Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Halidin Karahus είπε

Επειδή δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα σχολείο που έχουν γραφτεί , θέλω να πάρω μια οθόνη το πολύ μέχρι 200 ευρό αξίζει τελικά αυτή η οθόνη η όχι ?

Αν καταφερεις και την βρεις πουθενα θα ελεγα οτι αξιζει.Η μονη εναλλακτικη που εχεις σε αυτη την τιμη περιπου για ips ειναι το Asus VP249QGR που εχει το ιδιο πανελ πανω κατω αλλα δεν εχει την ρυθμιζομενη βαση που εχει το aoc και νομιζω δεν περιεχει display port στη συσκευασια. Τωρα για τα καμμενα pixel και ολα αυτα τα θεματα αποτι εχω καταλαβει υπαρχουν σε ολα τα monitor και ειναι καθαρα θεμα τυχης. Θα σου πουν και αλλοι την γνωμη τους που την εχουν περισσοτερο καιρο και αποφασιζεις εγω την χρησιμοποιω 3 μερες μονο. Πριν ειχα ενα παλιο LG ips 60hz και ειδα μεγαλη διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ' ενημέρωσαν από το eshop (βασικά εγώ τους πήρα και ρώτησα, όχι ότι φιλοτιμήθηκαν να μου πουν 😛 ) ότι περιμένουν νέα παραλαβή στης 21 του μήνα!

Οπότε όσοι αναμένουν ακόμα την οθόνη, ας κάνουν ακόμα λίγη υπομονή..

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε κάτι περίεργο σήμερα. Εχω συνδεδεμένο το ρεύμα της οθόνης σε πολύπριζο. Ανοίγω το πολύπριζο και ακούγεται από το το σημείο που βρίσκεται το βύσμα για το ρεύμα της οθόνης ένας ήχος " τσιιιιτσσσσ " , σκέφτηκα ότι ίσως ξεκουμπώθηκε και δεν έκανε καλή επαφή. Κλείνω το πολύπριζο, βγάζω βάζω πάλι το καλώδιο. Το ξανακάνει. Το έκανα λίγο δεξιά αριστερά και σταμάτησε. Κλείνω, ανοίγω ξανά το πολύπριζο και όταν παίρνει πρώτη φορά ρεύμα η οθόνη ακούγεται κάτι σαν "ντούκ" μέσα από την οθόνη. Σας το κάνει κι εσάς; Δε το εχω παρατηρήσει τόσο καιρό , ίσως υπήρχε εξ αρχής. Δουλεύει κανονικά πάντως.

Στις 30/3/2020 στις 5:25 ΜΜ, lionheart75 είπε

Μετά το χθεσινό e-mail στο e-shop μου απάντησαν σήμερα να επικοινωνήσω με την AOC. Επικοινώνησα λοιπόν με τη AOC όπου με εξυπηρέτησε μία πολύ ευγενική κοπέλα, να πω εδώ ότι η εξυπηρέτηση είναι στην Ολλανδία, μου άνοιξε case δίνοντας μου link στο e-mail μου όπου τους έστειλα τις φωτογραφίες που χρειάζονταν καθώς και το αποδεικτικό αγοράς. Αν και ξεπέρασα τις 14 μέρες DOA η οθόνη μου θα αντικατασταθεί από ότι μου είπε κανονικά με άλλο καινούργιο monitor άμεσα από τη στιγμή που θα τσεκάρουν το υλικό που τους έστειλα αρκεί φυσικά να υπάρχει απόθεμα. Διαφορετικά μπορεί να πάρει και μήνα αν δεν υπάρχει απόθεμα. Δεν με χαλάει καθόλου η αναμονή, έτσι κι αλλιώς έχω monitor να κάνω τη δουλειά μου. Το μόνο που ευελπιστώ είναι το επόμενο που θα έρθει να είναι από τα καλά! :D

