Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε επιλογή subwoofer!


vsm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Θα ήθελα μια βοήθεια σε επιλογή subwoofer διότι υπάρχει ήδη ενισχυτής με ηχεία και απλά θέλω να ακουσω λιγο μπάσο επιπλέον...ο χώρος μου είναι περίπου 35τ.μ και η απόσταση απ το σύστημα 2.5 μετρα. Υπάρχει αυτός ο ενισχυτής 

https://www.skroutz.gr/s/9891528/Yamaha-R-S202D-Black.html#specs

και ηχεία αυτά 

https://www.skroutz.gr/s/7628629/Dali-Zensor-Pico.html

Έχετε κάποιες προτάσεις? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ενισχυτής σου δεν έχει έξοδο προενίσχυσης για ενεργητικό sub.

Οπότε κοιτάς κάτι σαν αυτό για να πάρεις έξοδο από τα ηχεία σου.

Σημειωτέον ότι αν επιλέξεις αυτήν την λύση τα καλώδια των ηχείων θα ξεκινούν από το subwoofer με ότι αυτό συνεπάγεται για τον χώρο σου. 
Γενικά αυτού του τύπου τα Str up είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων. 
Εγώ πάντως στην θέση σου, θα πήγαινα σε ηχεία δαπέδου με μεγαλύτερο  «όγκο»  και drivers, για να πάρω καλύτερο χαμηλό, και όχι σε sub 

Αλλιώς θα άλλαζα ενισχυτή. Επίσης δεν ανέφερες budget......

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χώρο για δαπέδου γι αυτό επέλεξα βιβλιοθήκης. Ολα είναι αγορασμένα πρόσφατα ουτε 2 εβδομάδες. Δεν ήξερα, ρωταγα σε μαγαζιά, περισσότερο με μπέρδεψαν απο οτι με βοήθησαν. Άκουσα 10 γνώμες. Εντωμεταξύ ο ενισχυτής μετά τη μέση του volume αρχίζουν να ακούγονται τα ηχεία. Π.χ το τέρμα του είναι το 100, τα ηχεία ξεκινάνε  απ το 50 να ακούγονται κάπως δυνατά. Σκέφτομαι το sub για λίγο μπάσο. Μπάτζετ 200 με 300 ευρώ αν φυσικά αξίζει να προχωρήσω σε τέτοια κίνηση...ολα είναι συνδεμενα με υπολογιστή και με ενδιαφέρει περισσότερο η μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τό Yamaha που αναφέρω παραπάνω ή σε Dali αυτό.

Θεωρώ ότι το Yamaha έχει καλό έλεγχο, για την κατηγορία του. Το Dali δεν το έχω ακούσει. ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βγει σε προσφορά Black Friday subwoofer της SVS. Μην ψάξεις παραπέρα. Game Over. Εγγύηση 5 ετών κανονικής Ελληνικής αντιπροσωπείας κλπ.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/169022-SVS-BLACK-FRIDAY-BLACK-FRIDAY-SVS?p=1058393765#post1058393765

https://www.avsite.gr/forum/threads/svs-black-friday-black-friday-svs.174365/

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και εχει σημασία, αλλά και το sub θα πρέπει να ειναι ανάλογο με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Θέλεις «μπάσο» δεν θέλεις «μόνο μπάσοΤα 10 ίντσα είναι μια χαρά απλώς θέλουν άλλον ενισχυτή και άλλα ηχεία. 

Το σύστημα πρέπει να έχει μία συμμετρία. Πάντως το Dali στο έδωσα σαν δεύτερη επιλογή. Το Yamaha έχει μεγαλύτερο κώνο (8 ιντσες)  αλλά λίγο μικ΄ροτερη ισχύ (130 w έναντι 150 του Dali).

Μην κοιτάς απλώς νούμερα και προδιαγραφές στο χαρτί.  Σε πραγματικές συνθήκες μπορεί κάτι τοποίο στο χαρτί φαίνεται υποδεέστερο στην πραγματικότητα να συμπεριφέρεται καλύτερα από κάποιο άλλο.

Γι αυτό πήγαινε να τα ακούσεις.  Το Yamaha είναι λίγο πιό «μουσικό». 

 

Τα SVS που αναφέρονται παραπάνω είναι από τα καλύτερα sub της αγοράς. 

Ομως:

1. Είναι overkill για το υπόλοιπο σύστημα.

2. Είναι 70% πάνω από το budget. 

Είμαι υπέρ στο να τα αγοράσει ο TS με την λογική ότι σταδιακά θα αλλάξει το σύστημα του, αλλάζοντας πρώτα ενισχυτή και μετά ηχεία, για να το «χτίσει» γύρω από το SB12. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σιγά , σε αυτήν την τιμή (αν ψαχτείς λίγο) πας σε sb1000 η pb1000  που είναι πιο καινούργια. Στα επιφανειακά χαρακτηριστικά τα nsd φαίνονται καλύτερα αλλά δεν ξέρω τι παίζει στα επιμέρους.

