Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Neoss είπε

Γινεται ομως νασαι μισθωτος δηλαδη υπαλληλος καπου και παράλληλα περιστασιακά να προσφέρεις και τέτοιες υπηρεσίες αμειβόμενος με εργόσημο/αποδειξη δαπανης?

Κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία βρίσκομαι και πρόσφατα μου είπε λογίστρια πως γίνεται, και πως ίσα ίσα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει η απόδειξη δαπάνης, για συμπληρωματικό εισόδημα μισθωτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Ocdesigner είπε

Κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία βρίσκομαι και πρόσφατα μου είπε λογίστρια πως γίνεται, και πως ίσα ίσα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει η απόδειξη δαπάνης, για συμπληρωματικό εισόδημα μισθωτού.

Ισχύει. Πολύ ωραία. Συνηθως το εργοσημο ειναι καλη λυση απο ιδιωτη εργοδοτη προς ιδιωτη (πχ γονεας που αναθετει σε καποιον ιδιαιτερα μαθηματα για το παιδι του). Γινεται και επιχειρηση να σε αμοιβει μαυτη τη μεθοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ocdesigner είπε

Κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία βρίσκομαι και πρόσφατα μου είπε λογίστρια πως γίνεται, και πως ίσα ίσα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει η απόδειξη δαπάνης, για συμπληρωματικό εισόδημα μισθωτού.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, αυτό το εκδίδει μόνο επιχείρηση προς συνεργάτη της στην Ελλάδα ή μπορεί να στο δώσει οποιοςδήποτε? εγώ σε απλούς ανθρώπους πουλάω κυρίως εκτός Ελλάδος οπότε μάλλον ποτέ δεν θα μου ήταν χρήσιμο αλλά ίσως βοηθήσει κάποια άτομα που ξέρω που θέλουν να επιχειρήσουν στην ελληνική αγορά.

Το έψαξα λίγο και αν καταλαβαίνω καλά, αυτό μπορεί να στο δώσει μόνο επιχείρηση στην Ελλάδα. Η εισφορά βαραίνει αυτόν που προσφέρει την υπηρεσία αλλά το ποσό το καταθέτει και το δηλώνει ο εργοδότης, υποθέτω πρέπει να έχει εφκα για να μπορεί να το κάνει αυτό ή πρέπει να είσαι εσύ γραμμένος στον εφκα? δεν είμαι σίγουρος. Μάλλον έχει κάποια σχέση με το νόμο για ευκαιριακά χρήματα γιατί ας πούμε οι επαγγελματίες δε μπορεί να αποδειχτεί ότι έχουν επιχείρηση οπότε θεωρητικά καλύπτονται από το νόμο έως ένα ποσό οπότε βγάλανε αυτό το πράγμα για να φορολογούν και αυτούς χωρίς να τους αναγκάσουν να ανοίξουν βιβλία. Όχι άσχημο γενικά αν θες να δουλέψεις ως ελεύθερος επαγγελματίας για ελληνικές επιχειρήσεις, θα το έχω υπόψην. Από ότι λέει υπάγεται στο μισθωτό καθεστώς, είσαι δηλαδή σαν ευκαιριακός μισθωτός. Η φορολόγηση είναι στην ίδια κλίμακα.

Περί άτυπης συνεργασίας δε βρήκα τίποτα, νομίζω αυτό μάλλον έχει σχέση με την απόδειξη δαπάνης, σου κρατάνε λεφτά υπερ εφκα επειδή η εισφορά βαραίνει αυτόν που δίνει την υπηρεσία. Πλέον αυτό το λένε τίτλους κτήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πρώτη φορά το ακούω αυτό,

Κι εγω ακριβως το ίδιο, δεν το ειχα ξανακούσει όταν μου το είπε η λογίστρια, οπότε δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά ψάξε το αν σ ενδιαφέρει, εμένα για να καταλάβεις μου το έδωσε σαν μια εναλλακτική αντί για έναρξη, για όσο ακόμα το εισόδημα είναι τοσο μικρό που δεν μπορεί να να καλύψει τα έξοδα του έφκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ocdesigner είπε

Κι εγω ακριβως το ίδιο, δεν το ειχα ξανακούσει όταν μου το είπε η λογίστρια, οπότε δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά ψάξε το αν σ ενδιαφέρει, εμένα για να καταλάβεις μου το έδωσε σαν μια εναλλακτική αντί για έναρξη, για όσο ακόμα το εισόδημα είναι τοσο μικρό που δεν μπορεί να να καλύψει τα έξοδα του έφκα.

