Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πιστεύω ότι όσοι την πάτησαν με το aoc monitor ήταν καθαρά φταίξιμο από τα μαγαζιά που το πουλούσαν από μερικά ποστ προηγούμενα συμπέρανα ότι τα καταστήματα πουλούσαν το μόνιτορ πχ στον Τάκη ο Τάκης βλέπει ότι έχει καμμένα πιξελ κλπ το επιστρέφει μετά το κατάστημα ξανά στέλνει το ίδιο μονιτορ στον Σάκη ο οποίος ανακαλύπτει ότι έχει θέμα το συγκεκριμένο και πάει λέγοντας οπότε ένα μόνιτορ έχει πέσει σε 5 διαφορετικά χέρια και παίζουν λόττο να το κρατήσει κάποιος που δεν θα το καταλάβει έτσι 1 μόνιτορ παίρνει 5 αρνητικά reviews. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Προτιμήστε ASUS, μακράν καλύτερο quality control. Η AOC απο ό,τι φαίνεται είναι budget σε όλα, ακόμη και στο quality control. 

Και της asus για τα πανηγυρια ειναι το qc.

Δες τα παραπονα για τα ips των 500+ Ε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι η αρχή των ips 144Hz 1080p. Μπορεί να είναι καλύτερο της Asus αλλά πιο "αργό". Πιστεύω ότι από τον επόμενο χρόνο θα έχει στρώσει η αγορά με καλύτερα πανελ. Βέβαια πλέον δεν αξίζει να πας ξανά σε 1080p. Για μένα ήταν μια γεύση 144Hz. Πλέον ελπίζω να γίνει πιο mainstream η αγορά με 1440p μονιτορ όπως και κάρτες στο όριο -400 οπου θα είναι αρκετές για 1440p/144 fps ώστε από του χρόνου να αλλάξω πάλι μόνιτορ όπως θα αλλάξω κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Και της asus για τα πανηγυρια ειναι το qc.

Δες τα παραπονα για τα ips των 500+ Ε

Τι να σου πω, την θεωρώ λίγο πιο σοβαρή από την AOC που είναι γενικα μοα μπατζετ εταιρία. Προσωπικά με το φθηνό VP, ευτυχώς, είμαι κομπλέ σε όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναλέω την άποψή μου, έχοντας πάρει μια γεύση, να προτιμήσετε όσοι δεν έχετε παραλάβει ακόμα κάτι άλλο.

Εκτός και αν έχετε χρόνο και όρεξη να δοκιμάσετε την τύχη σας μιας και αν σας έρθει ελαττωματική από ότι φαίνεται θα αντικατασταθεί με άλλη νέα αλλά είναι άγνωστο το πότε. Επίσης είναι άγνωστο αν το νέο monitor αντικατάστασης θα είναι άψογο ή θα έχει επίσης θέματα, έστω και λιγότερα. Το "από ότι φαίνεται" το γράφω μιας και δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση από AOC στο αίτημα μου για αντικατάσταση αν και τηλεφωνικά μου είπαν ότι θα γίνει. Καλό όμως είναι να μην προτρέχω μέχρι να έχω επίσημη ενημέρωση (γραπτή απάντηση). Απ την άλλη εγώ δεν καίγομαι να περιμένω αν δεν υπάρχει απόθεμα και πάρει μήνα η ιστορία, διότι έχω ήδη άλλα 2 monitor να κάνω την δουλειά μου. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με όλους.

Επομένως όσοι περιμένετε ήδη 2 μήνες (από τις 03-04/02) και δεν έχετε παραλάβει ακόμα θα σας πρότεινα να ακυρώσετε, να βάλετε λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρετε κάποια άλλη, αν θέλετε σώνει και καλά 144hz.

Διαφορετικά μπορείτε να πάτε σε λιγότερα hz με freesync αλλά να αγοράσετε πολύ πιο ποιοτικό monitor με καλύτερο qc. :) 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Προτιμήστε ASUS, μακράν καλύτερο quality control.

χαχαχα ρε σταμάτα και πίνω τσάι βραδιάτικα....  quality control και asus είναι μαλωμένοι χρόνια τωρα 

 

2 ώρες πριν, lionheart75 είπε

 

 αλλά να αγοράσετε πολύ πιο ποιοτικό monitor με καλύτερο qc. :) 

Εμ έλα που όλες είναι χτύπα τη μια και κλότσα την άλλη.... Και δεν μιλάω μονο για τις φθηνές σειρές. ακόμα και στα ακριβά υπάρχει το ίδιο θέμα  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμεσα διαθέσιμο στο eshop και πάλι ...  (εγώ ακόμα την περιμένω παρ' όλα αυτά)
https://www.e-shop.gr/othoni-aoc-24g2u-238-led-full-hd-p-PER.168637

edit , τέλος!

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

προσοχη μην ειναι απο επιστροφες.Το συνηθίζει αυτο το eshop.

