Προς το περιεχόμενο

24% υψηλότερο Physics Score στο 3DMark από τον Core i9-10980XE «βγάζει» ο Ryzen 9 3950X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Αυτο που ειδατε αν ειδατε καλα Intel τρεχει με 2070 ενω AMD με 2080Ti λογικο να ειναι αυτην η διαφορα 

παιζει πολυ μεγαλο ρολο

Screenshot_2.png

Τόσο ρόλο όσο και το ότι ο AMD ήταν με 16GB Ram ενώ ο Intel με 32...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Carrion είπε

Τόσο ρόλο όσο και το ότι ο AMD ήταν με 16GB Ram ενώ ο Intel με 32...

 

δεν εχει καμια σχεση ποση ραμ εχει φιλε μου στα νουμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

τεραστιο στα physics score εχει μαλλον δεν τα ξερεις καλα!

Μα είναι CPU test, και με την ενσωματωμένη να έτρεχε ο Intel, το ίδιο θα έβγαζε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Μα είναι CPU test, και με την ενσωματωμένη να έτρεχε ο Intel, το ίδιο θα έβγαζε. 

Δινει και η καρτα για το combined-physics.το physics δινει αρκετα

Επεξ/σία από panakos_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panakos_thess είπε

Δινει και η καρτα για το combined-physics

Μην επιμένεις, είσαι λάθος.

Άλλο το combined test/score (όπου όντως δίνει score και ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών), κι άλλο το Physics score που τρέχει μόνο ο επεξεργαστής.

Τρέξε το κι εσύ παράλληλα με ένα monitoring s/w και δες στο physics test αν η κάρτα γραφικών στο σύστημά σου είναι πάνω από το 1-2%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 10980xe κατι μου λεει οτι δεν ηταν και πολυ πιεσμενος, αν το ξανατρεξουν αφου πρωτα τον πανε all core 4.6GHz και αν δεν πεσει η χελωνα της ΔΕΗ θα δουνε τι θα παθουνε οι αμδ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SilverMachine είπε

Προοδος κ τεχνολογια στα καλυτερα της.

καμια σχεση ομως η 2070 και αλλο 2080ti ειναι σχεδον διπλη καρτα

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

O 10980xe κατι μου λεει οτι δεν ηταν και πολυ πιεσμενος, αν το ξανατρεξουν αφου πρωτα τον πανε all core 4.6GHz και αν δεν πεσει η χελωνα της ΔΕΗ θα δουνε τι θα παθουνε οι αμδ.

καθολου δεν ηταν και για ενα τεστ δεν συγκρινεις ποτε!καμια 35% ειμαι υπερ οτι ο Ιντελ θα νικαει τον 3950Χ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mesqal είπε
47 λεπτά πριν, voltmod είπε

Ryzen 9 3950X με 16GB μνήμης DDR4-3200 σε dual-channel αποδίδει 32082 βαθμούς στα CPU-intensive physics tests του 3DMark. Από την άλλη, ο Intel Core i9-10980XE σε συνδυασμό με 32GB μνήμης DDR4-2667 σε quad-channel αποδίδει 25838 βαθμούς

Δε παίζει να είσαι τόσο χαζός τρολάρεις τώρα.😂

Αντιλαμβάνεσαι ότι 2667 σε quad channel έχουν ~66.6% περισσότερο bandwidth από 3200 dual channel. Και εκτός από αυτή την αβάντα παίζει να έχουν και πιο tight timings από το 3200 kit, αλλά αυτό δε μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε εμείς, αλλά μόνο o apisak.

Και όλα αυτά με 4 threads λιγότερα και με το μισό msrp λογικά.😂

Κατά τα άλλα ανούσιο bench, αν και ενδεικτικό του αχαλίνωτου sex που παίζoυν αυτή τη στιγμή στο high core count mainstream/HEDT τα zen 2.

Υ.Γ. Μην ανησυχείς ακόμα καλός είναι ο 6600k σου για το λολ.

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει η amd με τον τρόπο της θα ξυπνήσει την intel και ίσως μελλοντικά δούμε κόντρες σε όλους τους τομείς!Από απόδοση μέχρι και στις τιμές!

Το μέλλον θα δείξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Δε παίζει να είσαι τόσο χαζός τρολάρεις τώρα.😂

Αντιλαμβάνεσαι ότι 2667 σε quad channel έχουν ~66.6% περισσότερο bandwidth από 3200 dual channel. Και εκτός από αυτή την αβάντα παίζει να έχουν και πιο tight timings από το 3200 kit, αλλά αυτό δε μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε εμείς, αλλά μόνο o apisak.

Και όλα αυτά με 4 threads λιγότερα και με το μισό msrp λογικά.😂

Κατά τα άλλα ανούσιο bench, αν και ενδεικτικό του αχαλίνωτου sex που παίζoυν αυτή τη στιγμή στο high core count mainstream/HEDT τα zen 2.

Υ.Γ. Μην ανησυχείς ακόμα καλός είναι ο 6600k σου για το λολ.

Πεστα ρε φιλαρακι εγω εχω quad channel τεραστια διαφορα σε render περιπου 88read write εχω στο aida64 με μετριες μνημες 3200!!πολυ ανουσιο και πολυ ψεμα που οταν βγει θα καταλαβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panakos_thess είπε

Πεστα ρε φιλαρακι εγω εχω quad channel τεραστια διαφορα σε render περιπου 88read write εχω στο aida64 με μετριες μνημες 3200!!πολυ ανουσιο και πολυ ψεμα που οταν βγει θα καταλαβουν

Δε κατάλαβες, δε κολακεύει τον intel HEDT που με τόσο μεγαλύτερο memory bandwidth + καλύτερα timings (μάλλον) + 4 παραπάνω threads είναι τόσο πίσω από το 16ρι mainstream zen 2. Μιλάμε για κεραμίδα. Εκτός αν για κάποιο λόγο ξέρω εγώ το physics test σκελάρει μέχρι 16 πυρήνες και ο intel έχει πολύ χαμηλότερα ρολόγια από τον 3950x που δε το νομίζω. Τώρα AVX 512 workloads κλπ θα δίνει πόνο στον zen 2, αλλά τι να το κάνεις. Γιατί πολύ απλά:

Ο ανταγωνιστής του δεν θα είναι το "σαπάκι" o 3950x, αλλά οι TR3.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...