Προς το περιεχόμενο

Remote working


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/5/2020 στις 3:22 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Λίγους μήνες μετά την έναρξη αυτής της συζήτησης, έρχεται να γίνει πιο επίκαιρη από ποτέ.

Για σύντομο χρονικό διάστημα υποθέτω. Τώρα που επανέρχονται οι παλιοί ρυθμοί στη κοινωνία με την άρση των μέτρων θα ξεχάσουν και τα περί homeworking οι όποιες επιχειρήσεις το επέτρεψαν. Λίγες θα το διατηρήσουν ως εναλλακτικό τύπο απασχόλησης. Στο επόμενο lockdown τώρα πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι βάσει της εμπειρίας αυτής, σε αρκετές επιχειρήσεις έχει προκύψει ήδη ότι είναι φθηνότερος τρόπος και με μεγαλύτερη παραγωγικότητα. Εκεί που δεν το είχαν πολύ στο μυαλό τους.

Αν ξεπεραστούν γραφειοκρατικά εμπόδια κυρίως νομικού τύπου, πιστεύω θα αυξηθεί αυτός ο τρόπος, για πολλές επιχειρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ελπιζω καθολου σε καποια αλλαγη νοοτροπιας πανε πολλα χρονια που προσπαθησα να πεισω πολλους συνεργατες για remote. Νομιζω οτι θελουν να σε βλεπουν εκει 8 ωρες, το οτι εισαι σπιτι σου και σε πληρωνουν δεν μπορουν να το χωνεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι το remote working θα εδραιωθεί στη συνείδηση των εργοδοτών γιατί πολλοί ακόμα θεωρούν ότι χρειάζεσαι κάποιον να σε ελέγχει γιατί αλλιώς δε θα δουλεύεις. Και αυτό το επιτυγχάνουν μόνο με τη φυσική ταυτόχρονη παρουσία στο χώρο εργασίας.

Ακόμα και αν η δουλειά βγαίνει remotely στον ίδιο χρόνο ή και γρηγορότερα πολλές φορές, δεν πιστεύω ότι είναι έτοιμες οι επιχειρήσεις να υποκαταστήσει τη φυσική παρουσία, ίσως θα μπορούσε να λειτουργήσει κάποιο υβριδικό μοντέλο με κάποιες μέρες το μήνα αλλά και πάλι δύσκολο το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τελικά η προσαρμογή αυτή των επιχειρήσεων σε νέα μοντέλα, να καθορίσει ποιές θα επιβιώσουν και ποιές όχι.

Τα μοντέλα εργασίας που σε θέλουν «μαντρωμένο» στο γραφείο, είναι βασισμένα σε παλιότερα μοντέλα διοίκησης, τα γνωστά και ως πιο αυταρχικά. Τα οποία δεν δημιουργούν την αίσθηση εμπιστοσύνης στον εργαζόμενο της επόμενης εποχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Ίσως τελικά η προσαρμογή αυτή των επιχειρήσεων σε νέα μοντέλα, να καθορίσει ποιές θα επιβιώσουν και ποιές όχι.

Τα μοντέλα εργασίας που σε θέλουν «μαντρωμένο» στο γραφείο, είναι βασισμένα σε παλιότερα μοντέλα διοίκησης, τα γνωστά και ως πιο αυταρχικά. Τα οποία δεν δημιουργούν την αίσθηση εμπιστοσύνης στον εργαζόμενο της επόμενης εποχής.

Πάντως το μοντέλο που περιγράφεις, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πραγματοποιηθεί και στην περίπτωση της εργασίας από το σπίτι, αν σε θέλει η εταιρεία μαντρωμένο είτε είσαι σπίτι είτε είσαι στο γραφείο, μια χαρά μπορεί να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Πάντως το μοντέλο που περιγράφεις, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πραγματοποιηθεί και στην περίπτωση της εργασίας από το σπίτι, αν σε θέλει η εταιρεία μαντρωμένο είτε είσαι σπίτι είτε είσαι στο γραφείο, μια χαρά μπορεί να το κάνει.

Χμ, εξαρτάται το πώς το εννοείς. Αν εννοείς ότι από το VPN βλέπει αν εργάζεσαι, οκ.

