Προς το περιεχόμενο

Τι θόρυβο έχετε σπίτια σας;


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, jennyV είπε

Γυφτοι...

Τι άλλο να πω; Μουσικη στη διαπασων με πανυγηρτζίδικο ηχειο για ώρες ατελείωτες που ούτε τα διπλά τζαμια δεν καλύπτουν, σαραβαλα που ακούγονται σα να σπάνε τα σίδερα τους, μικρα παιδια που (εννοείται δεν πάνε σχολείο) και πίνουν redbull, cola, καφε και μετα ουρλιάζουν όλη μέρα, παρέες που φωναζουν μεταξύ τους, σιδερα και άλλη σαβουρα να φορτώνονται ,ξεφορτώνονται και επεξεργάζονται όλη μέρα. Απλα δεν υπηρχε η έννοια της ησυχίας.. Το εζησα για 5 χρόνια και στο τέλος είχα απελπιστεί τόσο που κόντευα να παθω καταθλιψη. Δεν είχα λεφτα για μετακόμιση (το σπιτι που μένουμε είναι κληρονομια οποτε δεν έχει ενοικιο), κι απλά δεν άντεχα άλλο.

Και μια μέρα λες και με λυπηθηκε ο Θεος έφυγαν! Αρον αρον (καμια λαμογιά θα έκανα κι εφυγαν να κρυφτουν) και μεσα στη νυχτα.

Ζω σε πολυ θορυβώδη γειτονιά, οι γειτονες απέναντι είναι όλη μερα στο μπαλκόνι να λύνουν τα προσωπικα τους (γενικα ζω οικογενειακες ιστορίες απειρου κάλλους απο πολλούς γείτονες) , στην πολυκατοικία ηχομόνωση μηδεν, ακουω να περπατανε σαν ελεφαντες, ακούω διαλόγους άλλων μέσα στο σπίτι, ωρες κοινης ησυχιας δεν υφιστανται απλα, αρκετοι φοιτητες, κεντρικος δρόμος με μηχανακια, ενοικοι να μιλανε στο διαδρομο της οικοδομης, εργα μετρο.

Τίποτα δεν μπορούσε να συγκριθεί με τους γυφτους.

Πόσο σε καταλαβαίνω δεν φαντάζεσαι. Το ίδιο πέρασα και εγώ μια εποχή.

Ότι φασαρία και αν λέτε μάγκες από σκυλιά, παιδάκια, κάγκουρες κτλ. Απλά δεν έχετε δει πως είναι να ζείτε κοντά σε γύφτους. Εγώ για το διάστημα που μένανε στην περιοχή, είχα ξεχάσει τι σημαίνει ξεκούραση και χαλάρωση, στο ίδιο μου το σπίτι!!!!

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, overpower είπε

Σε αυτο δηλαδη φταιει ο γειτονας και οχι η μονωση των σπιτιων? Μηπως να το κανει σε μπουκαλακι και να το πεταει το πρωι?

φυσικα και οχι, απλα ειναι το κερασακι στην τουρτα, συν τα οσα κανει μεσα στη μερα, τα οποια θα μπορουσε και να μην κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot-20191110-063917-Sound-Meter.j

 

40 Κοινή συνοικία προαστίου, ήσυχο σπίτι, ήχος ψυγείου

35 Πολύ χαμηλή μουσική

30 Επαρχεία

25 Βιβλιοθήκη

20 Θρόισμα φύλλων

15 Στούντιο εγγραφών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ocdesigner είπε

φυσικα και οχι, απλα ειναι το κερασακι στην τουρτα, συν τα οσα κανει μεσα στη μερα, τα οποια θα μπορουσε και να μην κανει

Και μετά μας φταίει μονο η ηχομόνωση! Ίσα ίσα όταν δεν υπάρχει ηχομόνωση θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kitharas είπε

Και μετά μας φταίει μονο η ηχομόνωση! Ίσα ίσα όταν δεν υπάρχει ηχομόνωση θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

ναι αυτό λεω κι εγώ, δεν είπα να μην κάνουν τίποτα, απλά πχ το περπάτημα με τσόκαρα/τακούνια/τουβλα ίσως (δεν εχω καταλάβει τι ακριβώς φοράνε) στις 3 το πρωί θα μπορούσαν να το αποφύγουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ocdesigner είπε

ναι αυτό λεω κι εγώ, δεν είπα να μην κάνουν τίποτα, απλά πχ το περπάτημα με τσόκαρα/τακούνια/τουβλα ίσως (δεν εχω καταλάβει τι ακριβώς φοράνε) στις 3 το πρωί θα μπορούσαν να το αποφύγουν.

Συμφωνώ. Αν και πιστεύω (χωρίς να τους δίνω ελαφρυντικά) ότι οι ίδιοι δε το καταλαβαινουν. Για παράδειγμα, περπάτα με τις φτερνες στο σπιτι σου. Ο απο κάτω υποφέρει αν δεν υπάρχει καλή ηχομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις τωρα συνειδητοποιησα πως ζω με τον χειροτερο θορυβο της ζωη; μου...ο αντρας ροχαλιζει.

Ειναι ΘΑΥΜΑ πως ζει ακομα κι εγω δεν ειμαι στην φυλακη.

source.gif

Επεξ/σία από Iris_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2019 στις 1:56 ΜΜ, kitharas είπε

Ξεκινώ αυτό το thread για να βρούμε παρηγοριά εμείς οι κατατρεγμένοι. Λοιπόν, στο δικό μου διαμέρισμα έχουμε και λέμε:

Πόρτες που κοπανάνε όλη την ώρα χωρίς λόγο (και το διαμέρισμα τρέμει ολόκληρο)

Γειτόνισσες που βγαίνουν και μιλάνε στο τηλέφωνο στο μπαλκόνι τους δυνατά, όλη την ώρα και μέρα.

Χουλιγκάνια που βλέπουν μέχρι και curling και παθιάζονται τόσο που φωνάζουν σε άκυρες ώρες και μέρες.

Αντιμετώπιση;  Ωτοασπίδες, μουσική και υπομονή, πολλή υπομονή. Δε ξέρω κατά πόσο θα βοήθαγε να μίλαγα στις γειτόνισσες αφού αυτός είναι ο τρόπος που μιλάνε (δυνατά και διαπεραστικά).

μηχανακια 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sovarospigouinos είπε

Ο τύπος που κάθε μέρα βάζει το "αυτή η κ*λαρα είναι σαν καρδια ουνανανα" και το "ΜΑΜΑ" πιάνεται σαν θόρυβος;

Πιάνεται σαν λόγος μετακόμισης.. Εφυγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...