Προς το περιεχόμενο

Εξοδα οικογενειας σε σουπερ μαρκετ


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όση οικονομία και να θέλετε να κάνετε, καλό είναι να περιορισετε  όσο μπορείτε τα σκουπίδια από noname  μάρκες  αμφιβόλου ποιότητας ... ιδικα όσοι έχετε παιδιά... μετά απορούμε γιατί αρρωσταίνει τόσο πολύ ο κόσμος...

πχ αν θες να φτιάξεις μια σαλάτα ντομάτα αγγούρι να φας , μην πας να παρεις την ποτισμένη με τα χημικά και τα φυτοφάρμακα , καλύτερα δώσε 1 ευρώ παραπάνω και πάρε βιολογικά.... 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

80-90 Ευρώ είναι οι χυμοί και το σνάκ του μικρού για τον παιδικό. 40 Ευρώ ψάρια , 30-40 ευρώ κρέας και μάλιστα ακριβό μόνο μοσχάρι και κοτόπουλο ,και κάποιες φορές λιγότερο το μήνα γιατί χτυπάμε και κάνα πιτόγυρο. Λαχανικά, σάλτσες καφέδες , τυρί κάνα 100άρι.

Χαρτικά , απορρυπαντικά κτλ άλλα 50.  Βαριέμαι να τα μετρήσω όλα. Κάνα 300+  όμως σίγουρα για τριμελή οικογένεια.  Μπορείς αν κυνηγάς ΜΟΝΟ προσφορές και 1+1 να ρίξεις το μέσο όρο. Αλλά μέχρι εκεί. 

Δεν τα μετράω ΠΟΤΕ τα λεφτά , κακό συνήθειο. Παίρνω ότι χρειάζομαι , κάνω καλή προετοιμασία και δε στερούμαστε τίποτα. Προχτές πήρα 1 Fairy μικρό από 1 supermarket στα 1,6 ευρώ και μετά πέρασα από ένα άλλο για κάτι άλλα ψιλοπράγματα και βρήκα το 1.5Λίτρο Fairy στα 2,9 ευρώ. Πήρα και ένα απο αυτό. Ναι ξόδεψα πολλά σε μια μέρα αλλά θα πάει ένα μήνα. 

Το ίδιο με τα απορρυπαντικά. Βρήκα SKIP Ultra 56 μεζούρες 1+1  σύνολο στα 9 ευρώ, το χτύπησα. Γενικά ψωνίζω μόνο εγώ τα πάντα και ξέρω τι λείπει ανα πάσα στιγμή. Αποφεύγω να πάρω πχ Ultrex αν δεν έχει προσφορά  ή αφρόλουτρο. Είναι βλακεία να δώσεις 5 ευρώ όταν σε 3 μέρες θα είναι 1+1 δώρο.  Τα ίδια με τις οδοντόβουρτσες, τα ίδια με τις μπάρες πχ. Είχε προσφορά μπάρες Fitness στα 1.5 ευρώ το κουτί. Συνήθως έχουν 2,7-,2,8 ευρώ. Πήρα 4 και για ένα μήνα δε χρειάστηκαν άλλες. Χυμούς πχ , έχει πάντα προσφορά σε μια μάρκα , ε πιες ΗΒΗ αυτή την εβδομάδα δε χάθηκε ο κόσμος , εμείς θέλουμε 5 χυμούς μεγάλους και 12-15 μικρούς για τον μικρό.

ΥΓ. Δεν έχω κανένα οικονομικό πρόβλημα , μπορώ να ξοδέψω και 700 γιατί .... έτσι. Αλλά δεν είμαι και βλάκας να τα ακουμπάω χωρίς λόγο.

Στα του φίλου τώρα , ο τύπος μετράει και τις χαρτοπετσέτες μια μια με 150 ευρώ. Μη δίνεις σημασία. Αν τον ρωτήσεις για βενζίνη πιστεύω θα σου πει με ένα 5ευρω τη βγάζω το μήνα.

