Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με TP-LINK Archer C7 v2


zan.kostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ! Εδω και καμποσο καιρο εχω αγορασει το TP-LINK Archer C7 v2

https://www.skroutz.gr/s/10774755/TP-LINK-Archer-C7-v2.html

Ομως το παραπανω ρουτερ δεν διαθετετει θυρα για να συνδεσω το καλωδιο του τηλεφωνου αλλα μονο ethernet και συνεπως δεν μπορω να το χρησιμοποιησω. Καμια προταση?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο, όπως και όλη η σειρά C, είναι σκέτο ασύρματο router. Εσύ προφανώς θέλεις ένα modem/router (DSL router) οπότε κοιτάς για την σειρά VR.

Μπορείς βέβαια να το βάλεις πίσω από άλλο modem, το οποίο θα κάνει τον συγχρονισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Εχεις καποια καλη οικονομικη λυση να μου προτεινεις ? Τωρα εχω το απλο που δινει η vodafone στην συνδεση της. Αν με το μοντεμ συνδεσω και το ρουτερ θα παρατηρησω καποια διαφορα στην ταχυτητα?

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια ταχύτητα αναφέρεσαι; Του συγχρονισμού ή στο διαδίκτυο (είναι διαφορετικά αυτά τα 2); Ενσύρματα ή ασύρματα;

Μπορείς να δώσεις τα στοιχεία του συγχρονισμού που δείχνει το modem/router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταχυτητα στο διαδικτυο . Αυτην δηλαδη που θα ερχετε στο λαπτοπ και στις αλλες συσκευες. Τι εννοεις στοιχεια συγχρονισμου και που μπορω να τα βρω . To ρουτερ που εχω τωρα ειναι το εργοστασιακο της vodafone ( zte zxhn h108n )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία συγχρονισμού φαίνονται στο Status > Network Interface > ADSL. Ανάλογα τον συγχρονισμό εξαρτάται και η ταχύτητα που θα έχουμε στο διαδίκτυο.

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς και με τι σύνδεση; Ενσύρματα ή ασύρματα;

Πληροφοριακά το συγκεκριμένο ΖΤΕ μπορεί να μπει σε Bridge Mode (σχετικό θέμα εδώ), ώστε να δουλεύει μόνο ως modem κάνοντας συγχρονισμό και όλα τα υπόλοιπα να τα αναλάβει το Archer C7 που θα παίζει ως κύριο και μοναδικό router στο εσωτερικό σου δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καποιο προβλημα. Συνδεομαι σε ολες τις συσκευες ασυρματα. Απλα αναρωτιεμαι αν χρησιμοποιοντας το zte σε bridge mode και το archer c7 σαν ρουτερ αν θα παρατηρησω καποια διαφορα στην ταχυτητα μου . Η συνδεση μου ειναι vodafone 24ρα. Παραθετω τα στοιχεια συγχρονισμου

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zan.kostas είπε

Δεν εχω καποιο προβλημα. Συνδεομαι σε ολες τις συσκευες ασυρματα. Απλα αναρωτιεμαι αν χρησιμοποιοντας το zte σε bridge mode και το archer c7 σαν ρουτερ αν θα παρατηρησω καποια διαφορα στην ταχυτητα μου . Η συνδεση μου ειναι vodafone 24ρα. Παραθετω τα στοιχεια συγχρονισμου

Σύμφωνα με τα στοιχεία κανονικά έπρεπε να πιάνεις περίπου στα 14-16Mbps. Είσαι πολύ χαμηλά και πιθανόν έχει θέμα η καλωδίωση (εσωτερική ή εξωτερική). Το έχεις δώσει ποτέ ως βλάβη και να κάνουν έλεγχο της γραμμής;

Η ταχύτητα στο διαδίκτυο εξαρτάται πρωτίστως από την ταχύτητα συγχρονισμού. Εσύ τώρα έχεις συγχρονισμό 5,5Mbps άρα η πραγματική ταχύτητα πρέπει να είναι 4,6Mbps (ενσύρματη σύνδεση).

1 ώρα πριν, 2MikronS είπε

Καλα δες πρωτα αν μπαινει σε bridge mode........

Με τα στοιχεία του χρήστη root μπαίνει, καθώς εμφανίζεται η αντίστοιχη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...