Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μήπως βλέπει ως primary την οθόνη του υπολογιστή. HDMI 1 , 2 κτλπ

Το αλλαξα και αυτο αλλα και παλι το ιδιο εκανε..

Το ειχα στο HDMI 2 το PS5 και το εβαλα τωρα HDMI 1..Αλλα το ξανακανει 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και από εμένα,

Αγόρασα σε προσφορά στα 180€ μαζι με μεταφορικά από e-gate.Οτι πιο VfM για 144hz 1ms IPS  και ρυθμιζόμενη βάση.

Επειδή ήμουν καχύποπτος με όλα αυτα που ειχα διαβάσει με το που ήρθε την έβαλα και έψαχνα με φακό κλειστά φώτα κλπ τι ελαττώματα εχει. Dead pixels δεν είχα ευτυχως, αλλα είχα backlight bleeding το οποίο έψαξα και περισσότερο αφου όλοι εκαναν παράπονα απ ότι διάβαζα. Δεν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα στην περίπτωση μου νομίζω αλλα επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία μέσω email ανεφερα το πρόβλημα και μου απαντησαν 1-2 μερες μετα.

Αφου ήθελαν να δοκιμάσω reset στο old και να συνδέσω με αλλα καλώδια (αστεία αυτα που ζητουσαν) τους είπα ότι τα εκανα και τελικά και οτι γνωρίζω τι διαφορά ips glow και backlight bleeding και με ενημέρωσαν πως θα ερθει κουριερ με καινούργια για αντικατάσταση και να πάρουν το ελαττωματικό μοντέλο πισω. Στην αρχή ημου θετικός σε αυτό αλλα όσο περνούσαν οι μέρες αποφάσισα να στείλω mail και να ζητήσω ακύρωση της αντικατάστασης. Αυτό το έκανα διότι φοβόμουν σε τι κατάσταση θα ήταν η καινούργια και δεν εχω ορεξη να παρω μια με 1-2 καμενα pixel η παραπάνω bleeding.

Για όσους την κοιτάτε οτι καλύτερο vfm με αυτα τα χαρακτηριστικά σε αυτές τις τιμές αλλα quality control μην περιμένετε σοβαρο. Το σέρβις και η επικοινωνία τους μαζι μου μέσω email αρκετά καλή θα έλεγα (εκτος από αυτα τα αστεία που ζήτησαν με τα καλώδια και το reset στο osd)

 Αγοράστε αν δεν έχετε μεγάλο budget αλλα υπάρχει περίπτωση να μην σας έρθει το τέλειο. Εκει χρειάζεστε υπομονη μέχρι να επικοινωνησετε για την αντικατάσταση η οποία θα γίνει και μπορεί να γίνεται μέχρι να μείνετε ικανοποιημένοι η να ζητήσετε χρήματα πισω. 

Dead pixel policy δεν το έψαξα πολύ αλλα νομίζω έχουν μέχρι 3 η 5 στην Ευρώπη οποτε ζητηστε αλλαγη για αλλο λογο και οχι για 1 2 pixel.20201205_023224.jpg.273830347dc9f23699ec33e111804bc6.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 10:57 ΠΜ, ProdromoTh είπε

Καλημέρα στην ομάδα!

Έχουμε νέα μετά από 12 μέρες στο σέρβις!

Με πήρε χτες ένας από το σέρβις και μου λέει έχω το μόνιτορ να τρέχει εδω και 9 μέρες και δε μου το έχει εμφανίσει, μπορεί λέει να επανήλθε! Τώρα λέει αν δε την θέλετε μπορείτε να πάρετε τα χρήματα σας πίσω ή να κάνετε κάποια άλλη αγορά ισάξιου ποσού λόγω ότι την είχατε λίγες μέρες (DOA)!

Βέβαια δε ρώτησα αν θα γίνει πλήρη επιστροφή του ποσού αν τα πάρω στο χέρι.

Τέλος πάντων του λέω μπορώ να αποφασίσω και να σας πάρω αργότερα τηλέφωνο; Ναι βέβαια λέει σε αυτό το τηλέφωνο και θα με ενημερώσει ο συνάδελφος.

Αυτααα....

Έχω και άλλα νέα, δυστυχώς κακά αυτή την φορά! Εφόσον πήρα τα χρήματα μου πίσω από το eShop, ανεβάσανε μία ((παρόμοια)) οθόνη με τα δικά μου προβλήματα στο Stock House στα 165€ απο 170€ που την είχα αγοράσει εγώ. Το θέμα είναι ότι σε εμένα είπαν ότι ΦΑΙΝΕΤΑΙ να έχει επανέλθει η οθόνη και να έχουν επανέλθει τα κολλημένα πίξελ. Εεε μετά από 1 μέρα τσουπ μια οθόνη με τα προβλήματα μου στο Stock..... 

aoc.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχη περίπτωση με λαπτοπ ενός φίλου μου τον χρέωσαν 50€ για να το πάρουν πίσω. Παίζει ρόλο σε ποιον θα πέσεις και πόσο θα τους πιέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι λάθος έγινε με την AOC, μου έχουν στείλει λέει αντικατάσταση από τέλη Νοεμβρίου ( 24 ) και ενώ ούτε κωδικό αποστολής έχω ούτε έχω παραλάβει ήρθε μήνυμα να επιστρέψω την παλιά. Τους έστειλα μήνυμα ότι δεν έχει λάβει τίποτα ούτε κωδικό παρακολούθησης πορείας του δέματος. Επειδή μάλλον είναι αυτοματοποιημένο έστειλα στο άλλο μειλ ( backoffice κάτι ) που απάντησε την προηγούμενη φορά κανονικό πρόσωπο υπάλληλος δηλαδή.