Αυτό πάντως από ότι διαβάζω το φορολογούν κανονικά, αν βγάλεις 1000Ε από κάτι τέτιο θα δώσεις το 20% και διάφορα άλλα, μπορεί να σου φάει και 40% από αυτό που έβγαλες. Τώρα που αλλάζει το σύστημα σε κλάσεις δε ξέρω τι θα σε χρεώνουν για τέτοιες δραστηριότητες, η εισφορά θα είναι το λιγότερο 200-230Ε το μήνα οπότε τι ακριβώς θα δίνεις από όσα έβγαλες? πως θα πληρώσει κάποιος που βγάζει 100Ε το μήνα κάτι τέτοιο? πολύ μπέρδεμα γενικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβουμε την κατάντια της χώρας από την πλευρά της πολιτείας και το πώς έχει χτίσει με τα χρόνια μέχρι και σήμερα ένα αποτυχημένο φορολογικό σύστημα ... και δεν αλλάζει κανένας τίποτα ...

... σε ένα θέμα remote working, αντί να επικεντρωνόμαστε σε επαγγελματικής φύσης θέματα και ευκαιριών απασχόλησης ... συζητάμε για το πώς θα φορολογείται η εργασία και με ποιόν τρόπο αυτό τυχόν είναι αποτρεπτικό.

Έχουμε ως λαός αναλώσει την περισσότερη ενέργειά μας για λογιστικά θέματα, και έχουμε ξεχάσει θέματα ποιότητας υπηρεσιών, καινοτομίας, παραγωγικότητας, κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με μία η οποία δούλευε με δελτίο δαπανών καθώς δίδασκε περιστασιακά σε ένα κολλέγιο. Μου είπε ότι της βάλανε πρόστιμο επειδή φαινότανε ότι η εταιρία τη πλήρωνε κάθε μήνα και έτσι θα έπρεπε να την είχε προσλάβει ως μισθωτή. Αυτό είναι λέει να σε πάρει μία-δύο φορές η εταιρία και να μη φαίνεται ότι έχεις δουλέψει παραπάνω για αυτή. Είναι ακριβώς όπως ο νόμος που είπα, μπορείς να φοροδιαφύγεις έως 5000 αν δεν φαίνεται ότι κάνεις κάτι μόνιμα. Δε ξέρω πόσο νόημα έχει αυτό το μοντέλο. Επίσης μου είπε ότι άτυπη συνεργασία είναι ακριβώς αυτό, να δουλεύεις με αποδείξεις δαπάνης.

Βέβαια για να πω την αλήθεια αυτό της συνέβη το 2007-8, δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και σήμερα για αυτή τη δραστηριότητα.

Υπόθετω ότι η ανωνυμία μάλλον έχει να κάνει με το ποιος φαίνεται ότι σε πλήρωσε στο δελτίο. Αν δεν φαίνεται ποιος το έκανε τότε μπορεί ίσως να σε πληρώνει ο ίδιος μόνιμα. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Μίλησα με μία η οποία δούλευε με δελτίο δαπανών καθώς δίδασκε περιστασιακά σε ένα κολλέγιο. Μου είπε ότι της βάλανε πρόστιμο επειδή φαινότανε ότι η εταιρία τη πλήρωνε κάθε μήνα και έτσι θα έπρεπε να την είχε προσλάβει ως μισθωτή. Αυτό είναι λέει να σε πάρει μία-δύο φορές η εταιρία και να μη φαίνεται ότι έχεις δουλέψει παραπάνω για αυτή. Είναι ακριβώς όπως ο νόμος που είπα, μπορείς να φοροδιαφύγεις έως 5000 αν δεν φαίνεται ότι κάνεις κάτι μόνιμα. Δε ξέρω πόσο νόημα έχει αυτό το μοντέλο. Επίσης μου είπε ότι άτυπη συνεργασία είναι ακριβώς αυτό, να δουλεύεις με αποδείξεις δαπάνης.

Βέβαια για να πω την αλήθεια αυτό της συνέβη το 2007-8, δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και σήμερα για αυτή τη δραστηριότητα.

Υπόθετω ότι η ανωνυμία μάλλον έχει να κάνει με το ποιος φαίνεται ότι σε πλήρωσε στο δελτίο. Αν δεν φαίνεται ποιος το έκανε τότε μπορεί ίσως να σε πληρώνει ο ίδιος μόνιμα. 

Εχω την εντύπωση πως εκεινη την περιοδο ακομα η παροχή μαθημάτων, εκπαιδευτικών υπηρεσιών δεν επιτρεποταν μεσω αποδειξης δαπανων και αργοτερα εργοσημο. Ειναι πιο προσφατο αυτό. Προστιμο ομως κανονικα η εταιρια θα επρεπε να φαει....βεβαια απ την αλλη λιγο περιεργο και μονο που επεσε προστιμο καθως απ οσοα ξερω δεν απαγορευεται η περιστασιακη απασχοληση. Εξωτερικη συνεργατης θεωρουνταν οποτε γιατι ντε και καλά να δουλεψει ως μισθωτη, μηπως υπηρξε υπερβαση των 5000 ευρώ ετησιως?

