Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω ενδιαφέρομαι για remote εργασια, είμαι γραφίστρια και φωτογράφος, και έχω ξεκινήσει ήδη με κάποιες βασικές εξωτερικές συνεργασίες, λίγες μικρότερες και παράλληλα δουλεύω και ως μισθωτή. αυτό που θέλω να ρωτήσω, και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ, είναι το πού απευθύνεσαι βασικά για να βρείς τέτοιες θέσεις. θέλω να πω υπάρχει κάποια πλατφόρμα αντίστοιχη που να ΄έχει συγκεντρωμένες τις περιπτώσεις που αναζητούν απομακρυσμένο συνεργάτη σε ελλάδα ή εξωτερικό? εκτός απο τις 5-10% που θα βρείς στα κλασικά σαιτ αγγελιών εύρεσης εργασίας κυρίως για υπαλλήλους in house

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ocdesigner είπε

Κι εγω ενδιαφέρομαι για remote εργασια, είμαι γραφίστρια και φωτογράφος, και έχω ξεκινήσει ήδη με κάποιες βασικές εξωτερικές συνεργασίες, λίγες μικρότερες και παράλληλα δουλεύω και ως μισθωτή. αυτό που θέλω να ρωτήσω, και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ, είναι το πού απευθύνεσαι βασικά για να βρείς τέτοιες θέσεις. θέλω να πω υπάρχει κάποια πλατφόρμα αντίστοιχη που να ΄έχει συγκεντρωμένες τις περιπτώσεις που αναζητούν απομακρυσμένο συνεργάτη σε ελλάδα ή εξωτερικό? εκτός απο τις 5-10% που θα βρείς στα κλασικά σαιτ αγγελιών εύρεσης εργασίας κυρίως για υπαλλήλους in house

Με ένα τρόπο βρίσκεις δουλειά από το διαδίκτυο ή μη, πας στην ιστοσελίδα της επιχείρησης που θες να δουλέψεις και διαφημίζεσαι μέσω του τηλεφώνου ή του email της. Αυτές τις επιχειρήσεις και τις ιστοσελίδες τους, τις βρίσκεις είτε ψάχνοντας στο Google για τις top X εταιρίες του είδους πχ. top 10 graphic studio Greece  είτε ψάχνοντας με βάση τη περιοχή πχ. graphic design περιστέρι όπου εδώ πας για τη λίστα του Google Local. Οι υπόλοιποι τρόποι είναι αδύναμοι και δεν αξίζουν το χρόνο σου. Άμα τώρα έχεις δική σου ομάδα τότε αλλάζει το πράγμα αν και όχι πάρα πολύ, απλά εκεί ψάχνεις για επαγγελματίες/επιχειρήσεις και όχι studios/agencies.( δεν είμαι σίγουρος). Ίσως χρησιμοποιείς και Google ads.

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Upwork/fiver/linkedin ή social media communities(forums, discord, FB groups) γιατί και εκεί διαφημίζονται επιχειρήσεις που ψάχνουν αλλά μην ελπίζεις σε πολλά, δεν έχω βρει ούτε έναν που να μη το κάνει με το τρόπο που περιγράφω και μου φαίνεται λογικό και από προσωπική εμπειρία. Απλά λες στην εταιρία ότι θες να δουλέψεις από τον υπολογιστή και άμα το δεχτεί καλώς αν όχι βρίσκεις άλλη. Κυριολεκτικά οι περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν πολύ το Local για να βρίσκουν εταιρίες και να διαφημίζονται, κάποιες από αυτές δέχονται να δουλέψεις εξ αποστάσεως.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ, το έχω κάνει και αυτό που λες, απλα οι περισσότερες εταιρίες το έχουν σύστημα να εκφράζουν την άρνησή τους με το να μην απαντήσουν καν, είτε πας προσεγγίζοντάς τους εσύ, όπως είπες, είτε απαντώντας σε αγγελία που έχουν οι ίδιοι βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ocdesigner είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ, το έχω κάνει και αυτό που λες, απλα οι περισσότερες εταιρίες το έχουν σύστημα να εκφράζουν την άρνησή τους με το να μην απαντήσουν καν, είτε πας προσεγγίζοντάς τους εσύ, όπως είπες, είτε απαντώντας σε αγγελία που έχουν οι ίδιοι βάλει.

