Προς το περιεχόμενο

Τέλος σεζόν παραίτηση ή απόλυση;


FilliposSTR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν δουλεύω σε ένα ξενοδοχείο ως σερβιτόρος Α και επειδή κάνουν πολλές ταρζανιές (πχ δουλεύω σπαστό ωράριο οκτώμισι ώρες που πολλές φορές γίνονται 9 και 10 ώρες για 7 μέρες την εβδομάδα 30/31 μέρες τον μήνα χωρίς ρεπό και χωρίς πληρωμένες υπερωρίες για 750 ευρώ που είναι λιγότερα από τον κατώτερο μισθό της συλλογικής σύμβασης ξενοδοχοϋπαλλήλων απότι ξέρω) θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέχω τώρα που φεύγω γιατί δεν έχω ξανακάνει εποχική εργασία/ορισμένου χρόνου.

 

Με τον διευθυντή όταν διαπραγματευόμουν την πρόσληψη μου 6 μήνες πριν μου είπε ότι με θέλει για όλη την σεζόν.

 

Εμένα τώρα όμως με έχουν ενημερώσει ότι φεύγω 24 του μήνα αλλά η επιχείρηση κλίνει 1 Νοεμβρίου και κάποιοι συνάδελφοι μου θα φύγουν είτε 1/11 είτε 30/10. Και ήδη μου δίνουν ημιρεπό (του τύπου μου λένε να μην έρθω για 4 ώρες αλλά παράλληλα δεν πληρώνομαι ταυτόχρονα για αυτές τις ώρες που δεν έρχομαι)

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω στο έγγραφο απόλυσης μου ή τι πρέπει να γράφει για να είμαι σίγουρος ότι θα λάβω τα νόμιμα (δώρο Χριστουγέννων επίδομα άδειας κτλ)

 

Καταρχήν δεν πρόκειται για οικειοθελή αποχώρηση με άλλα λόγια δεν θέλω να φύγω εγώ από μόνος μου αυτοί απλά μου είπαν ότι θα φύγω χωρίς βέβαια να υπάρχει άλλος λόγος (πχ να έχω κάνει εγώ κάτι λάθος) απλά με την αιτιολογία ότι έπεσε η δουλειά.

 

Θα πρέπει να μου δώσουν και κάποιο έγγραφο για τον ΟΑΕΔ σωστά; Αυτό το έγγραφο είναι ένα; ή πχ δίνουν άλλο έγγραφο σε περίπτωση απόλυσης και άλλο σε περίπτωση οικειοθελούς αποχώρησης; αν ναι πως τα ξεχωρίζω; και γενικά τι μπορώ να κάνω για να μην δεχτώ να υπογράψω έγγραφο οικειοθελούς αποχώρησης;

 

 

Επεξ/σία από FilliposSTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δε πρέπει να γίνει παραίτηση γιατί χάνεις το δικαίωμα στο ταμείο ανεργίας. Πρέπει να σου κάνουν χαρτί απόλυσης (γράφει πάνω καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου), αλλά εφόσον λες ότι είναι εποχιακή επιχείρηση, λογικά έτσι και αλλιώς έντυπα καταγγελίας σύμβασης δίνουν σε όλους. Τώρα, πόσους μήνες δικαιούσαι ταμείο πρέπει να το ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Το κλασσικό που χρειαζόταν για να το πάρεις ολόκληρο προερχόμενος από εποχιακές εργασίες ήταν να έχεις 100 ένσημα από πέρσι και άλλα 100 από φέτος. Αν άλλαξε η αναλογία φέτος, δε το γνωρίζω. 

Για επίδομα αδείας και δώρο Χριστουγέννων δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Τα δικαιούσαι είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.

Όλα αυτά τα γράφω, θεωρώντας δεδομένο ότι έπαιρνες κανονικά ένσημα χωρίς μαύρη απασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, afragorn είπε

 

Όλα αυτά τα γράφω, θεωρώντας δεδομένο ότι έπαιρνες κανονικά ένσημα χωρίς μαύρη απασχόληση.

ημικανονικά…  δηλαδή εγώ δούλευα για 7 μέρες αλλά έπαιρνα πχ για 4 (δεν ξέρω ακριβώς πόσα παίρνω είναι η αλήθεια απλά ξέρω ότι μια φορά ήρθαν με ένα χαρτάκι που έγραφε ένα εικονικό πρόγραμμα και μας είπαν αν μας ρωτήσει κάποιος πότε δουλεύουμε θα του πούμε αυτό... στο πρόγραμμα εκείνο νομίζω φαίνονταν να δουλεύω 5 μέρες με δύο ημιρεπό.