Τους έγραψα ότι γίνεται ο κακος χαμός και με τις μεταφορικές λόγω lockdown 2.0.

 

# EDIT #

(14/12)

Ήρθε το μέιλ με τον κωδικό παρακολούθησης. Είναι Αθήνα από τη Παρασκευή λέει

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα.

Οι εντυπώσεις δεν είναι καλές. Είναι μάλλον refurbished? από επιστροφή? Κάτι τέτοιο πάντως θα πάει πίσω και θα κρατήσω την αρχική. Ας έχει 3-4 μαυρο γκρι πίξελ. Τα αγάπησα αλλά είναι η μοναδική που δεν είχε άλλα θέματα είτε με το πάνελ ( backlight bleeding πολύ ) είτε με κάτι άλλο.

Ενημερώνω σε λίγο καθώς κάνω έλεγχο σε όλο το πάνελ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει σε άλλα 2 σημεία πιξελακια. Επίσης σε ένα σημείο πρέπει να υπάρχει σαν στρογγυλού τύπου σαν γδαρμένο "πιξελ" πάνω από το πάνελ γιατί κάνει αντανάκλαση από πίσω. Η οθόνη όταν την άνοιξα ήταν στα Γαλλικά, μάλλον από επιστροφή. Έλειπαν όλα τα αυτοκόλλητα και τα κομμάτια της βάσης ήταν με άλλες σακούλες τυλιγμένα χωρίς άλλα παρελκόμενα. Την είχαν καθαρίσει περιμετρικά. Ήταν καθαρή σαν καινούρια δηλαδή ακόμα και η βάση αν κ έλειπε ενα μαύρο antislip στο ένα ποδαράκι. 

Έστειλα μήνυμα με όλα όσα εντόπισα. Θα κρατήσω την αρχική μου οθόνη και δε θα ζητήσω άλλη αντικατάστασης ακόμη κ αν το προτείνουν. 

IMG_20201215_222945.jpg

IMG_20201215_223251.jpg

- Δώστε λίγο προσοχή κάτω χαμηλά που κάνει σαν σκιά, ακολουθήστε τη γραμμή ______

IMG_20201215_223057.jpg

Δεξιά η "κάσα" της οθόνης φαίνεται σαν από επισκευή; Όπως και παραπάνω είναι κατά 1-2° μοίρες πιο δεξιά γυρισμένο το κάδρο, σε φωτογραφίες δεν φαίνεται αλλα αν είσαι απέναντι σε δωμάτιο με αρκετό φώς το βλέπεις.

 

IMG_20201215_222823_copy_1224x2448.jpg

IMG_20201215_214253_copy_1224x2448.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παίδες μια βοήθεια κάποιος. Δοκίμασα να εγκαταστησω το προγραμματάκι g-menu απο το site της AOC και τώρα η εικόνα είναι λες και έχω βάλει τέρμα τη φωτεινότητα και το contrast. Στους drivers της κάρτας γραφικών όλα φαίνονται ΟΚ. Κάνει ακριβώς το ίδιο και στην 2η HDMI θύρα που έχω το PS4 Pro. Ξέρει κανείς τι παίζει?

 

edit:

Και απαντάω στον εαυτό μου και σε όποιον άλλο συναντήσει κάτι αντίστοιχο:

Hard reset, βγάζοντας το καλώδιο του ρεύματος ενώ ήταν ανοιχτή και μετά κούμπωμα ξανά, αλλά με πατημένο το κουμπί menu. Έστρωσε. Μάλλον με το scan που έκανε το προγραμματάκι έφαγε κοκομπλόκο.

Επεξ/σία από AnimaTronic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωρε παιδες δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο μερος για ενα θεμα που εχω με μια AOC 27G2U ή να ανοιγα νεο topic, στο διαταυτα ομως μολις παρελαβα το συγκεκριμενο μονιτορ απο Msystems, και ενω το ειχα ψαξει φουλ και ακουγα οτι ειναι απο τα καλυτερα VFM monitors αυτη την περιοδο, μετα απο ελεγχο που εκανα το ΜΟΝΟ προβλημα που βρηκα ειναι το ghosting/smearing? Στα παιχνιδια ψιλοπαλευται, στο browsing ειναι τελειως σκατα. Ανεβασα και μια εικονα απο FB να δειτε δηλαδη πως φαινεται. Δοκιμασα παρα πολλους τροπους αλλα δεν λεει να μειωθει το προβλημα. Να μιλησω με Msystems, να μιλησω με αντιπροσωπεια, θα το δεχτουν ως faulty? Καμια ιδεα γενικα?

 

 

Επεξ/σία από Prospector8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...