Δεν έχει 100% ποσοστό επιτυχίας, μάλιστα από τα νούμερα που γνωρίζω μπορεί να είναι και 1 στα 100 να σου βγει. Οι αγγελίες όσο και η διαφήμιση σε πλατφόρμες επαγγελματιών έχουν το ίδιο και μικρότερο ποσοστό από αυτό αλλά η διαφορά είναι ότι με το κυνηγάς εσύ αντί να περιμένεις μπορείς να βελτιώσεις τα ποσοστά σου με καλύτερη στόχευση αλλά και να ανεβάσεις πολύ τη προβολή σου γιατί προφανώς όταν κυνηγάς μπορείς να διαφημιστείς όσο θες ενώ το να περιμένεις μπορεί να μη βγάλει πουθενά αν δεν εμφανιστεί κανείς. Θα μπορούσες να βρεις άλλους επαγγελματίες με τους οποίους μπορείς να συνεργαστείς πέρα από επιχειρήσεις αλλά και εκεί μη περιμένεις πολλά. Για να βελτιώσεις τα ποσοστά σου τότε το μόνο που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις τις απαιτήσεις σου, μη πας για κορυφαίες εταιρίες αλλά για κάτι λιγότερο που θεωρείς ότι θα σε χρειάζεται περισσότερο. Καλύτερη στόχευση και επικοινώνια θέλει, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν περίεργα κόλπα ή κάτι τετιο για να τα καταφέρεις πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο, αυτό ακριβώς κάνω από την αρχή που ξεκίνησα, στοχεύω εκεί που ξέρω οτι έχω περισσότερες ικανότητες από όσες χρειάζονται, σε τίποτα παραπάνω

Παρολαυτά σ ευχαριστώ, θα λάβω υπόψιν τα όσα μου είπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, το freelancer kai freelancing τα γνωριζω και τα έχω δοκιμάσει χωρίς επιτυχία δυστυχώς, τα άλλα δυο όχι. Έχεις προσωπική εμπειρία από κάποιο απο αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω το πιο απλο για να ξεκινησει καποιος ειναι το VA (virtual assistant) ουσιαστικά είσαι γραμματέας εξ αποστάσεως. Εχω μπει σε πολλα group στο fb και reddit και κοιταω μηπως βρω κατι σε entry level. Μετα θα παω front end web και design αφου παρω τα skills.

18 ώρες πριν, Ocdesigner είπε

Κι εγω ενδιαφέρομαι για remote εργασια, είμαι γραφίστρια και φωτογράφος, και έχω ξεκινήσει ήδη με κάποιες βασικές εξωτερικές συνεργασίες, λίγες μικρότερες και παράλληλα δουλεύω και ως μισθωτή. αυτό που θέλω να ρωτήσω, και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ, είναι το πού απευθύνεσαι βασικά για να βρείς τέτοιες θέσεις. θέλω να πω υπάρχει κάποια πλατφόρμα αντίστοιχη που να ΄έχει συγκεντρωμένες τις περιπτώσεις που αναζητούν απομακρυσμένο συνεργάτη σε ελλάδα ή εξωτερικό? εκτός απο τις 5-10% που θα βρείς στα κλασικά σαιτ αγγελιών εύρεσης εργασίας κυρίως για υπαλλήλους in house

Σχετικα με τη φωτογραφια αν βγαζεις καλες φωτο που πιστευεις μπορεις να τις πουλησεις μπορεις να τις ανεβασεις εδω. https://submit.shutterstock.com/

για καποια εξτρα χρηματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 7:40 ΜΜ, aizensama24 είπε

Δεν έχει 100% ποσοστό επιτυχίας, μάλιστα από τα νούμερα που γνωρίζω μπορεί να είναι και 1 στα 100 να σου βγει. Οι αγγελίες όσο και η διαφήμιση σε πλατφόρμες επαγγελματιών έχουν το ίδιο και μικρότερο ποσοστό από αυτό αλλά η διαφορά είναι ότι με το κυνηγάς εσύ αντί να περιμένεις μπορείς να βελτιώσεις τα ποσοστά σου με καλύτερη στόχευση αλλά και να ανεβάσεις πολύ τη προβολή σου γιατί προφανώς όταν κυνηγάς μπορείς να διαφημιστείς όσο θες ενώ το να περιμένεις μπορεί να μη βγάλει πουθενά αν δεν εμφανιστεί κανείς. Θα μπορούσες να βρεις άλλους επαγγελματίες με τους οποίους μπορείς να συνεργαστείς πέρα από επιχειρήσεις αλλά και εκεί μη περιμένεις πολλά. Για να βελτιώσεις τα ποσοστά σου τότε το μόνο που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις τις απαιτήσεις σου, μη πας για κορυφαίες εταιρίες αλλά για κάτι λιγότερο που θεωρείς ότι θα σε χρειάζεται περισσότερο. Καλύτερη στόχευση και επικοινώνια θέλει, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν περίεργα κόλπα ή κάτι τετιο για να τα καταφέρεις πιο γρήγορα.

Ενδιαφέρουσα συζήτηση έχετε. Επειδή έχεις προφανώς εμπειρία και γνώσεις, κάτι συμβουλές θα ήθελα.

Θα ξεκινήσω και εγώ διαδικτυακά κάποιες εργασίες μάλλον ή τέλος πάντων το σκέφτομαι καθώς αν το θέλω με δέχονται και ήθελα σχετικά με τα του εισοδήματος να μάθω.
Καταρχάς να πω πως πρόκειται για μικροποσά, συμπληρωματικό εισόδημα. Τύπου 100-400 ευρώ το μήνα το πολύ. 