Υπεραναλυση όμως ρε φίλε, πες απλά ξοδεύω τόσα είναι ανάγκη να μας διαβάσεις την απόδειξη σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

Δυστυχώς οι δικοί μου δεν τον καταλάβαιναν αυτό, όλη μέρα lidl lidl lidl σιχαθηκα τη ζωή μου. Κάτι γιαυρτια και τυριά σκέτη χημεία. Τώρα ζω μόνος και τα κανονίζω. Ένα 200 τι το μήνα ένα άτομο και ίσως παραπάνω. Καλύτερα να μη βγω παρά να φάω π.χ μακαρόνια σκέτα. Κάνω και εντατικά γυμναστήριο που αν δεν φας σωστά είναι σπατάλη χρόνου.

Κι οι δικοί μου το ίδιο και έχουν έλλειψη βιταμίνης B12 και η μάνα μου και η αδερφή μου. Κι εγώ σαν εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Πάντως όση οικονομία και να θέλετε να κάνετε, καλό είναι να περιορισετε  όσο μπορείτε τα σκουπίδια από noname  μάρκες  αμφιβόλου ποιότητας ... ιδικα όσοι έχετε παιδιά... μετά απορούμε γιατί αρρωσταίνει τόσο πολύ ο κόσμος...

πχ αν θες να φτιάξεις μια σαλάτα ντομάτα αγγούρι να φας , μην πας να παρεις την ποτισμένη με τα χημικά και τα φυτοφάρμακα , καλύτερα δώσε 1 ευρώ παραπάνω και πάρε βιολογικά.... 

Θα σε στεναχωρησω αλλά στην πλεοψηφια όλα από το ίδιο καζάνι ερχονται

2 λεπτά πριν, evabb είπε

Κι οι δικοί μου το ίδιο και έχουν έλλειψη βιταμίνης B12 και η μάνα μου και η αδερφή μου. Κι εγώ σαν εσένα. 

Παλιά νοοτροπία, να έχουμε φτηνό και πολύ φαι. Πίτες κατεψυγμένες και κρουασάν αλλά όταν ήθελα φιλέτο κοτόπουλο ε αμάν αυτό δεν τρώγεται ρε συ

Μετά να οι κούτες με τα λεξοτανιλ και τα φάρμακα πίεσης και καρδιάς. Τώρα οπότε πάω όλο τα ίδια, όλο γυμναστήριο πας, κουράζεσαι, φάε λίγο έκανα μηλοπιτα

Επεξ/σία από LittyMeek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

 

Παλιά νοοτροπία, να έχουμε φτηνό και πολύ φαι. Πίτες κατεψυγμένες και κρουασάν αλλά όταν ήθελα φιλέτο κοτόπουλο ε αμάν αυτό δεν τρώγεται ρε συ

Ισχύει! Κατοχικό σύνδρομο σε όλους τους τομείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LittyMeek είπε

Θα σε στεναχωρησω αλλά στην πλεοψηφια όλα από το ίδιο καζάνι ερχονται


όχι φίλε μου.  Είναι αυταπάτη να νομίζεις ότι ποιοτικά είναι το ίδιο. Και να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Χλωρίνη , χαρτοπετσέτες κλπ πάρε μάρκα lidl η ΑΒ η ότι γουστάρεις αν σε καλύπτει . Αλλά για τα τρόφιμα Έχουν  γίνει μελέτες και ιδικα μια μάρκα είναι στα όρια του απαγορευμένου , αλλά δεν μπορώ να την αναφέρω για ευνόητους λόγους... Και άντε αυτό να ισχύει σε κάτι πατατάκια , σοκολάτες  κλπ αλλά τέτοια τυπωποιημενα προϊόντα που όλα φτιάχνονται αν δεις στην συσκευασία από σκατο φοινικέλαια, χρωστικές , συντηρητικά και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς...  αλλά ιδικα στα φρούτα και στα λαχανικά να γνωρίζεις πως ότι φάρμακο κλπ τους ρίχνουν παίρνανε μέσα και δεν φεύγουν με το πλύσιμο.  Τα βιολογικά είναι βιολογικά όπως και να το κάνουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνοψίσουμε όλα τα παραπάνω. Ο συνάδελφος δεν μαγειρεύει, τρώει απέξω και τσόντα ταπερακια από τους γονείς του.

Για ρώτα τον και μας ενημερώνεις. Πιθανά ακόμα και τα καθαριστικά θα του τα φέρνει η μάνα του όταν θα του καθαρίσει το σπίτι.

