Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε επιλογή subwoofer!


vsm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης πρέπει να τα φέρεις και λίγο πιο μπροστά τα ηχεία στην άκρη από το έπιπλο γιατί τώρα όπως είναι ακούς την ανάκλαση από το έπιπλο. Toe in δεν πολυχρειάζεσαι με τα Dali ως γνωστόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μικρό ηχείο ο τοίχος βοηθά στο να πάρει λίγο ακόμα μπάσο αλλά μη φανταστείς τίποτε σπουδαίο. Δύσκολο πάντως εκεί που τα έχεις να βάλεις sub, δύσκολο και να πάρεις πιο μεγάλα εκεί που είναι η TV.
Υποχρεωτικά κάπου στο χώρο ένα subάκι θέλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eτσι απλα πληροφοριακα δες εδω τις συχνοτητες, το μπασο τελωσπαντων 

Σε ταινιες (ασχετο αλλα χρησιμο )

https://www.avsforum.com/forum/113-subwoofers-bass-transducers/2763785-ultimate-list-bass-movies-w-frequency-charts.html

.......................................

Και σε μουσικη

 

BassFreqRange.png

492b446628b51d0536d75192e9062cf3.gif

 

Δηλαδη περα του αν αν ειναι 8, 10, 12'' θα δεις στα χαρακτηριστικα  ποσο χαμηλα φθανει ενα sub .Αυτο ειναι  απλα το Α, για να ξερει καποιος για τι ειδους φρουτου μιλαει , η του πασαρουν 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα παραπάνω καθίσταται σαφές ότι τα pico δεν μπορούν να αναπαράγουν σημαντικό μέρος της μουσικής πληροφορίας. Δικαίως αναζητά μπάσο ο φίλος. Που να το βρει με το 4άρι γούφερ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Eτσι απλα πληροφοριακα δες εδω τις συχνοτητες, το μπασο τελωσπαντων 

Σε ταινιες (ασχετο αλλα χρησιμο )

https://www.avsforum.com/forum/113-subwoofers-bass-transducers/2763785-ultimate-list-bass-movies-w-frequency-charts.html

.......................................

Και σε μουσικη

BassFreqRange.png

492b446628b51d0536d75192e9062cf3.gif

Δηλαδη περα του αν αν ειναι 8, 10, 12'' θα δεις στα χαρακτηριστικα  ποσο χαμηλα φθανει ενα sub .Αυτο ειναι  απλα το Α, για να ξερει καποιος για τι ειδους φρουτου μιλαει , η του πασαρουν 

Δηλαδή αν κατάλαβα όσο χαμηλότερη συχνότητα, τόσο πιο βαθύ το μπάσο? Ξεκινάει να ακούγεται? Παίζουν σημασία και οι ίντσες του sub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλύτερα να βάλεις τα pico για πούλημα κ να αγοράσεις τα zensor 3.Εαν θέλεις μπάσο απλά για να ακούς την μουσική σου θα σε καλύψουν σίγουρα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Φίλε καλύτερα να βάλεις τα pico για πούλημα κ να αγοράσεις τα zensor 3.Εαν θέλεις μπάσο απλά για να ακούς την μουσική σου θα σε καλύψουν σίγουρα.

Είναι ολοκαίνουργια και θα χάσω τα μισά λεφτά. Δε λεω ,φθηνα είναι αλλά η λύση με το γουφερ πιστεύω είναι καλύτερη στην περίπτωση μου. Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά φοβάμαι μήπως απογοητευτείς γιατί οι περισσότεροι άλλο νομίζουμε ότι κάνουν τα subwoofer κ άλλο κάνουν στην πραγματικότητα.Εγω έχω τα zensor 3 κ για sub πήρα το yamaha ns-sw300.Οταν βλέπω ταινίες η παίζω κάνα game εκεί το χαίρομαι αλλά στην μουσική δεν νομίζω ότι προσφέρει τόσο πολύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα δει τα zensor 3 αλλά έλεγα ότι είναι λίγο μεγάλα για το χώρο οπότε πήγα στα pico. Εντάξει τώρα πια μετα την αγορά του ενισχυτή και των ηχείων, δεν περιμένω αυτο που φανταζομουν...δεν πειράζει θα βρώ κάποιο γουφερ και αργότερα ίσως κάνω την αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κι ένα φτηνό DACάκι να συνδέσεις την TV στον ενισχυτή σου. Με ένα καλώδιο οπτικής θα συνδέσεις την τηλεόραση στο dac και το dac στον ενισχυτή με ένα ζευγάρι RCA. Αμαρτία είναι να μην έχεις ήχο και από αυτήν στο σύστημα.

