Προς το περιεχόμενο

Τι θόρυβο έχετε σπίτια σας;


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά κομπλέ εκτός από 5-6 αδέσποτα κοπρόσκυλα που γαυγίζουν που και που σπάνε λίγο μπάλες. Μίλησα με το δήμο να έρθει να τα μαζέψει αλλά τζίφος. Οι φιλόζωοι και το φιλοζωικό σωματείο, κλασσικά, κοιμούνται όρθιοι. 

Από γείτονες είμαι κομπλέ. Εξάλλου, στην οικοδομή μου (3όροφη) είμαστε όλοι συγγενείς οπότε καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας και λύνεται κατευθείαν η οποιαδήποτε παρεξήγηση όσον αφορά την φασαρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, adi32 said:

Πρέπει όμως να είσαι σφραγισμένος μέρα νύχτα και με αιρκοντισιον το καλοκαίρι φθινόπωρο και το χειμώνα πάλι χωρίς να μπορείς να αφήσεις λίγο ανοικτά 

Ε τι περιμένεις τότε? Να έχεις ανοιχτά παράθυρα και να μην ακούς τέτοιους θορύβους? Μέχρι και σε Εκάλη/Κεφαλάρι/Πολιτεία/Καστρί/κτλπ περνάνε οχήματα που κάνουν θόρυβο...

12 minutes ago, green gordon said:

Ναι αλλά μιλάμε για πολλά πολλά χιλιάρικα.

Τότε θα κάνουμε υποχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπιασα ένα lovebird που ήρθε στο μπαλκόνι, στην αρχή δεν έβγαζε κιχ, τώρα ακόμα και χειμωνιάτικα μετά τις 23:59 βγάζει όχι φωνές, ΚΡΑΥΓΕΣ, λες και το πιάνει τρέλα, το συνήθισα... επειδή το έχω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ε τι περιμένεις τότε? Να έχεις ανοιχτά παράθυρα και να μην ακούς τέτοιους θορύβους? Μέχρι και σε Εκάλη/Κεφαλάρι/Πολιτεία/Καστρί/κτλπ περνάνε οχήματα που κάνουν θόρυβο...

Τότε θα κάνουμε υποχωρήσεις.

Οι υποχωρήσεις έχουν και όρια. Υποχώρηση είναι η δική μου που ανέχομαι να ακούω γκαρίδες όλη μερα, υποχώρηση όμως είναι και του άλλου να σταματάει τις μεσημεριανές και βραδινές ώρες. Και όχι, δεν έχει να κάνει με τον ύπνο, αλλά με το δικαίωμα στην γαλήνη μέσα στο ίδιο μας το σπίτι.

Το γεγονός ότι πολλοί από εμας που αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις φοβόμαστε ίσως να μιλήσουμε, γιατί θα γίνουμε "κακοί" έχει δώσει αέρα στον καθένα να χει 4 σκυλια να γαυγίζουν μέρα μεσημέρι, στα τηλέφωνα να χτυπάνε όλη τη μερα και να μιλάνε λες και είναι σε λαική και λοιπές δραστηριότητες. Η αποψη μου είναι αλληλοκατανόηση και αλληλουποχωρήσεις, όχι απλά κατανόηση και υποχωρήσεις.

Και αστυνομια,δικηγοροι κλπ μόνο ως τελευταίο ύστατο μέτρο, γιατι και αυτά δημιουργούν εκνευρισμό ακόμα και σε αυτόν που πλήττεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ενοχλητικό ένα σκυλί στην αυλή του διπλανού σπιτιού, αλλά οκ είμαστε δεύτερο όροφο εμείς. Το καλό είναι ότι δεν έχουμε διπλανά σπίτια να "ακουμπάνε", μόνο ισόγεια. Και το δεύτερο καλό είναι ότι είμαστε σε δικό μας σπίτι χωρίς ενοίκους πάνω κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, kitharas said:

Οι υποχωρήσεις έχουν και όρια.

Το σχόλιό μου ήταν για την περίπτωση μονοκατοικιών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το σχόλιό μου ήταν για την περίπτωση μονοκατοικιών. :)

Κατανοητό, δε θέλω να το εκλάβεις πάντως ως προσωπική επίθεση. Περισσότερο είναι ως "απεγνωσμένη απάντηση", σε καμία περίπτωση προσωπική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kitharas είπε

Ζηλευω αυτη τη νεκρική σιγή. Θα με ενδιέφερε να μάθω πως θα διαχειριζόσασταν την κατάσταση με τις θορυβώδεις γειτόνισσες. Γιατι έχω την αισθηση οτι οταν ο αλλος εχει μαθει να φωναζει στα τηλεφωνα δυσκολα καταλαβαινει να κανει ησυχία. Και επισης μου κανει εντυπωσει πως τόσο καιρό κανενας δεν εχει ενοχληθεί, λες και φοβούνται κατι αν μιλήσουν.

Θα εκανα τοσο πολυ θορυβο που δεν θα ακουγαν ουτε τον ευατο τους οταν θα μιλανε.

Γενικοτερα αν δεν καταλαβαινουν θα το φτασω στα ακρα επι 100 με κομπρεσερ και τρακτερ ακομα να σηκωθει η μιση πολυ στο ποδι ειδικα αν το κανουν επιτηδες.

