Προς το περιεχόμενο

Δε μπορώ να μπω στο BIOS


Jimmy_mmyji

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, προσπαθώ να κάνω format το laptop μου(samsung np300e5c WINDOWS 7) και δε μπορώ να μπω με τίποτα στο boot menu για να bootαρω από το USB που έχω τα windows μεσα. Να σας ενημερώσω ότι το laptop συνηθιζα να το πηγαίνω για φορμάτ σε έναν κατσαπλιά(για αρκετα χρονάκια 2-3) και τώρα που αποφάσισα να το κάνω εγώ ένα φορματ βλέπω ότι δε μπορώ καν να μπω στο bios!! Το χω ψάξει όσο παει το θέμα εδώ και καιρο και άκρη δε μπορώ να βγαλω με τίποτα. Έχω ξαναρωτήσει και σε άλλα φόρουμ αλλα λύνω το ένα πρόβλημα και εμφανίζεται το αλλο.Όποιος μπορεί να μου δώσει μια άποψη ας τσεκάρει εδώ . Εν τέλει αν δε βγάλω άκρη να το πάω σε έναν τεχνικό;Θα βγάλει άκρη αυτός  ή δε γυρνάει το ποτάμι;;

Επεξ/σία από Jimmy_mmyji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να κλείσεις το fast bios setting.Όταν bootarei πάτα f10,μετά πάτα tab,setup και έτσι νομίζω θα μπορέσεις να κάνεις το fast bios disable.Μετά από το ίδιο boot menu θα έχει επιλογή usb.

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Deka013 είπε

Πρέπει να κλείσεις το fast bios setting.Όταν bootarei πάτα f10,μετά πάτα tab,setup και έτσι νομίζω θα μπορέσεις να κάνεις το fast bios disable.Μετά από το ίδιο boot menu θα έχει επιλογή usb.

Αυτό μου βγαζει οταν παταω f10

IMG_20191020_183346.jpg

Επεξ/σία από Jimmy_mmyji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Κράτα πατημένο το πλήκτρο Fn όαν πατήσεις να ξεκινήσει πάτα συνέχεια F2 χωρίς να αφήσεις το πλήκτρο Fn.

Οχι φιλε μου δεν ειναι τοσο απλο, κρατώντας πατημενο το Fn κανει τις δεύτερες λειτουργίες του, στην προκειμένη περίπτωση κατεβάζει την φωτεινότητα. Αν έχεις χρόνο κάνε έναν κόπο να ανοίξεις το λινκ να δεις τι παίζει link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα το παρακάτω...

Αναφορά σε κείμενο

1. Download the last bios downloader/upgrater from Samsung Official Site (BIOSUpdate.exe).
2. With BIOSUpdate.exe, download the last official rom for your notebook. In my case, it's the ITEM_20130325_881_WIN_03RH.exe archive.
3. Execute the rom archive (i.e. ITEM_20130325_881_WIN_03RH.exe) but without clicking OK or Cancel, because you need the temp files.
4. Go to Temp (Users/*Name*/AppData/Local/Temp) folder and find the "__Samsung_Update" folder. Copy it in a safe place.
5. Open cmd prompt as admin and go to __Samsung_Update folder you copied.
6. Run, in cmd prompt, changing XXXX.rom to your rom found in the samsung update folder, the following command:

WinFlash.exe XXXX.rom /v /cs /sd /sv /svs /cvar /bbl

Explanation:
/v Verify each block after programming it.
/cs Verify the checksum of a .FFS file
/sd Skip BIOS date check.
/sv Skip BIOS version check
/svs Bypass the BIOS version check warning when flashing same version of BIOS.
/cvar Clear variables
/bbl Program the boot block

And now you can press F2 Again.

Αν δεν έχει winflash αλλά afuwin δώσε το παρακάτω στο cmd...

Αναφορά σε κείμενο

afuwinx64 P05AAB.rom /p /b /n /e /r /x

Στο 4 που λέει να πας στο temp μπορείς να πας απευθείας δίνοντας %temp%

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο BIOS με F2 με το που το ανάβεις, και άλλαξε το boot priority να ξεκινά από στικάκι (μπορεί να χρειάζεται και να ενεργοποιήσεις την εκκίνηση από εξωτερικές συσκευές). Το boot menu είναι απλά μία προσωρινή εφαρμογή αυτής της διαδικασίας. Μόλις προχωρήσει η εγκατάσταση των windows και κάνει επανεκκίνηση  ξαναγύρνα τα στις προηγούμενες ρυθμίσεις.

