Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια μέρα χρήσης ένα έχω να πω:

Spoiler

2sici4.jpg.bec755cb038bef020f8008f0ad3426db.jpg

Έχω αρχίσει να φοβάμαι το λευκό :lol: Πρέπει να δω με τις ρυθμίσεις τι παίζει γιατί οι default είναι απάλευτες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Μετά από μια μέρα χρήσης ένα έχω να πω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2sici4.jpg.bec755cb038bef020f8008f0ad3426db.jpg

Έχω αρχίσει να φοβάμαι το λευκό :lol: Πρέπει να δω με τις ρυθμίσεις τι παίζει γιατί οι default είναι απάλευτες.

Εντάξει με τις ρυθμίσεις μπορείς να παίξεις λίγο. Θα βρεις και online φαντάζομαι τα settings από κάποιους που θα την έκαναν calibration. 

Τόσο χάλια όμως? Έχεις θέμα στην καθημερινή χρήση? Μην μας αγχώνεις...

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mp44christos είπε

Ήμουν νιος και γέρασα και ο επτά νισιωτης ακόμα να παραλάβει την 24g2u... 

Καλό κουράγιο σε όλους σςς παιδιά! 

Εκανε την καλη πραξη και μου εδωσε εμενα την αοκ απο τον κωτσο και τον ταλαιπωρει τωρα το eshop. Καθε βραδυ κερι και προσευχη να παρει το καλυτερο panel 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Εντάξει με τις ρυθμίσεις μπορείς να παίξεις λίγο. Θα βρεις και online φαντάζομαι τα settings από κάποιους που θα την έκαναν calibration. 

Τόσο χάλια όμως? Έχεις θέμα στην καθημερινή χρήση? Μην μας αγχώνεις...

Ναι είναι θέμα. Με κλειστά φώτα, κάθε φορά που ανοίγω τη σελίδα της google πονάω :lol:. Και αυτό με brightness στο 30%.

Μη σας ξενερώνω. Σε gaming η οθόνη είναι φοβερή. Πολύ όμορφα χρώματα και τα extra Hz μαζί με το freesync είναι εντυπωσιακή εμπειρία. Αλλά τουλάχιστον το δικό μου panel έχει θέματα σε browsing/non-gaming χρήση. Ειδικά χωρίς ambient φως. Φαντάζομαι η κατάσταση θα βελτιώνεται αν πειράξω και άλλες ρυθμίσεις αλλά πρέπει να βρω χρόνο να το τεστάρω και να βρω ένα καλό συμβιβασμό.

Προς το παρόν άναψα ένα φως και έβαλα dark theme όπου μπορούσα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Ναι είναι θέμα. Με κλειστά φώτα, κάθε φορά που ανοίγω τη σελίδα της google πονάω :lol:. Και αυτό με brightness στο 30%.

Μη σας ξενερώνω. Σε gaming η οθόνη είναι φοβερή. Πολύ όμορφα χρώματα και τα extra Hz μαζί με το freesync είναι εντυπωσιακή εμπειρία. Αλλά τουλάχιστον το δικό μου panel έχει θέματα σε browsing/non-gaming χρήση. Ειδικά χωρίς ambient φως. Φαντάζομαι η κατάσταση θα βελτιώνεται αν πειράξω και άλλες ρυθμίσεις αλλά πρέπει να βρω χρόνο να το τεστάρω και να βρω ένα καλό συμβιβασμό.

Προς το παρόν άναψα ένα φως και έβαλα dark theme όπου μπορούσα:lol:

Δοκίμασε 15%.

Αν είναι έντονο επειδή όντως μπορεί να κάνεις ζημιά στα μάτια σου αν κουράζονται γύρισε την πίσω. Και ζητά αντικατάσταση! Φυσικά θα φροντίσουμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στο πώς να το τρέξεις το θέμα. Για μένα προσπάθησε το 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δοκίμασε 15%.