Κάποια ενημέρωση περί του θέματος; ή λόγω του ιού τελείως πάγωσε μέχρι νεοτέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ετυχε κάτι περίεργο σήμερα. Εχω συνδεδεμένο το ρεύμα της οθόνης σε πολύπριζο. Ανοίγω το πολύπριζο και ακούγεται από το το σημείο που βρίσκεται το βύσμα για το ρεύμα της οθόνης ένας ήχος " τσιιιιτσσσσ " , σκέφτηκα ότι ίσως ξεκουμπώθηκε και δεν έκανε καλή επαφή. Κλείνω το πολύπριζο, βγάζω βάζω πάλι το καλώδιο. Το ξανακάνει. Το έκανα λίγο δεξιά αριστερά και σταμάτησε. Κλείνω, ανοίγω ξανά το πολύπριζο και όταν παίρνει πρώτη φορά ρεύμα η οθόνη ακούγεται κάτι σαν "ντούκ" μέσα από την οθόνη. Σας το κάνει κι εσάς; Δε το εχω παρατηρήσει τόσο καιρό , ίσως υπήρχε εξ αρχής. Δουλεύει κανονικά πάντως.

Κάποια ενημέρωση περί του θέματος; ή λόγω του ιού τελείως πάγωσε μέχρι νεοτέρας;

Δεν έχω γράψει κάποια ενημέρωση ακόμα στο νήμα καθώς οι διαδικασίες αργούν ΠΑΡΑ πολύ, δυστυχώς.

Μάλιστα αναγκάστηκα και μετά από 1 εβδομάδα αναμονής, χωρίς καμία απολύτως ενημέρωση από την αρχική επικοινωνία που είχα μαζί τους (όπου τους έστειλα και αναλυτικές φωτογραφίες),, αν και αναφέρουν ότι απαντούν σε κάθε case εντός 48 ωρών το πολύ, να τους ξαναπάρω τηλέφωνο και να ξαναστείλω το ίδιο email με τις φωτογραφίες, γράφοντας φυσικά και κάποια παράπονα αυτή τη φορά.

Αποτέλεσμα, σχεδόν 10 μέρες μετά και την 2η τηλεφωνική επικοινωνία αλλά και το e-mail με το φωτογραφικό υλικό, να μου απαντήσουν μέσω email προχτές Τετάρτη 15/04 από το τεχνικό τμήμα, προκειμένου να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου για να προχωρήσουν σε αντικατάσταση με νέο Monitor. Επίσης είχε και έναν οδηγό πως πρέπει να πακετάρω το Monitor που θα δώσω για αντικατάσταση στον courier που θα φέρει το καινούργιο. Πράγμα που έκανα άμεσα αλλά ακόμα αναμένω πληροφορίες αποστολής κλπ.

Την οθόνη την έχω πακετάρει και έχω κολλήσει στο κουτί ένα label που μου έστειλαν με κάποια στοιχεια για το RMA. Μένει πλέον τώρα να με ενημερώσουν για την αποστολή της νέας.

Ελπίζω να μην πάρει άλλο τόσο διάστημα, όσο χρειάστηκε για να μου απαντήσουν. Όπως και να χει θα ενημερώσω το νήμα για να ξέρετε τυχόν ενδιαφερόμενοι. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Δεν έχω γράψει κάποια ενημέρωση ακόμα στο νήμα καθώς οι διαδικασίες αργούν ΠΑΡΑ πολύ, δυστυχώς.

Μάλιστα αναγκάστηκα και μετά από 1 εβδομάδα αναμονής, χωρίς καμία απολύτως ενημέρωση από την αρχική επικοινωνία που είχα μαζί τους (όπου τους έστειλα και αναλυτικές φωτογραφίες),, αν και αναφέρουν ότι απαντούν σε κάθε case εντός 48 ωρών το πολύ, να τους ξαναπάρω τηλέφωνο και να ξαναστείλω το ίδιο email με τις φωτογραφίες, γράφοντας φυσικά και κάποια παράπονα αυτή τη φορά.