Είναι μία πλατφόρμα όπου άμα μπω θα αναλαμβάνω κάποια πράγματα να κάνω και θα πληρώνομαι είτε μέσω ΙΒΑΝ είτε μέσω PayPal. Η πλατφορμα εχει έδρα στο εξωτερικό. Τι μέθοδο αμοιβής λες να επιλέξω? Σκεφτόμουν ατομικό λογαριασμό PayPal (επαγγελματικό δεν νομιζω καθως δεν θαναι και τοσα πια τα ποσά) που ειναι και το προτεινόμενο αλλά να το συνδέσω με δύο τραπεζικούς λογαριασμους, εναν ελληνικο και έναν ξένο (έχω και σε άλλη χώρα απο διαμονή ως σχετικά πρόσφατα, γιαυτό). Λεω να τα κρατω κυριως εκει για ονλινε αγορές αλλά αμα βγαζω τιποτα μια φορα το μηνα τιποτα μετρητά ας τα μεταφερω στη τραπεζα αλλά στην ξένη. Για προς ελληνικη τραπεζα εχω επιφυλαξεις μην μου πουν τιποτα για προελευση, αδηλωτο εισοδημα και τετοια αυτη ή καμια Εφορία....ή μηπως μπα δεν παιζει

Επισης στα πλαισια καποιων εκπαιδευτικων υπηρεσιων με δεχονται και σε ενα Κεντρο που ειναι εδω στην Ελλαδα που εχει και αυτο μια καποια πλατφορμα. Τωρα μιλαμε για ελληνικη εταιρια οποτε αλλαζει το πραγμα. Και εκει μιλαμε για κατι λίγα εκατοστάρικα. Θεωρητικα θα επρεπε να εκανα εναρξη επαγγελματος με τεραστια φορολογικη επιβαρυνση ή να βρισκα γνωστό να εκδιδει τιμολογιο. Αλλα δεν αξιζει, μου προτειναν εναλλακτικη καθως ειναι συχνο προβλημα, να μου εκδιδουν αποδειξη δαπανης με μια καποια παρακρατηση υπερ ΕΦΚΑ προφανως ωστε να υπαρχει ενσημο, δεν θα θεωρουμαι μισθωτος παντως. Βεβαια απ την αλλη αυτο επιτρεπεται μονο αν εισαι ανεργος ή τελος παντων πουθενα μισθωτος ενώ σε λιγο καιρο μαλλον θαμαι σε καποια κανονικη δουλειά.....

Τωρα βεβαια υπαρχει και το άλλο που μου εχουν πει γνωστοί που κανουν: ατυπη συνεργασία, τους πληρωνουν μεν κρατωντας μια καποια παρακρατηση ωστοσο στο υψος του εφκα (δεν ξερω ακριβως γιατί) και ανωνυμη καταθεση αμοιβης στο λογαριασμο τους. Εφαρμοζεται συχνα απ οτι καταλαβα (ειδικα σε κατι κεντρα με φοιτητικες εργασιες κτλπ) και νομιζω ειναι το μονο βιωσιμο. 
 

Στις 10/11/2019 στις 8:11 ΜΜ, Ocdesigner είπε

Ευχαριστώ, το freelancer kai freelancing τα γνωριζω και τα έχω δοκιμάσει χωρίς επιτυχία δυστυχώς, τα άλλα δυο όχι. Έχεις προσωπική εμπειρία από κάποιο απο αυτά?

Αληθεια οσοι βρισκουν δουλειεως μεσω αυτων των σιτες, αυτα τα εισοδηματα, ακομα και μικρά, τα δηλωνουν καπου? Το λεω γιατι ειναι λιγο πολυπλοκη η Ελλαδα σαυτα. Η ολοι πληρωμη σε paypal και απλως δεν τα μεταφερουν στη τραπεζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Neoss είπε

Αληθεια οσοι βρισκουν δουλειεως μεσω αυτων των σιτες, αυτα τα εισοδηματα, ακομα και μικρά, τα δηλωνουν καπου? Το λεω γιατι ειναι λιγο πολυπλοκη η Ελλαδα σαυτα. Η ολοι πληρωμη σε paypal και απλως δεν τα μεταφερουν στη τραπεζα...

δεν τα δηλώνουν καπου, ειναι πολύ μικρά, δεν είναι σταθερά ανα μήνα, και μπαίνουν από paypal. Απ ότι καταλαβαίνω, είναι ακατόρθωτο να φτάσεις να κάνεις ποσά στο ύψος ακόμα και του βασικού απο εκεί. εχεις δοκιμασει σε κανενα απο αυτα? ποιό είναι το αντικείμενό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Neoss είπε

Ενδιαφέρουσα συζήτηση έχετε. Επειδή έχεις προφανώς εμπειρία και γνώσεις, κάτι συμβουλές θα ήθελα.

Θα ξεκινήσω και εγώ διαδικτυακά κάποιες εργασίες μάλλον ή τέλος πάντων το σκέφτομαι καθώς αν το θέλω με δέχονται και ήθελα σχετικά με τα του εισοδήματος να μάθω.
Καταρχάς να πω πως πρόκειται για μικροποσά, συμπληρωματικό εισόδημα. Τύπου 100-400 ευρώ το μήνα το πολύ. 

