Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δν ξερω για εσας.. εμενα καινουργιο μονιτορ το σκαλιζω συνεχως.. περαν του οτι ανεβοκατεβαζω την φωτεινοτητα για τα παιχνιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/6/2020 στις 3:02 ΜΜ, nem52 είπε

Παιδια δν ξερω για εσας.. εμενα καινουργιο μονιτορ το σκαλιζω συνεχως.. περαν του οτι ανεβοκατεβαζω την φωτεινοτητα για τα παιχνιδια..

Και εγώ έκανα πολλές δοκιμές μέχρι να βρω ικανοποιητικές ρυθμίσεις στην φωτεινότητα. Αν βοηθάει, παραθέτω τις δικές μου ρυθμίσεις. Με βοήθησε πολύ που κατέβασα το κόκκινο στο 30.

Επιπλέον θέλω να πω δυο πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο monitor:

Αν χρειαστεί να πάρετε καλώδιο mini displayport σιγουρευτείτε ότι αναγράφει στα χαρακτηριστικά ότι το 20ο pin είναι ανενεργό. Ο λόγος είναι ότι το 20ο pin δίνει πίσω μια μικρή τάση που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην κάρτα γραφικών. Προτείνω το παρακάτω καλώδιο (που αναφέρει  "Pin 20 not connected"):

Delock Cable Mini DisplayPort 1.2 male 

Όταν συνέδεσα το monitor πήγα στο control panel της Nvidia και ενεργοποίησα το G-sync. Παρατήρησα ότι στα παιχνίδια τα frames δεν ήταν σταθερά. Όταν απενεργοποιούσα το G-sync είχα σταθερά frames. Αυτό που έκανα και λύθηκε το πρόβλημα ήταν να κάνω επαναφορά προεπιλογών σε όλες τις καρτέλες του  control panel της Nvidia. 

2020712854_AOCAdvancedSettings.png.ebb32624f50b75a31be8bb7de4d324c2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 3:34 ΜΜ, geophi είπε

Και εγώ έκανα πολλές δοκιμές μέχρι να βρω ικανοποιητικές ρυθμίσεις στην φωτεινότητα. Αν βοηθάει, παραθέτω τις δικές μου ρυθμίσεις. Με βοήθησε πολύ που κατέβασα το κόκκινο στο 30.

Επιπλέον θέλω να πω δυο πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο monitor:

Αν χρειαστεί να πάρετε καλώδιο mini displayport σιγουρευτείτε ότι αναγράφει στα χαρακτηριστικά ότι το 20ο pin είναι ανενεργό. Ο λόγος είναι ότι το 20ο pin δίνει πίσω μια μικρή τάση που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην κάρτα γραφικών. Προτείνω το παρακάτω καλώδιο (που αναφέρει  "Pin 20 not connected"):

Delock Cable Mini DisplayPort 1.2 male 

Όταν συνέδεσα το monitor πήγα στο control panel της Nvidia και ενεργοποίησα το G-sync. Παρατήρησα ότι στα παιχνίδια τα frames δεν ήταν σταθερά. Όταν απενεργοποιούσα το G-sync είχα σταθερά frames. Αυτό που έκανα και λύθηκε το πρόβλημα ήταν να κάνω επαναφορά προεπιλογών σε όλες τις καρτέλες του  control panel της Nvidia. 

2020712854_AOCAdvancedSettings.png.ebb32624f50b75a31be8bb7de4d324c2.png

Kαι εμενα το κοκκινο φαινοταν υπερβολικο και το εχω στο 30

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
21 λεπτά πριν, aslanG7 είπε

και εγώ έβαλα. περίμενω απο τα χριστούγεννα και δεν προλαβα φυσιολογική τιμή από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Halidin Karahus είπε

Αξίζει να παραγγείλω μια και εγώ , ή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι προϊών επιστροφής και να χάσω λεφτά 

