Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλω τη γνώμη σας για την AOC 24G2U. Πρόκειται για ένα νέο μοντέλο της AOC με IPS panel στα 144hz και η τιμή του στα 180€!!!

Δεν θέλω να πάω ΤΝ panel, καθώς θέλω να συνδυάσω ποιότητα εικόνας μαζί με απόδοση.

Περίμενα καιρό να βρω μια οθόνη με IPS στα 144hz σε τόσο προτιμή τιμή.

https://www.skroutz.gr/s/20176486/AOC-24G2U.html

Να προσθέσω ότι προορίζεται για CS GO, και θα συνδυαστεί με i5-8400, και gtx1050ti.

Επεξ/σία από stelios69
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-24g2u-24g2/

Ότι πιο vfm κυκλοφορεί. Ρίξε μια καλή ανάγνωση στο παραπάνω.

( +video )

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα και εγώ σε αυτό το μόνιτορ για να αλλάξω το παλιό μου που χάλασε! Είναι όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω από τα καλύτερα που κυκλοφορούν σε αυτήν την τιμή!Το κακό είναι ότι δεν είναι ετοιμοπαραδοτο στα περισσότερα καταστήματα!Επίσης είναι για freesync περισσότερο παρά για gsync όχι ότι θα έχει θέμα φυσικά!

Επεξ/σία από 13mm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 13mm είπε

Καλησπέρα, μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα και εγώ σε αυτό το μόνιτορ για να αλλάξω το παλιό μου που χάλασε! Είναι όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω από τα καλύτερα που κυκλοφορούν σε αυτήν την τιμή!Το κακό είναι ότι δεν είναι ετοιμοπαραδοτο στα περισσότερα καταστήματα!Επίσης είναι για freesync περισσότερο παρά για gsync όχι ότι θα έχει θέμα φυσικά!

Είναι άμεσα διαθέσιμη στο msystems: https://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=28732

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν διαθέσιμες και στο ευρωπαϊκό Αμαζον.

Επίσης και το Caseking θα φέρει αλλά τον άλλο μήνα - δυστυχώς -.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρατήρησα πως την έφερε και ο Κωτσόβολος στα 199€: https://www.kotsovolos.gr/computing/monitors/205367-aoc-24g2u-24-1ms-144hz

Καλή τιμή μιας που έχει και δωρεάν μεταφορικά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει αυτη η οθονη, ξερει κανεις τι παιζει ομως με υποστηριξη/service της AOC στην Ελλαδα; Και αν ξερετε κανενα μαγαζι που δεχεται επιστροφες λογω καμενα πιξελ η αλλα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πηρα σημερα και τη δοκιμασα για καμια ωριτσα. Πολυ μου αρεσαν τα χρωματα και η βαση. Τρομερη αισθηση τα 144, ειδικα για οσους προερχονται απο 60 σαν και μενα. Εχω μια rtx 2060 και πλεον νομιζω μπορω να την αξιοποιησω. Αγοραστε αφοβα! Ο,τι θελετε με ρωτατε!

Επεξ/σία από prince_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Θα την προτεινατε για συνδεση με λαπτοπ και ps4? Χρηση απ'ολα, gaming, ταινιες, browsing κλπ

Το λαπτοπ ειναι αυτο http://h20195.www2.hp.com/v2/getpdf.aspx/c06368903.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2019 στις 1:21 ΠΜ, prince_21 είπε

Την πηρα σημερα και τη δοκιμασα για καμια ωριτσα. Πολυ μου αρεσαν τα χρωματα και η βαση. Τρομερη αισθηση τα 144, ειδικα για οσους προερχονται απο 60 σαν και μενα. Εχω μια rtx 2060 και πλεον νομιζω μπορω να την αξιοποιησω. Αγοραστε αφοβα! Ο,τι θελετε με ρωτατε!

Καλοδούλευτη! Έχει display port καλώδιο μέσα; Και αν ναι, ποιο; 19-pin ή 20-pin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2019 στις 1:21 ΠΜ, prince_21 είπε

Ο,τι θελετε με ρωτατε!

