Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Αυτό το συμπέρασμα το έχει βγάλει κάποιος ειδικός σε οθόνες ή reddit ftw? 

Κάπου επεσε το μάτι μου το comment σαν αυτό που λέει το παλικάρι, σε φόρουμ νομίζω αρα για να το λένε κι άλλοι θα έχει μια βάση. Θα το δοκιμάσω πάντως προσωπικά

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, LIGHT1NG said:

Αυτό το συμπέρασμα το έχει βγάλει κάποιος ειδικός σε οθόνες ή reddit ftw? 

Ο 'θεος' των μόνιτορ στο reddit! NCX.

http://bestmonitorsbyncx.createaforum.com/general-discussion/best-reviewed-flicker-free-144hz-1080p-monitors/msg394/#msg394

και σε πολα reviews οπως εδω:

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-24g2u-24g2/

Quote

The 24G2U has negligible input lag (<4ms measured with the SMT Tool) and very well tuned overdrive when the Overdrive is set to Medium at 60hz and Strong at 144hz

Quote

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mp44christos είπε

Με βάση λογικής να το σκεφτείς strong>medium. 

Ο «θεός» που αποκαλείς έχει ξεχάσει να αναφέρει ότι το MBR στην οθόνη μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο  όταν βάλεις το freesync off και επίσης πολλά άτομα αναφέρουν ότι το freesync δεν δουλεύει καλά με το enchanced sync on. 

ΥΓ. Ελπίζω να κατάλαβες ότι τα 2 λινκ που έβαλες συνδέονται μεταξύ τους έτσι? Διότι το review από το πρώτο σε πετάει στο 2ο λινκ που έβαλες διάφορες στο μάτι θα δεις αν πας σε monitor 240hz και πάλι δύσκολα θα διακρίνεις αλλαγές. 

Spoiler

 

 

Και ένα τελευταίο στο monitor έχει βάλει τα settings που στα μάτια του είναι καλύτερα πχ αυτός την έχει στο 35 την φωτεινότητα και εγώ στο 70 εσύ μπορεί να θέλεις στο 90 μην ξεχνάς ότι τα μάτια του καθενός βολεύονται καλύτερα εμένα ένας φίλος μου τον βολεύει να έχει το mode fps που τα δείχνει λίγο ξεθωριασμενα τα χρώματα και κάπως κίτρινο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Με βάση λογικής να το σκεφτείς strong>medium.

οσο ανεβαζεις επιπεδο overdrive τοσο μειωνεις το χρονο που κανουν τα πιξελ να αλλαξουν, αλλα ανεβαζεις και τη πιθανοτητα για overshoot. επισης, οσο κατεβαινουν τα Hz της οθονης τοσο αυξανεται το overshoot. το πια ειναι η καλυτερη ρυθμιση εξαρταται στα ποσα fps παιζεις, το πανελ αλλα και τις ρυθμισεις overdrive που χει διαλεξει η εταιρεια. οποτε ο "κανονας" που εθεσαν οι συμφορουμιτες πριν δεν ειναι παραλογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οσο ανεβαζεις επιπεδο overdrive τοσο μειωνεις το χρονο που κανουν τα πιξελ να αλλαξουν, αλλα ανεβαζεις και τη πιθανοτητα για overshoot. επισης, οσο κατεβαινουν τα Hz της οθονης τοσο αυξανεται το overshoot. το πια ειναι η καλυτερη ρυθμιση εξαρταται στα ποσα fps παιζεις, το πανελ αλλα και τις ρυθμισεις overdrive που χει διαλεξει η εταιρεια. οποτε ο "κανονας" που εθεσαν οι συμφορουμιτες πριν δεν ειναι παραλογος.

Προσωπικά στα δικά μου μάτια διαφορά από medium σε strong δεν έχω καταλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Προσωπικά στα δικά μου μάτια διαφορά από medium σε strong δεν έχω καταλάβει. 

