Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε επιλογή subwoofer!


vsm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα χρόνια πολλά! Αυτό με τις τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι γνωστό. Πόσα σκέφτεσαι να διαθέσεις? Κι εγώ Dali ηχεία έχω αλλά στο sub έτυχε και έδινε ενα παλικάρι εδω μέσα το Yamaha και το πηρα ασυζητητί. Πιστεύω αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ η αγορά που σκέφτεσαι να κάνεις... εχω διαβάσει και δει βίντεο για το συγκεκριμένο sub και λένε τα καλύτερα...

https://www.insomnia.gr/profile/563999-mitspetr/

Κανε μια ερώτηση στο παλικάρι. Είναι ειδικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/12/2019 στις 1:16 ΜΜ, vsm είπε

Καλημέρα χρόνια πολλά! Αυτό με τις τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι γνωστό. Πόσα σκέφτεσαι να διαθέσεις? Κι εγώ Dali ηχεία έχω αλλά στο sub έτυχε και έδινε ενα παλικάρι εδω μέσα το Yamaha και το πηρα ασυζητητί. Πιστεύω αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ η αγορά που σκέφτεσαι να κάνεις... εχω διαβάσει και δει βίντεο για το συγκεκριμένο sub και λένε τα καλύτερα...

https://www.insomnia.gr/profile/563999-mitspetr/

Κανε μια ερώτηση στο παλικάρι. Είναι ειδικός...

Χρόνια πολλά ευχομαι με υγεία !!!! 

Απο 300-500€ νομίζω ειναι ενα ένα αξιοπρεπές ποσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ειχα διαβαζει 5-10 πραγματα σε αλλα φορουμ περι σαμπ, ποσα βατ, μεγεθη κτλ κτλ κτλ και νομιζω πως ωρες ωρες καποιοι ειναι υπερβολικοι.

Για το χώρο μου έλεγε αλλος πρεπει να βαλω 2 και κατι τετοια (λες και τα βρισκουμε στο δρομο!). Εν τέλει αγορασα ενα, με "ρισκο" να μη κανει δουλεια. Βαζω το ρισκο σε εισαγωγικα, γιατι απ'το τίποτα, το ενα θα κανει δουλειά.

Πήρα εν τέλει ένα Klipsch R-12SW το οποιο απλά ξεμπαζώνει. Μη πω, οτι ειναι και υπερβολικο...στο 20-30% gain το έχω.

Καλή αγορά, οποια και ναναι! σιγουρα θα το χαρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζει κάνεις 2-3-4 sub όχι για την ένταση αλλά για να γεμίσει ο χώρος  χωρίς στάσιμα.

Άμα δε είναι ο χώρος οικιακός και δεν παίρνει πολλά -πολλά σε treatment ,τα πολλά sub είναι η πιο απλή και φτηνή λύση για τις ιδιαίτερες*  χαμηλές συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Βάζει κάνεις 2-3-4 sub όχι για την ένταση αλλά για να γεμίσει ο χώρος  χωρίς στάσιμα.

Άμα δε είναι ο χώρος οικιακός και δεν παίρνει πολλά -πολλά σε treatment ,τα πολλά sub είναι η πιο απλή και φτηνή λύση για τις ιδιαίτερες*  χαμηλές συχνότητες.

Αυτο που ήθελα να τονίσω αγαπητέ, είναι πως για τους περισσότερους από εμάς του εντρυ λεβελ, της ηχητικής μπουρζουαζίας, κτλ κτλ μας αρκούν κάποια μικρά πραγματάκια...κι ένα απλό σύστημα 5.1 θα το χαρούμε! Γιατί από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάνεις, σωστά?

18 ώρες πριν, vsm είπε

Ενταξει φιλε μου,τωρα μιλας για αεροπλανο 400watt 12αρι λογικο να τριζει το σπιτι...ενα απ τα αγαπημενα μου...