Αποτέλεσμα, σχεδόν 10 μέρες μετά και την 2η τηλεφωνική επικοινωνία αλλά και το e-mail με το φωτογραφικό υλικό, να μου απαντήσουν μέσω email προχτές Τετάρτη 15/04 από το τεχνικό τμήμα, προκειμένου να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου για να προχωρήσουν σε αντικατάσταση με νέο Monitor. Επίσης είχε και έναν οδηγό πως πρέπει να πακετάρω το Monitor που θα δώσω για αντικατάσταση στον courier που θα φέρει το καινούργιο. Πράγμα που έκανα άμεσα αλλά ακόμα αναμένω πληροφορίες αποστολής κλπ.

Την οθόνη την έχω πακετάρει και έχω κολλήσει στο κουτί ένα label που μου έστειλαν με κάποια στοιχεια για το RMA. Μένει πλέον τώρα να με ενημερώσουν για την αποστολή της νέας.

Ελπίζω να μην πάρει άλλο τόσο διάστημα, όσο χρειάστηκε για να μου απαντήσουν. Όπως και να χει θα ενημερώσω το νήμα για να ξέρετε τυχόν ενδιαφερόμενοι. :) 

Ευχαριστώ χρήσιμες πληροφορίες που μάλλον θα χρειαστώ και γω. Για το άλλο που αναφέρω με το ρεύμα έχεις καμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Ευχαριστώ χρήσιμες πληροφορίες που μάλλον θα χρειαστώ και γω. Για το άλλο που αναφέρω με το ρεύμα έχεις καμια ιδέα?

Όχι δεν παρατηρήθηκε κάτι στην δικιά μου 2-3 βδομάδες που την είχα σε λειτουργία καθημερινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω την 34" UW της AOC την CU34G2 που έχει το Msystems στα 439 ευρώ για να την ζευγαρώσω με την LC34J791WTUXEN  αλλά μετά την φόλα που έφαγα με την 24G2U δεν το τολμώ.

Κρίμα διότι είναι πολύ VFM:

https://www.msystems.gr/monitors/aoc-cu34g2-curved-uwqhd-34-wide-led-va-100hz-1ms-amd-freesync

Δεν είναι σίγουρο όμως σε περίπτωση που αποφασίσω να την πάρω την 34άρα, θα πουλήσω το νέο monitor 24G2U αντικατάστασης όταν με το καλό μου το στείλουν από AOC, σφραγισμένο στα χρήματα φυσικά που το πήρα στην προσφορά του e-shop. Αν ενδιαφέρεται κανείς μου λέει και βλέπουμε, δεν υπόσχομαι καθώς είμαι υπό σκέψη όπως είπα.

:)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω φως στο τούνελ και μάλλον θα την ακυρώσω να βρω καμιά άλλη. Μου είχαν στείλει πριν κάνα 2μηνο ότι θα μου έρθει 3/4 , μετά αφού τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν 21/4 (σήμερα δηλαδή) ..., σήμερα που τους πήρα έτσι για να περάσει η ώρα μου, δεν ήξεραν και μου είπαν να τους πάρω και αύριο! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ εν τέλη πήρα την 75άρα. Αφενός βαρέθηκα να παίζω games στην τηλεόραση και αφετέρου τα games που παίζω και με τις ρυθμίσεις που βάζω ζήτημα είναι να πιάνω 80-85 fps στην καλύτερη. Bleeding δεν παρατήρησα ούτε dead pixels. Το G-Sync compatible λειτουργεί μια χαρά. Με ολίγον calibration είναι πολύ ωραία τα χρώματα.

Υ.Γ. Το portait mode μαμεί, δεν το περίμενα!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Asus https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR.html γιατί δεν την προτιμάτε ?  Αν εξαιρέσεις τη τιμή του eshop, εκεί παίζει και η aoc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιο πανελ και οι 2 αλλα η AOC has a wide color gamut mode...κατα τα αλλα πιθανως ο ασoυς να ειναι καλυτερη απο αποψη quality control? δεν το εψαξα περισσοτερο θα υπαρχουν συγκριτικα σιγουρα στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σάπια βάση η ASUS, δεν έχει τίποτα. Ούτε height adjustment ούτε portrait. Γενικά με την AOC παίρνεις τα περισσότερα για τα χρήματα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...