Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, JohnChatzi είπε

Καλημερα παιδια , εχω ενα προβλημα μικροοοο και ελεγα μηπως μπορειτε να με βοηθησετε , Αποφασισα και εγω να παρω την εν λογω καρτα γραφικων , δυστηχως με το που την εβαλα πανω και παω να περασω τους drivers εχω μαυρη οθονη , οτι και να εχω κανει , ειτε αλλαγη θεση στην μητρικη , ειτε παλαιοτερους drivers τα ιδια παθαινω , με το που παω να περασω τους drivers μαυριζει η οθονη , χρειαζεται να παω σε safe mode και με ddu να διαγραψω τους drivers, για να μπορω να μπω κανονικα και να βλεπω εικονα !  Το συστημα μου ειναι το εξης  amd 3600 , asus tuf gaming x570, 32gb gskill 3200 ,  Sseasonic 750w !

Κάνε clear cmos η ακουμπάς με ένα κατσαβίδι τα 2 σιδεράκια δίπλα από την μπαταρία στην μητρική ή συνδέεις το reset κουμπί εκεί ή βγάζεις μπαταρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Κάνε clear cmos η ακουμπάς με ένα κατσαβίδι τα 2 σιδεράκια δίπλα από την μπαταρία στην μητρική ή συνδέεις το reset κουμπί εκεί ή βγάζεις μπαταρία 

Πως ακριβως θα τον βοηθησει ενα clear cmos ?

2 ώρες πριν, JohnChatzi είπε

Καλημερα παιδια , εχω ενα προβλημα μικροοοο και ελεγα μηπως μπορειτε να με βοηθησετε , Αποφασισα και εγω να παρω την εν λογω καρτα γραφικων , δυστηχως με το που την εβαλα πανω και παω να περασω τους drivers εχω μαυρη οθονη , οτι και να εχω κανει , ειτε αλλαγη θεση στην μητρικη , ειτε παλαιοτερους drivers τα ιδια παθαινω , με το που παω να περασω τους drivers μαυριζει η οθονη , χρειαζεται να παω σε safe mode και με ddu να διαγραψω τους drivers, για να μπορω να μπω κανονικα και να βλεπω εικονα !  Το συστημα μου ειναι το εξης  amd 3600 , asus tuf gaming x570, 32gb gskill 3200 ,  Sseasonic 750w !

Πριν τι καρτα ειχες? Η μαυρη οθονη ερχεται καθως περνας drivers η αφου τους εχεις περασει? Εχεις καποιο προγραμμα της thermaltake εγκατεστημενο?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πως ακριβως θα τον βοηθησει ενα clear cmos ?

Πριν τι καρτα ειχες? Η μαυρη οθονη ερχεται καθως περνας drivers η αφου τους εχεις περασει? Εχεις καποιο προγραμμα της thermaltake εγκατεστημενο?

Γιατί παρόμοια θέματα έχω αντιμετωπίσει η μετάβαση από 970 σε 1080 δεν έβγαζε τίποτα η οθόνη οποία θύρα και αν δοκιμάστηκε με το clear cmos δούλεψε κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

Γιατί παρόμοια θέματα έχω αντιμετωπίσει η μετάβαση από 970 σε 1080 δεν έβγαζε τίποτα η οθόνη οποία θύρα και αν δοκιμάστηκε με το clear cmos δούλεψε κανονικά 

Ναι αλλα χωρις drivers ειναι οκ ,οποτε δεν εινα θεμα Bios μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To mainboard να μη διαβαζει σωστα το pci express στο Auto ; Πρεπει καπως να το βαλει manual . Και να εχει συνδεσει σωστα τα ρευματα μην εχει χωσει κανα καλωδιο  που παει απο το τροφοδοτικο αντι για τη μητρικη στη καρτα

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

To mainboard να μη διαβαζει σωστα το pci express στο Auto ; Πρεπει καπως να το βαλει manual 

και αυτό σωστά γιατί οι x570 είναι pcie 4 ready μπορεί να έχει θέμα ας δοκιμάσει αλλαγή σε gen 3 η και 4 manual όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnChatzi είπε

Καλημερα παιδια , εχω ενα προβλημα μικροοοο και ελεγα μηπως μπορειτε να με βοηθησετε , Αποφασισα και εγω να παρω την εν λογω καρτα γραφικων , δυστηχως με το που την εβαλα πανω και παω να περασω τους drivers εχω μαυρη οθονη , οτι και να εχω κανει , ειτε αλλαγη θεση στην μητρικη , ειτε παλαιοτερους drivers τα ιδια παθαινω , με το που παω να περασω τους drivers μαυριζει η οθονη , χρειαζεται να παω σε safe mode και με ddu να διαγραψω τους drivers, για να μπορω να μπω κανονικα και να βλεπω εικονα !  Το συστημα μου ειναι το εξης  amd 3600 , asus tuf gaming x570, 32gb gskill 3200 ,  Sseasonic 750w !