Είναι μία πλατφόρμα όπου άμα μπω θα αναλαμβάνω κάποια πράγματα να κάνω και θα πληρώνομαι είτε μέσω ΙΒΑΝ είτε μέσω PayPal. Η πλατφορμα εχει έδρα στο εξωτερικό. Τι μέθοδο αμοιβής λες να επιλέξω? Σκεφτόμουν ατομικό λογαριασμό PayPal (επαγγελματικό δεν νομιζω καθως δεν θαναι και τοσα πια τα ποσά) που ειναι και το προτεινόμενο αλλά να το συνδέσω με δύο τραπεζικούς λογαριασμους, εναν ελληνικο και έναν ξένο (έχω και σε άλλη χώρα απο διαμονή ως σχετικά πρόσφατα, γιαυτό). Λεω να τα κρατω κυριως εκει για ονλινε αγορές αλλά αμα βγαζω τιποτα μια φορα το μηνα τιποτα μετρητά ας τα μεταφερω στη τραπεζα αλλά στην ξένη. Για προς ελληνικη τραπεζα εχω επιφυλαξεις μην μου πουν τιποτα για προελευση, αδηλωτο εισοδημα και τετοια αυτη ή καμια Εφορία....ή μηπως μπα δεν παιζει

Επισης στα πλαισια καποιων εκπαιδευτικων υπηρεσιων με δεχονται και σε ενα Κεντρο που ειναι εδω στην Ελλαδα που εχει και αυτο μια καποια πλατφορμα. Τωρα μιλαμε για ελληνικη εταιρια οποτε αλλαζει το πραγμα. Και εκει μιλαμε για κατι λίγα εκατοστάρικα. Θεωρητικα θα επρεπε να εκανα εναρξη επαγγελματος με τεραστια φορολογικη επιβαρυνση ή να βρισκα γνωστό να εκδιδει τιμολογιο. Αλλα δεν αξιζει, μου προτειναν εναλλακτικη καθως ειναι συχνο προβλημα, να μου εκδιδουν αποδειξη δαπανης με μια καποια παρακρατηση υπερ ΕΦΚΑ προφανως ωστε να υπαρχει ενσημο, δεν θα θεωρουμαι μισθωτος παντως. Βεβαια απ την αλλη αυτο επιτρεπεται μονο αν εισαι ανεργος ή τελος παντων πουθενα μισθωτος ενώ σε λιγο καιρο μαλλον θαμαι σε καποια κανονικη δουλειά.....

Τωρα βεβαια υπαρχει και το άλλο που μου εχουν πει γνωστοί που κανουν: ατυπη συνεργασία, τους πληρωνουν μεν κρατωντας μια καποια παρακρατηση ωστοσο στο υψος του εφκα (δεν ξερω ακριβως γιατί) και ανωνυμη καταθεση αμοιβης στο λογαριασμο τους. Εφαρμοζεται συχνα απ οτι καταλαβα (ειδικα σε κατι κεντρα με φοιτητικες εργασιες κτλπ) και νομιζω ειναι το μονο βιωσιμο. 
 

Αληθεια οσοι βρισκουν δουλειεως μεσω αυτων των σιτες, αυτα τα εισοδηματα, ακομα και μικρά, τα δηλωνουν καπου? Το λεω γιατι ειναι λιγο πολυπλοκη η Ελλαδα σαυτα. Η ολοι πληρωμη σε paypal και απλως δεν τα μεταφερουν στη τραπεζα...

Υπάρχει νόμος που λέει ότι άμα βγάζεις έως 5000 το χρόνο τα οποία δεν αποδεικνίεται ότι είναι αποτέλεσμα επιχειρηματικής δραστηριότητας τότε δε φορολογούνται, αν βγάζεις τίποτα μικροποσά 300-400Ε το μήνα, πολύ αμφιβάλω αν θα σε ενοχλήσει κάποιος. Είναι και θέμα κοινής λογικής, ξέρουν ότι δεν έχουν κάτι να βγάλουν από εσένα, άνθρωποι και όχι ρομπότς εφαρμόζουν τους νόμους. Δεν ξέρω αν δουλεύει 100% και τι ρίσκο υπάρχει οπότε δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά στην αρχή όταν ακόμη έβγαζα πολύ μικρό εισόδημα το έκανα έτσι μιας και επι της ουσίας ήταν σαν να μην έχω επιχείρηση αλλά μία χομπιστική δραστηριότητα. Με πληρώνανε στο PayPal και τράβαγα κάποιο ποσό κάθε δύο μήνες στη τράπεζα. Τώρα έχω κανονικά ατομική επιχείρηση. Το πιο εύκολο υποθέτω είναι να τα παίρνεις σε μετρητά και να μη τα βάζεις ποτέ στη τράπεζα ή κάπου αλλού ηλεκτρονικά, έτσι δε πρόκειτε να σε πιάσει κάποιος ωστόσο ίσως θα πρέπει να αποδείξεις πως πληρώνεις το σπίτι σου κτλ. Αυτό δε το ξέρω.