Εννοώ περισσότερο ότι σε αρκετά περιβάλλοντα στην Ελλάδα ακόμα, περισσότερο ενδιαφέρει τους προϊσταμένους αν ο άλλος είναι μέσα στο κτίριο, παρά να μελετήσει την παραγωγικότητά του.

Σε κάποιες περιπτώσεις πάντως, μπορεί κάποιος από το σπίτι να έχει ευελιξία να κάνει και άλλα πράγματα, εκμεταλλευόμενος καλύτερα το χρόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζουμε τυχόν ελληνικές εταιρείες, που μετά την εμπειρία της πανδημίας, έχουν σκέψεις να πάνε σε ένα ευρύτερο μόνιμο μοντέλο remote working;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Γνωρίζουμε τυχόν ελληνικές εταιρείες, που μετά την εμπειρία της πανδημίας, έχουν σκέψεις να πάνε σε ένα ευρύτερο μόνιμο μοντέλο remote working;

εγώ από γνωστούς έχω μάθει για workable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές εταιρίες το συζητάνε. Ειδικά στο IT ήδη υπήρχαν- αναλόγως το level - μερες remote. Για εμενα το ζήτημα ειναι στο τελικό κόστος του remote και για τις 2 πλευρες.

Θετικά για εναν εργαζόμενο:

Μικρότερο κόστος (χρόνο/χρήμα) μετακίνησης, καλύτερη διαχείριση του χρόνου και καλύτερη ποιότητα.

Αρνητικά για εναν εργαζόμενο:

Ανταγωνισμός, αν γυρίσουμε στο full remote αυτό σημαίνει οτι αρχίζεις να ανταγωνίζεσαι με όλους ανεξάρτητα απο την περιοχή. Αυτό αναπόφευκτα θα οδηγήσει σε αύξηση της προσφοράς και εκει θα ξεκινήσει να παιζει σημαντικό ρόλο το κόστος διαβίωσης.

Υποκειμενικά αρνητικά ( καποιος μπορει να μην τα αντιμετωπίζει):

Μη σταθερό ωράριο, meetings και δουλεια μετα . Αυξημένη πίεση για να "βγει" η δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό το διάστημα κάνω κάποιες δουλειές απο το σπίτι.  Να προσθέσω λοιπόν στα αρνητικά  το να σε διακόπτουν συνέχεια συντροφος, παιδιά, σόγια και παρασόγια επειδή κάτι θυμήθηκαν οτι θέλουν και επειδή είσαι σπίτι να θέλουν να το κάνεις εκέινη την ώρα. ακόμα ομως και να καταφέρεις να το αποφύγεις σε εχουν αποσυντονίσει τελείως και χάνεις αρκετό χρόνι μέχρι να ξαναβάλειςσε σειρά αυτό που είχες να κάνεις

Στις 12/11/2019 στις 3:00 ΜΜ, Neoss είπε

Τιποτα το ιδιαιτερο μωρε, εκπαιδευτικες μεταφραστικά περισσοτερο. Λογω χρόνου κιολας ζητημα να βγουν και 200 ευρω το μηνα, εκει 100 ως 300 το πολυ αμα ειναι. Τωρα σε μια πλατφορμα εξωτερικού paypal εχω βαλει και ο,τι μπαινει εκει προς το παρον ας μένει εκει μεσα... απλα ακουγονται διάφορα, εσυ λες δεν τα δηλωνουν καπου αλλοι λενε ακομα και 10 ευρω πρεπει να τα δηλωσεις γιατι αμα σε πιασουν την εβαψες και πως σιγουρα θα φανουν καθως θα δουν οτι πχ καθε μηνα το Paypal σου στελνει καποια χρηματα στη τραπεζα σου. Ε και επειδη ειναι οντως μικροποσά και δεν αξιζει να μπλεξεις κιολας για τετοια για αυτο ελεγα αμα ειναι απο το paypal σε ξενο τραπεζικο λογαριασμο να τα πηγαινα αμα χρειαζομουν δηλαδη μετρητά καποια στιγμη. Καλα αλλοι παλι απλα τα στελνουν σε φιλο τους ή συγγενη και τα παιρνουν απ αυτον μετα.  

