Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 3/11/2020 στις 5:16 ΠΜ, donkarlos13 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Προσωπικά παρέλαβα 2 οθόνες με την τελευταία προσφορά του e-shop και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με καμμένα pixels ή κάτι άλλο.

Αποφάσισα μεν -σχετικά άμεσα- να αλλάξω setup, διότι χρειαζόμουν τελικά μεγαλύτερες (χρήση γραφείου), αλλά μπορώ να πω ότι είναι πολύ vfm monitor. Σε αυτά τα χρήματα απλά δεν βρίσκεις εύκολα ανάλογο πακέτο.

Μου έκαναν ιδιαίτερα θετική εντύπωση η χρωματική απόδοση, η ποιότητα κατασκευής και το γενικότερο feeling που σου αφήνει. Έχω δουλέψει με αρκετά ακριβότερο hardware και μπορώ να κρίνω.

Αξίζει να αναφέρω ότι τις χειρότερες εντυπώσεις αποκόμισα από τις EIZO. Απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής και καμμένα pixels από monitor των 1.000€+. Υποτίθεται ότι είναι made in Japan και με άρτιο quality control. Καμμία σχέση στην πραγματικότητα...

Απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου, καθώς νομίζω ότι αδικούμε λίγο το προϊόν. Ίσως βέβαια δυστυχώς και να έτυχε ελλατωματική παρτίδα σε ορισμένους. Είναι και θέμα τύχης καμμιά φορά.

 

 

 

Α να πω και ότι και αυτή που έτυχε σε μένα δεν έχει κανένα καμμένο/κολλημένο pixel. Παρ'όλα αυτά η εμπειρία μου με τις Eizo είναι άριστη. Σε μια EV2450 των 300 € δε χρειάστηκε ούτε μια ρύθμιση για καλιμπράρισμα σε D65. Μόνο το backlight.

Επεξ/σία από [email protected]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

@[email protected] Τσεκαρες εάν έλαβες τη νέα revision με το νέο πάνελ ?

Κρατάω πατημένο το power και δίνω ρεύμα αλλά δεν κάνει τίποτα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2021 στις 8:08 ΜΜ, x_revenge είπε

Εβγαλα το καλωδιο ρευματος απο την οθονη αφηνωντας το DP στη θεση του, ξανασυνδεσα του ρευματος κρατωντας πατημενο το κουμπι που ανοιγει το μενου στη μπροστινη πλευρα του μονιτορ, οταν βγηκε εικονα αφησα το κουμπι μενου και μετα απο 1-2 δευτερολεπτα και το ξαναπατησα, οπως το δειχνει το βιντεο.

Στην συνεχεια το μενου εμφανιζεται στην πανω μερια της οθονης. Στην αριστερη μερια εχει ενα μικρο  F .Πας πανω να γινει κοκκινο και το επιλέγεις παλι με το κουμπι του μενου και εμφανιζεται η λιστα.

Οταν βγάλεις το ρευμα και το ξαναβάλεις το κρατάς πατημένο αρκετα δευτερολεπτα μεχρι να εμφανιστεί εικονα και μετα το αφηνεις για 1-2 δευτερολεπτα και το ξαναπατας

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουριο βιντεο απο τον ιδιο reviewer που συγκρινει τα δυο πανελ

Οπως και πριν, τα παλια εχουν καλυτερο contrast (1500 vs 1000) και brightness (350 vs 250 max), το νεο εχει ελαχιστα καλυτερο motion απο τις φωτογραφιες ufotest αλλα δεν υπαρχουν νουμερα οπως εχουν αλλοι reviewers πχ hardwareunboxed, rtings, tftcentral. Επισης λεει κατι για flickering με freesync στο παλιο version, εγω δεν εχω δει κατι προσωπικα με 1650 super οποτε μπορει να ειναι καινουριο θεμα η κατι να παιζει με drivers.

Το πιο σημαντικο απο'τι φαινεται μπορεις να δεις ποιο πανελ εχει μεσα το μονιτορ χωρις να ανοιξεις το κουτι απο τα serial numbers, αυτα που αρχιζουν απο HDN ειναι το παλιο και HDP το καινουριο, για οποιον θελει ακομα να το αγορασει και θελει συγκεκριμενο version, προσωπικα αν δε το ειχα ηδη θα το ειχα ξεγραψει με ολη αυτη την ιστορια, για οσους το εχουν και θελουν να δουν τι πανελ ειναι χωρις να μπουν factory menu το γραφει και στο πισω μερος του μονιτορ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω το παλιό (HDN serial number) και οι μετρήσεις συμφωνούν σε όλα εκτός από το gamut. Σε καμία περίπτωση δεν είναι Wide και μου δίνει 103% sRGB volume. Αυτό με το flickering δεν το παρατήρησα... θα παίξω game με Freesync και FPS κάτω από 100 και θα δω. Φαίνεται εύκολα αν υπάρχει flickering αν απλά κουνήσεις το δάχτυλο μπροστά από την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pansar24 είπε

Γνωριζουμε αν τα προβληματα που εμφανιζε με καμενα pixels υπάρχουν ή συνεχιζουμε να παιζουμε τζοκερ αγοράζοντας το?

Εμένα πάντως δεν είχε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το νεο ειναι καλυτερο με βαση αυτα που λεει ο Hardware Unboxed για το 95% του κοσμου, το οτι μειωθηκε η φωτεινοτητα η οποια ηταν στο θεο και ετσι και αλλιως την κατεβαζες αν ηθελες να εχεις ματια και αυριο πχ ειναι παντελως αδιαφορο, τωρα δεν ξερω καποιον που πηρε την οθονη για το contrast ratio το οποιο μειωθηκε, αλλα οτι πηρες καλυτερο latency εως και 20% πχ ειναι αυτο ακριβως που ολοι αναζηταμε οταν βλεπουμε "1ms" ειναι κατι παρα πολυ θετικο, επισης ισως τα χρωματα δεν ειναι οσο καλα ηταν πριν αλλα οι διαφορες ειναι ελαχιστες και πρακτικα δεν φαινεται να μπορεις να τις νιωσεις ευκολα, οποιος ερχεται απο ΤΝ πχ θα κλαψει ετσι και αλλιως απο την καλυτερη ποιοτητα, θελει ενα calibration στα χρωματα αυτο ειναι ολο...ελπιζω το νεο να βγαζει και λιγοτερα προβληματα,αν την πηρατε να δειτε ταινιες υπαρχουν και καλυτερες εκει εξω DUH u dont say....αλλα θελω να πιστευω οτι το ξερατε ηδη αυτο... κατα τα αλλα μιας και η οθονη απευθυνεται σε gamers με βαση αυτα που καταλαβαινω εγω η αλλαγη μπορει να χαρτιριστει ως ενα μεγαλο +

Επεξ/σία από panagiotis54
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω κι εγώ ότι το καινούριο πάνελ είναι καλύτερο αφού προσφέρει λιγότερη θολούρα στην κίνηση. Το contrast ratio στο παλιό δεν το χαίρεσαι πλήρως σε όλη την οθόνη, γιατί σκοτεινιάζει σε μικρή γωνία.

Επεξ/σία από [email protected]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...