Προς το περιεχόμενο

Νέο PC προτάσεις


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 500€ μόνο κουτί(μονάδα) 

Χρήση υπολογιστή : εργασία με χρήση multi tasking, gaming τύπου Dota 2 και Football Manager, και photo editing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Photoshop, Sony Vegas

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. ΟΧΙ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Επαρχία θα γίνουν όλα παραγγελία 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από ένα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Από το κατάστημα (ώστε αν χρειαστεί να αναβαθμίσουν bios και ότι άλλο χρειαστεί) 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΟΧΙ

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.

Στο μέλλον σκοπεύω να αναβαθμίσω το PC σιγά σιγά, αυτή την στιγμή θέλω ένα PC να μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των προγραμμάτων και των παιχνιδιών για μια 2ετια 

Επίσης θα ήθελα να έχει SSD δίσκο

Θα προτιμούσα από κατάστημα που θα κάνει την συναρμολογηση και bios update ή οτιδήποτε χρειαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, το κρατάω σαν πρώτη πρόταση, επειδή δεν έχω ιδέα και έχω παρατήσει το άθλημα και δεν ασχολούμαι πλέον τόσο, αναμένω και άλλες προτάσεις ώστε συνδυάζοντας περισσότερες να βγάλω το ιδανικό build!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι με ανεβασμένο Budge 650€-700€, θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω build, προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ένα κατάστημα που να έχει ότι μου προτάθηκε γιατί κάποια π.χ. στο foxstore είχαν αφαιρεθεί(ευχαριστώ και τον @adtakhs

Και μια βοήθεια στην επιλογή της κάρτας γραφικών, το build δεν θέλω να ξεπεράσει τα 650€-700€ οπότε σίγουρα κάρτα γραφικών θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό π.χ. https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html?from=account_favorites ? παλιά έπαιζε στα 140€ βέβαια

Update: οι τιμές βλέπω στο e-shop είναι πολύ πιο πάνω σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, οπότε ίσως να πάω καλύτερα σε κομμάτι κομμάτι από πολλά καταστήματα;

Spoiler

Screenshot_5.png.4581b42f5c557e3acc6fc36141adba3a.png

Screenshot_4.png.a990d5315c2d8c21bf01638b27773548.png

 

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα χωριστα και να πληρωσεις καποιον να στα στησει με ενα 50ρικο. Στο κερδος θα εισαι. Mε 750 βγαινει και μεσω skroutz και μεσω bestprice build ακομη και με Ryzen 7 2700 και GTX 1660super. 

Αν δεν βιαζεσαι ολο και κατι απο components θα παιξει εκπτωση μεχρι τελος του μηνα και επισης αναμενονται καινουριες καρτες γραφικων γυρω στα 200 ευρω και κατω (GTX 1650 super και RX 5500) που πιθανον να σε καλυπτουν για 1080p αναλυση και ελαφρια παιχνιδια οπως αυτα που παιζεις τωρα κυριως. Για να γλιτωσεις και απο κει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Επανέρχομαι με ανεβασμένο Budge 650€-700€, θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω build, προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ένα κατάστημα που να έχει ότι μου προτάθηκε γιατί κάποια π.χ. στο foxstore είχαν αφαιρεθεί(ευχαριστώ και τον @adtakhs

Και μια βοήθεια στην επιλογή της κάρτας γραφικών, το build δεν θέλω να ξεπεράσει τα 650€-700€ οπότε σίγουρα κάρτα γραφικών θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό π.χ. https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html?from=account_favorites ? παλιά έπαιζε στα 140€ βέβαια

Update: οι τιμές βλέπω στο e-shop είναι πολύ πιο πάνω σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό, οπότε ίσως να πάω καλύτερα σε κομμάτι κομμάτι από πολλά καταστήματα;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_5.png.4581b42f5c557e3acc6fc36141adba3a.png

Screenshot_4.png.a990d5315c2d8c21bf01638b27773548.png

 

Στα χρήματα που παίρνεις από e-shop  με λίγο ψάξιμο παίρνεις το παρακάτω που λόγω RX5700 σε ανεβάζει σε άλλη κατηγορία.

 

 

 

Στιγμιότυπο από 2019-11-24 06-09-37.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Στα χρήματα που παίρνεις από e-shop  με λίγο ψάξιμο παίρνεις το παρακάτω που λόγω RX5700 σε ανεβάζει σε άλλη κατηγορία.

Μα ο άνθρωπος λέει ότι παίζει Dota και football manager. Ποιος ο λόγος να δώσει τόσα λεφτά για κάρτα? Η 1660 super είναι καλύτερη επιλογή και θα τον καλύψει και με το παραπάνω, απλά έχει ελαφρώς τσιμπημένες τιμές επειδή βγήκε πρόσφατα . Άκομα και η απλή 1660 ή και η 1650 super που μόλις ανακοινώθηκε θα τον κάλυπτε και θα είναι επίσης vfm στα 150-160 ευρώ όταν κυκλοφορήσει κανονικά. Εντάξει οι 5700/5700ΧΤ είναι vfm κάρτες άλλα για αυτούς που παίζουν βαρια games, δεν τις χρειάζονται όλοι. Καμία διαφορά δεν θα δει στα games που λεει.

