Προς το περιεχόμενο

Τι θόρυβο έχετε σπίτια σας;


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Το θέμα είναι ότι γενικά υπάρχει γαϊδουριά. Ο καθένας κοιτάει μόνο τον εαυτό του. Κανείς δε σκέφτεται αν ενοχλεί ο σκύλος του το παιδί του ή τηλεόραση του, αν θα σταματήσει στη μέση του δρόμου, αν θα παρκάρει στην είσοδο σου, αν θα σου κλέψει τη σειρά, αν θα καπνίσει εκεί που τρως κλπ. 

Αν αδιαφορούμε συνέχεια και δεν εφαρμόζονται οι νόμοι όλο και χειρότερα θα πήγαινουμε 

Σίγουρα, κανενας σεβασμός και πουθενά. Όλοι έχουν δικαιώματα, κανένας υποχρεώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο προηγουμενο σπιτι που εμενα (Manchester) οι τοιχοι ηταν σαν νοβοπαν, οτι γινοταν εξω απο το δωματιο σου , πανω , διπλα κτλ ακουγοταν λες και γινεται ακριβως διπλα σου. Το λοιπον απο τους 5 που ζουσαμε εκει οι 3 ειμασταν ανθρωποι που σεβομασταν ο ενας τον αλλο (διαφορετικης εθνικοτητας) και ειχαμε και 2 Αγγλους , εναν 33αρη τον Πολ και μια 25αρα την Λουσι. Ο Πολ καθε φορα που εκανε μπανιο τον ακουγαν ολοι να τραγουδαει , η πρωτη φορα ηταν τρομακτικη γιατι νομιζαμε οτι καποιος δεχεται επιθεση και ουρλιαζει για βοηθεια... τελικα ηταν τραγουδι. Ευτυχως γινοταν μεσημερο/απογευμα αυτο οταν γυριζε απο τη δουλεια.

Η αλλη ομως γυριζε σπιτι το βραδυ κατα τις 11-12 την ωρα δηλαδη που οι περισσοτεροι πεφταμε για υπνο , και το δωματιο της ηταν ακριβως πανω απο το δικο μου... περαν οτι ακουγονται ολα τα βηματα που εκανε λες και ηταν ελεφαντας , αρχιζε λογικα να κανει γυμναστικη στο δωματιο και ακουγα για κανα μισαωρο τετοιο γκαπα γκουπα που νομζα οτι γινεται πολεμος. 1-2-3-4 της ετριξα λιγο τα δοντια και σταματησε να ερχεται σπιτι για καμια εβδομαδα. Μετα αρχισε να ερχεται αργα να καθεται στο αμαξι εξω απο το σπιτι παιζοντας μουσικη στο φουλ και να μας κανει τα νευρα ολων τσαταλια , εφαγε ξεσκισμα και μετα αρχισε να ερχεται κανα δυο μερες την εβδομαδα μονο για να κοιμαται το βραδυ. Οι ωραιοτεροι 6 μηνες της ζωης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχω κανεναν ιδιαιτερο θορυβο πλην κατι ξεκαρφωτες φωνες σε ασχετα διαστηματα αλλα δεν με ενοχλουν.

Αυτο ομως που μου ταραζει τα νευρα και δεν μπορω να πω και τιποτα στον υπαιτιο ειναι το εξης. Απεναντι ακριβως εχει ενα υπογειο παρκινγκ πολυκατοικιας. Ενας απο τους ενοικους εχει μια μηχανη. Ε λοιπον αυτη η ρημαδα η μηχανη οταν την βαζει μπρος κανει εναν τρομερο θορυβο ο οποιος ναι μεν δεν ειναι εντονος, αλλα για καποιον λογο, μαλλον λογω θεσης του σπιτιου, τρεμει ολο το δωματιο, συντονιζεται με τα τυμπανα μου και με κανει να θελω να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο. Οταν ειναι κλειστα τα τζαμια δεν εχω τετοιο θεμα, αλλα οταν ειναι ανοιχτα ειμαι να με κλαινε οι ρεγγες.

Αυτο γινεται δυο φορες την ημερα, ΕΥΤΥΧΩΣ οχι σε περιεργες ωρες που κοιμαμαι κλπ και ευτυχως διαρκει κανενα λεπτο περιπου μεχρι να ζεσταθει ή μεχρι να την παρκαρει. Αλλα και παλι, τι να του πεις του τυπου, δεν στεκει και δεν μπορει να κανει και κατι δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το θέμα είναι ότι γενικά υπάρχει γαϊδουριά. Ο καθένας κοιτάει μόνο τον εαυτό του. Κανείς δε σκέφτεται αν ενοχλεί ο σκύλος του το παιδί του ή τηλεόραση του, αν θα σταματήσει στη μέση του δρόμου, αν θα παρκάρει στην είσοδο σου, αν θα σου κλέψει τη σειρά, αν θα καπνίσει εκεί που τρως κλπ. 