Φίλε μου έκανα υπομονή και το αγόρασα σε δελεαστική τιμή ως μτχ. Δε θα μπορούσα να διαθέσω τα 450ε του.

Και ο άλλος να μου λέει θες 2 svs για το χώρο σου...ε νταξει και μια GT3 θα ήθελα για τη πίστα,  αλλά βολεύομαι με το σαξό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά ένα sub στα 20-30hz να φτάνει χαμηλά με καλύπτει για να συμπληρώσω τις χαμηλές μου εώς και κάτι παραπάνω απο τα 80hz  εκει που έχω ορίσει τα ηχεία crossover, και κάτι παραπάνω,  δεν ενδιαφέρομαι για μπαμ μπουμ ουτε πολλά, τριξίματα με ενοχλεί προσωπικά κατα την προβολή και τους γείτονες υποθέτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χαμηλά είναι ενοχλητικό όταν ακούς αρκετή ώρα, γιατί εγώ το χρησιμοποιώ περισσότερο για μουσική το σύστημα. Εκτός αυτό αρχίζουν και τα τριξίματα και έτσι σε μέτριες και πάνω εντάσεις αρχίζουν να τρίζουν όλα. Πόρτες,ντουλάπια ακόμα και τα πλεξιγκλάς. Οπότε δεν είναι ευχάριστο καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2020 στις 3:21 ΜΜ, vsm είπε

Πολύ χαμηλά είναι ενοχλητικό όταν ακούς αρκετή ώρα, γιατί εγώ το χρησιμοποιώ περισσότερο για μουσική το σύστημα. Εκτός αυτό αρχίζουν και τα τριξίματα και έτσι σε μέτριες και πάνω εντάσεις αρχίζουν να τρίζουν όλα. Πόρτες,ντουλάπια ακόμα και τα πλεξιγκλάς. Οπότε δεν είναι ευχάριστο καθόλου...

Δηλαδή ένα woofer συχνότητα στα 30 hz θα ήταν πιο ξεκούραστο απ ότι στα 20hz ;  Ψάχνω εδώ και καιρό ported sub όσο πιο χαμηλά γίνετε,  αξιόπιστο και μικρό σε όγκο εχω θέμα με το χώρο .γενικοτερα αυτά που πέφτουν χαμηλά τα ported είναι ογκώδης ...

εχετε να προτείνετε κάτι ;

https://www.skroutz.gr/s/13132801/Yamaha-NS-SW050.html

γιατί αυτό πιστεύω πω θα κάνει δουλίτσα ;..

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Δηλαδή ένα woofer συχνότητα στα 30 hz θα ήταν πιο ξεκούραστο απ ότι στα 20hz ;  Ψάχνω εδώ και καιρό ported sub όσο πιο χαμηλά γίνετε,  αξιόπιστο και μικρό σε όγκο εχω θέμα με το χώρο .γενικοτερα αυτά που πέφτουν χαμηλά τα ported είναι ογκώδης ...

εχετε να προτείνετε κάτι ;

https://www.skroutz.gr/s/13132801/Yamaha-NS-SW050.html

γιατί αυτό πιστεύω πω θα κάνει δουλίτσα ;..

Σε τι χώρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vsm είπε

Σε τι χώρο? 

Γενικά ο χώρος είναι λιγο περίεργος σαλόνοτραπεζαρια και κουζίνα 30 τετραγωνικά και μπορώ να πω ότι γεμίζει άψογα οπως το εχω στήσει ακόμα και τα upfiring atmos γεμίζουν το χώρο μπορώ να πω ότι καμια φορά από τις αντανακλασεις νομίζω πως εχω έξτρα ηχείο ενδιάμεσα από το μπροστα και το surround όλα άψογα πολύ ικανοποιημενος, απλά εχω θέμα που θα μπει το subwoofer (οποτε ψάχνω ένα μικρό ported δύσκολο με ψηλή ευαισθησία) αριστερά χωλ 5 τετραγωνικά στη μέση σαλόνι 10 τετραγωνικά που ειναι είναι στημένο το σύστημα 5.0.2 και δεξια από εκεί 10 τετραγωνικά τραπεζαρία και μετά φευγει για κουζίνα αλλά 10 τετραγωνικά σε σχήμα γάμα  ο χώρος ..