Αν είναι έντονο επειδή όντως μπορεί να κάνεις ζημιά στα μάτια σου αν κουράζονται γύρισε την πίσω. Και ζητά αντικατάσταση! Φυσικά θα φροντίσουμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στο πώς να το τρέξεις το θέμα. Για μένα προσπάθησε το 

να του φας την οθονη θες? :P

@sir ImPeCaBlE ολες οι οθονες "πονανε" τα ματια στο σκοταδι. και γω μια lg που εχω στο 30% με dark mode οπου μπορω και παντα ενα μικρο φως αναμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Ναι είναι θέμα. Με κλειστά φώτα, κάθε φορά που ανοίγω τη σελίδα της google πονάω :lol:. Και αυτό με brightness στο 30%.

Μη σας ξενερώνω. Σε gaming η οθόνη είναι φοβερή. Πολύ όμορφα χρώματα και τα extra Hz μαζί με το freesync είναι εντυπωσιακή εμπειρία. Αλλά τουλάχιστον το δικό μου panel έχει θέματα σε browsing/non-gaming χρήση. Ειδικά χωρίς ambient φως. Φαντάζομαι η κατάσταση θα βελτιώνεται αν πειράξω και άλλες ρυθμίσεις αλλά πρέπει να βρω χρόνο να το τεστάρω και να βρω ένα καλό συμβιβασμό.

Προς το παρόν άναψα ένα φως και έβαλα dark theme όπου μπορούσα:lol:

Η ανομοιομορφοια της και το bleeding εννοείς σε ενοχλουν ή η μεγάλη φωτεινότητα? Γιατί αν είναι το 2ο, καθαρά θέμα settings είναι νομίζω... Χωρίς φώτα πάντως δεν είναι περίεργο να σε ενοχλεί, δεν ξέρω πως είχες συνηθίσει πριν..

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

να του φας την οθονη θες? :P

@sir ImPeCaBlE ολες οι οθονες "πονανε" τα ματια στο σκοταδι. και γω μια lg που εχω στο 30% με dark mode οπου μπορω και παντα ενα μικρο φως αναμενο

Οχι σοβαρά το λέω. Αν είναι βρε συ έντονο το θέμα δικαιούται αντικατάσταση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Μετά από μια μέρα χρήσης ένα έχω να πω:

  Απόκρυψη περιεχομένων

2sici4.jpg.bec755cb038bef020f8008f0ad3426db.jpg

Έχω αρχίσει να φοβάμαι το λευκό :lol: Πρέπει να δω με τις ρυθμίσεις τι παίζει γιατί οι default είναι απάλευτες.

Φίλε μου έχει να κάνει ότι το monitor είναι wide color gamut. Οπότε κάποια χρώματα είναι έντονα. Εμένα με κουράζει το κόκκινο της. Πριν είχα μόνιτορ με sRGB την dell u2414h 60hz,και όχι wide, ίσος παίζει ρόλο και αυτό. Τώρα παίζω λίγο να τις ρυθμίσεις μπας και βρω καμιά άκρη. Πάντως το βλέπω να το γυρίζω σε sRGB profile. Το κερασάκι εδώ είναι πως σε αυτό το προφίλ έχει κλειδωμένη την φωτεινότητα στο 90%!!!

Επεξ/σία από ang3lch1ld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Έχει κανείς καμία ιδέα από που μπορούμε να το παραγγείλουμε και ας αργήσει να έρθει; 

Ο Κωτσόβολος φαίνεται να μην κατέβασε τη σελίδα του προϊόντος, άρα υποθέτω ότι θα την ξανανεβασει για παραγγελία ( ? ) https://www.kotsovolos.gr/computing/monitors/205367-aoc-24g2u-24-1ms-144hz

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

Calibration settings βρήκατε? Και πως τα βαζουμε?

Εγω προσωπικά με calibration δεν πετυχα κατι καλυτερο, το αντιθετο θα έλεγα. Απλα έβαλα custom στο G menu και πειραξα ρυθμισεις χρωματων, brightness και contrast. Το μεγαλυτερο θεμα το ειχα με brightness, red και blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...