Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές έδειξαν ότι το «dark mode» πράγματι εξοικονομεί μπαταρία στα iPhone με οθόνες OLED


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Και πως ακριβως τα μαθατε αυτα?Παλι απο καποια ατομα σαν και αυτον οι οποιοι εκαναν αντιστοιχα δοκιμες σε αυτα.

Ο συγκεκριμενος αυτο που εκανε ειναι να δει την συμπεριφορα του Dark Mode συγκεκριμενα στα Iphone και ο σκοπος που ανεβασε το video του δεν ειναι μονο για να τονισει σε κατοχους iphone με oled οθονες τα του Dark Mode,αλλα και για να δωσει μια εικονα με νουμερα του για τι διαφορες ακριβως μιλαμε.

Εχω ολα τα Note απο το Note 1 ως το 9 εκτος του Note 7. Επίσης πάντα τα κάνω root με αποτελεσμα να ειμαι στο member xda απο το 2007. Εγώ προσωπικά και όση ασχολούμαστε με root. Το ξέρουμε από όταν πρωτοβγήκε η πρώτη oled σε κινητό. Γιατί απλά το ξέραν οι developers του xda και το μετέδωσαν και στο υπόλοιπο κοινό του xda. Ετσι λοιπόν και εμείς αντίστοιχα το μεταφέρουμε σε αλλα forums εδώ και χρονια. Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα που το γνωρίζει αυτό από το 2010. Επίσης υπάρχει και μια μερίδα κόσμου που δεν ξέρει τίποτα από όλα αυτά και ας είμαστε στο 2019. Γιατί απλά μπορεί να μην είχε ποτε κινητό Samsung. Επίσης υπάρχει και η Samsung που το διαφήμιζε εδώ και χρονια με spots στην tv. Αλλα δεν ξέρω αν ήρθαν ποτε αυτά τα spots στην Ελλάδα.  Tο θέμα είναι πως το dark mode και τα dark apps άργησαν πολύ να έρθουν στους χρηστες που δεν κάνουν root. Δηλαδή όλους εσάς. Μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει 100% dark mode σε όλο το system του κινητού σε όλα τα frameworks και σε όλα τα apps. Ενώ οποιοι κάναμε root τα έχουμε όλα αυτά από το 2010... Και επίσης έχουμε full support σε dark mode και dark apps. Κάτι που ελπίζω μια μέρα ακομα και αν ειναι το 2020-2025 να έχετε και εσείς. Γιατί είναι πολύ ωραίο το dark theming στα κινητά. Προς το παρόν έχετε ένα 40% σε dark mode χωρις root.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και τι σχεση αυτο με το σχολιο σου και την εδω ειδηση?

Και στο Android παρολο που εδω και χρονια κυκλοφορουν συσκευες με Amoled οθονες,επισημα φετος με το Android 10 μπηκε το Dark Mode.

Ότι έφτασε η τρίτη γενιά iPhone με amoled για να γίνει τεστ και να διαπιστωθεί το αυτονόητο . Τώρα ας δοκιμάσετε και με σβηστή οθόνη να διαπιστώσετε ότι καίει λιγότερο (Blind mode) 😂

Τα android παίρνουν θέματα με ότι χρώμα θέλεις καμία 10ρια χρόνια τώρα. Δεν περιμέναμε το android 10 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagosd είπε

Ότι έφτασε η τρίτη γενιά iPhone με amoled για να γίνει τεστ και να διαπιστωθεί το αυτονόητο . Τώρα ας δοκιμάσετε και με σβηστή οθόνη να διαπιστώσετε ότι καίει λιγότερο (Blind mode) 😂

Τα android παίρνουν θέματα με ότι χρώμα θέλεις καμία 10ρια χρόνια τώρα. Δεν περιμέναμε το android 10 .

Βρε ανθρωπε αφου τωρα το βαλανε το dark mode στα iphone,πως θα το δοκιμασει σε παλιοτερα μοντελα πιο πριν?

