Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hellojim είπε

Παιδια μπορειτε να μου πειτε σχετικα για τα 3 παρακατω πραγματακια;

1. Response time

2. Input lag

3. Ghosting 

Επισης ρε παιδια, εριξα μια ματια σε προηγουμενες σελιδες και ειδα οτι το θεμα με τα καμμενα pixels ξεπερναει το "απλά έτυχε". Εγω βλεπω οτι 1 στους 3 χρηστες εχει καμμενα pixels! Ειναι δυνατον;;

Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα τώρα μπορεί να βλέπεις πολλά παράπονα αλλά πιστεύω είναι γιατί ο ένας αγόραζε την επιστροφή του άλλου  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελω να παρω Monitor επειδη το τωρινο που εχω τα εχει φτυσει (LG 23EA53). Βλεπω οτι οι διαθεσιμοτητες στα μονιτορ μην πω τι εχουν γινει... Μεχρι 300 ευρω πολυ βαρια ειναι το Budget,  και επειδη θελω 24" IPS ειμαι αναμεσα στο Asus VP249QGR και στην  AOC 24G2U. Και οι 2 εχουν το ιδιο πανελ απ'οτι ειδα, απλα η Asus εχει σαπια βαση. Οπότε πλεον κοιτάω το AOC. Αλλα με εχει πιασει ενας φοβος με αυτα που βλεπω.

Θα το ψαξω λιγο ακομα, αλλα γενικα εκει με βλεπω να καταληγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, hellojim said:

Θελω να παρω Monitor επειδη το τωρινο που εχω τα εχει φτυσει (LG 23EA53). Βλεπω οτι οι διαθεσιμοτητες στα μονιτορ μην πω τι εχουν γινει... Μεχρι 300 ευρω πολυ βαρια ειναι το Budget,  και επειδη θελω 24" IPS ειμαι αναμεσα στο Asus VP249QGR και στην  AOC 24G2U. Και οι 2 εχουν το ιδιο πανελ απ'οτι ειδα, απλα η Asus εχει σαπια βαση. Οπότε πλεον κοιτάω το AOC. Αλλα με εχει πιασει ενας φοβος με αυτα που βλεπω.

Θα το ψαξω λιγο ακομα, αλλα γενικα εκει με βλεπω να καταληγω...

https://www.skroutz.gr/s/11078240/Brateck-LDT13-C012.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp44christos είπε

 

Ακριβως αυτο ειδα, απλα δεν εχω χωρο να το βαλω στο γραφειο μου γιατι το εχω κολλημενο στον τοιχο. Θα πρεπει να το υπερδιπλωσω. Αξιζει να παω στην Asus και να παρω Mount παρα να παρω την AOC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp44christos είπε

Αν βαλεις της σωστές ρυθμίσεις δεν θα εχεις κανενα θεμα. Τα καινούργια panel της panda τα σπανε.

τι ρυθμισεις εχεις βαλει φιλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hellojim είπε

Ακριβως αυτο ειδα, απλα δεν εχω χωρο να το βαλω στο γραφειο μου γιατι το εχω κολλημενο στον τοιχο. Θα πρεπει να το υπερδιπλωσω. Αξιζει να παω στην Asus και να παρω Mount παρα να παρω την AOC?

Δε μετακινείται με τίποτα? Γιατί και μένα "κολλημένο" είναι αλλά πήρα 2 παρόμοιες βάσεις πριν λίγες μέρες και μετά από λίγα μαστοριλίκια που κάναμε με ένα φίλο μου τα καταφέραμε. Γενικά νομίζω το AOC είναι προτιμότερο και πέραν της βάσης, αλλά η βάση θα σου μείνει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, panagiotis54 said:

τι ρυθμισεις εχεις βαλει φιλος?

RED 50 GREEN 50 BLUE 45 ή RED 47 GREEN 49 BLUE 40 ή RED 46 GREEN 50 BLUE 41

Χρησιμοποιώ το τελευταίο. Γενικώς δεν μου αρεσει να μπλαβίζουν τα χρώματά. Δεν εχω κανει επιστημονικό calibration οπότε σε αυτο το θεμα ας απαντήσει κάποιος με τα σωστά εργαλεία.

User RGB DCB off Gama 1 brightness 35 (αυτο εξαρτάτε απο τον φωτισμό σας)

Το overdrive στο medium αν το παιχνίδι που παίζετε πιάνει κάτω από 100fps και στο strong αν πιάνετε παραπάνω.