μπορείς να βάλεις φωτό απο το σύστημα σου?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιποτα προς το παρον  , φωτο θα μπουνε σε λιγο που θα μπω κανονικα τωρα κανω διαγραφε ξανα τους drivers , to cmos δεν εφτιαξε κατι ,2 θυρες που εχει η μητρικη και οι 2 ειναι pci4 με την 1η να αλλαζει αυτοματα (μιας και ξεψαχνισα το Bios Και δε βρηκα καπου να μου δινει την επιλογη για να αλλαζω απο pci3 σε 4 ) εκτος αν δεν βλεπω καλα εγω ;) , επισης στην καρτα εχω βαλει 2 διαφορετικα καλωδια τροφοδοσιας τα οποια τα εχω κοιταξει και τα εχω βαλει σωστα , θα παω να κανω μια υστατη προσπαθεια και θα κανω format ΜΗΠΩΣ και σε καθαρο περιβαλλον λειτουργησει  και βλεπουμε απο εκει και περα , στην τελικη μιας και εχω ολιγον πεσει ψυχολογικα , να την επιστρεψω και να πα να κανει κωλοτουμπες η amd σε καρτες γραφικων !


Φωτο απο το συστημα και το τροφοδοτικο

https://imgur.com/MKCUwcD

https://imgur.com/qnFX5ft

https://imgur.com/id7Feb2

https://imgur.com/9FtyAjB

Στην τελευταια φωτο ειναι με την rx 580 , οι απο πανω ειναι που εβαλα την 5700 στην 2η pci ΜΗΠΩΣ εχει καποιο προβλημα η 1η , αλλα μπααα δεν ειναι ουτε αυτο !

 

Επεξ/σία από JohnChatzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε η καρτα να ξερεις πιστολαει.

κατι αλλο στην κανει. ψαξτο λιγο πριν την δωσεις.

το φορματ ισως να φτιαξει γιατι μπορει να τρωει κολλημα με παλιους.

εφοσον οταν μπαινεις βιος εχεις εικονα και δεν εχεις στα windows κατι απο software παιζει κατα 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε και Windows μπαίνω όταν δεν έχει drivers, θα δω τώρα με φόρμα Αν θα φτιάξει, την άφησα στην κάτω θύρα μιας και αυτή είναι pci4, να παίρνει λίγο αέρα και το cooler του cipset διότι στην πάνω θύρα καλύπτεται όλο από την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια καρτα και εγω σε χ570 και ρυθμισμενο μεσα απο bios σε  pci 4 και δεν εχει κανενα θεμα.. Το black screen στο κανει οταν ξεκιναςκαι κανεις την εκγατασταση των drivers ( γιατι παντα κανει ενα flash 1-2 δευτερα για να επιστρεωει ξανα η οθονη κατα την εγκατασταση των drivers ); Ποια εκδοση drivers  δοκιμαζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Την ιδια καρτα και εγω σε χ570 και ρυθμισμενο μεσα απο bios σε  pci 4 και δεν εχει κανενα θεμα.. Το black screen στο κανει οταν ξεκιναςκαι κανεις την εκγατασταση των drivers ( γιατι παντα κανει ενα flash 1-2 δευτερα για να επιστρεωει ξανα η οθονη κατα την εγκατασταση των drivers ); Ποια εκδοση drivers  δοκιμαζεις ;

Μπορεί να φτάσει η κάρτα, μου πέταξε μαύρη οθόνη μετά το πέρας της επανεγκαταστασης, πριν τι απλές ρυθμίσεις των Windows,  με το που έβαλα την 580 μπαμ κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JohnChatzi είπε

Μπορεί να φτάσει η κάρτα, μου πέταξε μαύρη οθόνη μετά το πέρας της επανεγκαταστασης, πριν τι απλές ρυθμίσεις των Windows,  με το που έβαλα την 580 μπαμ κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Αν και δεν φαίνεται απο τις φωτό, σιγουρέψου ότι πατάει σωστά πάνω στη μητρική. (Απίθανο το κόβω , αλλά τσεκαρε το).

Δοκίμασες παλιότερους drivers ? Κάτι σε 19 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...