Αυτο φανταζομαι και εγω ειδικα λογω τιμης που τον τελευταιο καιρο ειχε ανεβει πολυ. Για να την εχει στα 169 θα ελεγα σχεδον σιγουρα οτι ειναι απο επιστροφη οποτε θα εχει και καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν κάποια επιστροφή δεν θα το έλεγε άμεσα διαθέσιμο (αλλά χαμηλή διαθεσιμότητα ή κάτι τέτοιο), μάλλον θα έφεραν καινούργια ποσότητα. Μου είχαν στείλει και μήνυμα ότι περιμένουν νέα παραλαβή από μεθαύριο, αλλά μάλλον τους ήρθαν σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hasiotis_john είπε

Αν ήταν κάποια επιστροφή δεν θα το έλεγε άμεσα διαθέσιμο (αλλά χαμηλή διαθεσιμότητα ή κάτι τέτοιο), μάλλον θα έφεραν καινούργια ποσότητα. Μου είχαν στείλει και μήνυμα ότι περιμένουν νέα παραλαβή από μεθαύριο, αλλά μάλλον τους ήρθαν σήμερα!

το eshop δεν εχει καποια ενδειξη χαμηλης διαθεσιμοτητας οποτε και ενα κομματι να εχει το βγαζει ως αμεσα διαθεσιμο. απλα μου φαινεται πολυ υποπτο το οτι ενω η οθονη εφευγε ασταματητα ακομα και με τιμη 220+ να την βγαζει τωρα στα 169 ενω ειναι το μοναδικο μαγαζι που την εχει αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, leros2004 είπε

Εμ έλα που όλες είναι χτύπα τη μια και κλότσα την άλλη.... Και δεν μιλάω μονο για τις φθηνές σειρές. ακόμα και στα ακριβά υπάρχει το ίδιο θέμα  

Δεν είναι έτσι, δεν μπορούμε να τα εξισώνουμε όλα, ούτε να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι.

Καλή χρυσή η AOC και budget friendly brand (έχω πάρει στο πρόσφατο παρελθόν την 32άρα της 1440p στα 75hz freesync αλλά με το VA panel που έβγαλε αρχικά) αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το qc της με το αντίστοιχο της LG, Samsung ή Dell ας πούμε, πώς να το κάνουμε. Έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες οθονών κατά καιρούς, τέτοιο χάλι πρώτη φορά ή μάλλον αν βάλουμε και την ποιότητα κατασκευής της AOC Q3279VWF καθώς και της άθλιας βάσης της (που ουσιαστικά είναι πανομοιότυπη με την AOC Q3279VWFD8 απλά με άλλη τεχνολογία panel va/ips) είναι η δεύτερη φορά, πάλι με AOC. Τουλάχιστον στην AOC Q3279VWF ήξερες πριν 2 χρόνια ότι αγόραζες με λιγότερα από 200€, 32" 1440p 75hz freesync monitor που παρεπιπτόντως ήταν καλό σαν panel αλλά με κάτω τού μετρίου ποιότητα κατασκευής / συναρμογής, έλλειψη vesa και άθλιας βάσης με ανύπαρκτες ρυθμίσεις και αδυναμία να κρατήσει σταθερό σε μικρές ταλαντώσεις το μεγάλο panel. 

Απ την άλλη, έχω πάρει LG, Samsung, Dell, Hp κλπ και δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Όταν τα τελευταία χρόνια έχεις αγοράσει πάνω απο 10 monitor χωρίς θέματα και μετά αγοράζεις 2 monitor συγκεκριμένης εταιρείας με θέματα, τότε δεν μπορείς να εξισώνεις το qc των εταιρειών. Τελεία και παύλα! :) 

15 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

Τώρα είδα αυτά που έγραψες lionheart ...
Πίκρα αδερφέ! Τουλάχιστον αν την είχες ανοίξει αμέσως θα μπορούσες να την επιστρέψεις με το doa!

Nα σαι καλά Γιάννη. Δεν πειράζει, πιστεύω θα βγει άκρη. Θα ενημερώσω το νήμα. :) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Jockey είπε

το eshop δεν εχει καποια ενδειξη χαμηλης διαθεσιμοτητας οποτε και ενα κομματι να εχει το βγαζει ως αμεσα διαθεσιμο. απλα μου φαινεται πολυ υποπτο το οτι ενω η οθονη εφευγε ασταματητα ακομα και με τιμη 220+ να την βγαζει τωρα στα 169 ενω ειναι το μοναδικο μαγαζι που την εχει αυτη τη στιγμη.

Μάλλον είχες δίκιο, θα ήταν καμιά επιστροφή! (πάλι εξαντλημένη είναι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που εδωσα παραγγελια στο e-shop η οθονη ξανα εξαντλημενη. Θα περιμενω να δω τι θα βγαλει οταν φτασει στον ελεγχο διαθεσιμοτητας και μετα θα την ακυρωσω γιατι ειμαι 99% σιγουρος οτι και να ερθει monitor θα εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...