Δυστυχώς οι μανάδες έχουν καταστρέψει τα παιδιά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Και αλκοόλ να μην πίνεις αν θες 3 λίτρα αναψυκτικό τη μέρα (μπαμπάς και γιος το 1,5λιτρο το πίνουν στην καθισιά ο καθένας) θες 100 ευρώ μόνο για αναψυκτικά!

Όσο για ποσότητα, άστο. Ποτέ δεν περισσεύει φαγητό, όσο κι αν μαγειρέψουμε!
Δεν χρησιμοποιούμε πιάτα, αλλά πιατέλες!

χαχαχα..ετσιιι. Το μαχαιρι στα χερια, ταψι στην μεση και μια πετσετα διπλα. Και όταν δεν ειναι η μανα σπιτι να βλεπει? ουτε ποτηρια. Με το μπουκαλι κατευθειαν. δεν χρειαζονται πιατα και πηρουνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ababapanos είπε


όχι φίλε μου.  Είναι αυταπάτη να νομίζεις ότι ποιοτικά είναι το ίδιο. Και να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Χλωρίνη , χαρτοπετσέτες κλπ πάρε μάρκα lidl η ΑΒ η ότι γουστάρεις αν σε καλύπτει . Αλλά για τα τρόφιμα Έχουν  γίνει μελέτες και ιδικα μια μάρκα είναι στα όρια του απαγορευμένου , αλλά δεν μπορώ να την αναφέρω για ευνόητους λόγους... Και άντε αυτό να ισχύει σε κάτι πατατάκια , σοκολάτες  κλπ αλλά τέτοια τυπωποιημενα προϊόντα που όλα φτιάχνονται αν δεις στην συσκευασία από σκατο φοινικέλαια, χρωστικές , συντηρητικά και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς...  αλλά ιδικα στα φρούτα και στα λαχανικά να γνωρίζεις πως ότι φάρμακο κλπ τους ρίχνουν παίρνανε μέσα και δεν φεύγουν με το πλύσιμο.  Τα βιολογικά είναι βιολογικά όπως και να το κάνουμε 

αν ψάξετε διάφορα ντοκιμαντέρ όπως super size me, fat sick & nearly dead και άλλα που δεν θυμάμαι η βιομηχανίες τροφίμων απλά μας έχει καταλάβει η ανάγκες μας στην γεύση αλλά η υγεία έχει πάει σε κατήφορο μοίρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ababapanosΑμα εχουν γινει μελετες γραψε λινκ... 

Για το θεμα ο καθενας  οπως  μπορει γενικοτερα...δεν θα κανα ποτε συζητηση για αυτα..

Στο μεταξυ λετε για ποιοτητες..προκαλω να δοκιμασει καποιος απο οποιοδηποτε σ.μ. αλυσιδας ελομας γαλοπουλα (μπορει να ταν κ καπνιστη)φετες και δικο τους παριζακι... δεν γινετε να κυκλοφορει τετοια σαπιλα! 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ababapanos είπε


όχι φίλε μου.  Είναι αυταπάτη να νομίζεις ότι ποιοτικά είναι το ίδιο. Και να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Χλωρίνη , χαρτοπετσέτες κλπ πάρε μάρκα lidl η ΑΒ η ότι γουστάρεις αν σε καλύπτει . Αλλά για τα τρόφιμα Έχουν  γίνει μελέτες και ιδικα μια μάρκα είναι στα όρια του απαγορευμένου , αλλά δεν μπορώ να την αναφέρω για ευνόητους λόγους... Και άντε αυτό να ισχύει σε κάτι πατατάκια , σοκολάτες  κλπ αλλά τέτοια τυπωποιημενα προϊόντα που όλα φτιάχνονται αν δεις στην συσκευασία από σκατο φοινικέλαια, χρωστικές , συντηρητικά και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς...  αλλά ιδικα στα φρούτα και στα λαχανικά να γνωρίζεις πως ότι φάρμακο κλπ τους ρίχνουν παίρνανε μέσα και δεν φεύγουν με το πλύσιμο.  Τα βιολογικά είναι βιολογικά όπως και να το κάνουμε 

Καλά για βιολογικό άλλο όμως δυστυχώς αμφιβάλλω ότι στο σούπερ είναι όντως βιολογικά και όχι απλά τα ιδια με άλλη ετικέτα

16 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

χαχαχα..ετσιιι. Το μαχαιρι στα χερια, ταψι στην μεση και μια πετσετα διπλα. Και όταν δεν ειναι η μανα σπιτι να βλεπει? ουτε ποτηρια. Με το μπουκαλι κατευθειαν. δεν χρειαζονται πιατα και πηρουνια. 

