Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Όλα τα πάνελ είναι γενικός τζόγος. Ακόμα και σε πάνελ των 500 ευρο. Πχ Πόλα πάνελ με. 240χζ είναι απλός πολύ καλη παρτίδα πάνελ 140χζ. Πχ βλέπε το επερχόμενο μοντέλο της BenQ στα360 χζ. Είναι απλός το ίδιο πάνελ της 240αρας απλός τα καλύτερα κομμάτια της παρτίδας. 

Δεν αντιλέγω ότι γενικά τα panel των monitors είναι τζόγος όμως εδώ έχουμε μεγάλη συχνότητα panel με έντονο bleeding, σε σημείο που αν είσαι και ψείρας δεν θα την παλέψεις.

Κρίμα γιατί είχα ενθουσιαστεί με την συγκεκριμένη αλλά είναι ρουλέτα κυριολεκτικά. Ήδη σκέφτομαι να πάω σε άλλη με VA στα 165hz αλλά θα ανέβω αρκετά σε τιμή. 

Δίλημμα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, lionheart75 said:

Δεν αντιλέγω ότι γενικά τα panel των monitors είναι τζόγος όμως εδώ έχουμε μεγάλη συχνότητα panel με έντονο bleeding, σε σημείο που αν είσαι και ψείρας δεν θα την παλέψεις.

Κρίμα γιατί είχα ενθουσιαστεί με την συγκεκριμένη αλλά είναι ρουλέτα κυριολεκτικά. Ήδη σκέφτομαι να πάω σε άλλη με VA στα 165hz αλλά θα ανέβω αρκετά σε τιμή. 

Δίλημμα...!

Τι την θες? Για fps μακριά από VA. Στα 300 θα επερνα 240χζ.στα 200 δεν έχει ανταγωνισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα κι εγώ κι αν εξαιρέσουμε το bleed που έχω πάνω αριστερά, είμαι γενικά πολύ ικανοποιημένος, ούτε καμμένα pixel ούτε τίποτα.

Τα 144hz είναι απίστευτα smooth. Τα χρώματα με ξενίζουν λίγο, μιλάμε για πολύ έντονα χρώματα, eye candy δεν λέω, αλλά δίπλα στην παλιά LG IPS  μου είναι σαν να βλέπω το ουράνιο τόξο, ίσως photo editing να κάνω στην παλιά. Κατεβάζω τώρα κι άλλα games απο το Steam (Doom κλπ) για δοκιμές στα 144.

Στα 200, ίσως και 250 και κάτω είναι κορυφαία επιλογή.

Την δοκίμασα και κάθετα και είναι όνειρο για κώδικα.

Επεξ/σία από aekoriginal21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καμμένα pixels δεν νομίζω να έχει αναφέρει κανείς, το Bleeding μας καίει περισσότερο.

Δε λέω όλες οι ips παρουσιάζουν το φαινόμενο, το θέμα είναι να είναι σε Normal επίπεδα.

@mp44christos mva panel έχω ήδη σαν κύριο monitor -στα 100hz βέβαια- και δεν έχω κανένα θέμα σε fps ή οτιδήποτε άλλο παίζω. Μια LC34J791WTUXEN.

Πολύ γενικό αυτό που αναφέρεις. Μια χαρά είναι τα va monitors, ειδικά τα πιο premium. 

Την AOC την θέλω για το δεύτερο υποδεέστερο setup μου, πρωταρχικά για gaming αλλά και για γενική χρήση.

Θα αντικαταστήσει μια ήδη ips οθόνη αλλά στα 75hz freesync της LG.

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Παρέλαβα κι εγώ κι αν εξαιρέσουμε το bleed που έχω πάνω αριστερά, είμαι γενικά πολύ ικανοποιημένος, ούτε καμμένα pixel ούτε τίποτα.

Τα 144hz είναι απίστευτα smooth. Τα χρώματα με ξενίζουν λίγο, μιλάμε για πολύ έντονα χρώματα, eye candy δεν λέω, αλλά δίπλα στην παλιά LG IPS  μου είναι σαν να βλέπω το ουράνιο τόξο, ίσως photo editing να κάνω στην παλιά. Κατεβάζω τώρα κι άλλα games απο το Steam (Doom κλπ) για δοκιμές στα 144.

Στα 200, ίσως και 250 και κάτω είναι κορυφαία επιλογή.

Την δοκίμασα και κάθετα και είναι όνειρο για κώδικα.

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία; μια στο 10%, μία στα 20% και μια 100%;

Ευχαριστώ και σορρυ για το κόπο βραδιατικα. Οπότε έχεις χρόνο φυσικά

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Παρέλαβα κι εγώ κι αν εξαιρέσουμε το bleed που έχω πάνω αριστερά, είμαι γενικά πολύ ικανοποιημένος, ούτε καμμένα pixel ούτε τίποτα.

Τα 144hz είναι απίστευτα smooth. Τα χρώματα με ξενίζουν λίγο, μιλάμε για πολύ έντονα χρώματα, eye candy δεν λέω, αλλά δίπλα στην παλιά LG IPS  μου είναι σαν να βλέπω το ουράνιο τόξο, ίσως photo editing να κάνω στην παλιά. Κατεβάζω τώρα κι άλλα games απο το Steam (Doom κλπ) για δοκιμές στα 144.

Στα 200, ίσως και 250 και κάτω είναι κορυφαία επιλογή.

Την δοκίμασα και κάθετα και είναι όνειρο για κώδικα.