θα κάνω κατάχρηση της προσφοράς σου, ελπίζω να μην το μετανιώσεις
1) έχεις το 24g2u σωστά; (και όχι το 24g2), δηλαδή έχει ηχεία+usb hub;
2) έρχεται με καλώδιο display port;
3) με display port, το bios εμφανίζεται όταν ανοίγεις το pc;
4) μπορείς να αλλάξεις το overdrive όταν χρησιμοποιείς το FreeSync ή κλειδώνει;
5) αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις των χρωμάτων (red/green/blue) (πχ αν βάλεις το κόκκινο τέρμα)
και σβήσεις/ανοίξεις (εντελώς) την οθόνη, κρατάει τις ρυθμίσεις;
θέλω να το επιβεβαιώσεις οπτικά και όχι μόνο να δεις αν έχει κρατήσει την τιμή στη ρύθμιση
6) το πιο σημαντικό, πώς φαίνονται τα κείμενα; δοκίμασε άσπρο-μαύρο αλλά δοκίμασε και άσπρο κείμενο σε γκρι background;
είναι απαραίτητο να δοκιμάσεις με κείμενο που να πιάνει όλη την οθόνη από άκρη σε άκρη
φαίνεται σωστά το κείμενο σε όλες τις άκρες ή υπάρχουν σημεία που το χρώμα του κειμένου αναμιγνύεται με το χρώμα του background;
7) είναι ευδιάκριτο το κείμενο ή θολώνει;
😎 τι κριτήριο σύγκρισης έχεις, τι ήταν η προηγούμενή σου οθόνη; υπάρχει κάτι που βλέπεις καλύτερο στην παλιά;

Επεξ/σία από JChrist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλοδούλευτη! Έχει display port καλώδιο μέσα; Και αν ναι, ποιο; 19-pin ή 20-pin;

Να σαι καλα! Εχει 19αρι αν δεν κανω λαθος. Εγω την εχω με hdmi

14 ώρες πριν, JChrist είπε

θα κάνω κατάχρηση της προσφοράς σου, ελπίζω να μην το μετανιώσεις
1) έχεις το 24g2u σωστά; (και όχι το 24g2), δηλαδή έχει ηχεία+usb hub;
2) έρχεται με καλώδιο display port;
3) με display port, το bios εμφανίζεται όταν ανοίγεις το pc;
4) μπορείς να αλλάξεις το overdrive όταν χρησιμοποιείς το FreeSync ή κλειδώνει;
5) αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις των χρωμάτων (red/green/blue) (πχ αν βάλεις το κόκκινο τέρμα)
και σβήσεις/ανοίξεις (εντελώς) την οθόνη, κρατάει τις ρυθμίσεις;
θέλω να το επιβεβαιώσεις οπτικά και όχι μόνο να δεις αν έχει κρατήσει την τιμή στη ρύθμιση
6) το πιο σημαντικό, πώς φαίνονται τα κείμενα; δοκίμασε άσπρο-μαύρο αλλά δοκίμασε και άσπρο κείμενο σε γκρι background;
είναι απαραίτητο να δοκιμάσεις με κείμενο που να πιάνει όλη την οθόνη από άκρη σε άκρη
φαίνεται σωστά το κείμενο σε όλες τις άκρες ή υπάρχουν σημεία που το χρώμα του κειμένου αναμιγνύεται με το χρώμα του background;
7) είναι ευδιάκριτο το κείμενο ή θολώνει;
😎 τι κριτήριο σύγκρισης έχεις, τι ήταν η προηγούμενή σου οθόνη; υπάρχει κάτι που βλέπεις καλύτερο στην παλιά;

Σωστα αυτη εχω και ερχεται με 1 hdmi και ενα display port. Δεν εχω δοκιμασει ακομα display port, ουτε να τεσταρω αυτες τις ρυθμισεις που λες, αλλα οταν το κανω θα ενημερωσω. Η αληθεια ειναι οτι freesyng - g sync δεν μπορω να δοκιμασω, ειμαι με rtx 2060 και windows 7! Δυστυχως δεν εχω βρει χρονο να αφιερωσω αλλα σε gaming που την τεσταρα τα χρωματα ειναι πολυ ομορφα και σε word δεν κουραζει καθολου. Ειχα 1 dell p2314h και αργοτερα lg ultrawide ips 29um59-p. Φοβομουν οτι μετα την ultrawide δεν θα μπορουσα να παω σε 24αρα, αλλα ισα ισα που βολευει περισσοτερο σε τυπου bf1 , bfv online. Γενικα για τα λεφτα της ειμαι σιγουρος οτι θα μεινετε ικανοποιημενοι μιας και ειναι αρκετα φτηνη για αυτα που προσφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, prince_21 είπε

...

αν μπορείς δες τις παρακάτω εικόνες σε full screen (πάτα το F11 όταν ανοίξεις το σύνδεσμο)
και δες αν το κείμενο φαίνεται σωστά σε όλην την έκταση της οθόνης χωρίς όμως να κουνηθείς από τη θέση σου, εσύ να είσαι στην κανονική σου θέση και μόνο τα μάτια σου να κουνιούνται και να κοιτάνε στις άκρες, πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά
φαίνεται σωστά το κείμενο ή χάνεται όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο της οθόνης;

η εικόνες είναι
εδώ
εδώ

sorry για το πρήξιμο αλλά ακόμα δεν την έχει φέρει κάποιο μεγάλο κατάστημα για να τη δω από κοντά

Επεξ/σία από JChrist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...