Ναι εν γνώσει μου ειναι απλά δεν ξερω αν εχει καταργηθεί αυτό. Απλως στην ελληνικη επιχειρηση για καποιο λογο αποδειξη δαπανης με εργοσημο (τα παντα ασφαλιζονται πλεον) γινεται μονο σε μη μισθωτους ή ανέργους μου ειπαν. Αν δεν γινεται με εργόσημο ε τοτε θα σκεφτω καλυτερα την ατυπη συνεργασια με καμια ανωνυμη καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο μου αμα ειναι και αμα θελουν παρολαυτα να κρατανε και μια καποια παρακρατηση (θα τους ρωτήσω ομως για ποιο λόγο αυτή εφόσον δεν υπαρχει παραστατικό) ε ας το κρατανε. Το πιο πιθανο ειναι αυτο που λες, να βγαζουν κατι παραπανω ή να καλυπτονται οι ιδιοι στα εξοδα τους καπως σε κατι νομικά. 

Ναι για την πλατφορμα εξωτερικου, PayPal εχω βαλει. Και ό,τι χρηματα ειναι να μπουν ας μενουν προς το παρον εκει μεσα. Απλως επειδη διαφορα λενε οτι τα παντα ακομα και 10 ευρω πρεπει να δηλωθουν καθως θα φαινεται οταν η paypal με εντολή σου θα μεταφερει χρηματα στον ελληνικο τραπεζικο σου λογαριασμό γιαυτο σε ρωτησα. Α οχι, οπως ειπα, δεν μιλαμε για κυριο εισοδημα...με 100 και 300-400 ευρω τι σπίτι, αμαξι κτλπ να συντηρησεις αλλωστε? Πιο πολύ για συμπληρωματικο εισοδημα το θελω τα μεσω διαδικτυου. Και σε μετρητά δεν γινεται εκ των πραγματων οπως καταλαβαινεις μιας και μιλαμε για εξωτερικό, δεν ειναι στη διπλανη πολη εδψ ξερω γω. Γιαυτο και ειπα αμα ειναι να μπλεξεις για τέτοια ποσά κιόλας καλύτερα να τα μετεφερνα όταν τα θέλω σε εξωτερικου τραπεζα. Ωστοσο απ την αλλη και εγω ετσι σκεφτομουν, θα κανουν θεμα για τετοια ποσά αμα μου ερχονται και στον ελληνικό ανα 1 ή 2 μηνες?

Με απόδειξη δαπάνης μπορείς να πληρώνεσαι για εσοδα μέχει 5.000 ευρω το χρόνο, νομίζω ισχύει και για μισθωτούς αλλά δεν είμαι σίγουρη.  με μικρή παρακράτηση για εφκα με την προυπόθεση οτι για κάθε πληρωμή δεν συμπληρωνεται μηνας εργασίας, αν στη συμβαση εχεις 3 μηνες η παρακράτηση αντιστοιχή στις ασφαλιστικές εισφορές του κατώτατου μισθου. για την ατυπη συνεργασία το ποσό που σου κρατανε ειναι  αυτό που θα πληρωσουν εκεινοι στην εφορία αφού το τιμολόγιο για την παροχή υπηρεσίας κοβεται στο ονομα της επιχείρησης και δεν μπορούν να αφαιρέσουν τα εξοδα προς εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το remote working είναι απλά εξέλιξη του να δουλεύεις έξω για όσους μπορούν δημιουργήσουν ψηφιακή αξία για τον ίδιο λόγο που οι πιστωτικές είναι ανώτερες των επιταγών και τα emails των γραμμάτων μέσω ταχυδρομείου. Οτιδήποτε "ηλεκτροποιήτε" γίνεται αυτόματα πιο γρήγορο και ανώτερο. Υπάρχει κάθε λογής τεχνολογία που σου επιτρέπει άνετα να επιτηρείς τη δουλειά των υπολοίπων και υπάρχουν τεχνικές στις επιχειρήσεις για να το επιτύχεις αυτό. 

Εφόσον πουλάς ψηφιακή αξία τότε ήδη ανταγωνίζεσαι τους πάντες παγκοσμίως εκτός αν για άγνωστους μία εταιρία προτιμάει να προσλαμβάνει μόνο locals. Το θετικό έστω είναι ότι μπορεί να ανταγωνίζεσαι πολλούς αλλά η αγορά σου είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη, κάθε ιστοσελίδα είναι και από μία εταιρία για την οποία μπορείς να δουλέψεις εφόσον ζητάει τη δεξιοτητά σου και μαζί με αυτό υπάρχουν άψογες πλατφόρμες επαγγελματικής προώθησης.  Οι εταιρίες στο διαδίκτυο απλά δε τελειώνουν ποτέ και το μόνο που χρειάζεσαι είναι να σε προσλάβει μία. Μπορούν να συγκριθούν εκατοντάδες σελίδες/εταιρίες του διαδικτύου με τις λίγες έως ανύπαρκτες εταιρίες που μπορεί να είναι στη περιοχή σου οι οποίες ενδέχεται να μη ζητάνε αυτό που δίνεις? 