Δε ξέρω από φορολογικά κόλπα, δεν είναι η ειδικοτητά μου αλλά μου φαίνονται κάπως περίεργα αυτά που λες. Η εταιρία δηλώνει στο κράτος ως δαπάνη αυτά που δίνει σε ανεξάρτητους συνεργάτες της (ελεύθερους επαγγελματίες) εφόσον δε θέλει να τους προσλάβει ως μισθωτούς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι συνεργάτες δε φορολογούνται για αυτά που βγάζουν. Η παρακράτηση υπέρ εφκα μου ακούγεται σαν κολπάκι να βγάζει κάτι παραπάνω η εταιρία αλλά δε ξέρω τι νόημα έχει για τον συνεργάτη, μάλλον κανένα, απλά σου λέει θα  κρατήσω κάτι παραπάνω από εσένα για την ασφαλειά μου χωρίς κανέναν λόγο, έτσι επειδή μπορώ. Δε ξέρω αν ίσως προσπαθούν να καλύψουν κάποιο νομικό κενό κυρίως προς το δικό τους το συμφέρον. Δε πιστεύω ότι κάτι τέτοιο σου δίνει ένσημα.

Εφόσον συνεργάζεσαι με κάποιον τότε θα πρέπει να του πληρώνεις ασφάλεια ή αλλιώς είναι ανεξάρτητος συνεργάτης όπου τότε πρέπει να τη πληρώνει μόνος του. Οι περισσότεροι ανασφάλιστοι απλά δουλεύουν μάυρα και τα παίρνουν σε μετρητά, λογικά δεν τους ανήκει ούτε το σπίτι τους αλλά ούτε ο τραπεζικός λογαριασμός και μπορεί επίσης να έχουν πολύ μικρό εισόδημα οπότε είναι αδύνατον να τους πιάσει οποιοσδήποτε. Σε οικογενειακές επιχειρήσεις γίνεται πολύ αυτό. Συνεργάσια κάνεις μόνο για να μοιραστείς τα έξοδα μίας έδρας και όχι τα φορολογικά έξοδα, δε νομίζω ότι υπάρχει κόλπο για κάτι τέτοιο πέρα από στεγνά μάυρη εργασία. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μπορεί αν σε γράψει ο άλλος ως μισθωτό του να έχεις μικρότερη φορολογική επιβάρυνση από ελεύθερο επαγγελματία, αυτό δεν αποκλείεται. Γενικα δεν είναι λογικό να μπορείς να γλιτώσεις έτσι εύκολα από τα φορολογικά έξοδα, αν υπήρχε τότε όλη η Ελλάδα θα το έκανε και το κράτος δεν θα έβγαζε τίποτα. Αν δεν σε πιάσουν το πιο λογικό είναι επειδή απλά δεν έβγαζες αρκετά και όχι επειδή εταιρία έκανε κάτι για να μη συμβεί αυτό εκτός αν υπάρχουν κόλπα που δε ξέρω για πιο σίγουρη μαύρη εργασία.

Θα κοιτάξω αυτό περί άτυπης συνεργασίας, δε το έχω ξαναδεί αλλά δε μου ακούγεται κάτι λογικό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ocdesigner είπε

δεν τα δηλώνουν καπου, ειναι πολύ μικρά, δεν είναι σταθερά ανα μήνα, και μπαίνουν από paypal. Απ ότι καταλαβαίνω, είναι ακατόρθωτο να φτάσεις να κάνεις ποσά στο ύψος ακόμα και του βασικού απο εκεί. εχεις δοκιμασει σε κανενα απο αυτα? ποιό είναι το αντικείμενό σου

Τιποτα το ιδιαιτερο μωρε, εκπαιδευτικες μεταφραστικά περισσοτερο. Λογω χρόνου κιολας ζητημα να βγουν και 200 ευρω το μηνα, εκει 100 ως 300 το πολυ αμα ειναι. Τωρα σε μια πλατφορμα εξωτερικού paypal εχω βαλει και ο,τι μπαινει εκει προς το παρον ας μένει εκει μεσα... απλα ακουγονται διάφορα, εσυ λες δεν τα δηλωνουν καπου αλλοι λενε ακομα και 10 ευρω πρεπει να τα δηλωσεις γιατι αμα σε πιασουν την εβαψες και πως σιγουρα θα φανουν καθως θα δουν οτι πχ καθε μηνα το Paypal σου στελνει καποια χρηματα στη τραπεζα σου. Ε και επειδη ειναι οντως μικροποσά και δεν αξιζει να μπλεξεις κιολας για τετοια για αυτο ελεγα αμα ειναι απο το paypal σε ξενο τραπεζικο λογαριασμο να τα πηγαινα αμα χρειαζομουν δηλαδη μετρητά καποια στιγμη. Καλα αλλοι παλι απλα τα στελνουν σε φιλο τους ή συγγενη και τα παιρνουν απ αυτον μετα.  