Αναψυκτικό σε ποτήρι; Τι είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bjj-p είπε

Δεν θα μπω στη τσεπη του καθενα να σχολιασω το πως θελει να ξοδεψει τα λεφτα του, ουτε στο ανταγωνιστικο τρυπακι οτι οποιος ξοδευει τα πιο πολλα φροντιζει καλυτερα τον εαυτο του και την οικογενεια του, διοτι ειναι ασυγκριτα καθως διαφορετικες οι συνηθειες του καθενα. Αλλο 3 ατομα με ενα παιδι που θελει συνεχεια πανες βρεφικα γαλατα, αλλο με παιδι δημοτικου, αλλο με παιδι λυκειου.

Αυτο που θελω να προσθεσω, ειναι οτι τα τελευταια χρονια παρατηρω μια σακουλοποιηση.. συνηθως φευγουν προιοντα ετοιμα κομμενα, φτιαγμενα στο σακουλακι τους. Απο τα λαχανικα- φρουτα, μεχρι τα τυρια- κρεατα.  Αυτο στοιχιζει...Παρατηρημενο σε 3-4 διαφορετικα σουπερ μαρκετ σε διαφορετικες περιοχες καθως ψωνιζω αναλογως το που βρισκομαι εκεινη τη στιγμη.  Συγκρινεται τις τιμες ανα κιλο σε αυτα τα προιοντα και θα δειτε εκπληξεις!

Μαρούλι λαϊκή 0,40
Σούπερμαρκετ 0,55
Έτοιμο κομμένο 1,50 σίγουρα

2 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

Καλά για βιολογικό άλλο όμως δυστυχώς αμφιβάλλω ότι στο σούπερ είναι όντως βιολογικά και όχι απλά τα ιδια με άλλη ετικέτα

Με τα βιολογικά με πολλά μην παίρνετε και όρκο. Οι έλεγχοι είναι τυπικοί, ειδικά στους μικροκαλλιεργητές. Βασικά για να μην στο εξηγώ και δεν το καταλάβεις καλά. Οι εταιρείες ελέγχων είναι όπως τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ. Πιστεύω να με καταλαβαίνεις! :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για lidl ή προϊόντα ετικέτας αλλού εξαρτάται και από τα προϊόντα τα ίδια. 

Παράδειγμα άλλο το τυρί φέτα του lidl που φτιάχνει ο Όλυμπος με ιδιωτική ετικέτα και γράφει πίσω ότι παρασκευάζεται στο εργοστάσιο εκεί, ή το γάλα της εβροφάρμας, και άλλο το κίτρινο τυρί αμφιβόλου προέλευσης εξωτερικού. 

Στα lidl μπορείς να πάρεις καλά προϊόντα Ελληνικής παραγωγής ιδιωτικής ετικέτας σε καλές τιμές ή πολύ κακής ποιότητας εισαγωγής.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, kage said:

@ababapanosΑμα εχουν γινει μελετες γραψε λινκ... 

Για το θεμα ο καθενας  οπως  μπορει γενικοτερα...δεν θα κανα ποτε συζητηση για αυτα..

Στο μεταξυ λετε για λιντλ..προκαλω  να δοκιμασει καποιος απο οποιοδηποτε σ.μ. ελομας γαλοπουλα (μπορει να ταν κ καπνιστη)φετες... δεν γινετε να υπαρχει αυτο το πραγμα!

ιδικά στα αλλαντικά να κοιτάτε ποσοστό κρέατος... η ελομας η "καλή" είναι 70% γαλοπούλα ενώ πχ η φουαντρε είναι 90% 

κάτι μπουενας κτλ είναι κοντά στο 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...