Είναι γεγονός ότι οι ασιάτες είναι ένα πρόβλημα και έχει χτυπήσει και την αγορά που ειμαι έγω, εκεί πέρα η ζωή είναι αδιανόητα φθηνή, πιστεύω κάποια στιγμή ίσως μπει φρένο στο ελεύθερο διαδίκτυο γιατί δε παλεύεται πολύ όλο αυτό. Εκεί πληρώνουν ίντερνετ dsl 3Ε το μήνα! δεν έχουν πρόβλημα να σε κάνουν undercut έως αηδίας και βέβαια οι υπηρεσίες τους είναι το ίδιο ποιοτικές με τις δικές σου. Υπάρχουν βέβαια πάντα τρόποι να σπάσεις την αγορά σε μικρά κομμάτια και να αποκλίσεις όσο περισσότερους μπορείς, η άλλη λύση είναι απλά να γίνεις ανώτερος από αυτούς, να χεις ακόμη υψηλότερες δεξιότητες, αυτό είναι κάτι που γενικά απαιτούν οι ψηφιακές δεξιότητες, πρέπει συνέχεια να βελτιώνεσαι και να βρίσκεις τρόπους να βγαίνεις μπροστά ή να μπαίνεις σε αγορές που δεν έχει τέτοιους.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ έξω γιατί οι δεξιότητες μου είναι μόνο ψηφιακές, δεν έχω κάποια σοβαρή δεξιότητα στο "φυσικό κόσμο".  Το θέμα με το διαδίκτυο είναι να μπορείς να κάνεις κάτι, πολλοί που ακούνε ότι παίζει χρήμα εκεί προσπαθούν να πετύχουν χωρίς να έχουν κάποια ψηφιακή δύναμη. Μπλέκουν με χρηματιστήρια ή άκυρα "διαφημιστικά κόλπα εμπορικού τύπου" και απλά πετάνε το χρόνο τους στα σκουπίδια. Πρέπει να αντιμετωπίσεις το διαδίκτυο όπως τις δουλειές έξω και το ίδιο και το εμπόριο που μπορείς να κάνεις με αυτό, δεν πρέπει να το κάνεις overthink. Στα χρόνια που χω δουλέψει με αυτό, η μεγάλη αδυνάμια του είναι ο αποκλεισμός από τη κοινωνία κάτι που είναι κακό για την υγεία και μου έχει κοστίσει ψυχικά και σωματικά. Τα κοινωνικά δίκτυα και ειδικά το discord βοηθάνε όπως επίσης και η τηλεόραση ώστε να έχεις λίγο φασαρία αλλά γενικά πολύ κακό όλο αυτό.

Το άλλο που ίσως ισχύει για το διαδίκτυο αλλά δε μπορώ να επαληθεύσω είναι ότι ίσως οι εταιρίες προτιμάνε πιο έτοιμους και έμπειρους παρά άτομα που μπορεί να είναι νέα σε μία αγορά και χρειάζονται κάποια καθοδήγηση/εκπαίδευση έως να δημιουργούν την αξία που θέλει η εταιρία  Αυτό όμως μπορεί να ισχύει γενικά για μία εταιρία διαδίκτυο ή μη. Πρέπει να ξέρεις άριστα αυτό που δίνεις  για να πετύχεις. Προφανώς είναι πιο εύκολο να καθοδηγήσεις κάποιον από κοντά.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάμε σε νέα μοντέλα εργασίας, που σίγουρα αρκετούς αναμένεται να τούς θέσουν εκτός εργασίας, χωρίς δυνατότητα ανεύρεσης. Αυτοματοποιούνται και πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

, που σίγουρα αρκετούς αναμένεται να τούς θέσουν εκτός εργασίας, χωρίς δυνατότητα ανεύρεσης. Αυτοματοποιούνται και πολλά πράγματα.

όπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...