Αν αδιαφορούμε συνέχεια και δεν εφαρμόζονται οι νόμοι όλο και χειρότερα θα πήγαινουμε 

Το ωραιο δε ειναι οτι αν καποια στιγμη κατα τυχη εφαρμοστει ο νομος ,αυτος που εχει κανει την παραβαση το θεωρει αδιανοητο .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Nikosmile είπε

Γιατί να κάνει στο ρελαντί τέτοιο θόρυβο, μήπως κάτι τρέχει με την εξάτμιση;

Δεν ξερω, δεν εχω ιδεα. Παντως δεν ειναι εντονος και οξυς θορυβος, ειναι υποκωφος, δεν μου δινει την αισθηση πως κατι δεν παει καλα, αλλα απλου συντονισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το ωραιο δε ειναι οτι αν καποια στιγμη κατα τυχη εφαρμοστει ο νομος ,αυτος που εχει κανει την παραβαση το θεωρει αδιανοητο .

Δε νομιζω να εφαρμοστέι και ποτέ...

8 λεπτά πριν, stormrain είπε

Δεν ξερω, δεν εχω ιδεα. Παντως δεν ειναι εντονος και οξυς θορυβος, ειναι υποκωφος, δεν μου δινει την αισθηση πως κατι δεν παει καλα, αλλα απλου συντονισμου.

Εμένα για συντονισμό μου κάνει. Δε μπορείς να του πεις τίποτα, όμως δε μπορείς και να τρελλαίνεσαι. Θα πρότεινα να το συζητούσες μαζί του γιατί οντως μπορεί να είναι πρόβλημα της μηχανής και να μην το χει πάρει χαμπάρι ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kitharas είπε

Δυστυχώς όχι, 60αρες κουτσομπολες της γειτονιας που επειδη εχουν δωρεαν λεπτα ομιλίας τα εκμεταλλευονται με τη γειτονισσα λιγα στενα παρακατω.

Δεν έχουν κόρες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex2020 είπε

Δεν έχουν κόρες; 

Δεν εχω δει καμιά κόρη. Αγριοφωναρες εχουν, και μάλιστα πολλές! Αυτές τις εκνευριστικές που σου τρυπάνε τα τύμπανα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kitharas είπε

Ζηλευω αυτη τη νεκρική σιγή. Θα με ενδιέφερε να μάθω πως θα διαχειριζόσασταν την κατάσταση με τις θορυβώδεις γειτόνισσες. Γιατι έχω την αισθηση οτι οταν ο αλλος εχει μαθει να φωναζει στα τηλεφωνα δυσκολα καταλαβαινει να κανει ησυχία. Και επισης μου κανει εντυπωσει πως τόσο καιρό κανενας δεν εχει ενοχληθεί, λες και φοβούνται κατι αν μιλήσουν.

Στο ίντερνετ δες τις ώρες κοινής ησυχίας για χειμερινη περίοδο. Αν βγει η άλλη και φωνάζει στο μπαλκόνι άκυρη ώρα βγες και εσύ και πες της θεία είναι ώρα κοινής ησυχίας. Τώρα για τους χούλιγκαν δεν υπάρχει μάλλον λύση. Γενικά αν νοικιάζεις το σπίτι βρες και πηγαίνε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, soter79 είπε

Στο ίντερνετ δες τις ώρες κοινής ησυχίας για χειμερινη περίοδο. Αν βγει η άλλη και φωνάζει στο μπαλκόνι άκυρη ώρα βγες και εσύ και πες της θεία είναι ώρα κοινής ησυχίας. Τώρα για τους χούλιγκαν δεν υπάρχει μάλλον λύση. Γενικά αν νοικιάζεις το σπίτι βρες και πηγαίνε αλλού.

Το βρες και πηγαινε αλλου είναι μεγάλη κουβέντα. Όσοι ψάχνουν για σπίτια ξέρουν τι περνάνε αυτή τη περίοδο με τα ενοίκια φωτιά. Και μια μετακόμιση δεν είναι εύκολη υπόθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονεμένο θέμα στην Αθήνα.