 

7 λεπτά πριν, afragorn είπε

Καταρχήν δε πρέπει να γίνει παραίτηση γιατί χάνεις το δικαίωμα στο ταμείο ανεργίας. Πρέπει να σου κάνουν χαρτί απόλυσης (γράφει πάνω καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου),

Ναι αυτό το ξέρω αλλά αυτό είναι που ρωτάω το γράφει ξεκάθαρα κάπου ή θα πρέπει να κοιτάξω όλο το χαρτί να μην δω περίεργες φράσεις κτλ. ;

 

Αν είναι για απόλυση θα λέει πάνω πχ ΑΠΟΛΥΣΗ ή θα έχει τιποτα "ψιλά γράμματα" τύπου έγγραφο λύσεως συνεργασίας μπλαμπλα μπλα και θα πρέπει να το διαβάσω όλο για να δω τι λέει και αν συμβαίνει αυτό τότε τι θα πρέπει να προσέξω δηλαδή τι ΔΕΝ θα πρέπει να γράφει εκει μέσα έτσι ώστε να είμαι σίγουρος πως πρόκειται για απόλυση και πως θα λάβω όλα όσα δικαιούμαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόλυση όπως σου είπα παραπάνω, αναγράφει "Έντυπο Καταγγελίας σύμβασης". Αν είναι παραίτηση θα γράφει "έντυπο οικειθελούς αποχώρησης". Δεν υπάρχουν ψιλά γράμματα σε αυτά, είναι ξεκάθαρο το χαρτί που θα σου δώσουν. Δε θα γίνει και κάτι να το διαβάσεις όλο για να δεις τι ώρες σου δήλωναν κ.λπ. Σου κλέβανε που σου κλέβανε ένσημα, ας τους κλέψεις λίγο από το χρόνο τους.

Και του χρόνου με το καλό βρες έναν πιο έντιμο εργοδότη. Άκους εκεί σας έδινε και σκονάκι τι θα λέτε. Όχι πως φαίνεται στη κατάσταση προσωπικού το ωράριο κάθε εργαζόμενου, αλλά τι να πεις. Κουτοπονηριά σε όλο της το μεγαλείο.

 

Μπορείς να δεις εδώ τα έντυπα:

http://www.logistis-forotexnis.gr/450/

Επεξ/σία από afragorn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FilliposSTR είπε

Αν είναι για απόλυση θα λέει πάνω πχ ΑΠΟΛΥΣΗ ή θα έχει τιποτα "ψιλά γράμματα" τύπου έγγραφο λύσεως συνεργασίας μπλαμπλα μπλα και θα πρέπει να το διαβάσω όλο για να δω τι λέει και αν συμβαίνει αυτό τότε τι θα πρέπει να προσέξω δηλαδή τι ΔΕΝ θα πρέπει να γράφει εκει μέσα έτσι ώστε να είμαι σίγουρος πως πρόκειται για απόλυση και πως θα λάβω όλα όσα δικαιούμαι ;

Να φροντίσεις να κρατήσεις το πρωτότυπο έντυπο και όχι φωτοτυπία του, δεν μπορείς να μπεις ταμείο ανεργίας χωρίς γνήσιο έντυπο καταγγελίας συμβάσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτό γίνεται συνέχεια στα ξενοδοχεία λογικά λήγει η σύμβαση σου 30/10 και σε διώχνουν από τις 27. Θα πρέπει να πάρεις δυο χαρτιά το ένα είναι αυτό που σου είπαν αναγγελία απόλυσης και ένα άλλο βεβαίωση εργοδότη που γράφει μέσα ημέρες ασφάλισης κλπ. Θα πας με αυτά στον ΟΑΕΔ ταυτότητα δεκο και λογαριασμό τράπεζας και θα βγεις ταμείο. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΣ ΕΚΕΙ ΣΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ 750 για 31 ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Narayan είπε

Να φροντίσεις να κρατήσεις το πρωτότυπο έντυπο και όχι φωτοτυπία του, δεν μπορείς να μπεις ταμείο ανεργίας χωρίς γνήσιο έντυπο καταγγελίας συμβάσεως.

Από ποτέ? Το πρωτότυπο το κρατάει το λογιστήριο για να τα κατάθεσει

Δεν ξέρω αν έπεσες σε περίεργο υπάλληλο στον οαεδ αλλά κανονικά δεχοντε φωτοτυπία (πλέον κανονικά δεν χρειάζεται καν το χαρτί μπορούν να βρούνε αντίγραφο μέσω έργανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ακριβως στα ειπαν τα παιδια απο πανω

θα σου δωσουν απολυση και χαρτι για τα ενσημα (πραγμα που χρειαζετει ο οαεδ για να μπεις ταμειο αν και εφοσον διακαιουσαι βαση ενσημων)

για δωρα Χριστουγεννων,απολυση και κατι αλλα μην φοβασαι γιατι αυτα στα βαζουν, θελουν δε θελουν, στην τραπεζα για να φαινοντε και να ειναι καλυμενοι  (αν τωρα στα ζητησουν πισω αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο που πλεον το κανουν πολλοι εργοδοτες και ξενοδοχοι)

 

δυστυχως πολλα ξενοδοχεια κανουν π@@στι@ς στις συμβασεις

π.χ εγω υπογραφω καθε μηνα και αλλη συμβαση ή ενω ειμαι βραδινος σε βαρδια με δηλωνουν μονο απογευμα για να μην περνω τα χρηματα που δικαιουμε το βραδυ και ειναι περισσοτερα ή  πολλα πολλα αλλα..

αλλα οσο δεν υπαρχει κρατος να κυνηγησει αυτους που πρεπει απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...