Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως να είναι άσχετο αλλά εγώ όταν είχα παρόμοια θέματα με την Radeon VII, με βοήθησε που μείωσα την κυρτότητα της καμπύλης στο Wattman. Όποιος θέλει ας κάνει μια δοκιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον σήμερα βγήκε το afterburner stable final. Την έχω την καρτα undervolt sto 1.09 με 2050 boost μεσω afterburner και κλειστό πλέον το wattman και την μνημη του pc στα 2800 απο 3200mhz και ειναι εδω και 3 ωρες stable με τους 19.10.2.

Φαίνεται οτι το κλειστό wattman βελτιώνει πολύ την κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, john9 είπε

Λοιπον σήμερα βγήκε το afterburner stable final. Την έχω την καρτα undervolt sto 1.09 με 2050 boost μεσω afterburner και κλειστό πλέον το wattman και την μνημη του pc στα 2800 απο 3200mhz και ειναι εδω και 3 ωρες stable με τους 19.10.2.

Φαίνεται οτι το κλειστό wattman βελτιώνει πολύ την κατάσταση 

Πως κλείνεις το wattman; με 1.09 δεν έπρεπε να σου ρίξει λίγο τα ρολόγια; 

Επισης 2050 έχεις βάλει ως τιμή στο msi; η είναι το real clock in game;

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω δει οτι τιμη εχουμε στο wattman τα real clocks παιζουν 30-40mhz πιο κατω σε heavy load σε gaming. Πχ εχουμε 1850 θα παιξουν στα 1820 max. Στα 2050 θα παιξουν 2010-2020. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το wattman κλείνει με unistall ddu drivers και καθαρη εγκατασταση... Το 2050 είναι max clock στο msi πραγματικα ειναι απο 1970 εως 2010 περίπου 

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john9 είπε

Το wattman κλείνει με unistall ddu drivers και καθαρη εγκατασταση... Το 2050 είναι max clock στο msi πραγματικα ειναι απο 1970 εως 2010 περίπου 

οταν λες unistall ddu drivers εννοεις να κανεις unistall το προγραμμα της amd και μετα ξανα clean install; ετσι δεν θα ξαναεγκαταστησεις το wattman;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john9 είπε

Λοιπον σήμερα βγήκε το afterburner stable final. Την έχω την καρτα undervolt sto 1.09 με 2050 boost μεσω afterburner και κλειστό πλέον το wattman και την μνημη του pc στα 2800 απο 3200mhz και ειναι εδω και 3 ωρες stable με τους 19.10.2.

Φαίνεται οτι το κλειστό wattman βελτιώνει πολύ την κατάσταση 

Μολις 1.09 volt στα 2050? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john9 είπε

1.099 σχεδόν 1.1 δηλαδή τα 2050 είναι τι δηλωνεις maxarei από 1940 εως 2010 το πολύ

Πολυ καλο chipaki εφοσον δεν εχεις θεματα με crash κτλ. 1850 τα εχω σταθερα με 1.01voltage 1820 maxarei στα παιχνιδια. Τα 1950-1920real τα εχει με 1.06. Παντα 875mhz η μνημη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 10 το πρωι και δεν εχει κρασαρει ακομα...παντως τα 1.1 θεωρούνται νορμαλ να φανταστείς στο 1.095 κρασαρε και μετα το πηγα καρφι 1.1. Υπαρχουν και αλλοι που πιανουν αυτά τα ρολογια με 1.05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, john9 είπε

Από τις 10 το πρωι και δεν εχει κρασαρει ακομα...παντως τα 1.1 θεωρούνται νορμαλ να φανταστείς στο 1.095 κρασαρε και μετα το πηγα καρφι 1.1. Υπαρχουν και αλλοι που πιανουν αυτά τα ρολογια με 1.05

Εγω με reference παιζω γυρω στο 1.13 . Και εγω με Afterburner δουλευω. Αλλα θα δοκιμασω ddu να μην ανοιξω wattman καθολου να δω αν εχω καποια αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...