32 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Υπάρχει νόμος που λέει ότι άμα βγάζεις έως 5000 το χρόνο τα οποία δεν αποδεικνίεται ότι είναι αποτέλεσμα επιχειρηματικής δραστηριότητας τότε δε φορολογούνται, αν βγάζεις τίποτα μικροποσά 300-400Ε το μήνα, πολύ αμφιβάλω αν θα σε ενοχλήσει κάποιος. Είναι και θέμα κοινής λογικής, ξέρουν ότι δεν έχουν κάτι να βγάλουν από εσένα, άνθρωποι και όχι ρομπότς εφαρμόζουν τους νόμους. Δεν ξέρω αν δουλεύει 100% και τι ρίσκο υπάρχει οπότε δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά στην αρχή όταν ακόμη έβγαζα πολύ μικρό εισόδημα το έκανα έτσι μιας και επι της ουσίας ήταν σαν να μην έχω επιχείρηση αλλά μία χομπιστική δραστηριότητα. Με πληρώνανε στο PayPal και τράβαγα κάποιο ποσό κάθε δύο μήνες στη τράπεζα. Τώρα έχω κανονικά ατομική επιχείρηση. Το πιο εύκολο υποθέτω είναι να τα παίρνεις σε μετρητά και να μη τα βάζεις ποτέ στη τράπεζα ή κάπου αλλού ηλεκτρονικά, έτσι δε πρόκειτε να σε πιάσει κάποιος ωστόσο ίσως θα πρέπει να αποδείξεις πως πληρώνεις το σπίτι σου κτλ. Αυτό δε το ξέρω.

Δε ξέρω από φορολογικά κόλπα, δεν είναι η ειδικοτητά μου αλλά μου φαίνονται κάπως περίεργα αυτά που λες. Η εταιρία δηλώνει στο κράτος ως δαπάνη αυτά που δίνει σε ανεξάρτητους συνεργάτες της (ελεύθερους επαγγελματίες) εφόσον δε θέλει να τους προσλάβει ως μισθωτούς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι συνεργάτες δε φορολογούνται για αυτά που βγάζουν. Η παρακράτηση υπέρ εφκα μου ακούγεται σαν κολπάκι να βγάζει κάτι παραπάνω η εταιρία αλλά δε ξέρω τι νόημα έχει για τον συνεργάτη, μάλλον κανένα, απλά σου λέει θα  κρατήσω κάτι παραπάνω από εσένα για την ασφαλειά μου χωρίς κανέναν λόγο, έτσι επειδή μπορώ. Δε ξέρω αν ίσως προσπαθούν να καλύψουν κάποιο νομικό κενό έτσι κυρίως προς το δικό τους το συμφέρον.

Εφόσον συνεργάζεσαι με κάποιον τότε θα πρέπει να του πληρώνεις ασφάλεια ή αλλιώς είναι ανεξάρτητος συνεργάτης όπου τότε πρέπει να τη πληρώνει μόνος του. Οι περισσότεροι ανασφάλιστοι απλά δουλεύουν μάυρα και τα παίρνουν σε μετρητά, λογικά δεν τους ανήκει ούτε το σπίτι τους αλλά ούτε ο τραπεζικός λογαριασμός και μπορεί επίσης να έχουν πολύ μικρό εισόδημα οπότε είναι αδύνατον να τους πιάσει οποιοσδήποτε. Σε οικογενειακές επιχειρήσεις γίνεται πολύ αυτό. Συνεργάσια κάνεις μόνο για να μοιραστείς τα έξοδα μίας έδρας και όχι τα φορολογικά έξοδα, δε νομίζω ότι υπάρχει κόλπο για κάτι τέτοιο πέρα από στεγνά μάυρη εργασία. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μπορεί αν σε γράψει ο άλλος ως μισθωτό να έχεις μικρότερη επιβάρυνση από ελεύθερο επαγγελματία, αυτό δεν αποκλείεται. Γενικα δεν είναι λογικό να μπορείς να γλιτώσεις έτσι εύκολα από τα φορολογικά έξοδα, αν υπήρχε τότε όλη η Ελλάδα θα το έκανε και το κράτος δεν θα έβγαζε τίποτα. Αν δεν σε πιάσουν το πιο λογικό είναι επειδή απλά δεν έβγαζες αρκετά και όχι επειδή εταιρία έκανε κάτι για να μη συμβεί αυτό εκτός αν υπάρχουν κόλπα που δε ξέρω για πιο σίγουρη μαύρη εργασία.

Ναι εν γνώσει μου ειναι απλά δεν ξερω αν εχει καταργηθεί αυτό. Απλως στην ελληνικη επιχειρηση για καποιο λογο αποδειξη δαπανης με εργοσημο (τα παντα ασφαλιζονται πλεον) γινεται μονο σε μη μισθωτους ή ανέργους μου ειπαν. Αν δεν γινεται με εργόσημο ε τοτε θα σκεφτω καλυτερα την ατυπη συνεργασια με καμια ανωνυμη καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο μου αμα ειναι και αμα θελουν παρολαυτα να κρατανε και μια καποια παρακρατηση (θα τους ρωτήσω ομως για ποιο λόγο αυτή εφόσον δεν υπαρχει παραστατικό) ε ας το κρατανε. Το πιο πιθανο ειναι αυτο που λες, να βγαζουν κατι παραπανω ή να καλυπτονται οι ιδιοι στα εξοδα τους καπως σε κατι νομικά. 