Επίσης η πρόταση μητρικής δεν έχει νόημα γιατί 65 ευρώ έχει σε καταστήματα από τα οποία οι περισσότεροι απλά δεν θα παραγγείλουν . Στην ουσία είναι πλασματικό ποσό, με τα ίδια λεφτά παίρνει αυτήν ή δίνει ακόμα λίγα και πάει σε Tomahawk Max:

https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max.html

Οθόνη ποιά έχεις?

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Μα ο άνθρωπος λέει ότι παίζει Dota και football manager. Ποιος ο λόγος να δώσει τόσα λεφτά για κάρτα? Η 1660 super είναι καλύτερη επιλογή και θα τον καλύψει και με το παραπάνω, απλά έχει ελαφρώς τσιμπημένες τιμές επειδή βγήκε πρόσφατα . Άκομα και η απλή 1660 ή και η 1650 super που μόλις ανακοινώθηκε θα τον κάλυπτε και θα είναι επίσης vfm στα 150-160 ευρώ όταν κυκλοφορήσει κανονικά. Εντάξει οι 5700/5700ΧΤ είναι vfm κάρτες άλλα για αυτούς που παίζουν βαρια games, δεν τις χρειάζονται όλοι. Καμία διαφορά δεν θα δει στα games που λεει.

Επίσης η πρόταση μητρικής δεν έχει νόημα γιατί 65 ευρώ έχει σε καταστήματα από τα οποία οι περισσότεροι απλά δεν θα παραγγείλουν . Στην ουσία είναι πλασματικό ποσό, με τα ίδια λεφτά παίρνει αυτήν ή δίνει ακόμα λίγα και πάει σε Tomahawk Max:

https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max.html

Οθόνη ποιά έχεις?

Γιατί τι θα του δόσει η Tomahawk MAX ? Τίποτα παραπάνω από αυτές που έχουν προταθεί.

Από την άλλη η RX5700 θα του δώσει ελευθερία στο Gaming και σύστημα χρηστικό στο gaming για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Αν είναι να πάει σε μικρότερη κάρτα, καλό είναι να βάλει επεξεργαστή τον 3600 . Μόνο έτσι παραμένει το σύστημα VFM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Γιατί τι θα του δόσει η Tomahawk MAX ? Τίποτα παραπάνω από αυτές που έχουν προταθεί.

Από την άλλη η RX5700 θα του δώσει ελευθερία στο Gaming και σύστημα χρηστικό στο gaming για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Αν είναι να πάει σε μικρότερη κάρτα, καλό είναι να βάλει επεξεργαστή τον 3600 . Μόνο έτσι παραμένει το σύστημα VFM.

O 3600 έχει νόημα, μια και λέει ότι κάνει και άλλες εργασίες στο PC όπως editing. Απλά δεν τον είπα γιατί του ανεβάζει το budget. Αλλά αξίζει 100%.

Την Tomahawk MAX την ανέφερα περισσότερο γιατί κάνει ελάχιστα παραπάνω στην ουσία από αυτήν που πρότεινες. Την Α-Pro Max είπα να πάρει για budget. Αν έχει σκοπό ειδικά να αλλάξει επεξεργαστή για να βάλει μεγαλύτερο στην ίδια πλατφόρμα αργότερα, αξίζουν πολύ παραπάνω αυτές οι δύο, μόνο και μόνο για την καλύτερη ψύξη, τις παραπάνω θύρες και την καλυτερη εμφάνιση. Για 15-20 ευρώ διαφορά μιλάμε για την Tomahawk, αλλιώς με ίδια λεφτά στην ουσία με αυτήν που πρότεινες η Α-Pro Max. Μιλάμε για ίδιες τιμές σχεδόν, δεν είναι 100 ευρώ διαφορά. 

Η 5700 δεν έχει νόημα γιατί ο ανθρωπος δεν είναι στην ουσία gamer. Dota και manager παίζει. Τέτοιου τύπου games τα παίζει και θα τα παίζει ακόμα για πολύ καιρό με μια κάρτα των 200 ευρω (και λέω πάρα πολλά). Ακόμα και η 1660 super είναι overkill, άλλα μπορεί να την παρει για να του κρατήσει παραπάνω. Ακόμα και μεταχειρισμένη 570/580 με 100 ευρώ να πάρει θα τα τρέχει για πλάκα αυτά. Αν έχει σκοπό να το γυρίσει σε ΑΑΑ και άλλα πιο βαρια games αργότερα ας πάρει 5700. Άλλιως είναι σαν να λες να πάρει κάποιος 9900Κ για να ανοίγει το excel. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον, ο ίδιος θα αποφασίσει..