εγω με αντικαταβολη και παραλαβη απ το καταστημα εβαλα, οποτε οτι ειναι θα φανει και δε χανω τιποτα μεχρι τοτε. αν στη συνεχεια βγει μαπα το καρπουζι ευτυχως και υπαναχωρηση υπαρχει και rma και τα παντα ολα. αν το θες εσυ να το κυνηγησεις δε χανεις φραγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εγω με αντικαταβολη και παραλαβη απ το καταστημα εβαλα, οποτε οτι ειναι θα φανει και δε χανω τιποτα μεχρι τοτε. αν στη συνεχεια βγει μαπα το καρπουζι ευτυχως και υπαναχωρηση υπαρχει και rma και τα παντα ολα. αν το θες εσυ να το κυνηγησεις δε χανεις φραγκο

Ισχύει, πριν ενα 2μηνο σκεφτόμουν πολύ για οθονη γιατι χρειαζόμουν μια δεύτερη αλλά τελικά δεν πείρα, αυτες τις μέρες σκεφτόμουν να αλλάξω επεξεργαστή απο pentium g4560 σε ryzen 5 2600 αλλα τωρα που ειδα την προσφορα δεν ξερω τι να κανω, τι πιστευεις θα αξιζε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Halidin Karahus είπε

Ισχύει, πριν ενα 2μηνο σκεφτόμουν πολύ για οθονη γιατι χρειαζόμουν μια δεύτερη αλλά τελικά δεν πείρα, αυτες τις μέρες σκεφτόμουν να αλλάξω επεξεργαστή απο pentium g4560 σε ryzen 5 2600 αλλα τωρα που ειδα την προσφορα δεν ξερω τι να κανω, τι πιστευεις θα αξιζε ? 

εγω μαπα επεξεργαστη εχω και πρεπει σιγα σιγα να αναβαθμισω γιατι μ αυτον που ειμαι τα 144hz ουτε στον υπνο μου δε τα βλεπω :P

παρ αυτα αμα εχουν αποθεμα θα τη κανω την αγορα. στα 170 ευρω τετοια οθονη ουτε του παπα

αργοτερα θα φτιαξω και το πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Halidin Karahus said:

Ισχύει, πριν ενα 2μηνο σκεφτόμουν πολύ για οθονη γιατι χρειαζόμουν μια δεύτερη αλλά τελικά δεν πείρα, αυτες τις μέρες σκεφτόμουν να αλλάξω επεξεργαστή απο pentium g4560 σε ryzen 5 2600 αλλα τωρα που ειδα την προσφορα δεν ξερω τι να κανω, τι πιστευεις θα αξιζε ? 

Η αλλαγη σε καλυτερο επεξεργαστη θα εχει μεγαλυτερo αντικτυπο απο μια δευτερη οθονη.
Αλλωστε με τον G4560 δεν νομιζω να επωφελεισαι απο τα 144FPS (υποθετοντας οτι και το main monitor ειναι τουλαχιστον 144hz), αρα ο επεξεργαστης ειναι σημαντικη προτεραιοτητα.
(btw εχουμε ξεφυγει απο το θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα και απο μένα,

Λοιπόν σήμερα μου ήρθε και μενα η συγκεκριμένη οθόνη, απο θέμα dead pixel κομπλέ ωστόσο παρατηρώ backlight bleeding σε ενά βαθμό παρακάτω φώτο... τι φαση εν τελει με αυτα τα μονιτορ και το eshop

 

106581079_592167051720074_6348972160103897616_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

32 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

είσαι στην άκρη για βγάλε μια μπροστά από το μόνιτορ

Spoiler

εδω ειμαι ακριβως μπροστα αλλα νομιζω στην προηγουμενη φωτο φαινεται ξεκαθαρα κατω αριστερα (ελπιζω να το εβαλα σαν κρυφο κειμοενο την εικονα)

 

 

Επεξ/σία από Homerts95
τωρα φαινεται καλυτερα στο βιντεακι..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...