Οποια ωρα ειναι η κοινη ησυχια δικη τους θα τους διαλυσω τελειως δεν νιωθω τιποτα και δεν υπολογιζω τιποτα αν κανουν επιτηδες η οχι φασαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλυτερη λυση ,αμα υπαρτχουν φραγκα,ειναι αγορα οικιας πριν καν ξεκινησει και απλα να ριξεις χιλιαρικα να φτιαξεις σουπερ μεσα και εξω μονωση.

Εμεις εχουμε καποιν-οια ,δεν εχει εντοπιστει ακομη, που μπορει στις 3 το βραδυ να αρχισει να καρφωνει για 2-3 λεπτα και να μετα σταματαει.Το θεμα ειναι οτι σε ξυπναει.Οι διπλα σερνουν τις καρεκλες ασταματητα,ο αλλος κοπανει πορτα ασφαλειας και νομιζεις θα πεσει ολος ο τοιχος.

Για σκυλια δεν μιλαω .Ολες οι ρατσες !!! γαβγιζουν οποιαδηποτε ωρα

Ξεχασα τους αποπανω που τα παιδια ειναι 18 και 17 ετων και ακομα παιζουν κυνηγητο μεσα στο σπιτι

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, kitharas said:

Κατανοητό, δε θέλω να το εκλάβεις πάντως ως προσωπική επίθεση. Περισσότερο είναι ως "απεγνωσμένη απάντηση", σε καμία περίπτωση προσωπική :)

Κατανοητό και λογικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cumulus είπε

Η καλυτερη λυση ,αμα υπαρτχουν φραγκα,ειναι αγορα οικιας πριν καν ξεκινησει και απλα να ριξεις χιλιαρικα να φτιαξεις σουπερ μεσα και εξω μονωση.

Εμεις εχουμε καποιν-οια ,δεν εχει εντοπιστει ακομη, που μπορει στις 3 το βραδυ να αρχισει να καρφωνει για 2-3 λεπτα και να μετα σταματαει.Το θεμα ειναι οτι σε ξυπναει.Οι διπλα σερνουν τις καρεκλες ασταματητα,ο αλλος κοπανει πορτα ασφαλειας και νομιζεις θα πεσει ολος ο τοιχος.

Για σκυλια δεν μιλαω .Ολες οι ρατσες !!! γαβγιζουν οποιαδηποτε ωρα

Ξεχασα τους αποπανω που τα παιδια ειναι 18 και 17 ετων και ακομα παιζουν κυνηγητο μεσα στο σπιτι

Τι φάση αυτή με τις πόρτες ασφαλείας; Γιατί τις κοπανάνε; Εδω ενοχλούμαι εγω αν κοπανήσω τη πόρτα μου! 😛

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα εκανα τοσο πολυ θορυβο που δεν θα ακουγαν ουτε τον ευατο τους οταν θα μιλανε.

Γενικοτερα αν δεν καταλαβαινουν θα το φτασω στα ακρα επι 100 με κομπρεσερ και τρακτερ ακομα να σηκωθει η μιση πολυ στο ποδι ειδικα αν το κανουν επιτηδες.

Οποια ωρα ειναι η κοινη ησυχια δικη τους θα τους διαλυσω τελειως δεν νιωθω τιποτα και δεν υπολογιζω τιποτα αν κανουν επιτηδες η οχι φασαρια.

Τα αντίποινα μόνο αντίποινα φέρνουν, και δυστυχώς από αυτούς που δε καταλαβαίνουν μόνο φασαρίες θα χεις και εκρυθμες καταστάσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5x5 που παίζει συχνά μέχρι τη μία μετά τα μεσάνυχτα. Και με διαιτητή !

Δεν υπάρχει ησυχία στην Ελλάδα.

Δεν το έχουμε καθόλου.

Αν αλλάξεις σπίτι επειδή κάτι σε ενοχλεί από συμπεριφορά άλλων, το πιθανότερο είναι να βρεθούν διαφορετικά ζητήματα στο νέο σπίτι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμμια φορα οι γειτονες , τα παιδια τους δηλαδη, κανουν pool party και βαζουν ''δυνατα'' (τριχες ) την μουσικη.Moυ ερχεται καμμια φορα να βγω και να πω , πιο δυνατα η μουσικη και οι φωνες ρε , νεα παιδια, ψυχη δεν εχετε μεσα σας ? Και τελωσπαντων ειναι αυτο σοβαρο μουσικο προγραμμα  ? :D

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, majnun είπε

5x5 που παίζει συχνά μέχρι τη μία μετά τα μεσάνυχτα. Και με διαιτητή !

Δεν υπάρχει ησυχία στην Ελλάδα.

Δεν το έχουμε καθόλου.

Αν αλλάξεις σπίτι επειδή κάτι σε ενοχλεί από συμπεριφορά άλλων, το πιθανότερο είναι να βρεθούν διαφορετικά ζητήματα στο νέο σπίτι.

Πόσο δίκιο έχεις γιαυτο! Οι αλλαγες σπιτιών δεν ειναι λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι γενικά υπάρχει γαϊδουριά. Ο καθένας κοιτάει μόνο τον εαυτό του. Κανείς δε σκέφτεται αν ενοχλεί ο σκύλος του το παιδί του ή τηλεόραση του, αν θα σταματήσει στη μέση του δρόμου, αν θα παρκάρει στην είσοδο σου, αν θα σου κλέψει τη σειρά, αν θα καπνίσει εκεί που τρως κλπ. 

Αν αδιαφορούμε συνέχεια και δεν εφαρμόζονται οι νόμοι όλο και χειρότερα θα πήγαινουμε 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...