Για να αλλάξει η σειρά πάντως κάτι καλύτερο θα πρόσθεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ενισχυτή του φίλου, θα χρειαστεί sub με είσοδο hi level in. Έχει δίκιο ο Jiakometi. Απλώς θα χάσει την ευκαιρία να αποκτήσει ένα πολύ καλό sub σε τιμή που δεν έχει ξαναγίνει για SVS.

Tα pico μπορεί να είναι μικρά, ένα μεγάλο sub ή έστω όσο το δυνατό καλύτερο sub είναι πάντα το ζητούμενο ακόμα και με ηχεία δορυφοράκια όπως τα pico.

Υποθέτω πως ξεκίνησε με το σκεπτικό ενός πολύ βασικού ενισχυτή και πολύ μικρών ηχείων και στην πορεία είδε ότι δεν τον καλύπτουν. Ειδικά στα 35 τ.μ. χώρου που γράφει και στα 2,5μ. ακρόασης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mitspetr ακριβώς με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα. Δεν είμαι γνώστης και απλά άκουσα κάποιους πωλητές σε καταστήματα. Το αποτέλεσμα δεν είναι κακό, ίσα ίσα, απλά δεν γεμίζει ο χώρος με μπάσο...κι έτσι απο μόνος μου λέω μήπως ενα sub καλύψει το κενο...

Θα ήθελα μια γνώμη γι αυτό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vsm είπε

Mitspetr ακριβώς με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα. Δεν είμαι γνώστης και απλά άκουσα κάποιους πωλητές σε καταστήματα. Το αποτέλεσμα δεν είναι κακό, ίσα ίσα, απλά δεν γεμίζει ο χώρος με μπάσο...κι έτσι απο μόνος μου λέω μήπως ενα sub καλύψει το κενο...

Θα ήθελα μια γνώμη γι αυτό 

Το θέμα δεν είναι να ακούς τους πωλητές αλλά να ακούς τα προϊόντα. Αν ήταν έτσι εύκολο, ο καθένας θα μπορούσε να γράφει ό,τι του κατέβει στα fora και απλώς να αναπαράγει σαν παπαγαλάκι τι έχει διαβάσει ή τι του έχει πει κάποιος κάπου ή ο οποιοσδήποτε πωλητής να προσπαθεί να σου πει οτιδήποτε χωρίς να στο δείξει κι όλας σε πραγματική χρήση. Συμπέρασμα κουκουρούκου.

Για μένα πρέπει να πας να ακούσεις πρώτα γιατί αλλιώς είναι σαν να παίρνεις γουρούνι στο σακί. Νόμος! Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.

Τη συγκεκριμένη σειρά sub την ξέρω και παρεμπιπτόντως έχει τύχει να την ακούσω. Έχει την είσοδο που ψάχνεις αλλά είναι με φίσα σαν εκείνες που χρησιμοποιούνται σε εγκαταστατικά προϊόντα. Θα πρέπει δηλαδή να χρησιμοποιήσεις λεπτό καλώδιο, για να το συνδέσεις στον ενισχυτή σου.

Έχει όμως μάλλον ένα μοναδικό προσόν αυτή η σειρά για όποιον δεν έχει πολλά κόλπα στο σύστημά του, όπως εσύ που έχεις απλά έναν στέρεο ραδιοενισχυτή. Έχει μια τεχνολογία που η KEF την ονομάζει iBX (intelligent Bass eXtension).
Στην ουσία είναι προρυθμισμένο loudness από το εργοστάσιο. Θα σου λύσει τα χέρια στο απλό setup, δεν θα μπορέσεις όμως να το χρησιμοποιήσεις σε setup που θα χρησιμοποιήσεις αυτόματο EQ καθώς θα τα κάνει όλα μπάχαλο. Αν δεν κάνω λάθος σε αυτή τη σειρά το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό δεν απενεργοποιείται.

Αν στο δικό μου setup ήθελα μια λύση γρήγορα εύκολα κι απλά χωρίς να πονοκεφαλιάζω για το πως θα το κάνω να παίξει σε όλες τις εντάσεις στη σωστή στάθμη αυτόματα, θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια το Kube. Σε άλλη περίπτωση όμως όχι, καθώς το πλεονέκτημα μπορεί να γίνει μειονέκτημα.
Εσύ απ' όσο καταλαβαίνω θέλεις κάτι απλό που να το βάλεις επάνω και να παίξει κατ' ευθείαν με αυτά που έχεις. Ψιλομονόδρομος είναι έτσι το Kube. Δεν ξέρω κι όλας αν υπάρχουν άλλα sub με αυτό το χαρακτηριστικό στην αγορά.

EDIΤ: Δεν αναφέρομαι στο sub της αγγελίας, δεν έχει την είσοδο για ηχεία που θέλεις, αλλά σε αυτή εδώ τη σειρά: https://www.skroutz.gr/s/17469350/Kef-Kube-8b.html

Επεξ/σία από mitspetr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δεν μου κάνει το kube 1. Σε αυτο που μου λες ,καλο αλλά πολύ ψηλά η τιμη...αν είχες το δικό μου σύστημα, ποιο θα επελεγες? Γενικά μιλάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...