Προς το περιεχόμενο

Εξοδα οικογενειας σε σουπερ μαρκετ


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

20 λεπτά πριν, nkmyrtos είπε

Βρε παππού και τα φορεματακια που σου εμφανίζει από που νομίζεις ότι βγαίνουν;; πέρα από τη πλάκα όμως εμείς τετραμελής οικογένεια που 2 φορές την εβδομάδα τρώμε ψάρι (εποχιακά φρέσκα), 1 φορά κοτόπουλο και 1 κόκκινο κρέας, με χασαπη, ιχθυοπωλειο, λαϊκή και σούπερ μάρκετ θέλουμε γύρω στα 400 ευρώ το μήνα. Σουπερμάρκετ Σκλαβενίτη και δεν ψωνίζουμε αλκοόλ τίποτα και ούτε αναψυκτικά. Και προϊόντα κυρίως επώνυμα 

Φηφ

Εμένα έχει μανία με το μαγείρεμα.Είναι ικανή να μαγειρέψει τρία φαγητά το μεσημέρι , ας πούμε άλλο για μας άλλο για τα παιδιά και ένα τρίτο επιλογή για κάποιον που δεν του αρέσουν τα άλλα δύο. Την πειράζω και της λέω ότι στην προηγούμενη ζωή ήταν σίγουρα μαγείρισσα.

Κάθε βδομάδα που πάω εξοχικό μαζεύονται καμιά 10αριά αδέσποτες γάτες της περιοχής και κάνουν τσιμπούσι για μέρες με τα φαγητά που μένουν.:P 

Σπατάλη ναι αλλά δεν αγανακτώ γιατί ξέρω ότι είναι η χαρά της.Ταβέρνα ή βόλτα μπορεί να μη μου ζητήσει ποτέ αν όμως της κόψω το  μαγείρεμα θα μαραζώσει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπω στη τσεπη του καθενα να σχολιασω το πως θελει να ξοδεψει τα λεφτα του, ουτε στο ανταγωνιστικο τρυπακι οτι οποιος ξοδευει τα πιο πολλα φροντιζει καλυτερα τον εαυτο του και την οικογενεια του, διοτι ειναι ασυγκριτα καθως διαφορετικες οι συνηθειες του καθενα. Αλλο 3 ατομα με ενα παιδι που θελει συνεχεια πανες βρεφικα γαλατα, αλλο με παιδι δημοτικου, αλλο με παιδι λυκειου.

Αυτο που θελω να προσθεσω, ειναι οτι τα τελευταια χρονια παρατηρω μια σακουλοποιηση.. συνηθως φευγουν προιοντα ετοιμα κομμενα, φτιαγμενα στο σακουλακι τους. Απο τα λαχανικα- φρουτα, μεχρι τα τυρια- κρεατα.  Αυτο στοιχιζει...Παρατηρημενο σε 3-4 διαφορετικα σουπερ μαρκετ σε διαφορετικες περιοχες καθως ψωνιζω αναλογως το που βρισκομαι εκεινη τη στιγμη.  Συγκρινεται τις τιμες ανα κιλο σε αυτα τα προιοντα και θα δειτε εκπληξεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oχι ρε παιδια τριμελης οικογενεια με 150 ευρω, δεν το καταλαβαινω. Εγω μονος μου χτυπαω το 200ρι+ ανετα. Αντε πες επειδη δεν το ψαχνω και παιρνω ο,τι θελω να το εριχνα στα 150 ξερωγω, αλλα να το παω στα 50 ευρω (αναλογικα), δε μου βγαινει με καμια δυναμη. Και δεν τρωω και ψαρια που δε μου αρεσουν (που ειναι και πιο ακριβα απ'οσο μπορω να κρινω), αλλα αν εχεις παιδι δεν μπορεις να μην του εχεις τη σωστη διατροφη. Κατ'αρχην με μικρο παιδι θα πρεπει να ειναι συνεχεια μεσα στα πλυντηρια και στα καθαριστικα.

Εκτος αν το ζευγαρι τρεφεται καθημερινα απ'εξω στη δουλεια κλπ και δεν τα υπολογιζει αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 σελίδες τώρα ασχολούμαστε με την μπούρδα που πέταξε κάποιος...Ο τύπος που νομίζει ότι την βγάζει με 150€ το μήνα μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται στο σπίτι...μάλλον η γυναίκα του θα ψωνιζει  στα κρυφά. 5€ ημερήσια για 3ατομα δεν βγαίνει με τίποτα για τρόφιμα, λαχανικά, κρεατικά, ψαρίκα, απορρυπαντικά, είδη υγιεινής εκτός και αν πίνουν μόνο νερό τρώνε μόνο όσπρια και ζυμαρικά, δεν πλένονται και δεν σκουπίζουν τον κωλο τους.

Δύο άτομα είμαστε και με προσεκτικές αγορές ας πούμε ειμαστε στα 200-250€/

Επεξ/σία από teddy71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, evabb είπε

Πω πω νιώθω λίγο πριγκίπισσα που αγοράζω ροζ κωλοχαρτο. 

