Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, music_lover said:

Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα σχετικά με την πιστοποίηση που δίνει η nvidia στις οθόνες που δοκιμάζει. Όσες ενεργοποιούν αυτόματα την επιλογή gsync με το που συνδεθεί η οθόνη και παίξουν απροβλημάτιστα παίρνουν την πιστοποίηση, όσες δεν το κάνουν αυτόματα και πρέπει να το ενεργοποιήσεις ο ίδιος από το μενού τότε δεν παίρνουν πιστοποίηση ακόμα και αν δουλεύουν ρολόι..οπότε ναι μεν συμβουλευόμαστε τον πίνακα της αλλά όχι και 100%

Eυχαριστω για την απαντηση, τελικα παρελαβα αυθημερον (κατι που δεν περιμενα) και οντως ετσι ειναι σε σχεση με την G2590FX που ειναι certified. Δηλαδη χρειαστηκε να βαλω manually το gsync.
Οπως εγραψα και στο thread της τελευταιας προσφορας, το ips glow ειναι καλο, no dead pixels, no ghosting, no bleeding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Εγώ που έχω το 75άρι δουλεύει μια χαρά το FreeSync/G-Sync Compatible. Ούτε flickering ούτε τίποτα. Φαντάζομαι το ίδιο θα είναι και για τα 144Hz..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγκατέστησα το g-menu (τι το θέλα), αλλά τελικά βλακειούλα είναι και το διέγραψα και τώρα δεν λειτουργούν τα κουμπιά στο monitor, εκτός από αυτό που διαλέγεις το input. Το menu δεν εμφανίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2020 στις 6:35 ΜΜ, tsente είπε

Σήμερα πάντως παρέλαβα από e-shop και ήταν κανονικά σφραγισμένη και η ποιότητα του panel φανταστική χωρίς κάποιο πρόβλημα έως τώρα.

Χθες παρέλαβα και εγώ από e-shop στα 169 ευρώ και την λειτούργησα χθες το βράδυ την οθόνη 1η φορά.

Βρέθηκε ΑΨΟΓΗ σε οτιδήποτε και να έψαξα.

Πιο συγκεκριμένα, η συσκευασία (την οποία έλεγξα και στο e-shop point πριν την πληρώσω γιατί πήγα υποψιασμένος), ήταν σε άριστη κατάσταση χωρίς σημάδια φθοράς ή χτυπημάτων και με την εργοστασιακή ταινία της AOC σφραγισμένη και πάνω αλλά και κάτω επιμελώς. Δεν φάνηκε δηλαδή να είχε ανοιχθεί ξανά. Επίσης η ετικέτα παραλήπτη δεν ήταν πάνω από άλλο όνομα. Ανοίγοντας μέσα ήταν όλα επιμελώς βαλμένα και άθικτα, καλώδια και λοιπά παρελκόμενα. Κανένα ίχνος απόπειρας επανατοποθέτησής τους, φαινόταν πως ήταν καινούργια σε όλα της η συσκευασία.

Μπήκε η βάση, την άνοιξα και σε σύνδεση με HDMI που έχει μπει για τώρα (σε λίγο καιρό θα μπει και με DP μόλις φτάσει η νέα κάρτα γραφικών) δεν είδα κανένα ίχνος IPS glow σε σκούρο φόντο (ομοιογενές το μαύρο παντού!) και ούτε ένα καμμένο pixel, πραγματικά άψογο το panel. Θα δείξει με τον καιρό βέβαια. Εντυπωσιακή η εικόνα και σε full HD βίντεο με υπέροχα χρώματα και απόδοση. Θα δοκιμαστεί και σε gaming σύντομα. 

Από τα παραπάνω θεωρώ πως στα 169 ευρώ είναι η καλύτερη και VFM αγορά που έχω κάνει ως τώρα σε οθόνη, με χαοτική διαφορά προς το καλύτερο από ό,τι έχω δει ως τώρα σε αυτή την κατηγορία monitor.

Ευτυχώς που δεν μου βγήκε όπως περιγράφουν άλλοι στις προηγούμενες σελίδες, από το e-shop.gr.

To σημαντικότερο...γλύτωσα τα 90 ευρώ παραπάνω που ζητάει η Msystems για την ίδια οθόνη!

Επεξ/σία από sentinel10
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος, με γειες!! Ελπίζω να τη χαρείς και εσύ!

Η δικιά μου παραγγελία ακόμα προωθείται στο υποκατάστημα... 😔

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, την παρέλαβα και εγώ από το eshop σε άψογη εργοστασιακή συσκευασία, αν και είχα κάποιες ανησυχίες με αυτά που είχα διαβάσει. Δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα με καμμένο pixel ούτε κάποιο bleeding. Η οθόνη είναι άψογη.

Εργοστασιακά βέβαια είναι πάρα πολύ φωτεινή χωρίς ρυθμίσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ρυθμίσεις προτείνετε.

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το displayport καλώδιο. Έχω laptop HP OMEN 17 με mini displayport θύρα. Χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο καλώδιο, με κάποιο συγκεκριμένο πρωτόκολλο? Το συγκεκριμένο θα με καλύψει? 

