παρατηρησα το κανουν μολις παει κοντα στους 60 βαθμους θερμοκρασια κ μολις παρουν μπρος το ριχνουν στους 52. Μετα απο 5 λεπτα ξανα το ιδιο κ παει λεγοντας. Ολα αυτα σε idle.

τοσο ειναι και σε εμενα. σε idle παει 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή εδώ κ καιρό γλυκοκοιταζω αυτή την κάρτα , πρόσφατα είδα ότι πολύς κόσμος έχει προβλήματα με τους drivers.

Παράλληλα έχω δει υλοποιήσεις της 2070 super στο 500ρικο κ πιο κάτω κατά περιπτώσεις.Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά την κάρτα σε νέο build με το gta και το stuttering πήγε συννεφο. Από fps πολύ καλά αλλά έτρωγε τέτοια κολλήματα που νόμιζες πως είναι κάρτα 10ετίας. Το forza σε demo βέβαια που δοκίμασα ήταν απλά τέλειο... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο θέμα με gta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Σε idle δεν μπορεί να σου ανεβάζει 60 βαθμούς η κάρτα. Να καταλάβεις εμένα η pulse που θεωρείται πιο ζεστή σε idle φάση είναι στους 35 με τους ανεμιστήρες κλειστούς και εντελώς αθόρυβη φάση. Αφού λες και δεν δουλεύει τίποτα στο case 

 Εχω διαβασει πολλα παρομια threads. Λογικα αυτο συμβαινει κ σε μενα κ συμφωνα με απαντησεις της amd στα 144hz το memory clock πηγαινει στο max 875mhz κ ειναι φυσιολογικο για την 5700xt. 

Σαν λυση προτεινεται να αλλαξω τα hz απο 144 σε 120. Θα δω καπου διαφορα; Μεσα στα παιχνιδια η κ γενικα οπουδηποτε αλλου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...