Ναι για την πλατφορμα εξωτερικου, PayPal εχω βαλει. Και ό,τι χρηματα ειναι να μπουν ας μενουν προς το παρον εκει μεσα. Απλως επειδη διαφορα λενε οτι τα παντα ακομα και 10 ευρω πρεπει να δηλωθουν καθως θα φαινεται οταν η paypal με εντολή σου θα μεταφερει χρηματα στον ελληνικο τραπεζικο σου λογαριασμό γιαυτο σε ρωτησα. Α οχι, οπως ειπα, δεν μιλαμε για κυριο εισοδημα...με 100 και 300-400 ευρω τι σπίτι, αμαξι κτλπ να συντηρησεις αλλωστε? Πιο πολύ για συμπληρωματικο εισοδημα το θελω τα μεσω διαδικτυου. Και σε μετρητά δεν γινεται εκ των πραγματων οπως καταλαβαινεις μιας και μιλαμε για εξωτερικό, δεν ειναι στη διπλανη πολη εδψ ξερω γω. Γιαυτο και ειπα αμα ειναι να μπλεξεις για τέτοια ποσά κιόλας καλύτερα να τα μετεφερνα όταν τα θέλω σε εξωτερικου τραπεζα. Ωστοσο απ την αλλη και εγω ετσι σκεφτομουν, θα κανουν θεμα για τετοια ποσά αμα μου ερχονται και στον ελληνικό ανα 1 ή 2 μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Neoss είπε

Ναι για την πλατφορμα εξωτερικου, PayPal εχω βαλει. Και ό,τι χρηματα ειναι να μπουν ας μενουν προς το παρον εκει μεσα. Απλως επειδη διαφορα λενε οτι τα παντα ακομα και 10 ευρω πρεπει να δηλωθουν καθως θα φαινεται οταν η paypal με εντολή σου θα μεταφερει χρηματα στον ελληνικο τραπεζικο σου λογαριασμό γιαυτο σε ρωτησα. Α οχι, οπως ειπα, δεν μιλαμε για κυριο εισοδημα...με 100 και 300-400 ευρω τι σπίτι, αμαξι κτλπ να συντηρησεις αλλωστε? Πιο πολύ για συμπληρωματικο εισοδημα το θελω τα μεσω διαδικτυου. Και σε μετρητά δεν γινεται εκ των πραγματων οπως καταλαβαινεις μιας και μιλαμε για εξωτερικό, δεν ειναι στη διπλανη πολη εδψ ξερω γω. Γιαυτο και ειπα αμα ειναι να μπλεξεις για τέτοια ποσά κιόλας καλύτερα να τα μετεφερνα όταν τα θέλω σε εξωτερικου τραπεζα. Ωστοσο απ την αλλη και εγω ετσι σκεφτομουν, θα κανουν θεμα για τετοια ποσά αμα μου ερχονται και στον ελληνικό ανα 1 ή 2 μηνες?

Το καλύτερο είναι να τα κρατήσεις στο PayPal και αν είναι να τα τραβήξεις τότε να είναι από εκεί όταν τα έχεις ανάγκη, κατά προτίμηση με μεγάλα διαστήματα διαφορά όπως 2 μήνες ώστε να μη φαίνεται τόσο ότι έχεις επιχείρηση και να μοιάζει ασήμαντο το ποσό όπου μπορεί να δικαιολογηθεί με άπειρους τρόπους. Ακόμη και αν κάνεις αγορά στην Ελλάδα ή τραβήξεις μετρητά μέσω ξένης τραπέζης πάλι μπορούν να σε πιάσουν. Ο μόνος τρόπος να αποφύγεις 100% τη φορολογία είναι να μην έχεις τίποτα στο ονομά σου και να πληρώνεσαι σε μετρητά ή απλά να κάνεις αγορές μέσω PayPal. Οι περισσότεροι πριν  γράψουν την επιχειρησή τους είτε ξαναεπενδύουν ότι βγάλουν μέσω του διαδικτύου πίσω στην επιχειρησή τους μέσω PayPal είτε τραβάνε ασήμαντα ποσά προσεκτικά. Οπότε σε πρώτη φάση δεν θα σου πρότεινα να πληρώνεσαι με απευθείας κατάθεση στη τραπεζά σου, αυτό είναι καλύτερο μόνο άμα έχεις γράψει την επιχειρησή σου διότι είναι πιο ασφαλές από το PayPal όσον αφορά την ασφάλεια των χρημάτων.

