Προς το περιεχόμενο

Σημαντικό πρόβλημα με i7-8700!!!


_Theo_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Πρόσφατα άλλαξα τον i5-8400 μου με ένα i7-8700. Το πρόβλημα είναι ότι όταν τρέχω το Cinebench για να παρατηρήσω τις θερμοκρασίες, αυτές είναι πολύ μεγάλες!!

Δηλαδή το CPU φτάνει στους 100 βαθμούς Κελσίου!! Η μητρική μου είναι η Gigabyte Z370 HD3 και η ψύξη του CPU το Coolermaster Hyper H411R WH LED. Επίσης το κουτί είναι ένα παλιό αλλά καλό Full Tower της Chieftec με ένα ανεμιστήρα πίσω, αν και αυτό δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Το περίεργο είναι ότι 100 βαθμούς είχε ΚΑΙ με τη Stock ψύκτρα!! Και αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μην έχει διαφορά με την καινούργια και να φτάνει και με αυτήν στους 100!! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

Μήπως παίζει ρόλο ότι αγόρασα το CPU από τις "προσφορές" (Stock Clearance) που είχε το Πλαίσιο και μου έδωσαν κάποιο ελαττωματικό; Αν και το κουτί δεν φαινόταν να είχε ανοιχτεί...

Υπάρχει περίπτωση να δίνει λάθος ενδείξεις η μητρική διότι αν και φτάνει στους 100 βαθμούς δεν κάνει restart το PC !;!;

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα!!

 

Παρακάτω ανέβασα και screenshot από το HWInfo για του λόγου το αληθές...

 

temps.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλωσηρθες στον κοσμό μου. Και εγώ έτσι ήμουν οταν τον έβγαλα απτο κουτί του  

Να σου θυμίσω τότε τι μου έλεγες ε? Οτι δεν έχω και κράζω :P 
 

Checkare από το BIOS αν είναι ON το MCE και κλείστο. Δεν μας δείχνεις πολλές πληροφορίες στο hwinfo, δεν φαίνεται ούτε συχνότητα ούτε ρεύμα. Restart το PC δεν κάνει, απλά throttling, οπότε λογικό να έχει τις ίδιες θερμοκρασίες και με την παλιά ψύκτρα.

 

MCE = multicore enhancement, θα το βρείς στην καρτέλα MIT ---> advanced frequency settings ----> enhancement multicore η κάτι τέτοιο. Βάλτο OFF

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Καλωσηρθες στον κοσμό μου. Και εγώ έτσι ήμουν οταν τον έβγαλα απτο κουτί του  

Να σου θυμίσω τότε τι μου έλεγες ε? Οτι δεν έχω και κράζω :P 
 

Checkare από το BIOS αν είναι ON το MCE και κλείστο. Δεν μας δείχνεις πολλές πληροφορίες στο hwinfo, δεν φαίνεται ούτε συχνότητα ούτε ρεύμα. Restart το PC δεν κάνει, απλά throttling, οπότε λογικό να έχει τις ίδιες θερμοκρασίες και με την παλιά ψύκτρα.

MCE = multicore enhancement, θα το βρείς στην καρτέλα MIT ---> advanced frequency settings ----> enhancement multicore η κάτι τέτοιο. Βάλτο OFF

Για θύμισέ του και τι τελικά έφταιγε.😂

Να του συστήσουμε έναν καλό χειρούργο?

Καλά αν αρχίσουμε να κάνουμε delid και στα κλειδωμένα θα πέσει πολύ κράξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ilos είπε

Για θύμισέ του και τι τελικά έφταιγε.😂

Να του συστήσουμε έναν καλό χειρούργο?

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλά αν αρχίσουμε να κάνουμε delid και στα κλειδωμένα θα πέσει πολύ κράξιμο.

To ντιγρεντε ρε εφταιγε. Απτο πολυ undervolt επαθε τραλαλα. 

Εχω το κιτακι παντως, αμα το θελει του το κανω δωρεαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν λείπει εκ παραδρομής το Κ (αν έχει όντως 8700 δηλαδή και όχι 8700Κ), το MCE ON-OFF δεν πρέπει να έχει διαφορά... αλλά ας το αφήσει OFF.

@_Theo_ Τις δοκιμές τις έκανες με XMP on; Τι Vcore δείχνει το HWinfo ή το cpuZ όταν τρέχεις Cinebench;

A και όταν λες το κουτί έχει έναν ανεμιστήρα πίσω, ΟΚ, μπροστά τίποτα; Επίσης, δουλεύουν τα ανεμιστήρια (ψύκτρας+κουτιόυ); Ανεβάζουν στροφές όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Αν δεν λείπει εκ παραδρομής το Κ (αν έχει όντως 8700 δηλαδή και όχι 8700Κ), το MCE ON-OFF δεν πρέπει να έχει διαφορά... αλλά ας το αφήσει OFF.

@_Theo_ Τις δοκιμές τις έκανες με XMP on; Τι Vcore δείχνει το HWinfo ή το cpuZ όταν τρέχεις Cinebench;

A και όταν λες το κουτί έχει έναν ανεμιστήρα πίσω, ΟΚ, μπροστά τίποτα; Επίσης, δουλεύουν τα ανεμιστήρια (ψύκτρας+κουτιόυ); Ανεβάζουν στροφές όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες κτλ;

Βασικα τωρα που το λες, οντως 8700 εχει, αφου μιλαει για stock ψυκτρα.

Δεν νομιζω να φταει το airflow, δεν βαρας 100αρια λογω airflow. Παστα αν εβαλε καλα και αν παταει η ψυκτρα. Επισης το voltage που δινει απο μαμα να μας πει, γιατι μπορει με XMP να αυτοσχεδιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επειδή είμαι ολίγον τι νουμπάς δεν είχα τοποθετήσει σωστά την ψύκτρα. Την έβγαλα, καθάρισα την πάστα, ξαναέβαλα πάστα και τοποθέτησα πάλι την ψύκτρα και τώρα φαίνονται όλα εντάξει. Οπότε ήταν δικιά μου βλακεία. Τώρα έχω 72 βαθμούς Max με 1 run στο Cinebench. 

Τέλος καλό, όλα καλά ! :)

temps.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επειδή είμαι ολίγον τι νουμπάς δεν είχα τοποθετήσει σωστά την ψύκτρα. Την έβγαλα, καθάρισα την πάστα, ξαναέβαλα πάστα και τοποθέτησα πάλι την ψύκτρα και τώρα φαίνονται όλα εντάξει. Οπότε ήταν δικιά μου βλακεία. Τώρα έχω 72 βαθμούς Max με 1 run στο Cinebench. 

Τέλος καλό, όλα καλά ! :)

temps.jpg

Χαχα τυχερός είσαι, γιατί αλλιώς θα σου έσκαγε μύτη βραδινιάτικα ο strawman με τα ξυραφάκια του Δερβάουρα.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...