@hellojim https://www.skroutz.gr/s/21472634/Viewsonic-Elite-XG2405.html

αν και αυτη δεν υπάρχει πουθενά.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αν είναι να πάει κάποιος στα 250 καλύτερα να δώσει λίγα ακόμη να πάει σε 1440p imho

Συμφωνώ, για παράδειγμα η AOC CQ27G2U στα 295€ στο e-shop είναι καλή περίπτωση! 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp44christos είπε

RED 50 GREEN 50 BLUE 45 ή RED 47 GREEN 49 BLUE 40 ή RED 46 GREEN 50 BLUE 41

Χρησιμοποιώ το τελευταίο. Γενικώς δεν μου αρεσει να μπλαβίζουν τα χρώματά. Δεν εχω κανει επιστημονικό calibration οπότε σε αυτο το θεμα ας απαντήσει κάποιος με τα σωστά εργαλεία.

User RGB DCB off Gama 1 brightness 35 (αυτο εξαρτάτε απο τον φωτισμό σας)

Το overdrive στο medium αν το παιχνίδι που παίζετε πιάνει κάτω από 100fps και στο strong αν πιάνετε παραπάνω.

@hellojim https://www.skroutz.gr/s/21472634/Viewsonic-Elite-XG2405.html

αν και αυτη δεν υπάρχει πουθενά.

Αυτή ήθελα να πάρω αλλά δεν υπάρχει πουθενά! 

 

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Αν είναι να πάει κάποιος στα 250 καλύτερα να δώσει λίγα ακόμη να πάει σε 1440p imho

Για 1440p πας σε 27αρα μετά και εμένα δεν με βολεύει τέτοιο μέγεθος. Την θεωρώ λίγο μεγάλη για την απόσταση που κάθομαι στο γραφείο. Οπότε 24" και 1080 είναι κομπλέ για εμένα.

 

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Συμφωνώ, για παράδειγμα η AOC CQ27G2U στα 295€ στο e-shop είναι καλή περίπτωση! 

Αυτή έχει TN πάνελ, άλλη περίπτωση. Αν είναι να πάω σε TN γενικότερα τότε υπάρχουν και άλλες επιλογές ίσως με καλύτερους χρόνους απόκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, hellojim είπε

Αυτή ήθελα να πάρω αλλά δεν υπάρχει πουθενά! 

Για 1440p πας σε 27αρα μετά και εμένα δεν με βολεύει τέτοιο μέγεθος. Την θεωρώ λίγο μεγάλη για την απόσταση που κάθομαι στο γραφείο. Οπότε 24" και 1080 είναι κομπλέ για εμένα.

Αυτή έχει TN πάνελ, άλλη περίπτωση. Αν είναι να πάω σε TN γενικότερα τότε υπάρχουν και άλλες επιλογές ίσως με καλύτερους χρόνους απόκρισης.

Ε και γω σε μικρή απόσταση κανα μισό μέτρο κάθομαι και αν, μου φαίνεται ίσα ίσα η 24αρα. Θα θελα να δω πιο καθαρή κρύσταλλο εικόνα σε 1440p/27 αρα πιστεύω ότι το προσφέρει αυτή η αναλογία.

VA panel, όχι δεν είναι ΤΝ η συγκεκριμένη. Αν και έχω υπάρξει χρήστης και TN αλλά και VA χωρίς κανένα θέμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, hellojim είπε

 

Αυτή έχει TN πάνελ, άλλη περίπτωση. Αν είναι να πάω σε TN γενικότερα τότε υπάρχουν και άλλες επιλογές ίσως με καλύτερους χρόνους απόκρισης.

VA panel έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ζαχαρώνω αυτό το μόνιτορ και θα προβώ στην αγορά του,βέβαια το θέλω για xbox one x και δεν ξέρω εάν κάνει!!

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια και εάν έχεται να μου προτείνεται κάτι άλλο εάν δεν κάνει αυτό!!

Παρεπιπτόντως το βρίσκω στο e-shop 169,00 eur και νομίζω ότι είναι πολύ καλή η τιμή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KATSIK είπε

Καλησπέρα, ζαχαρώνω αυτό το μόνιτορ και θα προβώ στην αγορά του,βέβαια το θέλω για xbox one x και δεν ξέρω εάν κάνει!!

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια και εάν έχεται να μου προτείνεται κάτι άλλο εάν δεν κάνει αυτό!!

Παρεπιπτόντως το βρίσκω στο e-shop 169,00 eur και νομίζω ότι είναι πολύ καλή η τιμή!!

Από το eshop λογικά θα είναι οι επιστροφές που είτε είχαν κάποιο καμμένο πιξελ ή πολύ bleeding στο χέρι σου βέβαια είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...