Επισης το συγκεκριμενο καναλι ουτως ή αλλως δεν εχει πολυ καιρο που ξεκινησε να κανει test μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Έβγαλε amoled οθόνη πριν δύο χρόνια και φέτος ανακάλυψε το dark mode.

Κοίτα έχεις δίκιο σε αυτό. Και πάλι καλύτερα όμως από την Google που επί εποχής Nexus 6 με OLED, μετά από 5 χρόνια στο Android 10 ανακάλυψε και αυτή το dark mode. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, asdfaster είπε

 Κάτι που ελπίζω μια μέρα ακομα και αν ειναι το 2020-2025 να έχετε και εσείς. Γιατί είναι πολύ ωραίο το dark theming στα κινητά. Προς το παρόν έχετε ένα 40% σε dark mode χωρις root.

Η πλειοψηφια του κοσμου δεν καθεται να ψειριζει τοσο πολυ αυτα τα πραγματα,ειδικα αν μιλαμε για root εν ετη 2019 μαλιστα.

Δηλαδη οκ εβαλα και εγω στο S10 dark mode και μετα την πρωτη μερα απλα ουτε που το προσεχα/του εδινα σημασια.

Επισης για σας ολους που κανετε root σε galaxy συσκευες και οχι πχ σε Oneplus,σας βγαζω το καπελο που μεχρι και σε τοσο ακριβες συσκευες οπως τα note τα βγαζετε εκτος εγγυησης.

Να παρακαλατε πριν το δωσετε το κινητο να μην σας βγαλει θεμα,γιατι τοτε θα εχετε σημαντικοτερα θεματα να σας απασχολουν απο το dark mode/theme στα κινητα :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η πλειοψηφια του κοσμου δεν καθεται να ψειριζει τοσο πολυ αυτα τα πραγματα,ειδικα αν μιλαμε για root εν ετη 2019 μαλιστα.

Δηλαδη οκ εβαλα και εγω στο S10 dark mode και μετα την πρωτη μερα απλα ουτε που το προσεχα/του εδινα σημασια.

Επισης για σας ολους που κανετε root σε galaxy συσκευες και οχι πχ σε Oneplus,σας βγαζω το καπελο που μεχρι και σε τοσο ακριβες συσκευες οπως τα note τα βγαζετε εκτος εγγυησης.

Να παρακαλατε πριν το δωσετε το κινητο να μην σας βγαλει θεμα,γιατι τοτε θα εχετε σημαντικοτερα θεματα να σας απασχολουν απο το dark mode/theme στα κινητα :)

 

 

Εδώ ο άλλος πήρε το s9+ στην πισίνα και έβγαζε selfies, όταν του είπα χαιρέτα την εγγύηση μου λέει αδιάβροχο είναι 😂 Όταν του εξήγησα τα περί υγρασίας μου λέει δεν πειράζει έχει τελιώσει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς. Όταν του εξήγησα ότι ακόμα και τα παλαιότερα s9 της αγοράς έχουν εγγύηση τουλάχιστον μέχρι τον φεβρουάριο του 2020 χλόμιασε! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Κοίτα έχεις δίκιο σε αυτό. Και πάλι καλύτερα όμως από την Google που επί εποχής Nexus 6 με OLED, μετά από 5 χρόνια στο Android 10 ανακάλυψε και αυτή το dark mode. 

Τουλαχιστον είχε amoled οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Η πλειοψηφια του κοσμου δεν καθεται να ψειριζει τοσο πολυ αυτα τα πραγματα,ειδικα αν μιλαμε για root εν ετη 2019 μαλιστα.

Δηλαδη οκ εβαλα και εγω στο S10 dark mode και μετα την πρωτη μερα απλα ουτε που το προσεχα/του εδινα σημασια.

Επισης για σας ολους που κανετε root σε galaxy συσκευες και οχι πχ σε Oneplus,σας βγαζω το καπελο που μεχρι και σε τοσο ακριβες συσκευες οπως τα note τα βγαζετε εκτος εγγυησης.

