Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Στη φωτογραφια ειναι με Strong και τωρα το εχω στο medium διοτι μου φαινεται λιγοτερο εντονο αλλα και παλι ενοχλητικο. 

βάλε και χαμηλότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εβαλα και παλι δειχνει χαλια οταν σκρολαρω πχ. Πραγματικα δεν παιζει να ειναι ετσι ολα τα φθηνα VA monitors, τοσα reviews διαβαζα σε κανενα δεν ειχαν αναφορα για εντονο ghosting/smearing.. Tι να πω παλι πισω στο Ips i guess.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

To εβαλα και παλι δειχνει χαλια οταν σκρολαρω πχ. Πραγματικα δεν παιζει να ειναι ετσι ολα τα φθηνα VA monitors, τοσα reviews διαβαζα σε κανενα δεν ειχαν αναφορα για εντονο ghosting/smearing.. Tι να πω παλι πισω στο Ips i guess.

εχεμ, αν πήρες το VA ακόμα και τα ακριβά είναι έτσι.

Το μονιτορ του τίτλου είναι IPS.

Ο λόγος που δεν γίνεται αναφορά στα reviews για το smearing είναι επειδή είναι δεδομένο για VA

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωρινή λύση ηταν, Overdrive: Weak, Dark Shadow:60,και brightness 30% απο to panel των Windows.. Στα παιχνίδια είναι ικανοποιητικα και στο σκρολινγκ φαίνεται ελααχιστα το φαινόμενο αυτό.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ας που και την δικη μου ιστορία με την AOC.

Τέλη Νοέμβρη παρέλαβα την οθόνη που είχε ενα καμένο πιξελ και σκόνη στο πανελ , 2/11/2020 συμπληρώνω την φορμα στο aoc support και περιμένω, ακυρώνουν την πρώτη φορα , συμπληρώνω ξανα και στέλνω mail στο Έλληνικο service της AOC.

Ζητάνε φωτογραφίες , στέλνω φωτογραφίες και εξηγώ που βρίσκετε η σκόνη και το καμένο πιξελ, και με ενημερώνουν οτι δεν μπορεί να γίνει αντικατάσταση μιας και στην φωτογραφία φαίνεται μόνο ενα καμένο πιξελ και σύμφωνα με την πολιτική τους ειναι αποδεκτο. Στις φωτογραφίες που τις κοίταξα και εγω δεν μπορείς να καταλάβεις εαν εχει καμένο πιξελ και σκονη μιας και ηθελαν να φαίνεται ολόκληρη η οθόνη. Τους στέλνω πιο κοντινές φωτογραφείς να φαίνονται ακριβώς τα σημεία .

2/12/2020 Με ενημερώνουν οτι στέλνουν καινούργια οθόνη και θα παραλάβουν την συγκεκριμένη και η διαδικασία θα γίνει μεσα σε 2-3 ημέρες, βγάζω τα κουτιά εγω να ειναι ολα έτοιμα και περιμένω. Περνάει αρκετός καιρος και τίποτα

18/12/2020 Στέλνω email ρωτώντας τι συμβαίνει μιας και την χρειάζομαι την οθόνη και δεν μπορώ να την εχω στο κουτι περιμένοντας να έρθουν να την παραλάβουν, μου λένε οτι θα στείλουν email στα κεντρικά service της AOC και θα με ενημερώσουν.

11/1/2021 Στέλνουν email και μου λένε οτι υπάρχει έλλειψη στο στοκ και θα γινει επιστροφή χρημάτων όταν γίνει η παραλαβή απο το service της οθόνης μου και θα περασει κουριερ να την παρει .

Για εμενα ειναι απαράδεκτη και υπάρχει παρα μα παρα πολύ καθυστέρηση , είχα και αλλα θέματα με προϊόντα παλαιοτέρα απο μεγαλύτερες εταιρείες (LG,Creative) και εγινε αντικατάσταση μέσα σε λίγες μερες και οχι ΜΗΝΕΣ . 

Εγω αρνήθηκα να επιστρέψω την οθόνη και να παρω τα χρήματα μιας και είμαι φοιτητής εχω μαθήματα , εργασίες και εξεταστική και δεν μπορώ να χάσω χρόνο ψάχνοντας να αγοράσω καινούργια οθόνη τώρα που και οι τιμές εχουν ανέβει λόγω καραντίνας.

Δεν ξερω εαν θα έπαιρνα ξανα απο την ιδια εταιρεία .

Ευχαριστώ.

