Προς το περιεχόμενο

toshiba satellite a300-17n , PSAJ0E


spyroslost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Help! Έχω ένα παλιό λαπτοπ Τoshiba Satellite A300-17N και θέλω να το συνεφέρω λιγάκι. Το έχω πάει στα 3GB RAM, με την ελπίδα να το πάω στα 4. Ήθελα να του βάλω SSD και βρήκα τον TEAMGROUP L7 EVO SATA 3 120 GB προσφορά 20€ και τον τσίμπησα. Το πρόβλημα είναι ότι το BIOS αρνείται να τον δει και δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα Windows 10. Έχει κανείς καμία ιδέα ή να τον βάλω στο desktop που το χρειάζεται κιόλας; τα windows τον βλέπουν, το BIOS δεν τον βλέπει, και όταν ν πάω να κάνω την εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα ότι δεν γίνεται να κάνει install επειδή δεν το βλέπει το BIOS σαν bootable device, δεν ξέρω αν είναι θέμα του laptop αν έχει κάποιο τρόπο να το φτιάξω, είναι παλιό. Ευχαριστώ. 1f609.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2019 στις 10:26 ΜΜ, spyroslost είπε

τα windows τον βλέπουν, το BIOS δεν τον βλέπει, και όταν ν πάω να κάνω την εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα ότι δεν γίνεται να κάνει install επειδή δεν το βλέπει το BIOS σαν bootable device

Δυσκολευομαι να πιστεψω αυτο που εβαλα υπογραμμιση.Τραβα μια εικονα να δουμε τι γινεται.Μια απο το bios που δεν τον βλεπει , μια απο την εγκατασταση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα το εξης για την περιπτωση σου ...

"This error may indicate that BIOS settings of your computer are not properly configured, thus you can try setting BIOS to factory and go back to default setting. Also, this issue is caused by hard disk mode; in that case, you need to change AHCI to Compatibility in BIOS. If there is not Compatibility option, you can select IDE."

Κοινως τραβα κανα "load defaults" αν εχει τετοια επιλογη στο bios και ξαναδοκιμασε ή/και αλλαξε το "sata controller mode" απο ahci σε ide (ή οποια αλλη επιλογη εχει εκτος της ahci).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/10/2019 at 22:26, spyroslost said:

Καλησπέρα. Help! Έχω ένα παλιό λαπτοπ Τoshiba Satellite A300-17N και θέλω να το συνεφέρω λιγάκι. Το έχω πάει στα 3GB RAM, με την ελπίδα να το πάω στα 4. Ήθελα να του βάλω SSD και βρήκα τον TEAMGROUP L7 EVO SATA 3 120 GB προσφορά 20€ και τον τσίμπησα. Το πρόβλημα είναι ότι το BIOS αρνείται να τον δει και δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα Windows 10. Έχει κανείς καμία ιδέα ή να τον βάλω στο desktop που το χρειάζεται κιόλας; τα windows τον βλέπουν, το BIOS δεν τον βλέπει, και όταν ν πάω να κάνω την εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα ότι δεν γίνεται να κάνει install επειδή δεν το βλέπει το BIOS σαν bootable device, δεν ξέρω αν είναι θέμα του laptop αν έχει κάποιο τρόπο να το φτιάξω, είναι παλιό. Ευχαριστώ. 1f609.png

Φίλος, έχω ένα Toshiba A300-15C και είχα το ίδιο πρόβλημα με έναν Kingston A400 που αγόρασα. Δεν το διάβαζε με τίποτα ότι και να έκανα. Κάποια λάπτοπ έχουν ασυμβατότητα με κάποιους SSD λόγω controller. Πήγα στο σάιτ της Patriot όπου βάζεις το λάπτοπ σου σε ψαχτήρι και σου λέει αν είναι συμβατός ο δίσκος. Ήταν, γύρισα τον Kingston πίσω, πήρα ένα Patriot Burst με 18€, τον διάβασε το bios με την μία και δουλεύει τέλεια. Νομίζω και ο Crucial θα δουλέψει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...