τοτε γνωμη μου καλυτερα να κατσεις σε medium. το νοημα του να ανεβασεις overdrive ειναι για να μικρυνεις τη καθυστερηση και να εχεις καλυτερη εικονα στα υψηλα fps (λιγοτερο smearing). αμα η εικονα ειναι "ιδια" τοτε προσθετεις οσο ghosting οσο smearing γλυτωνεις, αλλα στα παιχνιδια που θα σου ριξουν τα fps θα εχεις ακομα περισσοτερο ghosting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

τοτε γνωμη μου καλυτερα να κατσεις σε medium. το νοημα του να ανεβασεις overdrive ειναι για να μικρυνεις τη καθυστερηση και να εχεις καλυτερη εικονα στα υψηλα fps (λιγοτερο smearing). αμα η εικονα ειναι "ιδια" τοτε προσθετεις οσο ghosting οσο smearing γλυτωνεις, αλλα στα παιχνιδια που θα σου ριξουν τα fps θα εχεις ακομα περισσοτερο ghosting

Καλά 3 παιχνίδια παίζω τώρα γιατί ούτε πολύ χρόνο έχω ούτε τίποτα ειδικά τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι θα πάρει ρεπό το pc για 5μιση μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, LIGHT1NG said:

Με βάση λογικής να το σκεφτείς strong>medium. 

Ο «θεός» που αποκαλείς έχει ξεχάσει να αναφέρει ότι το MBR στην οθόνη μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο  όταν βάλεις το freesync off και επίσης πολλά άτομα αναφέρουν ότι το freesync δεν δουλεύει καλά με το enchanced sync on. 

ΥΓ. Ελπίζω να κατάλαβες ότι τα 2 λινκ που έβαλες συνδέονται μεταξύ τους έτσι? Διότι το review από το πρώτο σε πετάει στο 2ο λινκ που έβαλες διάφορες στο μάτι θα δεις αν πας σε monitor 240hz και πάλι δύσκολα θα διακρίνεις αλλαγές. 

  Reveal hidden contents

Και ένα τελευταίο στο monitor έχει βάλει τα settings που στα μάτια του είναι καλύτερα πχ αυτός την έχει στο 35 την φωτεινότητα και εγώ στο 70 εσύ μπορεί να θέλεις στο 90 μην ξεχνάς ότι τα μάτια του καθενός βολεύονται καλύτερα εμένα ένας φίλος μου τον βολεύει να έχει το mode fps που τα δείχνει λίγο ξεθωριασμενα τα χρώματα και κάπως κίτρινο 

Ηταν 4 ηωρα οταν το ποσταρα αυτο ήμουν με την τσίμπλα στο μάτι. MRB στα φτηνά μονιτορς εχουν ολα περιορισμούς. Το enchanced sync εχει θεμα και σε μενα. Αν και μικρο το κακο γτ ειναι μονο χρήσιμο οταν πιάνεις 144+.

Του τεστιν για το overdrive στα 144 βαζω strong αλλιώς medium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, 7nisiotis said:

Strong - multiplayer

Medium- single player games

?

ναι καλα το πας.

Αν και πχ στο Apex μετα το τελευταίο update μου εχουν γ*μ*θεί τα fps στην πολη και πανε μέχρι 75 fps όποτε το γύρισα σε medium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παραγγελία στον Κοτσοβολο στα 199 είναι σχεδόν έτοιμη για αποστολή. Θα την ακυρώσω εκτός και θέλει κάποιο παιδί να παραλάβει εκείνος. Να του δώσω κωδικό αν γίνεται να αλλάξει κατάστημα παραλαβής.

Edit

Βασικά την έστειλαν ήδη με Γενική. Αν είναι με ενημερώνει κάποιος αν θέλει να δούμε πώς θα την παραλάβει ( αντικαταβολή είναι ) πριν στείλω μήνυμα ακύρωσης.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Η παραγγελία στον Κοτσοβολο στα 199 είναι σχεδόν έτοιμη για αποστολή. Θα την ακυρώσω εκτός και θέλει κάποιο παιδί να παραλάβει εκείνος. Να του δώσω κωδικό αν γίνεται να αλλάξει κατάστημα παραλαβής.

Edit

Βασικά την έστειλαν ήδη με Γενική. Αν είναι με ενημερώνει κάποιος αν θέλει να δούμε πώς θα την παραλάβει ( αντικαταβολή είναι ) πριν στείλω μήνυμα ακύρωσης.

Θα παραλάβεις αυτήν από eshop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...