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Σκέφτομαι να πάω σε αυτό το build με βοήθησαν αρκετά οι απαντήσεις σας. Παρατήρησα ότι σχεδόν σε όλα τα parts έχεις τα μεταφορικά οπότε αν τα υπολογίσω minimum 6€ σε κάθε προϊόν (το κουτί θέλει 10€+) θέλω περίπου 50€ έξοδα μεταφοράς μιας και μένω επαρχία. Οπότε κάνοντας μιας σούμα με αυτά που είπατε τα περισσότερα τα βρήκα στο Visionstudio, προτίμησα τον Ryzen 5 3600 λόγω ότι θέλω καλό επεξεργαστή για πιθανή χρήση Photoshop και Sony Vegas.

Οι ερωτήσεις μου είναι 2:

-Σαν build είναι σωστό θεωρείτε για χρήση Photoshop, Sony Vegas και κάνα game όπως Dota 2 και FM2020; Θέλω όμως να με καλύψει σε ένα πιθανό Game που θα βγει σε 1-2 χρόνια όχι με τρελές απαιτήσεις αλλά να μην χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια κάρτα γραφικών.

-Κάρτα γραφικών!? Περιμένω όπως μου είπατε τις RX5500 και RX5500T;

*Όλα τα παρακάτω parts αν τα πετύχω προσφορά σε black friday, ξεκινάω να τα αγοράζω ένα ένα παρακάμπτοντας το κατάστημα αυτό αν είναι να κερδίσω χρήματα*

*Οθόνη δεν έχω, σκέφτομαι αργότερα για αυτή, η τουλάχιστον κοντά σε αυτά τα λεφτά (150€) https://www.skroutz.gr/s/9203636/Samsung-C27F396FHU.html*

Screenshot_1.jpg.8f72cde89d6bf1a860f9bb92899d1b67.jpg

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Σκέφτομαι να πάω σε αυτό το build με βοήθησαν αρκετά οι απαντήσεις σας. Παρατήρησα ότι σχεδόν σε όλα τα parts έχεις τα μεταφορικά οπότε αν τα υπολογίσω minimum 6€ σε κάθε προϊόν (το κουτί θέλει 10€+) θέλω περίπου 50€ έξοδα μεταφοράς μιας και μένω επαρχία. Οπότε κάνοντας μιας σούμα με αυτά που είπατε τα περισσότερα τα βρήκα στο Visionstudio, προτίμησα τον Ryzen 5 3600 λόγω ότι θέλω καλό επεξεργαστή για πιθανή χρήση Photoshop και Sony Vegas.

Οι ερωτήσεις μου είναι 2:

-Σαν build είναι σωστό θεωρείτε για χρήση Photoshop, Sony Vegas και κάνα game όπως Dota 2 και FM2020; Θέλω όμως να με καλύψει σε ένα πιθανό Game που θα βγει σε 1-2 χρόνια όχι με τρελές απαιτήσεις αλλά να μην χρειάζεται να αλλάζω συνέχεια κάρτα γραφικών.

-Κάρτα γραφικών!? Περιμένω όπως μου είπατε τις RX5500 και RX5500T;

*Όλα τα παρακάτω parts αν τα πετύχω προσφορά σε black friday, ξεκινάω να τα αγοράζω ένα ένα παρακάμπτοντας το κατάστημα αυτό αν είναι να κερδίσω χρήματα*

*Οθόνη δεν έχω, σκέφτομαι αργότερα για αυτή, η τουλάχιστον κοντά σε αυτά τα λεφτά (150€) https://www.skroutz.gr/s/9203636/Samsung-C27F396FHU.html*

Screenshot_1.jpg.8f72cde89d6bf1a860f9bb92899d1b67.jpg

 

Μια χαρά είσαι.

Για οθόνη δες και την πολύ καλή για τα χρήματά της

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μιας και άλλαξα την κάρτα γραφικών με αυτή που έχει προσφορά το Plaisio Sapphire VGA Radeon RX 590 8GB Special Edition στα 184.9€ μιας και αυτή στο αρχικό Setup έβγαινε στην ίδια τιμή αν υπολογίσεις τα μεταφορικά!

Οπότε είμαστε εδώ και αναμένω και τυχών προσφορές!

π.χ. ο SSD του e-shop αξίζει έναντι του Corsair; https://www.e-shop.gr/ssd-adata-xpg-gammix-s11-pro-512gb-m2-2280-pcie-gen3x4-p-PER.331565

οποιαδήποτε πρόταση για αλλαγή δεκτή!

Screenshot_1.jpg.88d8f3d6c352d8a8969948d3a0dd9f61.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πως το κάνεις αυτό με την εικόνα; Χρησιμοποιείς κάποιο online εργαλείο για το build;

Απλά κάνεις λογαριασμό στο Skroutz και τα προσθέτεις αυτά που θες στα αγαπημένα και στα βάζει σε μια λίστα και τα έχεις μαζεμένα και σε ενημερώνει με ειδοποίηση για κριτικές ή αλλαγή τιμής

Επεξ/σία από Phoenix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...