Προς το περιεχόμενο

Video/Photo Editing - Multitasking - VMs


witchofangmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : ~600

Χρήση υπολογιστή : PC για video editing (1080p) και multitasking (VMs, screen recording). Με ενδιαφέρει η δυνατότητα για αναβάθμιση, δεν με πειράζει ανά εξάμηνο να προσθέτω/αναβαθμίζω πράγματα. Απλά δεν θέλω να ξεφύγω από την αρχή στην τιμή.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Adobe Photoshop / Premiere - VMware Workstation

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Λάρισα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Δεν με ενδιαφέρει ούτε βιάζομαι.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί απο εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Θα περαστούν Windows 10.

 

Έχω την κάτωθι πρόταση η οποία μου άρεσε, άλλες προτάσεις/αντιπροτάσεις? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

AMD Ryzen 7 2700 Box

Asrock B450M-Pro4

HyperX Predator 16GB DDR4-3000MHz (HX430C15PB3K2/16)

MSI GeForce GTX 1650 4GB Ventus XS OC

Intel 660p 512GB

Corsair CX Series CX550M

Aerocool QS-240, ή κάποιο άλλο, είναι πολύ απλό.

~Σύνολο 650€ με σκοπό τις παρακάτω μελλοντικές αναβαθμίσεις:

2ο sata m.2 ssd 1-2 TB για διαχείριση αρχείων, στον nvme να έχω μόνο τα προγράμματα.
Επιπλέον 16 GB RAM ανάλογα με τη χρήση και αν δεν φτάνουν.

Για 1080p φτάνει η 1650 με 4vram.

Psu ένα 550,

Στο μέλλον ίσως να πάω στον πιο light Ryzen 7/9, χωρίς oc και άλλη κάρτα και να το κρατήσω για χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε καλύτερη μητρική εφόσον υπάρχει πιθανότητα στο μέλλον να μπει R9. Κάτι σε B450 Tomahawk ή αν θες micro-ATX αυτή https://www.skroutz.gr/s/20085416/MSI-B450M-Mortar-Max.html. Κατά τα άλλα είσαι οκ αν και προσωπικά θα προτιμούσα αυτόν τον nvme https://www.skroutz.gr/s/16602097/Adata-XPG-SX8200-Pro-512GB.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...