Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.geforce.com/whats-new/guides/how-to-calibrate-your-monitor

 

http://www.lagom.nl/lcd-test/all_tests.php

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθούμε με ICC Profiles αφήστε που δεν υπάρχουν και σχεδόν πουθενά. 

Επίσης μου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω διαφορές σε όλες αυτές τις ρυθμίσεις που έχω δοκιμάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ang3lch1ld είπε

Καλημέρα, ναι και εγώ από ότι είδα τελικά έχω αλλά settings...lol.

Στο 37 έχω το brightness και 44red 48 green 43 blue.

Εμένα μου είναι λίγο "ενοχλητικό" το κόκκινο. Είναι αρκετά έντονο, βέβαια έρχομαι και από sRGB monitor (u2414h).Είναι και θέμα συνήθειας πιστεύω.

Κ γω μη νομίζεις, θα τα ψάξω όταν έρθει καθώς κ στην Samsung που είχα πριν βρήκα έτοιμα αλλά ηταν κοκκινοπο το αποτέλεσμα τη μία, λίγο πράσινο όταν τα ξαναπειραζα κ τα άλλαξα για καμιά βδομάδα μέχρι να πετύχω κάτι ωραίο για το μάτι μου χαχα.  Για "μπουσουλα" τα ανέβασα αυτά :P. Για να συγκρίνει ο @Chaos3X 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειπα να αφησω και εγω την εμπειρια που εχω πανω σε αυτη την οθονη. Παρηγγειλα απο Κωτσοβολο, μολις παρελαβα το προιον και το εβαλα να λειτουργησει παρατηρησα η αριστερη πλευρα να ειναι λιγο  πιο πορτοκαλι στο ασπρο συν οτι μετα παρουσιασε ενα dead pixel ή βρωμια, δεν εχω ιδεα κατω δεξια. Την επεστρεψα και μετα απο πολυ μπλα μπλα που δεν θα αναλησω τωρα μου λενε θα σε παρουμε την τεταρτη μπας και εχουμε κανα αποθεμα. Εν τελει ειχαν ελεγξα την ταινια που το κουτι ηταν φουλ κολλημενη οποτε λεω ας κανω μια ακομα προσπαθεια. Μολις ανοιξα την οθονη παρατηρησα πως το χαρτι της βασης ηταν σκισμενο οπως και του προηγουμενου monitor, το οποιο μου φανηκε αρκετα περιεργο συν οτι ολα τα κομματια της οθονης ηταν κολλημενα με ταινια στα προστατευτικα που δεν ηταν στην προηγουμενη. Το συνεδεσα και το μονο που παρατηρησα ηταν οτι πιθανως να ειχε μονο παραπανω glow απο οτι θα επρεπε. Προς το παρον την δοκιμαζω αλλα πιθανως να την επιστρεψω γιατι νιωθω οτι ειναι επιστροφη καποιου ή και δικια μου ακομα. Να ξερετε παντως οτι προσωπικα παρατηρω ενα ghosting παραπανω απο οτι θα επρεπε αλλα δεν εχω εμπειρια απο 144hz αφου ειναι η πρωτη που χρησιμοποιω στον χωρο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2019 στις 5:35 ΜΜ, JChrist είπε

αν μπορείς δες τις παρακάτω εικόνες σε full screen (πάτα το F11 όταν ανοίξεις το σύνδεσμο)
και δες αν το κείμενο φαίνεται σωστά σε όλην την έκταση της οθόνης χωρίς όμως να κουνηθείς από τη θέση σου, εσύ να είσαι στην κανονική σου θέση και μόνο τα μάτια σου να κουνιούνται και να κοιτάνε στις άκρες, πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά
φαίνεται σωστά το κείμενο ή χάνεται όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο της οθόνης;

η εικόνες είναι
εδώ
εδώ

sorry για το πρήξιμο αλλά ακόμα δεν την έχει φέρει κάποιο μεγάλο κατάστημα για να τη δω από κοντά

Καλά ξεμπερδέματα φίλε. 

Τι ακριβώς σου κάνει με το Ghosting;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Χαχα, συγνώμη φίλε, η απάντηση μου πάει στον φίλο Konloko. 

α ναι, δεν είχα διαβάσει το μήνυμα του Konloko για αυτό δεν το κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να παίζει πολύ επιστροφή και τις ξαναπουλάνε. Ότι να 'ναι. Θα περιμένω κάνα μήνα καλύτερα μπας και στρώσει η φάση..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω οτι εχει λιγο παραπανω ghosting αλλα με αυτα που εχω ψαξει πρεπει να ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο, μπορει απλα μα μου φαινεται και εμενα. Το μονο θεμα ειναι οτι πρεπει να αποφασισω αν θα την δωσω και αν θα την παρω απο αλλου ή αν θα παρω αλλο μονιτορ γενικως. Για να πω και την αληθεια δεν ειμαι 100% σιγουρος ουτε μπορω να αποδειξω οτι ειναι επιστροφη η συγκεκριμενη, αλλα αν ειναι, ειναι τρελο scum και θα πρεπει να κανω κατι για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Konloko είπε

Νιωθω οτι εχει λιγο παραπανω ghosting αλλα με αυτα που εχω ψαξει πρεπει να ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο, μπορει απλα μα μου φαινεται και εμενα. Το μονο θεμα ειναι οτι πρεπει να αποφασισω αν θα την δωσω και αν θα την παρω απο αλλου ή αν θα παρω αλλο μονιτορ γενικως. Για να πω και την αληθεια δεν ειμαι 100% σιγουρος ουτε μπορω να αποδειξω οτι ειναι επιστροφη η συγκεκριμενη, αλλα αν ειναι, ειναι τρελο scum και θα πρεπει να κανω κατι για αυτο.

AALWE18.jpg.a24801bd814a6706c78892cf40a4ed09.jpgμαν το ghosting ειναι αυτο που βλεπεις στη φωτογραφια, μηπως μπερδεψες τις λεξεις? κανεις μεχρι τωρα δεν εχει αναφερει τετοιο προβλημα

Επεξ/σία από Nero55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Low blue eye, βλέπω το υποστηρίζει η οθόνη. Τελευταία το χρησιμοποιώ στο κινητό και με έχει βολεψει, εδώ είναι fixed σαν επιλογή ή αυξομειώνεται ανάλογα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Low blue eye, βλέπω το υποστηρίζει η οθόνη. Τελευταία το χρησιμοποιώ στο κινητό και με έχει βολεψει, εδώ είναι fixed σαν επιλογή ή αυξομειώνεται ανάλογα;

δεν ξερω αν το εχει(θα δω οταν παραλαβω), αλλα υπαρχουν προγραμματα τυπου flux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nero55 είπε

δεν ξερω αν το εχει(θα δω οταν παραλαβω), αλλα υπαρχουν προγραμματα τυπου flux

Ακόμα τίποτα; Εξέλιξη παραγγελίας δεν προχώρησε καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ακόμα τίποτα; Εξέλιξη παραγγελίας δεν προχώρησε καν;

ακομη, αυριο περνανε οι 10 μερες απο οταν με πηραν τηλεφωνο, μαλλον αρχη του μηνα βλεπω, αν ειμαστε τυχεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nero55 είπε

ακομη, αυριο περνανε οι 10 μερες απο οταν με πηραν τηλεφωνο, μαλλον αρχη του μηνα βλεπω, αν ειμαστε τυχεροι

Ποια μέρα έριξες παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...