Προς το περιεχόμενο

Εξοδα οικογενειας σε σουπερ μαρκετ


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ...ίδια φάση με τους τύπους που πάνε Αθήνα Θεσσαλονίκη και σου λένε "Δικέ μου εγώ με το δικό μου έκαψα 60 ευρώ πάνε έλα" κάθεσαι εσύ μετά σαν τον μ******* και απορείς τι λάθος κάνεις...

Εμείς είμαστε 2 άτομα και ξοδεύουμε σουπερ μάρκετ κανά 10 ευρώ την ΜΕΡΑ! Κατά μέσο όρο περίπου στα 250-300 ευρώ τον μήνα. Αν φιλοτιμηθώ και πάω από τον χασάπη και δεν αρκεστώ στα κρέατα του σουπερ εύκολα αυτό γίνεται 300-350άρι. Τρώμε βέβαια 4 φορές την βδομάδα κρέας το λιγότερο και 2-3 φορές τον μήνα ψαρικό...

Α! Ξέχασα να προσθέσω πως τρώμε μια φορά την βδομάδα στου γονείς μας και θα παραγγείλουμε άλλη μια φορά την βδομάδα...οπότε τα λεφτά του σούπερ μάρκετ που ξοδεύουμε είναι για 22 ημέρες και όχι για 30!

 

Πάρε το αναλυτικά:

Ψωμί: 4 ευρώ

Ψωμί τόστ: 4-5 ευρώ

Αλλαντικά : 5 ευρώ

Τυροκομικά : 7-10 ευρώ

Γάλα : 5 ευρώ

Κρέας(χοιρινό-μοσχάρι): 15 - 20 ευρώ

Ψάρι (αναλογία βδομάδας) : 5 ευρώ

Δημητριακά : 2 ευρώ

Μαναβική-Φρούτα : 10 ευρώ

Σνάκ-χαζά : 10 ευρώ

Νερό : 3 ευρώ

Προιόντα ψηγείου(βούτυρο, μαγιονέζα κλπ) : 2-3 ευρώ

Καφές : 2-3 ευρώ 

Σύνολο περίπου 78 ευρώ... 70 σου λέω εγώ αν είμαστε μαζεμένοι.

Αλκοόλ δεν έβαλα καθόλου, σφολιατοειδή καθόλου, διάφορα τσιπουρο-κρασο-ουισκο-διαβόλια καθόλου.Δεν υπολόγισα λάδι κλπ , δεν έβαλα καθόλου καθαριστικά- χαρτικά κλπ. Αυτά υπολόγιστα κανά 15-20 ευρώ έξτρα χαλαρά...Οπότε κάνε τα μαθηματικά και θα δεις πως κάτω από 85 ευρώ την βδομάδα πολύ δύσκολα να πέσεις... δηλαδή τον μήνα είσαι γύρω στα 350-400 ευρώ με όλα μέσα...

Αυτά !

 

 

Επεξ/σία από nikοs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Eγώ με την αρραβωνιαστικιά μου (είναι και vegeterian οπότε παίρνει μερικά πραγματάκια ακριβούτσικα) σπαταλάμε, πάνω κάτω, 60 Ευρώ στο σούπερ μάρκετ την εβδομάδα -χωρίς τα τα κρέατα από κρεοπώλη και ψαρά. Περίπου τα μισά ψώνια είναι "no name" και τα υπόλοιπα γνωστές μάρκες. Παίρνουμε αυτό που θέλουμε και δε πάμε με γνώμονα τις προσφορές. Εάν τις κυνηγούσαμε, ίσως να γλιτώναμε 5-6 Ευρώ. To 150 Eυρώ το μήνα και με παιδί μου φαίνεται εξωπραγματικό. Ακόμα και μόνο με προσφορές από lidl και άπειρο μακαρόνι ή όσπριο, δε ξέρω εάν φτάνει. 

Kαι εμένα καμιά φορά μου ξινίζει, αλλά εάν θες να τρως τα φαγητά που θες, τότε δε πρέπει να έχεις οικονομικούς περιορισμούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω 4 σελίδες και τρελαίνομαι.