Αγαπητοί και μονοκατοικία να έχετε, το ζώον που μένει παραδίπλα και έχει 2 σκυλιά στην αυλή/μπαλκόνι δεν το γλυτώνετε. Εκτός αν μιλάτε για έπαυλη με 10 στρέμματα κήπο.

Επίσης στους θορύβους συμπεριλαμβάνω:

- Κάθε λογής κάγκουρες που γκαζώνουν ή κυκλοφορούν με κομμένες εξατμίσεις

- Κάθε λογής καψουρεμένους που κυκλοφορούν με τέρμα τη μουσική (άθλια επί το πλείστον)

- Παλαβωμένους γείτονες που τσακώνονται μεταξύ τους οποιαδήποτε στιγμή

- Συναγερμούς που κάποια ζώα αφήνουν να χτυπάνε χωρίς έλεος (ΙΧ και μαγαζιά)

Γενικώς δράμα...

Με διπλά παράθυρα, κλειστά τα βράδια με AC γιατί αλλιώς δύσκολα κοιμάσαι.

Με συνεχείς παρατηρήσεις στα ζώα με τα σκυλιά.

Γενικώς το επίπεδο του Έλληνα φαίνεται στο πόσο θόρυβο κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει ο παλιός καιρός, που οι ώρες κοινής ησυχίας ήταν ιερές.
Θυμάμαι και "διαφήμιση" στην τηλεόραση με στόχο να σέβονται όλοι τις ώρες κοινής ησυχίας, ειδικά τη νύχτα, που τελείωνε "Τους ξύπνησες όλους. Γιατί;"

Αλλά και φάση, δεκαετία '80, στον ακάλυπτο ανάμεσα σε δύο πολυκατοικίες.
Στη μία έμεναν μια παρέα νεαρών αστυνομικών, που είχαν συνέχεια δυνατά την τηλεόραση, επειδή κάθονταν στο μπαλκόνι.
Βγαίνει μια μέρα ο παππούς από την απέναντι και τους λέει "Παιδιά, ευχαριστώ, έχω κι εγώ τηλεόραση, δεν χρειάζεται να την έχετε δυνατά"!
Και δεν ξανακούστηκε ούτε η τηλεόραση, ούτε οι φωνές και τα γέλια όταν κάθονταν στο μπαλκόνι μέχρι αργά!

Σήμερα αν βγεις να διαμαρτυρηθείς για την ώρα κοινής ησυχίας θα σε κοιτάξουν σαν ούφο και θα σου την πουν, είτε πρόκειται για μουσική, είτε για παιδιά, είτε για σκυλιά, είτε για μαστορέματα κ.λπ.

7 λεπτά πριν, tasanton είπε

Πονεμένο θέμα στην Αθήνα.

Αγαπητοί και μονοκατοικία να έχετε, το ζώον που μένει παραδίπλα και έχει 2 σκυλιά στην αυλή/μπαλκόνι δεν το γλυτώνετε. Εκτός αν μιλάτε για έπαυλη με 10 στρέμματα κήπο.

 

Πονομένο θέμα και στην ερημιά του Θεού.

Έχουμε σπίτι με 10 στρέμματα, αλλά τα σκυλιά του γείτονα τα ακούμε 24 ώρες το 24ωρο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex2020 είπε

Άρα έχεις  5 μήνες συνεχόμενης ησυχία plus τα Σ. Κ. 

2μιση μήνες. ειναι ιδιωτικο που κάνει συνεχως εκδηλώσεις με ηχεια και με πολλα παιδια. Για να καταλάβεις, εχω διπλα σκυλο που γαυγιζει συνεχως (δεν με πειραζει πολύ), εχω μπροστα διπλο δρομο μεγάλο που περνάνε οτι καγκουρες μπορεις να φανταστείς (δυτικά προάστια ειναι, ο παντελίδης εδω ειναι κλασσική μουσική)  και  παρασκευή λαική μπροστα στην πορτα μου. Ε λοιπον, κάθε φορά που κάποιος μπαινει μέσα και πετυχαινει διάλλειμα του σχολείου, μένει αφωνος, κοιτάει απο το παράθυρο για 1-2 λεπτά και μετα λεει: πες μου οτι κοιμάσαι εδω... Ειναι τοσο δυνατη η φασαρία που δεν μπορείς να μιλήσεις αν δεν φωνάζεις. Βεβαια το εχω συνηθίσει τοσα χρόνια αλλα μερικες φορες οι τσιρίδες σπανε τυμπανα.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...