έβλεπα το Dali Ef 9 χωραει μια χαρα μιας και είναι μολισ 29 εκατοστά πλάτος αλλά για ταινίες δε ξερω αν είναι καλό και 350€ που έχει θα έδινα παραπάνω και θα πήγαινα σε svs pb1000 που είναι στάνταρ καλό γενικά . Το θέμα είναι  μήπως το Dali πχ δένει ακουστικά καλύτερα με το σύνολο μου μιας και εχω Dali ηχεία όλα , γιατί καλές οι κριτικές και τα στατιστικά αλλά άμα δε δένει στο σύνολο και ας είναι καλύτερο κάτι τι να τον κανείς .

εχω κουραστεί να ψάχνω που μου ερχετε να παρω Yamaha με 150 €😓

 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πέτυχα σε προσφορά το Dali e 12f και είμαι πολύ ικανοποιημένο για την επιλογή. Δένει με τα zensors 5 που έχω μπροστά με crossover ρυθμισμένα 80hz και το subwoofer με LPF στα 100hz, Το subwoofer πέφτει τοσο χαμηλά όσο να μη με κουράζει στο άκουσμα και φυσικά και τους δίπλα.Για εμένα είναι όσο ακριβώς το ήθελα και το υπολόγιζα. Ήμουν προς ολοταχός να πάω για svs pb1000 αλλά λόγω όγκου το ξανασκέφτηκα και φυσικά 200€ πάνω, βέβαια άλλη ποιότητα και δύναμη στα χαμηλά. Διάβασα ένα άρθρο πολωνικό που έκανε δοκιμές με το dali e12f και επιτευχθηκε 26hz συχνότητα με το sub πλάτη στο τοιχο και -7 db,  ρυθμίσεις που έκανα και όντως ισχύουν.Το sub το έχω πλάτη σε ξύλο που ειναι απο το πάγκο στην αρχή της κουζίνας,πρόσθεσα και τη φαση 180 απο 0 μετά απο τεσταρισμα μου και το αποτέλεσμα ήταν εμφανές και ικανοποιητικό. Σε τόσο χαμηλη συχνότητα 26 hz το μπάσο μπορώ να πώ οτί ειναι ευκρινέστατο , το αισθάνεσαι, όχι δυνατό φυσικά και δε με κουράζει καθόλου, η απόσταση μου απο το sub ειναι 3 μέτρα, απο 28hz μεχρι 40hz γεμίζει ωραία ο χώρος χωρίς να ενοχλεί ιδιαίτερα και η μετάβαση γίνετε ομαλά στα αυτία μου,απο 80 μεχρι 100hz δένουν απίστευτα με τα dali zensor 5, και περιμένω και το Zensor Vokal, πιστευω θα δέσει για τα καλά.

Είδα ταινιούλα εχτές και το ευχαριστήθηκα.😂

παραθέτω το άρθρο 

https://www.avtest.pl/subwoofery/item/853-dali-sub-e-12f

προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για την επιλογή μου και να πω την αλήθεια πήγα και λίγο κόντρα στη σίγουρη ποιοτική λύση του ογκόδες svs pb1000 με ότι αυτό συνεπάγεται (όπου και αν ψάξεις στα forum για το pb1000 λενε), δηλαδή στο να χάσω στα πολύ χαμηλά και να έχω και ένα sub πολύ καλό στο οποίο θα βασιστώ για να στήσω το επόμενο μου home cinema.

Προσωπικά τα ζύγισα και βρήκα το dali ώς πιο συμφέρουσα λύση.Στην τιμή των 400€

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...