A, είδα που μπερδεύτηκες! F2 for setup εννοεί BIOS Setup! Ουσιαστικά όταν λέμε "μπαίνω στο BIOS", εννοούμε "μπαίνω στις βασικές ρυθμίσεις του μηχανήματος", ήτοι Setup (BIOS = Basic Input Output System)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Μπες στο BIOS με F2 με το που το ανάβεις, και άλλαξε το boot priority να ξεκινά από στικάκι (μπορεί να χρειάζεται και να ενεργοποιήσεις την εκκίνηση από εξωτερικές συσκευές). Το boot menu είναι απλά μία προσωρινή εφαρμογή αυτής της διαδικασίας. Μόλις προχωρήσει η εγκατάσταση των windows και κάνει επανεκκίνηση  ξαναγύρνα τα στις προηγούμενες ρυθμίσεις.

A, είδα που μπερδεύτηκες! F2 for setup εννοεί BIOS Setup! Ουσιαστικά όταν λέμε "μπαίνω στο BIOS", εννοούμε "μπαίνω στις βασικές ρυθμίσεις του μηχανήματος", ήτοι Setup (BIOS = Basic Input Output System)

Αυτή η οθόνη βγαίνει όταν πατησω f2

 

IMG_20191022_005238.jpg

14 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Μπες στο BIOS με F2 με το που το ανάβεις, και άλλαξε το boot priority να ξεκινά από στικάκι (μπορεί να χρειάζεται και να ενεργοποιήσεις την εκκίνηση από εξωτερικές συσκευές). Το boot menu είναι απλά μία προσωρινή εφαρμογή αυτής της διαδικασίας. Μόλις προχωρήσει η εγκατάσταση των windows και κάνει επανεκκίνηση  ξαναγύρνα τα στις προηγούμενες ρυθμίσεις.

A, είδα που μπερδεύτηκες! F2 for setup εννοεί BIOS Setup! Ουσιαστικά όταν λέμε "μπαίνω στο BIOS", εννοούμε "μπαίνω στις βασικές ρυθμίσεις του μηχανήματος", ήτοι Setup (BIOS = Basic Input Output System)

Και αυτη αμα πατησω f8 στην προηγούμενη 

IMG_20191022_005218.jpg

Επεξ/σία από Jimmy_mmyji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Upon powering on the laptop, press F10

Select the option to modify the BIOS settings

 

και his was hard for me. i learned that my NP305V5A had to be plugged in. Then, once i pressed the power button and saw the backlight of the screen turn on, i pressed (and immediately released) ESC just one time. I realized that if I pressed it multiple times, it would flash the blue startup screen for a split second, then "Escape" back to startup.

https://www.ifixit.com/Answers/View/197717/Can't+get+to+BIOS+boot+menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν προλαβαίνεις το BIOS. Αυτό που βλέπεις είναι πλέον από τα Windows, έχει ξεκινήσει δηλαδή να διαβάζει ο δίσκος. Με το που πατάς το power, ξεκίνα να κοπανάς συνεχόμενα το F2 (δοκίμασε και με το F10 που λέει ο @Ukforthemoment , γιατί έχω βρει αντικρουόμενα στοιχεία). Το βασικό είναι να προλάβεις πριν τελειώσει το POST το μηχάνημα. Αν σου βγάλει αυτά τα μενού, είναι πολύ αργά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2019 στις 11:12 ΜΜ, micos000 είπε

Βρήκα το παρακάτω...

Αν δεν έχει winflash αλλά afuwin δώσε το παρακάτω στο cmd...

Στο 4 που λέει να πας στο temp μπορείς να πας απευθείας δίνοντας %temp%

Το χω κάνει αυτό ακριβώς φίλε μου που λες αλλα παλι δεν εβγαλα ακρη, και γω το χα βρει αυτο  εδω

Στις 20/10/2019 στις 11:12 ΜΜ, micos000 είπε

Βρήκα το παρακάτω...

Αν δεν έχει winflash αλλά afuwin δώσε το παρακάτω στο cmd...