Σοφία εσύ;;;

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εγώ θα πω πολλές φορές βλεπω κόσμο να τρώει βρωμιες του στυλ σφολιατες κατεψυγμένες κτλπ λόγω οικονομιας. Κάτι πίτες στο lidl κοστίζουν ένα ευρώ και αν είναι ο άλλος χαμηλού μορφωτικού επιπέδου την πατάει σου λέει τρώω νόστιμα και φτηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα 200ρι 2 ατομα και φαγητά απο το χωριό που και που. Σίγουρα 1 φορα τη βδομάδα φαγητό σε ταβέρνα όμως. Γενικά τα χρήματα σε φαγητό ειναι μεγάλη μαλακια να λυπάσαι να τα δώσεις και να τα δίνεις σε αλλα πραγματα μη βασικής ανάγκης.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε χωριό / επαρχιακή πόλη, θέλεις τουλάχιστον 250-300, η μάνα μου με τον αδερφό μου, και τα δυο παιδιά μου το καλοκαίρι δεν πέφτει κάτω από €350, σε χωριό με τα αυγά από την γειτόνισα, και τα λαχανικά από τον κήπο !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, txcellas είπε

Ένα 200ρι 2 ατομα και φαγητά απο το χωριό που και που. Σίγουρα 1 φορα τη βδομάδα φαγητό σε ταβέρνα όμως. Γενικά τα χρήματα σε φαγητό ειναι μεγάλη μαλακια να λυπάσαι να τα δώσεις και να τα δίνεις σε αλλα πραγματα μη βασικής ανάγκης.

Δυστυχώς οι δικοί μου δεν τον καταλάβαιναν αυτό, όλη μέρα lidl lidl lidl σιχαθηκα τη ζωή μου. Κάτι γιαυρτια και τυριά σκέτη χημεία. Τώρα ζω μόνος και τα κανονίζω. Ένα 200 τι το μήνα ένα άτομο και ίσως παραπάνω. Καλύτερα να μη βγω παρά να φάω π.χ μακαρόνια σκέτα. Κάνω και εντατικά γυμναστήριο που αν δεν φας σωστά είναι σπατάλη χρόνου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

80-90 Ευρώ είναι οι χυμοί και το σνάκ του μικρού για τον παιδικό. 40 Ευρώ ψάρια , 30-40 ευρώ κρέας και μάλιστα ακριβό μόνο μοσχάρι και κοτόπουλο ,και κάποιες φορές λιγότερο το μήνα γιατί χτυπάμε και κάνα πιτόγυρο. Λαχανικά, σάλτσες καφέδες , τυρί κάνα 100άρι.

Χαρτικά , απορρυπαντικά κτλ άλλα 50.  Βαριέμαι να τα μετρήσω όλα. Κάνα 300+  όμως σίγουρα για τριμελή οικογένεια.  Μπορείς αν κυνηγάς ΜΟΝΟ προσφορές και 1+1 να ρίξεις το μέσο όρο. Αλλά μέχρι εκεί. 

Δεν τα μετράω ΠΟΤΕ τα λεφτά , κακό συνήθειο. Παίρνω ότι χρειάζομαι , κάνω καλή προετοιμασία και δε στερούμαστε τίποτα. Προχτές πήρα 1 Fairy μικρό από 1 supermarket στα 1,6 ευρώ και μετά πέρασα από ένα άλλο για κάτι άλλα ψιλοπράγματα και βρήκα το 1.5Λίτρο Fairy στα 2,9 ευρώ. Πήρα και ένα απο αυτό. Ναι ξόδεψα πολλά σε μια μέρα αλλά θα πάει ένα μήνα. 

Το ίδιο με τα απορρυπαντικά. Βρήκα SKIP Ultra 56 μεζούρες 1+1  σύνολο στα 9 ευρώ, το χτύπησα. Γενικά ψωνίζω μόνο εγώ τα πάντα και ξέρω τι λείπει ανα πάσα στιγμή. Αποφεύγω να πάρω πχ Ultrex αν δεν έχει προσφορά  ή αφρόλουτρο. Είναι βλακεία να δώσεις 5 ευρώ όταν σε 3 μέρες θα είναι 1+1 δώρο.  Τα ίδια με τις οδοντόβουρτσες, τα ίδια με τις μπάρες πχ. Είχε προσφορά μπάρες Fitness στα 1.5 ευρώ το κουτί. Συνήθως έχουν 2,7-,2,8 ευρώ. Πήρα 4 και για ένα μήνα δε χρειάστηκαν άλλες. Χυμούς πχ , έχει πάντα προσφορά σε μια μάρκα , ε πιες ΗΒΗ αυτή την εβδομάδα δε χάθηκε ο κόσμος , εμείς θέλουμε 5 χυμούς μεγάλους και 12-15 μικρούς για τον μικρό.

 

ΥΓ. Δεν έχω κανένα οικονομικό πρόβλημα , μπορώ να ξοδέψω και 700 γιατί .... έτσι. Αλλά δεν είμαι και βλάκας να τα ακουμπάω χωρίς λόγο.

Στα του φίλου τώρα , ο τύπος μετράει και τις χαρτοπετσέτες μια μια με 150 ευρώ. Μη δίνεις σημασία. Αν τον ρωτήσεις για βενζίνη πιστεύω θα σου πει με ένα 5ευρω τη βγάζω το μήνα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος πιστεύω πως σε 250-300 που βλέπω για αρκετούς,είμαστε σε νορμάλ επίπεδα και δεν μας λείπει κάτι,αρκεί βέβαια να ξέρουμε να ψωνίζουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...