 

 

 

Επεξ/σία από Halidin Karahus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Αθόρυβα άλλαξαν το πάνελ στις νεότερες παρτίδες.

 

 

Αυτό το " αθόρυβα αλλάξανε κάτι σε ένα προϊόν" γίνεται όλο και πιο συχνά τώρα τελευταία.

Πας στο κρεβάτι με την Μαρία και ξυπνάς με τον Κώστα ένα πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα πριν κανα 10λεπτο το βιντεο, εκανα το τεστ και λογικα εχω το παλιο πανελ μιας και μενα λεει μονο TPM238WF1 χωρις τιποτα εξτρα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω η αλλαγη ειναι προς το καλυτερο γιατι θα προτιμουσα να εχω καλυτερο response time απο contrast σε μονιτορ, ειδικα 144hz, αλλα προσωπικα εμενα δε μου αρεσει καθολου σαν τακτικη αυτο που κανουν καποιες εταιριες οπως ADATA, Kingston, Western Digital, κτλ που αλλαζουν τα specs χωρις να ενημερωνουν κανενα η να αλλαζουν αριθμο μοντελου. Θες να αλλαξεις πανελ για ΧΨ λογο οκ, βγαλε καινουριο μοντελο και πες το 24G2X η κατι τετοιο. Θα ειμαι πολυ δυστακτικος στο να αγορασω ξανα AOC στο μελλον ακομα και αν ειμαι ευχαριστημενος απο το μονιτορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, x_revenge είπε

Το ειδα πριν κανα 10λεπτο το βιντεο, εκανα το τεστ και λογικα εχω το παλιο πανελ μιας και μενα λεει μονο TPM238WF1 χωρις τιποτα εξτρα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω η αλλαγη ειναι προς το καλυτερο γιατι θα προτιμουσα να εχω καλυτερο response time απο contrast σε μονιτορ, ειδικα 144hz, αλλα προσωπικα εμενα δε μου αρεσει καθολου σαν τακτικη αυτο που κανουν καποιες εταιριες οπως ADATA, Kingston, Western Digital, κτλ που αλλαζουν τα specs χωρις να ενημερωνουν κανενα η να αλλαζουν αριθμο μοντελου. Θες να αλλαξεις πανελ για ΧΨ λογο οκ, βγαλε καινουριο μοντελο και πες το 24G2X η κατι τετοιο. Θα ειμαι πολυ δυστακτικος στο να αγορασω ξανα AOC στο μελλον ακομα και αν ειμαι ευχαριστημενος απο το μονιτορ.

Το κρυφο μενου πως βγαινει ?

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 1:27 ΠΜ, SPYRER_007 είπε

Το κρυφο μενου πως βγαινει ?

 

Εβγαλα το καλωδιο ρευματος απο την οθονη αφηνωντας το DP στη θεση του, ξανασυνδεσα του ρευματος κρατωντας πατημενο το κουμπι που ανοιγει το μενου στη μπροστινη πλευρα του μονιτορ, οταν βγηκε εικονα αφησα το κουμπι μενου και μετα απο 1-2 δευτερολεπτα και το ξαναπατησα, οπως το δειχνει το βιντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Αξίζει να αγοράσω τώρα την AOC 24G2U5 στα 75hz στα 170 ευρώ;

την βρήσκω μόνο σε απόθεμα και αναρωτίεμαι άμα έχουν γενικά τα προβληματικά κομμάτια μόνο που έχουν μείνει ή να περιμένω την καινούργια παρτίδα;

Γενικά ψάχνω monitor ips 24 1080p υπάρχει κάτι καινούργιο που αξίζει να κοιτάξω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, spyros1314 είπε

Καλησπέρα

Αξίζει να αγοράσω τώρα την AOC 24G2U5 στα 75hz στα 170 ευρώ;

την βρήσκω μόνο σε απόθεμα και αναρωτίεμαι άμα έχουν γενικά τα προβληματικά κομμάτια μόνο που έχουν μείνει ή να περιμένω την καινούργια παρτίδα;

Γενικά ψάχνω monitor ips 24 1080p υπάρχει κάτι καινούργιο που αξίζει να κοιτάξω;

 

https://www.skroutz.gr/s/23825007/Dell-S2421HGF-Monitor-23-8-FHD-144Hz.html

https://www.skroutz.gr/s/18451936/LG-24GL600F-B-Gaming-Monitor-23-6-FHD-144Hz.html

https://www.skroutz.gr/s/16295290/Viewsonic-VX2458-C-mhd-Curved-Gaming-Monitor-23-6-FHD-144Hz.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...