Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι να καταγράψουμε και τα κατεξοχήν αντικείμενα και ειδικότητες, που έχουν σε μεγαλύτερο ποσοστό δυνατότητα εργασίας σε ένα τέτοιο μοντέλο εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε έχει σχέση με πληροφορία και επικοινωνία γιατί αυτό επιτρέπει το hardware ενός υπολογιστή.

1. Συμβουλευτική/mentoring/coaching/διδασκαλία σε οτιδήποτε

2. Writing/Editing (κείμενο, συγγραφή βιβλίων, συγγραφή άρθρων,μετάφραση)

3. Γραφιστική/σχέδιο/animation/video editing/φωτογραφεία/μουσική

4. Προγραμματισμό 

5. Εισαγωγή & εμπόριο ψηφιακών/φυσικών προϊόντων (το τελευταίο ίσως απαιτεί λίγες μη διαδικτυακές διαδικασίες αν και όχι πάντα)

6. Marketing/διαφήμιση/πωλήσεις

7. Customer Support/virtual assistance/transcription/γραμματειακή υποστήριξη 

8. Υπηρεσίες gaming κυρίως boosting

9. Τζόγος/πόκερ/χρηματιστήριο.... αυτά μην τα κάνεις, δεν είναι δουλειές

Προφανώς δεν μπορούν όλοι να αξιοποιήσουν αυτό το εργαλείο που ονομάζεται διαδίκτυο και ακόμη και για όσους μπορούν δεν είναι όλοι τους ίσοι, ωστόσο δεν υπάρχει κλάδος προϊόντος/υπηρεσίας που να μη μπορείς να παράγεις πληροφορία/επικοινωνία που να πωλείται.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

To ευρύτερο αντικείμενο του IT, έχει αρκετά υπό-αντικείμενα που έχουν μεγαλύτερη τάση να εκτελεσθούν remotely.

Από τα παραπάνω 'όλα έχουν πολλά υπό-αντικείμενα που εκτελούνται από το διαδίκτυο σε μεγάλη ποσότητα. Όσο για το πιο είναι το πιο κυρίαρχο στο διαδίκτυο δεν θα έβαζα το ΙΤ πρώτο, είναι δύσκολο να πούμε πιο είναι πρώτο και εξαρτάται από το προϊόν κυρίως, δε ξέρω αν υπάρχει επίσημος αριθμός κάπου, όλα τους αποτελούν κομβικό μέρος της διαφήμισης γιατί αυτό είναι το διαδίκτυο κυρίως διαφήμιση, αυτή είναι η καλύτερη πληροφορία που πωλείται. Το ΙΤ Θα έλεγα απλά ότι είναι αυτό με το μεγαλύτερο βάθος ίσως και λόγο αυτού δημιουργεί μεγάλη ζήτηση σε εξειδικευμένους που πληρώνονται καλά γιατί ακριβώς είναι δυσεύρετοι. Οι υπόλοιποι πρέπει να είναι εξαιρετικά skilled για να φτάσουν ένα καλό πόσο μέσω μισθωτής εργασίας διαδικτυακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

"What Most Remote Companies Don’t Tell You About Remote Work"

https://doist.com/blog/mental-health-and-remote-work/

Έχουν λογική και είναι αλήθεια αυτά που λέει το άρθρο και αποδεικνύονται και με έρευνες τις οποίες αναφέρει. Σε κάποιο σημείο όμως ένιωσα ότι δραματοποιεί λίγο την κατάσταση και δεν διαχωρίζει την διαφορετικότητα των ανθρώπων. Κάποιοι το αντέχουν και λειτουργούν σωστά ενώ κάποιοι άλλοι όχι. 

Έχω φίλο που δούλευε remote ως προγραμματιστής και το σταμάτησε λόγω της απομόνωσης. Δυστυχώς όμως δεν είχε γενικά φίλους ώστε να αντισταθμίσει το κλείσιμο στο σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, skiabox είπε

Πώς και δεν κάνει κανείς remote worker φορολογική μετανάστευση; 

Δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω είναι κάτι ανέφικτο ή εξαιρετικά πολύπλοκο, θες νομίζω πολλά αποδεικτικά ότι ζεις στη ξένη χώρα και πρέπει να κάνει πολλές διαδικασίες και η εταιρία για την οποία δουλεύεις. Το να κάνεις έδρα έξω μόνος σου είναι σαν να κάνεις offshore, δε νομίζω ότι είναι κάτι απλό. Καλό είναι να μας πει κάποιος που το έχει κάνει.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαίρεση παράνομες δραστηριότητες - που υπάρχουν - είναι πρακτικά αδύνατο να ζεις στην Ελλάδα, να δουλεύεις σε εταιρεία του εξωτερικού εξ' αποστάσεως και να δηλώνεις κάτοικος εξωτερικού, ώστε να φορολογηθείς με άλλον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γνωστο που δουλευει για εταιρεια στο Λονδινο και μενει Ελλαδα. Ειναι στην ασφαλεια δικτυων αυτος και για Αγγλια τουλαχιστον πρεπει να εχεις δηλωμενη κατοικια εκει. Φυσικα υπαρχει η δυνατοτητα να δηλωσεις την κατοικια ενος συγγενη κτλ. Γενικα η απομακρυσμενη εργασια ειναι το μελλον. Για τους προγραμματιστες υπαρχει αυτο εδω και χρονια και αρχιζει και αυξανεται και σε αλλους τομεις οπως Infrastructure που ειμαι εγς κτλ.Φυσικα αυτος πρεπει 1 βδομαδα τον μηνα να πηγαινει Λονδινο αλλα ειναι οπως την παλευει ο καθενας. Ειναι καλο κατ'εμε να δουλευεις απο το σπιτι γιατι δεν εχεις commuting που κοστιζει γενικα και φυσικα βολευει γιατι παιζει σε παρα πολλες εταιρειες το flexible ωραριο και κανεις το προγραμμα σου. Φυσικα καλο ειναι να ερχεσαι και σε καποια επαφη με τους συναδελφους απο κοντα για να σε γνωρισουν και γενικα να εχουν μια εικονα σου. Κατι τελευταιο αν μπορεσεις γενικα να μην φορολογεισαι απο Ελλαδα, τοτε εχεις κανει το καλυτερο δυνατο γιατι ρουφανε το αιμα σου με φορολογιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pakmanis είπε

Εχω γνωστο που δουλευει για εταιρεια στο Λονδινο και μενει Ελλαδα. Ειναι στην ασφαλεια δικτυων αυτος και για Αγγλια τουλαχιστον πρεπει να εχεις δηλωμενη κατοικια εκει. Φυσικα υπαρχει η δυνατοτητα να δηλωσεις την κατοικια ενος συγγενη κτλ. Γενικα η απομακρυσμενη εργασια ειναι το μελλον. Για τους προγραμματιστες υπαρχει αυτο εδω και χρονια και αρχιζει και αυξανεται και σε αλλους τομεις οπως Infrastructure που ειμαι εγς κτλ.Φυσικα αυτος πρεπει 1 βδομαδα τον μηνα να πηγαινει Λονδινο αλλα ειναι οπως την παλευει ο καθενας. Ειναι καλο κατ'εμε να δουλευεις απο το σπιτι γιατι δεν εχεις commuting που κοστιζει γενικα και φυσικα βολευει γιατι παιζει σε παρα πολλες εταιρειες το flexible ωραριο και κανεις το προγραμμα σου. Φυσικα καλο ειναι να ερχεσαι και σε καποια επαφη με τους συναδελφους απο κοντα για να σε γνωρισουν και γενικα να εχουν μια εικονα σου. Κατι τελευταιο αν μπορεσεις γενικα να μην φορολογεισαι απο Ελλαδα, τοτε εχεις κανει το καλυτερο δυνατο γιατι ρουφανε το αιμα σου με φορολογιες.

Ανάλογα πόσο κοστίζει να στηρίξεις κάτι τέτοιο, δε νομίζω ότι είναι τσάμπα. Ανάλογα το κόστος, η Ελληνική φορολόγηση μπορεί να είναι το μικρότερο κακό από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Με εξαίρεση παράνομες δραστηριότητες - που υπάρχουν - είναι πρακτικά αδύνατο να ζεις στην Ελλάδα, να δουλεύεις σε εταιρεία του εξωτερικού εξ' αποστάσεως και να δηλώνεις κάτοικος εξωτερικού, ώστε να φορολογηθείς με άλλον τρόπο.

Εχω ένα γνωστό που έχει βγάλει μέχρι και Βουλγάρικη ταυτότητα.

Επίσης υπάρχει και το θέμα με το e-residency της Εσθονίας.

Δηλαδή όπως υπάρχουν κράτη που μισούν όσους δουλεύουν και παράγουν σε κανονικές δουλειές και θέλουν αν είναι δυνατόν να τους βάλουν και φυλακή για φανταστικά χρέη χρησιμοποιώντας την υπερφορολόγηση, έτσι υπάρχουν και κράτη που είναι έτοιμα να βοηθήσουν όποιον θέλει να παράγει υπεραξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον λογιστή που να έχει γνώση περί του θέματος να με κατατοπίσει μπας και βρω λύση επιτέλους ;  Ψάχνω κυρίως για remote θέσεις σε ευρωπαϊκές εταιρίες και σε συνέντευξη πρόσφατα(Αυστριακή εταιρία) η κοπέλα από το HR πρότεινε από μόνη της να κοιτάξω την περίπτωση να ανοίξω βιβλία στην Κύπρο μιας και έχει ακούσει ότι η Ελλάδα είναι τραγική στο θέμα φορολογίας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...