CABLEXPERT CCP-MDP2-6 MINI DISPLAYPORT TO DISPLAYPORT

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και εμένα το απόγευμα και θα συνυπογράψω αυτά που αναφέρουν τα παιδιά! Άριστη οθόνη χωρίς προβλήματα στις πρώτες ώρες λειτουργίας. Ο σχεδιασμός είναι εξίσου εντυπωσιακός με τις επιδόσεις της. Κλέβει την παράσταση στο γραφειάκι μου. Κόσμημα!

Πάντως έχασα το φως μου με την αρχική φωτεινότητα και μέχρι να τρέξω όλα τα test για pixels, ghost, bleeding κ.λπ. :P

Με τις ρυθμίσεις βασανίστηκα και εγώ και προς το παρόν κατέληξα σε Red 48, Green 50, Blue 42 και φωτεινότητα την έβαλα στο 30. 

Το βράδυ έχω πάντως (από την προηγούμενη οθόνη) ενεργοποιημένο το νυχτερινό φωτισμό μέσα από τα Windows. Χαλάει τα χρώματα, αλλά το θεωρώ απαραίτητο πριν πάω για ύπνο. 

 

Υ.Γ. Τη σύνδεση την έκανα με το DP της κούτας. Δούλεψε μια χαρά με την nvidia που έχω και ενεργοποίησα και το gsync χωρίς πρόβλημα.

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον είμαι κ γω κάτοχος του συγκεκριμένου μονιτορ..Απο 1440p επέστρεψα σε 1080p λόγο οικονομικού θέματος...

Το μόνιτορ μ άρεσε αρκετά και προς το παρόν δεν μ έχει βγάλει το παραμικρό..Βέβαια είναι λίγο δύσκολο να συνηθίσω την αλλαγή απο 1440p 27'' 144hz σε 1080p 24'' 144hz η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη και τα γραφικά πολύ διαφορετικά...Έχω μια απορία..

Στο cod ας πουμε όταν scope γτι χαλά τα γραφικά κ δεν βλέπω καλα..???Είναι λόγο τις ανάλύσης η κάποια ρύθμιση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Dimi Arap said:

Πλέον είμαι κ γω κάτοχος του συγκεκριμένου μονιτορ..Απο 1440p επέστρεψα σε 1080p λόγο οικονομικού θέματος...

Το μόνιτορ μ άρεσε αρκετά και προς το παρόν δεν μ έχει βγάλει το παραμικρό..Βέβαια είναι λίγο δύσκολο να συνηθίσω την αλλαγή απο 1440p 27'' 144hz σε 1080p 24'' 144hz η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη και τα γραφικά πολύ διαφορετικά...Έχω μια απορία..

Στο cod ας πουμε όταν scope γτι χαλά τα γραφικά κ δεν βλέπω καλα..???Είναι λόγο τις ανάλύσης η κάποια ρύθμιση???

Τι settings εχεις στον cod και τι στην οθονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp44christos είπε

Τι settings εχεις στον cod και τι στην οθονη?

Στην οθονη το μονο π πείραξα ειναι το overdrive π το εβαλα στο strong..Στο cod τα εχω περίπου οπως τα ειχα κ στην 1440p..θα κανω screenshot να ανεβασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Dimi Arap said:

Στην οθονη το μονο π πείραξα ειναι το overdrive π το εβαλα στο strong..Στο cod τα εχω περίπου οπως τα ειχα κ στην 1440p..θα κανω screenshot να ανεβασω..

Ποσα πιανεις στο cod MO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Dimi Arap said:

140-150 

Αν πέφτει κατω απο 100 τοτε αλλαξε το overdrive στο medium.

Δεν αν το render resolution ειναι στο 100 και στα 1080π.

Βαλε texture resolution high και ολα τα υπολοιπα disabled low.

AA ενα ΤΧΑ που δεν βαζει grain και ενεργοποίησε το NVIDIA Sharpen Game Filter

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4920/~/how-to-enable-image-sharpening-in-the-nvidia-control-panel

Quote

Details:

Sharpen: 12%

Clarity: 100%

HDR Toning: 0%

Bloom: 0%

Brightness/Contrast:

Exposure: 10%

Contrast: 2%

Highlights: 20%

Shadows: -30%

Gamma: 0%

Sharpen:

Sharpen: 57%

Ignore film grain: 15%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp44christos είπε

Αν πέφτει κατω απο 100 τοτε αλλαξε το overdrive στο medium.

Δεν αν το render resolution ειναι στο 100 και στα 1080π.

Βαλε texture resolution high και ολα τα υπολοιπα disabled low.

AA ενα ΤΧΑ που δεν βαζει grain και ενεργοποίησε το NVIDIA Sharpen Game Filter

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4920/~/how-to-enable-image-sharpening-in-the-nvidia-control-panel

Το εχω κάνει το Nvidia SGF...Όλα τα άλλα τα είχα ακριβως όπως τα λες...

Απο κάτω στο Quote τι ρυθμίσεις ειναι αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω μια ερωτηση για το Aoc g-menu. Σας δουλευει κανονικα?? χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο driver? το εχω το μονιτορ με dp και μου λεει οτι το μονιτορ δεν υποστηριζεται.. οχι τπτ αλλο.. ειναι τρελα σπαστικο να την πειραζεις απο τα κουμπακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...