Να παρακαλατε πριν το δωσετε το κινητο να μην σας βγαλει θεμα,γιατι τοτε θα εχετε σημαντικοτερα θεματα να σας απασχολουν απο το dark mode/theme στα κινητα :)

Εμενα μου αρέσουν τα dark themes και είναι ένας λόγος που κάνω root. Τα άσπρα δεν τα μπορώ καθόλου. Το μονο θέμα που μπορεί να σου βγάλει κάποιο samsung κινητό είναι πρόβλημα στην μητρική και τίποτα άλλο. Τα πλεονεκτήματα του root είναι παρα πολλα. Εγω ζω στην Αμερική που και πρόβλημα να βγάλει θα παω να πάρω άλλο αύριο. Κανένα samsung δεν μου έχει βγάλει ποτε θέμα με εξαίρεση το note 4. Αν ζούσα στην Ελλάδα με τιμές Ελλάδας και μισθούς Ελλάδας όχι μονο δεν θα έκανα root. Αλλα θα έπαιρνα ένα note 9 μεταχειρισμένο να το κρατήσω 4 χρονια σίγουρα και χωρίς root.  Μπορείς να μην το κανεις τα 2 πρώτα χρονια. Αλλα αφού θα έχει λήξη η εγγύηση τα πλεονέκτημα του root είναι άπειρα. Επίσης αν κάποιος θέλει να κράτηση για 4+ χρονια με root θα καταφέρει να έχει μακροζωία το κινητό. Αν συνεχίσει η samsung να βγάζει note σαν το note 10+ θα παω σε one plus χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Εδώ ο άλλος πήρε το s9+ στην πισίνα και έβγαζε selfies, όταν του είπα χαιρέτα την εγγύηση μου λέει αδιάβροχο είναι 😂 Όταν του εξήγησα τα περί υγρασίας μου λέει δεν πειράζει έχει τελιώσει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς. Όταν του εξήγησα ότι ακόμα και τα παλαιότερα s9 της αγοράς έχουν εγγύηση τουλάχιστον μέχρι τον φεβρουάριο του 2020 χλόμιασε! 😂

Βέβαια και αυτό δεν είναι στάνταρ γιατί το καλοκαίρι έβγαζα μέσα στην θάλασσα φώτο και προχθές που χάλασε η θύρα το πήγα στην κυρά Huawei πιστεύοντας ότι είμαι εκτός εγγύησης και εν τέλη δεν υπήρχε ηχνος υγρασίας και μια χαρά άλλαξαν τα πάντα εντός εγγύησης.. Οπότε μην το δένεις κιολας... Mate 10 pro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, JcD είπε

Εδώ ο άλλος πήρε το s9+ στην πισίνα και έβγαζε selfies, όταν του είπα χαιρέτα την εγγύηση μου λέει αδιάβροχο είναι 😂 Όταν του εξήγησα τα περί υγρασίας μου λέει δεν πειράζει έχει τελιώσει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς. Όταν του εξήγησα ότι ακόμα και τα παλαιότερα s9 της αγοράς έχουν εγγύηση τουλάχιστον μέχρι τον φεβρουάριο του 2020 χλόμιασε! 😂

Κλαιν.. Θα χασει 300 ευρω?? 2 χρονια κοντευει...

Αλλα καλο ψαρι ηταν κ αυτος και τσιμπησε.. 

Εγω στο "χαιρετα την εγγυηση" σου θα σου ελεγα "το δικο σου να το βαζεις για υπνο στη κουνια το βραδυ μη σου παθει τιποτα" 😂..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Κλαιν.. Θα χασει 300 ευρω?? 2 χρονια κοντευει...

Αλλα καλο ψαρι ηταν κ αυτος και τσιμπησε.. 

Εγω στο "χαιρετα την εγγυηση" σου θα σου ελεγα "το δικο σου να το βαζεις για υπνο στη κουνια το βραδυ μη σου παθει τιποτα" 😂..

Με  το μπαρδόν, δεν ξέραμε ότι τα τριακοσάευρα μεγαλώνουν μαζί με τα μαρούλια! 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...