Γενικά το διαδίκτυο δεν είναι ένας χώρος όπου θες να βγάζεις 500-600Ε το μήνα όπως κάνεις ως μισθωτός. Μπορεί να σε βοηθήσει να συμπληρώσεις το εισοδημά σου με κανά μικροποσό που τραβάς κάθε τόσο αλλά αυτό που θες κυριώς είναι να φτιάξεις μία δυνατή επιχείρηση ή να βρεις μία καλή δουλειά ικανή να σου αφήσει έστω 1500-2000 το μήνα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με μέτριο εισόδημα είναι να βρεις δουλειά εξ αποστάσεως μόνο σε ελληνική επιχείρηση η οποία δέχεται να σε γράψει με ΙΚΑ άρα μισθωτό. Δεν είναι και τόσο δύσκολο αυτό. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Neoss είπε

Τιποτα το ιδιαιτερο μωρε, εκπαιδευτικες μεταφραστικά περισσοτερο. Λογω χρόνου κιολας ζητημα να βγουν και 200 ευρω το μηνα, εκει 100 ως 300 το πολυ αμα ειναι. Τωρα σε μια πλατφορμα εξωτερικού paypal εχω βαλει και ο,τι μπαινει εκει προς το παρον ας μένει εκει μεσα... απλα ακουγονται διάφορα, εσυ λες δεν τα δηλωνουν καπου αλλοι λενε ακομα και 10 ευρω πρεπει να τα δηλωσεις γιατι αμα σε πιασουν την εβαψες και πως σιγουρα θα φανουν καθως θα δουν οτι πχ καθε μηνα το Paypal σου στελνει καποια χρηματα στη τραπεζα σου. Ε και επειδη ειναι οντως μικροποσά και δεν αξιζει να μπλεξεις κιολας για τετοια για αυτο ελεγα αμα ειναι απο το paypal σε ξενο τραπεζικο λογαριασμο να τα πηγαινα αμα χρειαζομουν δηλαδη μετρητά καποια στιγμη. Καλα αλλοι παλι απλα τα στελνουν σε φιλο τους ή συγγενη και τα παιρνουν απ αυτον μετα.

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου εννοείται, οπότε δεν χάνεις να ρωτήσεις και καποιον που ξέρει καλύτερα, αλλά από γνωστούς μου ξέρω οτι δεν ενοχλούν για μικροποσά. Από κεί και πέρα, υπάρχει και η απόδειξη δαπάνης (όπως είπες κι εσύ) που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, που είναι ένα βήμα πρίν την έναρξη, αν τα ποσά σου είναι μικρά. Απλά έχει κάποιο ετήσιο όριο, αν αυξηθούν τα έσοδά σου απο εκεί (που στο εύχομαι) θα πρέπει να μετακινηθείς σε άλλη λύση.

Επεξ/σία από Ocdesigner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ocdesigner είπε

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου εννοείται, οπότε δεν χάνεις να ρωτήσεις και καποιον που ξέρει καλύτερα, αλλά από γνωστούς μου ξέρω οτι δεν ενοχλούν για μικροποσά. Από κεί και πέρα, υπάρχει και η απόδειξη δαπάνης (όπως είπες κι εσύ) που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, που είναι ένα βήμα πρίν την έναρξη, αν τα ποσά σου είναι μικρά. Απλά έχει κάποιο ετήσιο όριο, αν αυξηθούν τα έσοδά σου απο εκεί (που στο εύχομαι) θα πρέπει να μετακινηθείς σε άλλη λύση.

Και ετσι πιστευω. Αλλά καλυτερα οπως ειπε και ο άλλος μεσω Paypal εφοσον ειναι σιτε εξωτερικού (οπως ειναι αυτα τα freelancer com κτλπ) και μεταφορά μια στο τοσο ή σε ξενη τραπεζα, αλλωστε δεν θα ειναι και πολλα αρχικά. Ευχαριστώ πολύ για την ευχή, παρομοίως αν προσφέρεις κάποια γνώση σου επι πληρωμή. 

Ναι η αποδειξη δαπανης με εργοσημο σε κανει ναχεις κεφαλι ησυχο, νομιμο και προσθετεις και ενσημα και ασφάλεια ετσι στον εαυτό σου με το να σου κοβει τετοιο ο εργοδοτης (αναφερομαι τωρα στη 2η περιπτωση μου του Κεντρου που ειναι εντός Ελλάδος). Οκ υπαρχει η παρακρατηση 25% (που απ το 2020 πεφτει στο 20%) αλλά φροντιζεις να το έχεις μεσα υποψιν στις τιμες που βάζεις. Γινεται ομως νασαι μισθωτος δηλαδη υπαλληλος καπου και παράλληλα περιστασιακά να προσφέρεις και τέτοιες υπηρεσίες αμειβόμενος με εργόσημο/αποδειξη δαπανης?
Ναι φυσικά, σε περίπτωση που υπερβει ενα όριο τοτε θα πηγαινα ειτε για συσταση ατομικης επιχειρησης είτε θα φροντιζα συνηδειτά να μενω κατω απ το οριο αυτό εαν βλεπω οτι δεν με συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...