Θα τη χωρίσω μου φαίνεται.4μελής οικογένεια 500-600 το μήνα. Πολλά ξοδεύεις ρε γυναίκα της λέω.

Πολλάαα. Δεν πας καλά.Μου φαίνεται τάχεις χαμένα.Να πας να σε δει γιατρός.

Μούγκα εγώ.Τολμάς να φέρεις  αντίρρηση να φας και κανένα πιάτο στο κεφάλι που δεν έχει και πολλά μαλλιά οπότε η ζημιά  θα είναι μεγαλύτερη.;;;;;;;;:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευω πως ειναι ψιλο οκ το ποσο που λες. ισως θα μπορουσες να το ριξεις λιγο ακόμα. φυσικα οπως ειπαν και αλλοι παραπανω εχει να κανει και με το τι προιοντα ψωνιζεις,ποσο προσεχτικα τα χρησιμοποιειτε κοκ. αν για παραδειγμα πετας πραγματα ,δηλαδή λες παρε να εχουμε και απο αυτοπ και απο αυτο, τοτε εκει παιζει φαουλ.θεωρω παντως το 200-250 πως ειναι οκ.πλεον εισαι και στη φαση που δεν παιρνεις Pampers κτλπ οποτε απο κει γλιτωνεις πολλά πλεον. λιγο προσοχη θελει και ευκολα το ποσο πεφτει πιο κατω. κυνηγα και καμια προσφορα, κατεβασε  kAI το Pockee Που σου λεει τις προσφορες απο τα σουπερ μαρκετ που πας, ανεβαζε και τις αποδειξεις σου εκει να παιρνεις καμια επιστροφη σε €. εγω εχω παρει ηδη ενα 20ρικο σε λιγο καιρο. οτι γλιτωνεις καλο ειναι ,αρκει να μην πεινας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρόλο παίζει και τι αλκοόλ καταναλώνεται κάθε εβδομάδα,αν είναι την εβδομαδα μερικά μπουκαλια κρασί των 10-15 ευρώ,και κάνα μπουκάλι ουίσκι,τότε θες ένα 200αρι μόνο για ποτά.

Επίσης ρόλο και τι ποσότητα τρώει ο καθένας,αν ψάχνει τις προσφορές,αν θέλει μόνο επώνυμα και πάρε πολλά άλλα.

Έπειτα ο φίλος του TS  δεν διευκρίνισε αν ψωνίζει τα πάντα από το σούπερ μάρκετ ή απλά κάποια πράγματα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήδη ειπώθηκε εξαρτάται από την ποσότητα και την ποιότητα των προϊόντων και λέγοντας ποιότητα εννοώ αν είναι επώνυμα ή όχι.

Αν μια οικογένεια τρώει κάθε μέρα κρέας, πίνει μπύρες/κρασιά/αναψυκτικά, θέλει γλυκά και σνακς όλες τις ώρες τότε μπορεί να φτάσει και τα 1000 το μήνα.

Και φυσικά αν τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ γίνονται διασχίζοντας τους διαδρόμους και ρίχνοντας στο καρότσι ό,τι μας γυαλίζει ο λογαριασμός πάει στα ύψη.

Τον καιρό των παχιών αγελάδων θυμάμαι στα ταμεία των σούπερ μάρκετ τα καρότσια να είναι φορτωμένα μέχρι επάνω και κάποιοι να έχουν και δύο καρότσια ξεχειλισμένα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωΐ:

καφέ Ελληνικό (απ' τον φτηνό),

ένα τοστ (απ' τα φτηνά , ψωμί/τυρί μην πω σκέτο ψωμί μόνο),

μεσημέρι:

φακές-μακαρόνια-φις τικς- κοτό- μπριζόλα (lidl)  εναλλάξ την εβδομάδα σε κύκλο.

απόγευμα:

καφέ απ' τον φτηνό πάλι.

βράδυ:

γιαούρτι (το φτηνό)

φρυγανιές (τις φτηνές πιάσε).

1 σουβλάκι έτοιμο το Σάββατο βράδυ (να πας εκεί που έχει 1.30)

 

και x4 να τα θέλεις, ορίστε πως βγαίνει ο λογαριασμός, και δεν πεθαίνεις και μένεις και fit!

