Προς το περιεχόμενο

Ενισχυση σηματος σε σπιτι 80 τ.μ (speedport)


FromDusk_TillDawn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω στο δωματιο το ρουτερ του οτε (speedport entry 2) και στο σαλονι πιανουμε 2 γραμμες wifi και στη τραπεζαρια 1 γραμμη η και καθολου.

Το ρουτερ ειναι στο δωματιο για συγκεκριμενο λογο και εχει να κανει με το συνχρονισμο.

Η ερωτηση μου ειναι να παω σε μια γρηγορη και φθηνη λυση ενος wifi repeater,να παρω ενα πιο καλο ρουτερ η να παω σε powerline;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως χρειαζετε μεγαλο καλωδιο το οποιο και να περαστει θα ενοχλει αρκετα εκτος αν το πιασω καρφακι καρφακι ψηλα στο τοιχο.Σφυρια σκαλες τρυπες κλπ.

Εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος που εγω δε γνωριζω,γι αυτο ελεγα για κανα repeater η powerline.

Μονοφασικο εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Για να μη κανω καμια πατατα μπορειτε να μου πειτε ενα καλο και οσο γινεται φθηνο power line για μονοφασικο ρευμα;

Νομιζω μονοφασικο εχω κατα 99% δεν ξερω και πολλα.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε ενας φιλος σημερα και δε ξερω τι ακριβως πειραξε αλλα εβαλε ενα παλιο ρουτερ μου tp link ενδιαμεσα στο speedport μονο με ρευμα χωρις καλωδια κλπ και πιανω σημα καμπανα σε ολο το σπιτι.Μου ειπε οτι εως οτου να παρω powerline ας κρατησω αυτο.Το μονο μειον ειναι οτι απο 30αρα η γραμμη μου εχει παει στα 15,αυτο να φανταστω συμβαινει γιατι ειναι ολα ασυρματα?

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις repeater πέφτει η ταχύτητα, αν δοκίμαζες στο σημείο που είναι το tplink να το συνδέσεις με  καλώδιο στο ρουτερ θα δεις ότι θα έπαιρνες όλη την ταχύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chios είπε

Όταν κάνεις repeater πέφτει η ταχύτητα, αν δοκίμαζες στο σημείο που είναι το tplink να το συνδέσεις με  καλώδιο στο ρουτερ θα δεις ότι θα έπαιρνες όλη την ταχύτητα. 

To εκανα αυτο που λες πριν λιγο με ενα καλωδιο απο lan1 σε lan1 αλλα δεν εχω ιντερνετ λεει μετα.Μηπως πρεπει να πειραξω η να ξεκλικαρω κατι στο 2ο ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το tp link td-w8968 αν ειναι ευκολο μεσα απο το ρουτερ να το κανω access point μπορεις να βοηθησεις λιγο αν ειναι πολυπλοκο αστο.

Το σιγουρο οτι εχει αλλαχτει η ip στο δευτερο ρουτερ και εχει γινει disable to dhcp και δουλευει με το wds ενεργο.

Θα το ελεγα στο παλικαρι που ηρθε σπιτι αλλα δεν ειναι διαθεσιμος τωρα και δε ξερω αν ξερει κιολας και αυτος.

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστω ρε μαγκα θα το κοιταξω αμεσως ευκολο φαινετε.

edit

Ολα αριστα δεν χανει καθολου η ταχυτητα πλεον,το μονο που χρειαστηκε να αλλαξω ηταν την ip στο δευτερο ρουτερ γιατι ηταν μεσα στο ευρος της dhcp του βασικου ρουτερ και μπερδευοταν.

Η καλυτερη λυση μεχρι να παρω ενα καλο powerline.Να σε καλα φιλε μου.

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι αυτή τραβάς ένα καλώδιο περιμετρικά από σοβαντεπι πόρτες κλπ στο σημείο που θές και βάζεις ένα access point, αν το φτιάξεις καλά δε θα φαίνεται τίποτα, το powerline μπορεί να μη σου δώσει αυτό που θες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 11:10 ΜΜ, chios είπε

Η καλύτερη λύση είναι αυτή τραβάς ένα καλώδιο περιμετρικά από σοβαντεπι πόρτες κλπ στο σημείο που θές και βάζεις ένα access point, αν το φτιάξεις καλά δε θα φαίνεται τίποτα, το powerline μπορεί να μη σου δώσει αυτό που θες .

Ισχύει.

Το powerline ή το wireless χάνουν πακέτα.

Το ethernet καλώδιο ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...