Τελικα γινεται νασαι υπαλληλος καπου και παραλληλα με αποδειξεις δαπανης (ειτε με εναν ιδιωτη ειτε με μια επιχειρηση να σε πληρωνει για διαφορες εργασίες) να βγαζεις νομιμα εως 5000 ετησιως αν καταλαβα καλα? Οχι τιποτα άλλο αλλά για να ξερουμε μη μας πιανουν κότσο οταν μας προτεινονται τετοια ή απλα για να καταλαβουμε πως βγαζουν παρα πολλοι παραλληλα εισοδημα (ειτε διαδικυακα, ειτε απο αποσταση να γραφεις φοιτητικες εργασιες για αντιστοιχο φροντιστηριο, ειτε πας σοβατιζεις μια φορα) εχοντας το κεφαλι ησυχο διοτι εναρξη επαγγελματος μια φορα ελαχιστοι κανουν, οσοι βγαζουν παρα πολλά. 

Δεν ξέρω αν ως ατυπη συνεργασια εννοειται το να δουλευεις με αποδειξης δαπανης/εργοσημο καθως αυτό ειχε προταθεί ως ξεχωριστός τροπος και σε μενα μια φορα (με το να υπαρχει ομως μια παρακρατηση αγνωστο γιατι εφοσον δεν γινεται εκδοση παραστατικου, ισως για ίδια καλυψη) και σε εναν αλλο καποτε που ξερω...εγω το καταλαβαινω ως απλη αδηλωτη εργασια και απλως σου καταθετουν ανωνυμα τα λεφτά. Ισως και οχι βεβαια. Θα δω αμα μαθω.  
 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να πάρεις απόδειξη δαπάνης αλλά στο τέλος ξυριζουν το γαμπρό και θα πληρώσεις και φόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2019 στις 10:17 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Για να καταλάβουμε την κατάντια της χώρας από την πλευρά της πολιτείας και το πώς έχει χτίσει με τα χρόνια μέχρι και σήμερα ένα αποτυχημένο φορολογικό σύστημα ... και δεν αλλάζει κανένας τίποτα ...

... σε ένα θέμα remote working, αντί να επικεντρωνόμαστε σε επαγγελματικής φύσης θέματα και ευκαιριών απασχόλησης ... συζητάμε για το πώς θα φορολογείται η εργασία και με ποιόν τρόπο αυτό τυχόν είναι αποτρεπτικό.

Έχουμε ως λαός αναλώσει την περισσότερη ενέργειά μας για λογιστικά θέματα, και έχουμε ξεχάσει θέματα ποιότητας υπηρεσιών, καινοτομίας, παραγωγικότητας, κλπ.

Αναγκαστικά φίλε, διότι στο τέλος αυτό που μετράει είναι να βγάζεις και τίποτα, αν είναι να αποκτάς συμπληρωματικό εισόδημα και το μεγαλύτερο μέρος του να πηγαίνει στο κράτος ε πολύ απλά ποιοτητα υπηρεσιών κτλπ πάνε περίπατο καθώς πρώτα ψάχνεις τρόπο να βρείς τη πιο φθηνή λύση. 

Επι τη ευκαιρία, [άνω σαυτά που λέμε έχεις κάποια απάντηση μήπως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς εταιρείες στην Ελλάδα, που να έχουν αρχίσει να εφαρμόζουν εργασία εξ' αποστάσεως από άλλη πόλη;

Που πρακτικά σημαίνει ότι δεν μιλάμε για σταθερή παρουσία έστω και 1 φορά ανά εβδομάδα, στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Γνωρίζει κανείς εταιρείες στην Ελλάδα, που να έχουν αρχίσει να εφαρμόζουν εργασία εξ' αποστάσεως από άλλη πόλη;

Που πρακτικά σημαίνει ότι δεν μιλάμε για σταθερή παρουσία έστω και 1 φορά ανά εβδομάδα, στο γραφείο.

Καλησπέρα,

Το τελευταίο διάστημα υπάρχουν πολλές αγγελίες στην Ελλάδα που μπορείς να δουλέψεις σαν full remote worker με ελάχιστη έως καθόλου παρουσία στα γραφεία.

Με σιγουριά μπορώ να σου αναφέρω τις Agile Actors, Workable, BlueGround, Advantage, Trasys. Αν ψάξεις αγγελίες λογικά θα βρεις και άλλες.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...