Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

 Εχω διαβασει πολλα παρομια threads. Λογικα αυτο συμβαινει κ σε μενα κ συμφωνα με απαντησεις της amd στα 144hz το memory clock πηγαινει στο max 875mhz κ ειναι φυσιολογικο για την 5700xt. 

Σαν λυση προτεινεται να αλλαξω τα hz απο 144 σε 120. Θα δω καπου διαφορα; Μεσα στα παιχνιδια η κ γενικα οπουδηποτε αλλου; 

Το memory clock πάντα μαξ είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως και εμένα το μόνιτορ 144 hz είναι. Δεν κολλάει το ρολόι. Βέβαια τα έχω διαβάσει όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος όταν είχα εγώ τα δικά μου θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Πάντως και εμένα το μόνιτορ 144 hz είναι. Δεν κολλάει το ρολόι. Βέβαια τα έχω διαβάσει όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος όταν είχα εγώ τα δικά μου θέματα. 

Απο εκει παντως οφειλεται οτι ειμαι 50+ βαθμους σε idle. Αν το γυρισω σε 120hz θα χασω σε κατι; Εκτος απ το ευρος 50-144 του freesync το οποιο φανταζομαι θα γινει 50-120?? Θα δω διαφορα οπτικη μεσα κ εξω απο games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αλλαξε τα hz στο desktop. βαλτο 120hz.

στα παιχνιδια ουτως η αλλως η μνημη θα πρεπει να δουλευει ψηλοτερα.

 

εγω μολις το εκανα και ειδα κανα 5 βαθμους διαφορα στο idle.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε Idle πεφτει στα 200mhz το memory clock

Screenshot_1.png

Μπήκα με teamviewer να το τσεκ για το idle αλλά το βλέπω 1850 σταθερά εγώ ακόμα ψυχολογικά από τα drivers μάλλον όταν γυρίσω θα βάλω και τα τελευταία να δω μπας και. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tyf είπε

απλα αλλαξε τα hz στο desktop. βαλτο 120hz.

στα παιχνιδια ουτως η αλλως η μνημη θα πρεπει να δουλευει ψηλοτερα.

εγω μολις το εκανα και ειδα κανα 5 βαθμους διαφορα στο idle.

Δουλευε κ σενα 875mhz το memory clock στα 144hz? Κ το ριξες 120hz κ το memory clock πηγε 100mhz να φανταστω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τα ρευματα σου ειναι ενταξει ; 

Δεν εχω κοιταξει ουτε ξερω ποσο πρεπει ναναι. Ειναι ολα default δεν εχω πειραξει τπτ ουτε undervolt ουτε τπτ. Εχω το hwinfo αν θες πες μου φιλε μου ποιες τιμες να κοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Δουλευε κ σενα 875mhz το memory clock στα 144hz? Κ το ριξες 120hz κ το memory clock πηγε 100mhz να φανταστω;

οχι .

αν δεν κανω λαθος ηταν 400 και πηγε 200.

 

μεσα απο το hw monitor το βλεπω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγα δυο φορες κολημα μεσα σε παιχνιδι κ συγκεκριμενα στο μενου. Κουνιωταν μονο το ποντικι. Δοκιμασα alt + f4, alt ctrl del τπτ. 

Αναγκαστηκα πατησα restart απο το κουτι. Θελω να ρωτησω αν με αυτο τον τροπο υπαρχει κινδυνος να την "ακουσει" κατι. Κ δεν εννοω απο software files των windows κλπ δε με νοιαζει το πολυ πολυ κανω φορματ. Με νοιαζει για hardware, γιατι ηταν μες στο παιχνιδι, επαιρνε πιο πολλα ρευματα ολο το συστημα οπως κ η καρτα γραφικων, ακουγοταν κ το coil whine διοτι στο μενου σε παιχνιδια βγαζει πολλα fps, κ επειδη δεν ανταποκρινοταν οπως ανεφερα πατησα απο το κουτι το restart. Παιζει να παθει κατι ετσι; Συγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση απλα θελω να μου η ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Το χει δοκιμασει κανεις αυτο; 

Προτεινεται το undervolt?

Τόσα προφίλ έχουμε φτιάξει και ίσως από τα καλύτερα που κάθε υλοποίηση σηκώνει και παραπάνω overclock.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Τόσα προφίλ έχουμε φτιάξει και ίσως από τα καλύτερα που κάθε υλοποίηση σηκώνει και παραπάνω overclock.. 

Κατι αλλο. Το radeon antilag το εχουμε on στα παιχνιδια; Η χρειαζεται μονο σε ειδικες περιπτωσεις; Νομιζω ειναι off απο προεπιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Κατι αλλο. Το radeon antilag το εχουμε on στα παιχνιδια; Η χρειαζεται μονο σε ειδικες περιπτωσεις; Νομιζω ειναι off απο προεπιλογη

Κατά πόσο δουλεύει δεν ξέρω εγώ στο pubg το αφήνω ανοιχτό αλλά η διαφορά θα φανεί μόνο με κάποιο πρόγραμμα στο μάτι δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...