μπορεί όμως να σε κλάψουν οι ρέγγες αν το κάνεις πολλές εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ρόλο παίζει και τι αλκοόλ καταναλώνεται κάθε εβδομάδα,αν είναι την εβδομαδα μερικά μπουκαλια κρασί των 10-15 ευρώ,και κάνα μπουκάλι ουίσκι,τότε θες ένα 200αρι μόνο για ποτά.

Επίσης ρόλο και τι ποσότητα τρώει ο καθένας,αν ψάχνει τις προσφορές,αν θέλει μόνο επώνυμα και πάρε πολλά άλλα.

Έπειτα ο φίλος του TS  δεν διευκρίνισε αν ψωνίζει τα πάντα από το σούπερ μάρκετ ή απλά κάποια πράγματα μόνο.

Και αλκοόλ να μην πίνεις αν θες 3 λίτρα αναψυκτικό τη μέρα (μπαμπάς και γιος το 1,5λιτρο το πίνουν στην καθισιά ο καθένας) θες 100 ευρώ μόνο για αναψυκτικά!

Όσο για ποσότητα, άστο. Ποτέ δεν περισσεύει φαγητό, όσο κι αν μαγειρέψουμε!
Δεν χρησιμοποιούμε πιάτα, αλλά πιατέλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 ευρώ το μήνα για σούπερ μάρκετ και ζω μόνος μου.Και πάντα προσπαθώ λιτά και οικονομικά.Ημαρτον δηλαδή με τις μαλακιες του καθενός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι ο συγκεκριμενος συναδελφος σου, θα κανει το Αθηνα-Θεσσαλονικη-Αθηνα με 20 ευρω βενζινη.

Μην πιστευεις τον καθε ηλιθιο η αυτον που κοιταει να παρει οτι πιο φθηνο υπαρχει στον πλανητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις δεν μπορεί να κάνει ακριβή έλεγχο στην τσέπη του καθενός. Έχω πάει σε σπίτια που χαλάνε 500-600 ευρώ το μήνα και δεν είχαν μια μπύρα να κεράσουν και έτρεχαν στο περίπτερο να πάρουν και άλλοι που με 300 ευρώ πας απρόσκλητος και ετοιμάζουν ολόκληρο γεύμα στο λεπτό. Τα τελευταία χρόνια όλα τα σούπερ μάρκετ βάζουν προσφορές στα πάντα, αρκεί να κάνεις καλό προγραμματισμό και να ψωνίζεις κάνοντας στοκ από προϊόντα προσφορών και όχι να τρέχεις τελευταία στιγμή να αγοράσεις πανες που σου τελείωσαν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Διαβάζω 4 σελίδες και τρελαίνομαι.

Θα τη χωρίσω μου φαίνεται.4μελής οικογένεια 500-600 το μήνα. Πολλά ξοδεύεις ρε γυναίκα της λέω.

Πολλάαα. Δεν πας καλά.Μου φαίνεται τάχεις χαμένα.Να πας να σε δει γιατρός.

Μούγκα εγώ.Τολμάς να φέρεις  αντίρρηση να φας και κανένα πιάτο στο κεφάλι που δεν έχει και πολλά μαλλιά οπότε η ζημιά  θα είναι μεγαλύτερη.;;;;;;;;:P

Βρε παππού και τα φορεματακια που σου εμφανίζει από που νομίζεις ότι βγαίνουν;; πέρα από τη πλάκα όμως εμείς τετραμελής οικογένεια που 2 φορές την εβδομάδα τρώμε ψάρι (εποχιακά φρέσκα), 1 φορά κοτόπουλο και 1 κόκκινο κρέας, με χασαπη, ιχθυοπωλειο, λαϊκή και σούπερ μάρκετ θέλουμε γύρω στα 400 ευρώ το μήνα. Σουπερμάρκετ Σκλαβενίτη και δεν ψωνίζουμε αλκοόλ τίποτα και ούτε αναψυκτικά. Και προϊόντα κυρίως επώνυμα 

Φηφ

Επεξ/σία από nkmyrtos
Εγδγ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...