Καλορίζικη και να την χαρείς! :) 

(ανέβασε και καμιά φώτο όπως ανέφερε και ο νησιώτης! :P ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά αν έρθει με IPS GLOW μεγάλο και Bleeding θα τους τη γυρίσω πίσω, αν είναι υπερβολικό, το τονίζω αυτό: υπερβολικό, όχι απλά να υφίσταται, καθώς ως γνωστόν είναι "χαρακτηριστικό" των IPS να έχουν ως έναν ανεκτό βαθμό κάποιο bleeding.

Απλά από ένα όριο και έπειτα χρήζει αντικατάστασης. Οπότε αν θεωρείτε ότι είναι αρκετά μεγάλο πρόβλημα δικαίωμα έχετε να προσπαθήσετε για αντικατάσταση.

Φυσικά θα ετοιμάσω και email/video /φωτογραφίες αποδεικτικα τα οποία θα στείλω και στην AOC, σε περίπτωση που περασει στο έτσι από το eshop. 

 

Αν και σε μονιτορς δύσκολα να ξεπεράσω το 20% σε φωτεινότητα. Δεν γνωρίζω πόσο φωτεινή είναι βέβαια η οθόνη αλλά καθώς θα είναι η βασική, (δεν έχω 2ο, 3ο μονιτορ όπως κάποια άλλα παιδιά) και θα βλέπω εκεί ταινίες ή θα παίζω παιχνίδια όσο να ναι, ίσως θα ενοχλεί.

Ας πούμε στην τελευταία Samsung VA που είχα υπήρχε στην δεξιά γωνία και αριστερή πάνω πλευρά και ενοχλούσε σε κάποιες περιπτώσεις εμένα, οχι δεν το παρατηρούσα πάντοτε και γινόταν αντιληπτό ανάλογα το περιεχόμενο, άλλον μπορεί να τον ενοχλούσε περισσότερο, άλλον όχι και τόσο. // Αυτή την είχα στο 23% brightness. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

10% brightness:

  Απόκρυψη περιεχομένων

10_2.thumb.jpg.e612ff26a61a272d1502bd5996f72ae2.jpg10_1.thumb.jpg.f60309387edd806e97e785b1c65fb718.jpg

100% brightness

  Απόκρυψη περιεχομένων

100_1.thumb.jpg.76e815e939dc8fe111444fa3e1e52fe3.jpg100_2.thumb.jpg.51f63cfd9a589041d000e0663eb56a1d.jpg

:(

Υπερβάλει και η κάμερα λίγο. Αλλά damn...

Φιλε μην αγχωνεσαι και εμενα πανω κατω στα ιδια φαινεται στις φωτο αλλα απο κοντα δεν εχει καμια σχεση,δειχνει πολυ καλυτερα . Θα ανεβασω και εγω photos απλα τεμπελιαζω λιγο🙃 . Κανα καλo vesa mount για δυο οθονες ξερουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mameloukos είπε

Φιλε μην αγχωνεσαι και εμενα πανω κατω στα ιδια φαινεται στις φωτο αλλα απο κοντα δεν εχει καμια σχεση,δειχνει πολυ καλυτερα . Θα ανεβασω και εγω photos απλα τεμπελιαζω λιγο🙃 . Κανα καλo vesa mount για δυο οθονες ξερουμε;

Δες της Arctic 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mameloukos είπε

Φιλε μην αγχωνεσαι και εμενα πανω κατω στα ιδια φαινεται στις φωτο αλλα απο κοντα δεν εχει καμια σχεση,δειχνει πολυ καλυτερα . Θα ανεβασω και εγω photos απλα τεμπελιαζω λιγο🙃 . Κανα καλo vesa mount για δυο οθονες ξερουμε;

Έχω ένα τέτοιο. Παίρνει μέχρι 2 x 27" αλλά είχα δοκιμάσει και με 1x29" + 1x27" κάποια στιγμή και δεν είχε θέμα.  

https://www.amazon.de/1home-Monitor-Tischhalterung-Schreibtisch-Monitorständer-höhenverstellbar/dp/B01MR397OH/ref=sr_1_34

Γενικά ψάξε Amazon σε AmazonBasics, θα βρεις ίσως και φθηνότερες λύσεις. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε η δικιά μου, η  κάμερα το κάνει να φαίνεται ΠΟΛΥ και το εννοώ, χειρότερο από ότι είναι στην δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση. Δυστυχώς πάνω  αριστερά έχω θέμα αλλά δεν είναι αρκετό για μένα για να την γυρίσω σε καμιά περίπτωση

IMG_20200215_231519-01.jpeg

IMG_20200215_231254-01.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά φαίνεται η δικιά σου. Αυτό αριστερά νταξει είναι αρκετά καλύτερα στις υπόλοιπες πλευρές οπότε αμελητέο. Φαίνεται είναι 100% λοτταρια το θέμα. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Vikonia είπε

πως τσεκαρουμε το ips glow? την παρελαβα κι εγω και θελω να το δω, αλλα με τι ρυθμισεις το ελεγχω?

Βάλε 100% φωτεινότητα, μαύρο χρώμα σε όλη την οθονη, αν βγάλεις και φωτογραφία για το φόρουμ ακόμη καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε φουλ σκοταδι με το ματι εγω αυτα που δειχνει η φωτο ουτε καν τα καταλαβαινω!

Ειναι σαν να βλεπω αλλη οθονη. Δεν ξερω αν παιζει ρολο και η καμερα του καθε κινητου αλλα τεσπα.

86697626_808037419699791_8766431806263132160_n.jpg.34a44036b5d7bab9096c821e7a12f0e6.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...