Πάρε το μικρό Yamaha το sub να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν χρειάζονται πολλά πολλά, αρκεί για να έχεις αρκετό μπάσο για τη δουλειά που θες. Θα το ρυθμίσεις να παίζει σε μικρή στάθμη, συνήθως οι περισσότεροι θέλουν να κοπανάει και να βροντάει γιατί είναι κάγκουρες. Μόλις το σβήσεις και καταλάβεις πόσο διαφορετικά ακούγεται με και χωρίς sub, θα καταλάβεις και σε τι στάθμη θα πρέπει να έχεις το Volume. Και βάλτο περίπου να παίζει μέχρι τα 100Hz.
Λίγος πειραματισμός με τη θέση που θα ακούγεται καλύτερα και τέλος. Δεν θέλει κάτι άλλο. 'Njoy life. Εγώ θα το έβαζα κοντά στο κρεββάτι αν μπορούσα να δίνει κι όλας στα ελατήρια του στρώματος... . 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
3 ώρες πριν, nosstrom είπε

Προσωπικά αν και διάβασα παραπάνω για SVS PB1000 θεωρω οτι είναι αρκετά τιμπημένη  η τιμή στην Ελλάδα. 

600 ευρώ για τέτοιο sub είναι πιστεύω μια χαρά...ειδικά εδώ στην Ελλάδα...δε ξέρω ίσως κάνω λάθος γιατί ασχολούμαι λίγο καιρό με το θέμα. Δεν το γνωρίζω δεν το έχω ακούσει,αλλά σε σύγκριση με το Yamaha ns-sw300 που εχω κιόλας είναι και είναι λιγότερα watt κοστίζει 400 ευρώ, εγω πιστεύω ότι τα αξίζει το svs...Δε ξέρω αν το δει και ο δάσκαλος να μας πει τη γνώμη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, vsm είπε

600 ευρώ για τέτοιο sub είναι πιστεύω μια χαρά...ειδικά εδώ στην Ελλάδα...δε ξέρω ίσως κάνω λάθος γιατί ασχολούμαι λίγο καιρό με το θέμα. Δεν το γνωρίζω δεν το έχω ακούσει,αλλά σε σύγκριση με το Yamaha ns-sw300 που εχω κιόλας είναι και είναι λιγότερα watt κοστίζει 400 ευρώ, εγω πιστεύω ότι τα αξίζει το svs...Δε ξέρω αν το δει και ο δάσκαλος να μας πει τη γνώμη του...

Eνοείτε πως ειναι φοβερο συμφωνα με τα specs (19-20 hz στα χαμηλά και δε ξέρω αν ειναι τρελή η διαφορά με 25-30-35 hz που έχω δει σε κάποια άλλα και σίγουρα δε ειναι καθοριστικός παράγοντας απλα ειναι ένα φοβερο sub με πολλά καλά) και τα reviews για εκει με βλέπω, απλά σχολιάζω τη διαφορά με έξω που ειναι η τιμή σε δολάρια κάτω απο 500$ και την τιμή έδω. Επειδή έχω σύνολο dali δε με βλέπω για dali sub στα 450€ που ζητάνε, θα δώσω κάτι παραπάνω και θα  πάρω λίγο καλύτερο.

 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...