Στο 4 που λέει να πας στο temp μπορείς να πας απευθείας δίνοντας %temp%

Αυτο το θεμα έχω οταν παω να το κανω: Εχω κατεβασει με το BiosUpdate της samsung αυτο που πρεπει και οταν παω να το εκτελεσω σα διαχειριστης δε με αφηνει και μου βγαζει προβλημα με την μπαταρια(ξεχασα να αναφερω οτι στο λαπτοπ η μπαταρια εχει χαλασει προ πολλού και το χρησημοποιω μονο με το ρευμα). Ψαχνοντας να βρω πως να προσπερασω αυτο το προβλημα προσπαθησα να τρεξω το .exe που κατεβασα με το BiosUpdate απο cmd(ανοιξα και το cmd σα διαχειρηστης) βαζοντας το /forceit στο τελος αλλα μου εβγαζε Fail:Option Check the option. Μετα μπας και καταφερω να περασω και αυτο το θεμα εψαξα google για παρομοιες καταστασεις και ακολουθησα αυτα τα βηματα https://superuser.com/questions/889622/forceit-in-command-prompt-gives-error-unknown-command .Αλλα και παλι οταν μπαινω appdata/local/temp και ψαχνω να βρω το αρχειο που λεει στο βημα 3 , αυτο δεν υπαρχει, το βαζω και με χρονολογικη σειρα μηπως κανω λαθος εγω αλλα τιποτα

1 ώρα πριν, Orestis_G είπε

Πιθανότατα δεν προλαβαίνεις το BIOS. Αυτό που βλέπεις είναι πλέον από τα Windows, έχει ξεκινήσει δηλαδή να διαβάζει ο δίσκος. Με το που πατάς το power, ξεκίνα να κοπανάς συνεχόμενα το F2 (δοκίμασε και με το F10 που λέει ο @Ukforthemoment , γιατί έχω βρει αντικρουόμενα στοιχεία). Το βασικό είναι να προλάβεις πριν τελειώσει το POST το μηχάνημα. Αν σου βγάλει αυτά τα μενού, είναι πολύ αργά!

Τσεκαρε λιγο τις προηγουμενες φωτο φιλε μου, αυτο κανω κοπαναω συνεχομενα f2/f10 αλλα βγαινουν μονο η οθονες που εχω ανεβασει φωτο

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Upon powering on the laptop, press F10

Select the option to modify the BIOS settings

και his was hard for me. i learned that my NP305V5A had to be plugged in. Then, once i pressed the power button and saw the backlight of the screen turn on, i pressed (and immediately released) ESC just one time. I realized that if I pressed it multiple times, it would flash the blue startup screen for a split second, then "Escape" back to startup.

https://www.ifixit.com/Answers/View/197717/Can't+get+to+BIOS+boot+menu

Δεν εγινε τιποτα και με το ESC μια φορα φιλε

Επεξ/σία από Jimmy_mmyji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jimmy_mmyji είπε

Αυτο το θεμα έχω οταν παω να το κανω: Εχω κατεβασει με το BiosUpdate της samsung αυτο που πρεπει και οταν παω να το εκτελεσω σα διαχειριστης δε με αφηνει και μου βγαζει προβλημα με την μπαταρια(ξεχασα να αναφερω οτι στο λαπτοπ η μπαταρια εχει χαλασει προ πολλού και το χρησημοποιω μονο με το ρευμα). Ψαχνοντας να βρω πως να προσπερασω αυτο το προβλημα προσπαθησα να τρεξω το .exe που κατεβασα με το BiosUpdate απο cmd(ανοιξα και το cmd σα διαχειρηστης) βαζοντας το /forceit στο τελος αλλα μου εβγαζε Fail:Option Check the option. Μετα μπας και καταφερω να περασω και αυτο το θεμα εψαξα google για παρομοιες καταστασεις και ακολουθησα αυτα τα βηματα https://superuser.com/questions/889622/forceit-in-command-prompt-gives-error-unknown-command .Αλλα και παλι οταν μπαινω appdata/local/temp και ψαχνω να βρω το αρχειο που λεει στο βημα 3 , αυτο δεν υπαρχει, το βαζω και με χρονολογικη σειρα μηπως κανω λαθος εγω αλλα τιποτα

Τα βήματα τα ακολουθείς όπως ακριβώς τα λέει ο τύπος; Δηλαδή να τρέξεις το biosupdate, να κατεβάσεις το ανάλογο item, να το τρέξεις (όχι σαν διαχειριστής αλλά κανονικά), να ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΟΚ ή CANCEL (γιατί αν το κάνεις θα σβήσει μετά τα αρχεία από τον temp) και όπως το έχεις ανοιχτό να πας appdata. Αν το τρέξεις σαν administrator το temp θα πάει στο προφίλ του administrator και όχι του χρήστη σου. Μετά από command με δικαιώματα διαχειριστή θα πας στο φάκελο που αντέγραψες και θα τρέξεις την εντολή (copy-paste από εδώ)...

WinFlash.exe XXXX.rom /v /cs /sd /sv /svs /cvar /bbl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...